چرا دام و پت

شایع ترین علل نفس نفس زدن گربه چیست؟

شایع ترین علل نفس نفس زدن گربه چیست؟

از شایع ترین علل نفس نفس زدن گربه می توان به آسم و عفونت های تنفسی اشاره کرد. اما در صورت بروز علل غیرطبیعی نفس نفس زدن گربه ها باید با دامپزشک مشورت کنید. کاملا برای شما طبیعی است که در یک روز گرم تابستان، سگ ها را در بیرون از خانه ها با زبان آویزان ببینید که نفس نفس می زنند. این وضعیت یک مکانیسم خنک کننده رایج برای سگ ها است و به طور عادی مورد قبول واقع شده است.

با این حال، این شرایط برای  گربه ها صدق نمی کند و اگر گربه ها در حال نفس نفس زدن ببینیم، بیشتر نگران می شویم.

گرچه در برخی موارد خاصی نفس نفس زدن گربه ها می تواند تا حدودی طبیعی باشد، اما در برخی موارد دیگر می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تری باشد که به مراقبت و مراجعه به دامپزشک نیاز دارد. بیایید در مورد نفس نفس گربه، از جمله معنی و زمان مشاوره آنلاین با دامپزشک خود، اطلاعات بیشتری را کسب کنیم.

آیا گربه ها نفس نفس می زنند؟

به طور کلی، گربه ها نفس نفس می زنند. با این حال، بر خلاف سگهایی که بعد از ورزش فعالانه نفس نفس می زنند تا خنک شوند، گربه ها معمولاً بعد از بازی نفس نفس نمی زنند.

نفس نفس زدن در گربه ها از نظر ظاهری بسیار شبیه نفس نفس زدن در سگها است. گربه ها با دهان باز و زبان بیرون نفس نفس می زنند و صداهای بلندتری از خود ایجاد می کنند.

در حالی که هر گربه می تواند از نظر جسمی نفس نفس بزند، نژادهای خاصی از گربه ها (یا به دلیل آناتومی تنفسی یا به دلیل کت مو) بیشتر مستعد نفس نفس زدن هستند. این نژادهای گربه ای شامل هیمالیا و پارسیانی و ماین کوونز و نژادهای مو بلند دیگر هستند که صورت صاف تر و سوراخ بینی کمتری دارند.

چرا گربه ها نفس نفس می زنند؟

شایع ترین علل نفس نفس زدن گربه چیست؟ | دام و پت

بدن گربه بسیار کارآمد است و آنها معمولاً از طریق دهان نفس نمی کشند. بنابراین، وقتی می بینیم گربه نفس نفس می زند، به طور معمول به این معنی است که مشکلی برای حیوان خانگی شما بوجود آمده است. نکته کلیدی این است که کل وضعیت و علل احتمالی نفس نفس زدن را ارزیابی کنید. تا ببینید آیا این امر به یک علت “طبیعی” نفس نفس زدن مربوط است. یا “غیرطبیعی” ناشی از یک بیماری پزشکی زمینه ای.

دلایل طبیعی نفس نفس زدن در گربه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • اضطراب از سفر
 • گرم شدن بیش از حد
 • بازی بسیار سنگین اخیر
 • عامل استرس زایی جدید مانند ساخت و ساز در خانه یا خانه دار یا حیوان خانگی جدید

موارد خاصی وجود دارد که ممکن است گربه ها برای مدت زمان بسیار کوتاهی نفس نفس بزنند. این سناریوهای “طبیعی” می تواند شامل مواردی باشد که گربه مضطرب است، استرس دارد. بیش از حد گرمازده می شود. یا فقط ورزش سنگین انجام داده است.

با این حال، مهم این است که اگر گربه خود را در این حالات نفس نفس زدن می بینید، باید مداخله کنید. اجازه دهید گربه شما استراحت کند، آرام بگیرد یا خنک شود. اگر مشکل گربه شما حل نشد و نفس نفس زدن آن ادامه یافت، وقت آن است که سریعاً از دامپزشک مشاوره بگیرید.

دلایل غیرطبیعی نفس نفس گربه می تواند شامل بسیاری از شرایط پزشکی و بیماری ها باشد، مانند:
 • آسم
 • ضربه
 • درد شدید
 • بیماری تنفسی
 • بیماری کرم قلب
 • بیماری نورولوژیک
 • نارسایی احتقانی قلب
 • کم خونی (تعداد گلبول های قرمز خون پایین)

نفس نفس زدن غیر طبیعی در گربه ها به طور معمول خود به خود و یا بدون هیچگونه محرک شروع می شود. همچنین با استراحت یا از بین بردن عوامل استرس زا یا گرما به سرعت برطرف نمی شود. به طور معمول با سایر رفتارهای غیرعادی مانند سرفه، بی حالی و تلاش بیشتر برای تنفس همراه است. نفس نفس غیرطبیعی را می توانیم در هر سنی از گربه مشاهده کنیم. اما اغلب بچه گربه ها و گربه های بزرگتر به راحتی تحت تأثیر این وضعیت قرار می گیرند.

دلایل شایع نفس نفس زدن غیر طبیعی گربه

شایع ترین علل نفس نفس زدن گربه چیست؟ | دام و پت

متأسفانه، ناراحتی تنفسی یکی از رایج ترین دلایلی است که ما در گربه سانان به صورت اضطراری شاهد آن هستیم. بسیاری از اوقات، نفس نفس زدن بیش از حد با سایر رفتارهای نگران کننده با یک بیماری زمینه ای مرتبط است. در اینجا برخی از شایعترین دلایل نفس نفس غیرطبیعی در گربه ها ذکر شده است:

آسم و نفس نفس زدن گربه ها

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی گربه ها از شنیدن اینکه یک بیماری مشترک انسانی در بچه گربه ها نیز وجود دارد، شوکه شده اند! آسم گربه ای در هر 1-5 درصد از کل گربه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. تصور می شود که بیماری گربه ای باعث ایجاد واکنش آلرژیک به ذرات استنشاق شده از محیط شده و باعث انقباض و باریک شدن مجاری تنفسی در ریه ها می شود.

گربه های مبتلا به آسم، اغلب با سرعتی بیش از حد طبیعی سرفه، خس خس سینه می کنند. نفس نفس می زنند و یا نفس می کشند. حتی ممکن است استفراغ کنند. شدت این بیماری در گربه ها دارای سطح متفاوتی است. اما دقیقاً مانند انسان ها، حمله آسم نیز می تواند خطرناک باشد. خوشبختانه آسم گربه می تواند از طریق استفاده از استنشاق درمانی برای رساندن استروئیدها به داخل ریه ها و همچنین استفاده از داور های گشادکننده های برونش به خوبی کنترل شود.

نارسایی احتقانی قلب و نفس نفس زدن گربه ها

گربه ها نیز بسیار شبیه سگها و انسان می توانند انواع مختلفی از بیماری قلبی داشته باشند که منجر به تجمع مایعات در داخل ریه ها و اطراف آن شود، یکی از این موارد نارسایی احتقانی قلب در گربه ها است. ناامیدی برای بسیاری از دامپزشکان و والدین حیوانات خانگی گربه سانان این است که بسیاری از گربه ها می توانند به بیماری قلبی مبتلا شوند که تا یک دوره از تشدید وضعیت گربه به طور کامل شناسایی و تشخیص داده نمی شود..

این امر خصوصاً در مورد کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (یاHCM) صدق می کند. در این شرایط، عضله قلب ضخیم شده و انعطاف پذیری آن کمتر می شود و به دلیل اندازه، مجبور است خیلی سریعتر و ناکارآمد ضرب و شتم کند.

این بیماری به ویژه در نژاد ماین کوون شیوع بیشتری دارد. حتی ممکن است گربه ها در تنفس، نفس نفس زدن، سرفه، کاهش اشتها، کاهش وزن دچار مشکل شوند و در موارد پیشرفته خطر تشکیل لخته های خون و رفتن به سایر قسمت های بدن وجود دارد.

درمان نارسایی قلبی در گربه در موارد اضطراری شامل موارد زیر خواهد بود:
 • اکسیژن درمانی
 • داروهای ادرار آور (دارویی برای کمک به از بین بردن مایعات از ریه ها)
 • دارو برای کمک به کاهش ضربان قلب و امکان ضربان قلب با بازده بیشتر
 • آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون و سایر راهکارهای نجات دهنده زندگی

عفونت تنفسی

شایع ترین علل نفس نفس زدن گربه چیست؟ | دام و پت

گربه ها همچنین می توانند از طریق ویروس ها، باکتری ها و حتی ارگانیسم های قارچی در مجاری بینی و ریه ها دچار عفونت های مختلف تنفسی شوند. هنگامی که این عوامل عفونی در سیستم تنفسی ساکن می شوند، سیستم ایمنی بدن با ایجاد پاسخ التهابی زیادی، سعی در مبارزه با بیماری دارد و وضعیتی کاملاً شبیه به آسم ایجاد می کند.

گربه هایی که از التهاب تنفسی دچار التهاب می شوند نیز در تنفس مشکل (خیلی سریع یا با تلاش زیاد) پیدا می کنند و ممکن است نفس نفس بزنند و بسیار بی حال باشند.

بسته به علت می توان این شرایط را با اکسیژن درمانی، آنتی بیوتیک و رطوبت ساز یا بخار درمانی درمان کرد تا مجاری بینی پاکسازی شود. عفونت های ویروسی تنفسی فوقانی، مانند هرپس و ویروس کالیسیو، می تواند به خصوص برای بچه گربه های جوان چالش برانگیز باشد.

بیماری کرم قلب

در حالی که بیماری کرم قلب چیزی است که ما بیشتر با دندان های نیش ارتباط داریم، گربه ها نیز می توانند پس از گزش پشه آلوده، به کرم قلب آلوده شوند. در حالی که بسیاری از والدین حیوانات اهلی خانگی تعجب می کنند که گربه داخلی آنها چگونه در معرض این بیماری قرار می گیرد، آنها باید در نظر بگیرند که چند بار گربه آنها در طاقچه با پنجره باز لنگ می زند و چه تعداد پشه در خانه های خود پیدا کرده اند.

گربه های آلوده به کرم قلب ممکن است سرفه کنند و نفس نفس بزنند و تنفس سخت را تجربه کنند.

متأسفانه، هیچ درمان قطعی برای این بیماری در گربه ها وجود ندارد و اغلب می تواند کشنده باشد. با این حال، دامپزشکان سعی می کنند گربه ها را با اکسیژن درمانی و استروئیدها درمان کنند تا التهاب ناشی از این انگلی را کاهش دهند.

با دامپزشک خود در مورد داروهای پیشگیرانه ماهانه کرم قلب برای گربه ها که می توانند از بیماری کرم قلب در اعضای خانواده خزدار شما پیشگیری کنند مشورت کنید.

اضطراب و نفس نفس زدن در گربه ها

اضطراب در گربه ها غالباً یکی از دلایل شایع نفس نفس زدن گربه سانان است. اما در صورت ادامه در خانه یا مسافرت طولانی مدت می تواند به یک منبع نفس نفس غیر طبیعی تبدیل شود.

اگر متوجه شدید گربه شما سایر علائم استرس را در ارتباط با نفس نفس زدن مانند ادرار نامناسب، خش خش، مخفی شدن و تغییر اشتها دارد، با دامپزشک خود در مورد راهکارهای ضد اضطراب موجود مشورت کنید. این راهکارها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تغییراتی در رفتار
 • داروهای اضطرابی و داروهای تسکین دهنده
 • هورمون درمانی (هورمون های آرامش بخش به در خانه یا اطراف حامل)

مشورت با دامپزشک در نفس نفس زدن گربه ها

شایع ترین علل نفس نفس زدن گربه چیست؟ | دام و پت

در موارد زیر باید وضعیت حیوان خانگی خود را اضطراری در نظر گرفته و با دامپزشک مشورت کنید:

 • اگر گربه شما زیاد نفس نفس می زند.
 •  اگر نفس نفس زدن گربه به طور خود به خود اتفاق بیفتد.
 •  اگر نفس نفس زدن گربه به سرعت (در عرض چند دقیقه) برطرف نشود.
 •  اگر نفس نفس زدن گربه با سرفه، تنفس دشوار و یا بی حالی همراه باشد.

با دامپزشک خود تماس بگیرید، یک چت تصویری از راه دور پزشکی را درخواست کنید. یا برای ارزیابی مستقیم به مرکز مراجعه کنید. در راه رسیدن به دامپزشک یا کلینیک اورژانس، مطمئن شوید که گربه شما در یک وسیله حمل و نقل و ایمن برای سفر قرار دارد. دمای اتومبیل را خنک نگه دارید. موسیقی ملایمی پخش کنید تا در حد امکان استرس در گربه خود را کاهش دهید.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-health/all-about-cat-panting/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا