آبزیان

 نکات برتر ماهی بتا

قبل از بررسی نکات برتر ماهی بتا باید بدانیم که بتاها یکی از محبوب ترین ماهی های آب شیرین در تجارت آکواریوم هستند. آنها زیبا، با رنگ های زنده و باله های روان خود بوده و مراقبت از آنها نسبتا آسان است. ماهی های بتا مقاوم هستند و برای زنده ماندن در سختی های شدید محیطی تکامل یافته اند. متأسفانه همین زیست شناسی نیز منجر به سوء استفاده از آنها شده است.

برخی از پرورش دهندگان، بتا را در تعداد زیادی تولید و آنها را در ظرف های کوچکی قرار می دهند که برای مدت طولانی در قفسه ها جای می گیرند تا زمانی که کسی آنها را خریداری کند. بسیاری از آنها زندگی بدشان را در تنگ های بدون حرارت و فیلتر نشده یا محیط های غیرانسانی مانند گلدان های گیاهی یا مکعب های کوچک می گذرانند.

از آنجایی که ماهی های بتا بسیار سر سخت هستند، اغلب می توانند در این شرایط وحشتناک زنده بمانند. در این مقاله، با 10 واقعیت مهم ماهی بتا آشنا می شوید که می تواند به شما کمک کند بهترین تصمیم را برای راه اندازی، مراقبت و تغذیه ماهی بتا خود بگیرید. مثل همیشه، مهم است تا آنجا که می توانید درباره هر ماهی که قصد نگهداری دارید تحقیق کنید.

ماهی های بتا Anabantids هستند.

ماهی آنابانتید یا ماهی هزارتویی نوعی ماهی با اندام خاصی است که به آن اجازه می دهد هوای بالای آب را تنفس کند. این سازگاری باعث دوام ماهی بتا در شرایط سخت می شود. در طبیعت، می‌تواند از خشکسالی در گودال‌های راکد و گل‌آلود تا زمان بازگشت فصل باران جان سالم به در ببرد.این ترفند تکاملی که به خوبی به ماهی بتا در حیات وحش خدمت می کند، دلیل اصلی سوء استفاده از آن در صنعت آکواریوم است.

بسیاری از مردم معتقدند ماهی بتا نیازی به فیلتر در مخزن خود ندارد. این ماهی می تواند در یک محیط کثیف و کم اکسیژن زنده بماند. با این حال، این یک افسانه دائمی ماهی بتا است که یک کاسه کوچک بدون فیلتر بهترین راه اندازی است. زنده ماندن با شکوفایی یکسان نیست. بتا مانند هر ماهی دیگری در آب تمیز و اکسیژن دار بهترین عملکرد را دارد.

بیماری های قارچی در ماهی ها را بشناسید.

ماهی های بتا به تانک های کوچک نیاز ندارند.

 نکات برتر ماهی بتا | دام و پت

برای هر ماهی دیگری در دنیای آکواریوم، به ما گفته می شود که مطمئن شوید فضای کافی در مخزن وجود دارد تا آن را به عنوان یک بزرگسال در خود جای دهد. تانک‌های شلوغ یا آکواریوم‌های خیلی کوچک، محیط‌های پر استرسی هستند که ماهی‌ها دائماً بیمار هستند و احتمال دارد خیلی زودتر از زمانشان بمیرند.

اطمینان از اینکه ماهی فضای کافی برای رشد دارد، هوشمندانه است. بتاها در مخازن کوچک یک گالن ، گلدان های گیاهی، مکعب ها و موقعیت های وحشتناک دیگر قرار می گیرند.

هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد، به جز اینکه بتا می تواند در جایی که ماهی های دیگر نمی توانند زنده بماند، و اینکه برخی از این ایده ها مردم را به پول زیادی رسانده است. اما اگر به حفظ سلامت بتا خود علاقه مند هستید، همان قوانینی را که برای هر ماهی دیگری به کار می برید، رعایت کنید. من همیشه حداقل یک مخزن پنج گالن را برای یک بتا توصیه می کنم.تانک های کوچک برای ماهی بتا ایده آل نیستند.

نکات برتر ماهی بتا: گرمسیری هستند.

ماهی بتا وحشی در آسیای جنوب شرقی، همان منطقه عمومی گورامی، زندگی می کند. ما می‌دانیم که گورامی‌ها ماهی‌های گرمسیری هستند، پس چرا با بتا چنین رفتاری نمی‌شود؟ باز هم به این دلیل است که آنها می توانند در شرایط بد جان سالم به در ببرند.

بتاها به همان دمای آب گرم مانند سایر ماهی های آکواریومی گرمسیری نیاز دارند. این به معنای دمای ثابت بین 75 تا 80 درجه است  به این معنی که احتمالاً به یک بخاری برای مخزن خود نیاز خواهید داشت .

اگر دمای خانه در شب چندین درجه کاهش یابد، دمای مخزن کوچک و گرم نشده نیز کاهش می یابد. افت دما برای ماهی استرس زا است و بتا نیز تفاوتی ندارد.

Bettasها سرزمینی هستند.

 نکات برتر ماهی بتا | دام و پت

اکثر مردم می دانند که ماهی بتای نر می تواند در موقعیت های خاص تهاجمی باشد. آنها سرزمینی هستند و گاهی تا سر حد مرگ خواهند جنگید.

باز هم طبیعت به آنها ابزاری داده تا از بچه هایشان محافظت و بقای گونه هایشان را تضمین کنند. نرها لانه های حباب دار می سازند و از آنها دفاع می کنند و برای هر ماهی دیگری که در نزدیکی سرگردان است صبر کمی دارند.

هنگامی که آنها را در آکواریوم خانه نگهداری می کنیم، بیش از هر چیز به این معنی است که هرگز دو ماهی نر بتا را در یک مخزن قرار نمی دهیم.

کم خونی در ماهی چگونه درمان می شود؟

ماهی های بتا ماده نیز می توانند پرخاشگر باشند.

در حالی که نرها ماهی های مبارز بدنام هستند، حتی ماده ها نیز نگرش خشن نسبت به آنها دارند. نرها و ماده ها احتمال دارد نسبت به یکدیگر پرخاشگری نشان دهند، همانطور که ماده ها نسبت به سایر ماده ها واکنش نشان می دهند. این بدان معنی است که نگهبانان بتا که مایل به خانه داری زنان هستند باید چند چیز را بدانند.

اولاً، ایده خوبی نیست که یک نر و ماده را در کنار هم نگه دارید. احتمال بسیار واقعی پرخاشگری بین آنها وجود دارد و همچنین احتمال بتای نوزاد ناخواسته وجود دارد. اگر می‌خواهید ماده ها را نگه دارید، بسیاری از نگهبانان بتا موفق می‌شوند آنها را در انجمن‌های بتا با چهار، پنج یا بیشتر ماده در یک مخزن نگهداری کنند.

ماهی بتا می تواند در آکواریوم زنده بماند.

حتی اگر ماهی بتا احتمال دارد خوش طعم باشد، می تواند در موقعیت های خاص جامعه خوبی بسازد. نکته کلیدی این است که از قوانین خاصی پیروی کنید که احتمال موفقیت بتا در یک محیط اجتماعی را بیشتر می کند .

بسیاری از مردم بر این باورند که بتا در یک آکواریوم بزرگ خطری بالقوه برای سایر ماهیان در آن خواهد بود. این شاید درست باشد، اما اغلب ماهی های دیگر بتا را آزار می دهند. به همین دلیل است که اگر می‌خواهید این نوع راه‌اندازی را امتحان کنید، مهم است که با دقت برنامه‌ریزی کنید. مهمتر از همه، اگر قصد دارید بتای خود را در یک تانک محلی امتحان کنید، مهم ترین قانون این است که یک برنامه پشتیبان داشته باشید تا در صورت خراب شدن شرایط، بتوانید او را از آنجا خارج کنید. بتاها دلچسب هستند، اما بسیاری از آنها می توانند در یک محیط اجتماعی رشد کنند.

نکات برتر ماهی بتا: ماهی های بتا گوشتخوار هستند.

 نکات برتر ماهی بتا | دام و پت

ماهی بتا وحشی، حشرات، کرم ها، سخت پوستان، لارو حشرات و حتی ماهی های کوچک را می خورند. این غذاها سرشار از پروتئین هستند و غذاهایی که در اسارت می خورند باید تا حد امکان منعکس کننده رژیم غذایی وحشی آنها باشد.

این بدان معنا نیست که برای تغذیه بتا باید حشرات را شکار کنید، بلکه باید یک گلوله یا پولک بتای با کیفیت را برای تغذیه ماهی خود انتخاب کنید. درمان‌ها و مکمل‌ها باید شامل انواع غذاهای منجمد، زنده مانند کرم‌های خونی، دافنی و کرم‌های توبیفکس باشند.

در حالی که ماهی بتا غذای معمولی ماهی را می خورد، ولی برای آنها ایده آل نیست. امیدوارم شما هم متوجه شده باشید که چرا نگهداری ماهی بتا در گلدان گیاهی ایده وحشتناکی است. ماهی بتا ریشه گیاهان را نمی خورند مگر اینکه گرسنه باشند!

ماهی های بتا گیاه دوست هستند.

نگه داشتن بتا در یک گلدان گیاهی ایده وحشتناکی است. نه تنها غذای مورد نیاز او را از دست می دهد، بلکه از دسترسی مهم به سطح آب نیز پیشگیری می کند.

از طرف دیگر، در صورت امکان، پرورش گیاهان زنده در مخزن بتا ایده خوبی است. این نه تنها به او مکانی برای پنهان شدن داده، بلکه مکانی برای چرت زدن نیز به او می دهد.  ماهی بتا می خوابد ، بنابراین اگر ماهی خود را در حال استراحت روی برگ گیاه دیدید تعجب نکنید. در واقع، آنها حتی بانوج های پلاستیکی بتا می سازند تا این رفتار را در آکواریوم فعال کنند.

اگر نمی توانید گیاهان زنده داشته باشید، گیاهان پلاستیکی، ابریشم یا پارچه ای واقعی بهترین گزینه بعدی هستند. برخی دیگر از تزئینات بتای جالب کنده های شناور، چوب رانش، صخره های رودخانه، و غارهای مصنوعی هستند.

سعی کنید هنگام انتخاب گیاهان مصنوعی از طرح هایی با لبه های تیز که احتمال دارد باله های شکننده ماهی را پاره کنند، اجتناب کنید. مهم است که کمی وقت بگذارید و در مورد تزئینات، گیاهان یا شیئی که قصد دارید در مخزن بتای خود قرار دهید تحقیق کنید.

چرا ماهی بتا من صاف می ایستد؟

Bettas ماهی انفرادی هستند.

بتاها ماهی های انفرادی هستند و در حالی که گاهی اوقات می توانند در محیط های اجتماعی زندگی کنند، بهترین چیزی که می توانیم به آن امیدوار باشیم این است که ماهی های دیگر را در تانک تحمل کنند.

برای مثال، ماهی های پرورشی مانند تتراهای نئون متفاوت هستند. آنها برای احساس امنیت و آرامش نیاز دارند با دیگران در نوع خود زندگی کنند. نئونی که تنها زندگی می کند در مقایسه با فردی که در مدرسه زندگی می کند استرس زیادی را تجربه می کند.

ماهی بتا می تواند بپرد.

 نکات برتر ماهی بتا | دام و پت

زمانی که یک بتا مبهوت می شود، می تواند یک کاسه یا مخزن بدون پوشش را با عجله ترک کند. چند راه حل برای این وجود دارد؛ یکی این که به سادگی مطمئن شوید مخزن پوشیده شده است.

راه دیگر برای حل مشکل این است که سطح آب را در مخزن کمی پایین تر نگه دارید تا ماهی نتواند به بیرون بپرد. بیشتر نگهبانان بتا از ترکیبی از این دو روش استفاده می کنند.

راه سوم برای نگه داشتن ماهی خود در جایی که به آن تعلق دارد، این است که محیط او را تا حد امکان عاری از استرس کنید، اما نمی توان پیش بینی کرد که چه چیزی می تواند باعث ناراحتی او شود.

زنده ماندن در مقابل شکوفا شدن

دلایل ماهی بتا زیاد و پیچیده هستند. و حتی اگر کارها را اشتباه انجام دهید، احتمال زیادی وجود دارد که ماهی بتا علیرغم کمبودها زنده بماند. این باعث می شود بسیاری از مردم به این نتیجه برسند که ماهی آنها خوب است یا حتی شرایط بد را ترجیح می دهد.

پس از یادگیری حقایق فوق در مورد ماهی بتا، امیدوارم که واقعیت آن را ببینید. بتا ممکن است اگر همه انتخاب‌های اشتباه را انجام دهید زنده بماند، اما اگر تصمیم‌های بهتری بگیرید شانس بیشتری برای پیشرفت دارد.

مراقبت بهتر از بتا برای شما نیز مفید است. ماهی‌های سالم و مراقبت‌شده معمولاً فعال‌تر، سرزنده‌تر، مقاوم‌تر به بیماری‌ها و دارای عمر طولانی‌تر هستند.

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟

منبع
https://pethelpful.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا