چرا دام و پت

ایگوانا و ویژگی های رفتاری و نحوه نگهداری آن

ایگوانا و ویژگی های رفتاری و نحوه نگهداری آن

ایگوانا، خزنده ای بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. این خزنده یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی است که در سراسر دنیا نگه داری می شود. با این حال، برای نگه داری از یک‌ ایگوانا، باید آمادگی لازم را داشته باشید. این‌ خزندگان به مراقبت ‌زیادی احتیاج دارند.

ایگوانا ها، باید به خوبی غذا بخورند. محل نگه داری از یک ایگوانا باید کاملا متناسب با نیازهای این‌ خزنده باشد. ایگوانا ها می توانند بسیار بزرگ شوند و به مدت طولانی زندگی کنند. ایگوانا ها به طور کلی حیواناتی قوی و مقاوم به حساب می آیند. اهلی کردن ایگوانا معمولا دشوار است. اگر ایگوانا به تعامل با یک‌ انسان‌ عادت نداشته باشد، ممکن است در اثر لمس شدن، پرخاشگر شود.

این بدان معنا نیست که ایگوانا ها حیوانات مناسبی برای نگه داری در خانه نیستند. بلکه صاحب یک‌ ایگوانا باید به دقت از این‌ خزنده مراقبت کند. ایگوانا ها ویژگی های رفتاری خاص خود را دارند. آشنایی با این ویژگی ها و نیاز های مختلف این‌ خزنده پیش از خرید و نگه داری از آن، ضروری است.

این خزنده به اسم هایی همچون ایگوانا، ایگوانای سبز و یا ایگوانای آمریکایی نامیده می شود. نام علمی این خزنده Iguana iguana است. ایگوانا های بزرگسال، وزنی در حدود 20 پوند و طولی نزدیک‌ به 7 فوت دارند. امید به زندگی این حیوانات خانگی، به طور معمول 10 تا 12 سال است. البته با نگه داری مناسب، یک ایگوانای خانگی می تواند تا ۲۰ سال نیز زندگی کند.

ویژگی های رفتاری ایگوانا

ایگوانا و ویژگی های رفتاری و نحوه نگهداری آن | دام و پت

این خزندگان هرگز حیوانات خانگی واقعاً اهلی و رام نخواهند شد. بسیاری ازاین حیوانات ها سعی می کنند که از تراریوم و حتی خانه صاحب خود فرار کنند! درست است که ایگوانا ها هرگز به معنای واقعی رام و اهلی نخواهند شد، اما می توان با مهیا کردن یک محیط زندگی امن و آرام، این خزندگان‌ به خوبی در خانه نگه داری کرد.

در چنین شرایطی، این حیوانات می توانند یاد بگیرند که به شما اعتماد کرده و در محیط زندگی خود به راحتی زندگی کنند. با این  حال نگه داری از یک‌ این حیوان می تواند چالش برانگیز باشد. زیرا ایگوانا ها لمس شدن توسط انسان را غیر طبیعی و خطرناک قلمداد کرده و ممکن است در برابر آن مقاومت کنند. بنابراین مهم است که از ایگوانای خود با دقت و حوصله نگه داری کنید.

این حیوانات در کوچکی می توانند به سرعت حرکت کرده و فرار کنند. اما این حیوانات در بزرگسالی حداقل وقتی احساس خطر نمی کنند، بسیار تنبل و بی حرکت می شوند. بعضی از ایگواناها وقتی از قفس بیرون هستند ممکن است تمایل داشته باشند که از بدن صاحبانشان بالا بروند.

این خزندگان پنجه های تیزی دارند، بنابراین اگر ایگوانای خانگی شما بالا رفتن از بدن شما را دوست دارد، برای جلوگیری از زخمی شدن بدن تان، باید لباس ضخیمی بپوشید. علاوه بر این، این خزنده می تواند با دم خود آسیب های جدی به فرد وارد کند. دم ایگوانای بزرگسال آنقدر قوی است که می تواند استخوان انسان را بشکند.

با وجود اینکه شکسته شدن استخوان‌ انسان‌ توسط حیوان نسبتاً نادر است، اما باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی، این خزندگان موجوداتی قدرتمند هستند. بنابراین در هنگام دست زدن به آنها رفتار حیوان را به دقت زیر نظر داشته باشید. مخصوصا اگر‌ کودکی در نزدیکی یک‌ ایگوانا باشد، باید حواس تان ‌را جمع کنید.

تراریوم مناسب برای نگه داری از ایگوانا

این خزندگان، با احتساب طول دم هایشان، می توانند تا 7 فوت رشد کنند. وزن یک‌ ایگوانا معمولاً حدود 20 پوند است. در واقع ایگواناهای کوچک‌ به سرعت رشد می کنند، بنابراین محفظه های کوچک فقط برای نگه داری کوتاه مدت یک بچه ایگوانا مناسب خواهد بود. به زودی به یک‌ محفظه بزرگ برای نگه داری از ایگوانای خانگی تان احتیاج خواهید داشت.

بسیاری از قفس های موجود در بازار نمی توانند نیاز های فضایی ایگوانا را بر طرف کنند. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان ایگوانا محفظه های سفارشی را به محفظه های آماده ترجیح می دهند. محفظه های سفارشی شامل سطوح شیب دار، قفسه ها و شاخه هایی است که یک ایگوانای خانگی می تواند از آنها بالا برود.

یک محفظه مناسب برای نگه داری از این خزندگان باید در حدود 12 فوت طول، 6 فوت عرض و 8 فوت ارتفاع داشته باشد. بسیاری از افراد دارای امکانات کافی، حتی یک‌ اتاق کامل را برای نگه داری از ایگوانای خانگی خود اختصاص می دهند.

نظافت محل نگه داری از ایگوانا

ایگوانا و ویژگی های رفتاری و نحوه نگهداری آن | دام و پت

برای تمیز نگه داشتن محفظه حیوان و پیشگیری از بروز مشکلات‌ بهداشتی گوناگون، هر روز مواد غذایی خورده نشده، مدفوع، پوست ریخته شده و سایر مواد زائد قابل مشاهده در تراریوم را بردارید. همچنین، ظرف غذا و ظرف آب را به صورت روزانه تمیز کنید.

برای تمیز کردن هفتگی‌ قفس یا تراریوم حیوان، باید این‌ خزنده را به صورت موقت به مکان دیگری انتقال دهید. بستر محفظه را (موادی که سطح تراریوم را پوشش داده و مواد زائد را به خود جذب می کنند) دور ریخته و تمام سطوح و تزئینات مانند سنگ های زینتی را با مواد تمیز کننده ای که برای حیوانات خانگی مناسب است، تمیز کنید.

قبل از بازگرداندن این خزندگان به محفظه اصلی، صبر کنید تا مواد ضد عفونی کننده تبخیر شوند.

دمای مناسب برای ایگوانا

این خزنده یک حیوان گرمسیری است. این حیواندر دمای 95 درجه فارنهایت بهترین عملکرد را دارد. نباید دمای محل زندگی این خزنده به زیر 75 درجه فارنهایت برسد. در واقع، ایگوانا برای هضم و گوارش مناسب غذای مصرفی خود به دمایی در حدود 85 درجه فارنهایت نیاز دارد.

دمای محل نگه داری از ‌ایگوانا باید به دقت کنترل شود. دمای مورد نیاز برای زندگی روزمره یک‌ ایگوانا، با دمایی که انسان ها در آن زندگی می کنند متفاوت است.

برای تامین دمای لازم برای زندگی روزمره این حیوان خانگی، می توانید از لامپ های حرارتی مخصوصی که به عنوان منبع گرمایش کاربرد دارند، استفاده کنید.

لامپ حرارتی مناسب برای محفظه ایگوانا

تراریوم بزرگ تر به معنای تابش نور بیشتری است. برای تامین نیازهای ایگوانا، از لامپ های UVB که برای خزندگان طراحی شده اند استفاده کنید. ایگوانای شما باید به مدت 10 تا 12 ساعت در روز در معرض این نور قرار بگیرد. تامین ویتامین D، حداقل مزیتی است که تابش مناسب نور آن را به ارمغان می آورد.

همچنین از لامپ های بخار جیوه می توان برای محفظه های بزرگ یا اتاق ها استفاده کرد. چراغ های فلورسنت می توانند برای استفاده در محفظه های کوچک مناسب باشند. با وجود شاخه ها و اشیاء بالا رفتنی در تراریوم ایگوانا، این خزنده می تواند در صورت نیاز به نزدیکی منبع نور برود.

این حیوانات حداقل به 70٪ رطوبت در محیط زندگی خود احتیاج دارند. شما می توانید با ایجاد یک استخر کوچک آب در محفظه ایگوانا یا استفاده از آویز برای قرار دادن یک ظرف پر از آب در تراریوم، رطوبت زیستگاه ایگوانای خود را افزایش دهید. رطوبت باعث حفظ سلامتی پوست و پوست اندازی صحیح در ایگوانا می شود.

تغذیه و آب مصرفی ایگوانای خانگی

ایگوانا و ویژگی های رفتاری و نحوه نگهداری آن | دام و پت

مصرف غذای تازه کلید اصلی حفظ سلامتی این حیوان است. این حیوانات در طبیعت به شکل بسیار جدی گیاهخوار هستند. آن ها از خوردن پروتئین حیوانی از جمله حشرات پرهیز می کنند. در حقیقت، رژیم های غذایی حاوی پروتئین بالا می توانند باعث بروز اختلالات سلامتی گوناگون، مانند نارسایی کلیه، در ایگوانا شوند.

علاوه بر استفاده از یک‌ برند معتبر‌ غذای آماده، ایگوانای خود را با سبزیجات برگ دار تیره، مقداری میوه و یک مکمل کلسیم دار تغذیه کنید. بعلاوه، این حیوان در تمام اوقات به یک‌ منبع آب شیرین احتیاج دارد. برای حفظ وزن این حیوان در محدوده متعادل، میزان غذای خزنده تان را براساس دستورات یک دامپزشک تنظیم کنید.

همچنین، همیشه باید به یاد داشته باشید که ایگوانا غذای خود را بدون جویدن و به صورت کامل می بلعد. بنابراین هر غذایی که شما به ایگوانا می دهید باید خرد شده و یا به قطعات ریز تبدیل شود. هر میزان غذایی که در مدت 24 ساعت خورده نشده و در ظرف باقی مانده است را از تراریوم خارج کرده و دور بریزید.

بیماری های شایع در ایگوانا

مانند اکثر خزندگان خانگی، ایگوانا ها باکتری سالمونلا را حمل می کنند (ناقل باکتری سالمونلا هستند). این بدان معناست که بدون این که این خزنده به بیماری مبتلا شود، سالمونلا در دستگاه گوارش ایگوانا وجود دارد. در واقع انسان ها می توانند از طریق لمس ایگوانا یا اشیا موجود در محیط زندگی آن، به سالمونلا مبتلا شوند.

هنگام دست زدن به یک ایگوانا، تمام نکات بهداشتی را رعایت کنید. قبل و بعد از گذراندن وقت با حیوان خانگی، دستان خود را به خوبی بشویید و از دست زدن به صورت تان خودداری کنید.  رعایت این نکات ساده در اکثر موارد از شیوع بیماری جلوگیری می کند.

با این حال، اگر در خانه شما کودکان، خردسالان، سالمندان، زنان باردار یا افراد دارای نقص ایمنی زندگی‌ می کنند، باید اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه بیشتری انجام دهید. حتی ممکن است به دلیل ناقل بودن این خزنده، ایگوانا حیوان خانگی مناسبی برای خانواده شما نباشد.

یک اختلال شایع در میان ایگواناها، اختلالات کلیه است. مشکلات کلیه اغلب در اثر کمبود آب بدن‌ رخ می دهد. اگر ایگوانای شما بی حال است، در بدن خود تورم دارد و مرتبا در حال نوشیدن آب یا ادرار کردن است، فوراً خزنده تان را به یک مطب دامپزشکی برسانید.

علاوه بر این، ایگواناها اغلب به دلیل کمبود کلسیم و ویتامین D با بیماری متابولیک استخوان روبرو می شوند. به همین دلیل مصرف یک مکمل کلسیم و تابش نور UVB برای پیشگیری از این بیماری ها بسیار مهم هستند. در مناطق سردسیر نیز ممکن است یک ایگوانای خانگی دچار برخی از مشکلات تنفسی شود.

اهلی کردن نسبی ایگواناها

ایگوانا و ویژگی های رفتاری و نحوه نگهداری آن | دام و پت

از نظر رفتاری، می توان با لمس کردن یک ایگوانا به صورت روزانه، این حیوان را تا حدودی اهلی شوند. این خزندگان، یک زندگی با روال قابل پیش بینی را ترجیح می دهند. چنین شرایطی باعث می شود آن ها احساس امنیت کنند. با این حال، ایگواناها غریزه دفاعی قدرتمندی دارند و اگر احساس خطر کنند، به راحتی به افراد یا سایر حیوانات آسیب می رسانند.

به راحتی می توانید با مراجعه به یک فروشگاه حیوانات خانگی، یک ایگوانا تهیه کنید. ایگوانای شما هر چه قدر هم کوچک باشد، به سرعت رشد خواهد کرد. این خزندگان سرعت رشد بالایی دارند. ایگوانایی که می خواهید بخرید باید دارای چشم های شفاف، پوست سالم و مدفوع طبیعی باشد. علائمی مانند وزن کم بدن، وجود مخاط در اطراف بینی یا دهان حیوان، برجستگی یا زخم روی پوست و بی حالی، از جمله نشانه های یک ایگوانای ناسالم است.

سخن آخر

ایگوانا یک حیوان خانگی محبوب به حساب می‌ آید. نباید انتظار داشته باشید که این خزنده به طور کامل اهلی شود. ایگوانا ها مانند سایر حیوانات نیازهای خاص خود را دارند. به همین دلیل ضروری است که قبل از خرید و نگه داری از یک ایگوانا، باد به خوبی با نیازها و ویژگی های رفتاری این‌ جانداران آشنا شوید.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/iguanas-as-pets-1236880

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا