سگ ها

نفخ در سگ

نفخ در سگ ها از علل تا درمان

نفخ در سگ ها وضعیتی است که در آن معده سگ با غذا و یا گاز بیش از حد متورم می شود. سگ های نژاد بزرگ و سگ هایی با سینه های عمیق بیشتر مستعد نفخ هستند. درمان فوری این وضعیت ضروری است و حتی با درمان، برخی از سگ ها زنده نمی مانند. مصرف تدریجی غذا و پرهیز از کاسه های بلند سگ می تواند به جلوگیری از نفخ کمک کند.

نفخ در سگ یک وضعیت شدید و به سرعت پیشرونده در سگ است که اغلب خطرناک و جدی است. اگر فکر می کنید سگ شما از نفخ رنج می برد، مهم است که فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. بیایید به علل نفخ در سگ ها، علائم و نحوه درمان نفخ در سگ توسط دامپزشک نگاه کنیم.

Bloat چیست؟

نفخ وضعیتی است که در آن معده سگ با غذا ویا گاز بیش از حد متورم می شود. عملکردهای طبیعی که معمولاً اجازه می دهد غذا یا گاز دفع شود، مانند آروغ زدن یا هضم طبیعی، به دلیل افزایش فشار در معده مختل می شود.

این وضعیت به ویژه زمانی خطرناک می شود که معده سگ روی خود بچرخد، که به عنوان ولولوس گشاد شدن معده (GDV) شناخته می شود. GDV شکل شدید نفخ در سگ است که نیاز به درمان فوری و اورژانسی دارد.

تنها حدود 25 سگ از هر 1000 سگ نفخ را تجربه می کنند، اما حتی در سگ هایی که به دنبال درمان هستند، میزان مرگ و میر بر اساس آماری که توسط کالج آمریکایی جراحان دامپزشکی گزارش شده است، حدود 15 درصد باقی می ماند.

۱۰ غذای انسانی مفید برای سگ را بشناسید.

علل نفخ در سگ ها

نفخ در سگ ها از علل تا درمان | دام و پت

دامپزشکان و محققان نتوانسته اند علت دقیق نفخ و GDV در سگ ها را تعیین کنند، اما موارد خاصی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به نفخ سگ را افزایش دهد.

شکل بدن و نژاد سگ، فاکتورهای مهم در بروز این شرایط هستند. به طور معمول، سگ های نژاد بزرگ بیشتر در معرض خطر هستند. با این حال، برخی از سگ های کوچک با قفسه سینه عمیق، مانند سگ داش، ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری خطرناک نسبت به سایر سگ های نژاد کوچک داشته باشند.

نژادهایی که بیشتر در معرض خطر نفخ و GDV هستند عبارتند از:

 • وایماران
 • سنت برنارد
 • گوردون سترز
 • پودل استاندارد
 • ستترهای ایرلندی
 • دانمارک های بزرگ

نه تنها نژاد سگ یک عامل خطر است، بلکه ژنتیک سگ نیز می تواند آن را مستعد ابتلا به نفخ کند. اگر سگ شما سابقه خانوادگی نفخ و GDV داشته باشد، در معرض خطر بیشتری قرار دارد.

رفتارهای غذایی نیز ممکن است به احتمال نفخ سگ کمک کند. سگ‌هایی که فقط یک وعده در روز می‌خورند، غذای خود را خیلی سریع می‌خورند یا بلافاصله بعد از غذا ورزش می‌کنند، در مقایسه با سگ‌هایی که آهسته غذا می‌خورند یا چند وعده غذایی کوچک در روز به آنها داده می‌شود، بیشتر دچار نفخ می‌شوند. سگ‌های مضطرب نیز ممکن است گاز بیشتری را استنشاق کرده و بخورند و خطر ابتلا به آن‌ها را افزایش دهند.

تغذیه از کاسه غذای بلند نیز می تواند خطر نفخ را در سگ ها افزایش دهد. این تنظیم ممکن است منجر به افزایش و مکرر بلع هوا شود.

در نهایت، سگ هایی که طحال خود را برداشته اند (جراحی طحال برداری) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به GDV هستند زیرا فضای اضافی در اطراف شکم خود دارند.

علائم نفخ در سگ ها

نفخ در سگ ها از علل تا درمان | دام و پت

مهم است که با علائم و نشانه های نفخ در سگ ها آشنا شوید تا بتوانید فوراً به دنبال مراقبت های دامپزشکی باشید.

شایع ترین علائم که معمولاً در مدت کوتاهی پس از خوردن غذا ظاهر می شوند، عبارتند از:

 • آب دهان
 • شکم متورم
 • اضطراب عمومی
 • نگاه کردن به شکم
 • ایستاده و کشش

پس از نشان دادن برخی یا همه این علائم اولیه، سگ ها ممکن است به زمین بروند یا نتوانند بلند شوند. همچنین ممکن است به دلیل کاهش جریان خون در پشت بدن، در اندام عقبی خود دچار ضعف شوند.

اگر علائم اولیه نفخ یا GDV را مشاهده کردید سگ خود را در اسرع وقت به دامپزشک اورژانس ببرید. سگ هایی که علائم بعدی مانند افتادگی یا ضعف در پاهای عقب خود را نشان می دهند، در حال حاضر به شدت بیمار هستند و ممکن است درمان و نجات آنها دشوارتر باشد.

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟

تشخیص نفخ در سگ ها

نفخ در سگ ها از علل تا درمان | دام و پت

دامپزشک شما به سرعت برای تشخیص نفخ در سگ ها کار می کند. دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و شکم متسع و دردناک سفت یا سفت را جستجو می کند. همچنین ممکن است سگ در مراحل اولیه حالت تهوع داشته باشد و علائم دیگر نفخ را نشان دهد.

در موارد پیشرفته تر، فشار خون سگ ممکن است پایین و ضربان قلب آنها بالا باشد، که می تواند به دامپزشکان کمک کند تا سگ ها را نفخ تشخیص دهند. برخی از سگ ها نیز دچار مشکل تنفسی می شوند. اشعه ایکس شکم معده بزرگ و پر از گاز را نشان می دهد. اگر معده چرخیده باشد، یک اثر “حباب دوگانه” روی اشعه ایکس وجود خواهد داشت که می تواند GDV را تایید کند.

دامپزشکان همچنین ممکن است الکتروکاردیوگرام (ECG) را برای بررسی افزایش ضربان قلب و انقباضات زودرس بطنی در قلب، که دو عارضه قلبی شایع GDV هستند، انجام دهند. اگرچه برای تشخیص حیاتی نیست، آزمایش خون می تواند به دامپزشک کمک کند تا مشخص کند آیا آسیب داخلی اضافی ثانویه به چرخش معده سگ وجود دارد یا خیر.

درمان نفخ برای سگ ها

اگر معده سگ چرخیده باشد، جراحی اورژانسی لازم است. این شامل چرخاندن معده به حالت طبیعی و بخیه زدن معده به دیواره داخلی بدن برای جلوگیری از چرخش در آینده است.

قبل از جراحی، بسته به علائم و نشانه های سگ شما، دامپزشک ممکن است سعی کند معده را کم فشار کند. این امر با عبور لوله از دهان سگ به داخل معده برای تخلیه محتویات آن و خارج کردن گاز اتفاق می افتد. اگر دامپزشک نتواند لوله را عبور دهد، دامپزشکان ممکن است روش دیگری را انجام دهند که در آن یک سوزن از دیواره بدن سگ به معده عبور داده می شود تا گاز را از داخل معده خارج کند. این روش می تواند باعث آسیب به معده و همچنین خطر پارگی کبد یا طحال شود، بنابراین باید با دقت انجام شود. سگ ها معمولاً برای این روش آرام بخش می شوند.

پس از رفع فشار و درمان با مایع درمانی IV و داروهای مسکن، دامپزشک شما نیاز به جراحی را ارزیابی خواهد کرد. حتی در موارد نفخ بدون GDV، ممکن است جراحی برای جلوگیری از حملات بعدی توصیه شود.

سگ هایی که تحت عمل موفقیت آمیز نفخ قرار می گیرند، نیاز به نظارت و مراقبت بسیار دقیق پس از عمل دارند. آنها معمولاً حداقل 2-3 روز در بیمارستان نگهداری می شوند و به آنها مایعات IV، آنتی بیوتیک و داروهای مسکن داده می شود.

متأسفانه، حتی سگ‌هایی که برای نفخ معالجه می‌شوند نیز ممکن است آن را انجام ندهند و پیش آگهی آن محافظت می‌شود. هرچه زودتر به دنبال درمان باشید، سگ شما شانس بیشتری برای زنده ماندن و بهبودی دارد.

چرا سگ من زیاد پارس می کند؟

هزینه عمومی برای درمان نفخ در سگ ها

نفخ در سگ ها از علل تا درمان | دام و پت

درمان این وضعیت می‌تواند بسیار پرهزینه باشد زیرا سگ‌های مبتلا به نفخ یا GDV قبل، حین و بعد از جراحی به شدت بیمار هستند. هزینه متوسط تشخیص، درمان و بستری شدن بعد از عمل بسته به محل زندگی شما و اینکه سگ شما در یک مرکز اورژانس شبانه یا در مطب دامپزشکی محلی شما تحت درمان قرار می گیرد احتمالاً بین 3000 تا 10000 دلار خواهد بود.

جلوگیری از نفخ و GDV در سگ

در حالی که برخی از عوامل خطر نفخ را نمی توان کنترل کرد – مانند ژنتیک یا استعداد نژادی – کارهایی وجود دارد که والدین حیوانات خانگی می توانند برای جلوگیری از تجربه نفخ و GDV سگ خود انجام دهند.

ارائه تغذیه با کیفیت بالا اولین نقطه شروع است. همچنین باید تمرین هایی را برای کاهش سرعت تغذیه سگ خود در نظر بگیرید. کاسه‌های تغذیه آهسته یا پازل‌های غذا می‌توانند به جلوگیری از تغذیه بیش از حد سگ‌ها و بلع بیش از حد هوا کمک کنند. اگر نگران نفخ در سگ هستید، یا نژاد سگی دارید که در معرض خطر بیشتری برای ایجاد نفخ است، باید از استفاده از کاسه سگ مرتفع خودداری کنید و کاسه های سگ را مستقیماً روی زمین قرار دهید. وعده های غذایی کوچکتر نیز می تواند برای پیشگیری مفید باشد.

اگر حیوان خانگی شما مضطرب است، با دامپزشک خود در مورد داروهای گیاهی یا نسخه ای و سایر تغییراتی که می توانید در خانه انجام دهید تا از پیشرفت اضطراب به GDV جلوگیری کنید، صحبت کنید.

برخی از بیماری‌های زمینه‌ای گوارشی مانند کاهش تحرک معده (که با انقباضات غیرطبیعی روده مشخص می‌شود) یا تاخیر در تخلیه معده (که در آن معده غذا را به همان سرعتی که باید تخلیه نمی‌کند) می‌تواند از عوامل خطر برای GDV باشد. اگر حیوان خانگی شما این شرایط را دارد، حیوان خانگی شما ممکن است برای درمان این علائم به دارو نیاز داشته باشد تا از یک دوره بعدی نفخ و GDV جلوگیری شود.

منبع
https://www.greatpetcare.com/emergency/bloat-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا