خزندگان

نحوه تشخیص بارداری در لاک پشت ها

همه لاک پشت های ماده بالغ و سالم می توانند باردار شوند. این اتفاق می تواند صرف نظر از جفت گیری یا عدم جفت گیری لاک پشت اتفاق بیفتد. نحوه تشخیص بارداری در لاک پشت ها چگونه است؟ اگر لاک پشت جفت گیری نکرده باشد، تخم ها نابارور می شوند و هیچ فرآیند جوجه ریزی بروز‌ پیدا نمی کند.

گفته می‌ شود که لاک ‌پشت‌ ها مانند سایر خزنده ها در هنگام حمل تخم ‌ها باردار هستند. در عنوان این مقاله، ما از کلمه “باردار” به صورت آزاد استفاده می کنیم و فقط به این علت است که صاحبان لاک پشت های جدید معمولاً زمانی که به اطلاعاتی در مورد بارداری لاک پشت ها نیاز دارند، این عبارت را جستجو می کنند.

اگر لاک پشت شما حامله است، می توانید تخم ها را از داخل غلاف به صورت توده هایی در جلوی پاهای عقبی احساس کنید. اگر به این فکر می کنید که یک لاک پشت باردار چگونه به نظر می رسد، از اینکه شبیه یک لاک پشت معمولی به نظر می رسد شگفت زده خواهید شد.

پلاسترون ممکن است کمی برآمده تر باشد، اما در غیر این صورت تشخیص بصری آن بسیار سخت است. اگر یک لاک پشت بالغ ماده دارید، باید به خاطر داشته باشید که لاک پشت شما حتی اگر جفت نگیرد، تخم می گذارد. شاید شما مایل باشید که لاک پشت تان تخم هایی نطفه دار تولید کند. شایع ترین بیماری در لاک پشت ها را جدی بگیرید.

علل دیستوشی در لاک پشت های خانگی چیست؟

علل دیستوشی در لاک پشت های خانگی چیست؟ || دام و پت

با این حال، گاهی اوقات ممکن است که لاک پشت نتواند تخم ها را از بدن خود خارج کند. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که لاک پشت نتواند تخم هایی را که تولید می کند روی زمین بگذارد. این وضعیت همچنین به عنوان احتباس تخم یا دیستوشی شناخته می شود. احتباس تخم یکی از بزرگترین تهدیدات برای سلامتی لاک پشت های ماده بالغ است.

همانطور که احتمالا شما هم می دانید، چه تخم‌ ها بارور باشند و چه نباشند، باید مطمئن شوید که لاک پشت آن ها را می‌ گذارد، حتی اگر قصد انجام کاری با آن ها ندارید. احتباس تخم نه تنها ناراحت کننده و دردناک است، بلکه می تواند منجر به مرگ شود. بدون مهیا بودن شرایط مناسب، تخم گذاری لاک پشت بیشتر طول می کشد و ممکن است حیوان خانگی تان نتواند تمام تخم هایی را که تولید می کند، بگذارد.

علل زیادی برای این مسئله وجود دارند که چرا لاک پشت ها ممکن است نتوانند تخم گذاری کنند. در میان لاک پشت هایی که به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند، این علل عبارت اند از:

عدم وجود محل مناسب برای لانه سازی

لاک پشت ها به مکانی نیاز دارند که بتوانند به راحتی تخم بگذارند. این محل معمولاً یک جعبه یا تراریوم مناسب است که با یک بستر کمی مرطوب شده مانند خزه اسفاگنوم، کوکو و خاک گلدان پر شده است. این مسئله، شایع ترین علت احتباس تخم در میان لاک پشت های حامله ای است که به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند.

شرایط زندگی پر استرس

یک مخزن کوچک یا یک مخزن پر ازدحام می تواند به لاک پشت خانگی استرس وارد کند. به طور مشابه، نور و گرمایش نادرست نیز می تواند استرس زیادی برای حیوان خانگی تان ایجاد کند. همین مسئله را می توان در مورد کیفیت پایین آب نیز گفت.

حتی وجود حیوانات خانگی دیگر مانند سگ و گربه (این حیوانات در واقع شکارچیان تخم لاک پشت در طبیعت هستند) نیز می تواند باعث امتناع لاک پشت از تخم گذاری شود. به طور کلی، شرایط زندگی لاک پشت های خانگی باید بهینه باشد.

کمبود مواد مغذی

کمبود مواد مغذی مهم مانند کلسیم می تواند باعث احتباس تخم لاک پشت شود. اما بدانید که چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟

وجود مشکلات مختلف در سیستم تولید مثل لاک پشت

گاهی اوقات، اختلالات موجود در سیستم تولید مثل لاک پشت، باعث احتباس تخم این حیوانات می شود. اگرچه لاک پشت های آبزی بیشتر عمر خود را در آب می گذرانند، اما برای تخم گذاری به خشکی می آیند. آن ها این کار را با حفر و دفن تخم ها در خاک ساحل زیستگاه بومی خود انجام می دهند.

در اغلب موارد، در محیط های مصنوعی و خانگی، این نوع محیط وجود ندارد. به این ترتیب، مهم است که یک محیط زیست بسیار شبیه به ساحل طبیعی برای حیوان خانگی تان مهیا کنید.

علائم بارداری در لاک پشت ها

باید به این نکته توجه داشته باشید که به کمک شناسایی چند علامت، می توانید بارداری حیوان خانگی تان را تشخیص دهید. این علائم عبارت اند از:

بی قراری

آیا لاک پشت خانگی شما بی قرار است؟ آیا حیوان خانگی تان سعی می ‌کند کف محل زندگی خود را حفاری کند، از محفظه خارج شود یا از کناره‌ های مخزن آب خود شنا کند؟ اگر چنین است، پس ممکن است حیوان خانگی تان حامله باشد. ممکن است لاک پشت خانگی تان ناامیدانه در تلاش برای یافتن یک مکان برای لانه سازی باشد. اگر مکان لانه سازی فراهم نباشد، ممکن است که چند تخم در آب رها کند.

بروز تغییرات در اشتها

در مراحل اولیه بارداری حیوان، می توانید انتظار داشته باشید که لاک پشت حیوان خانگی تان بیشتر از حالت عادی غذا بخورد. با این حال، در مراحل پایانی، لاک پشت های حامله ممکن است تمایل به خوردن مقدار کمتری غذا داشته باشند. زیرا تمام وقت خود را صرف یافتن مکانی برای تخم گذاری می کنند. این وضعیت معمولا زمانی اتفاق می افتد که تخم گذاری نزدیک است. تغییر در عادات غذایی می تواند یک نشانه باشد.

حفاری در بسترهای موجود در کف مخزن

اگر لاک پشت از پاهای عقب خود برای حفاری استفاده کند، به احتمال زیاد حیوان خانگی تان حامل تخم است. شاید برایتان جالب باشد آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟

چگونه می توان بارداری لاک پشت را تشخیص داد؟

علل دیستوشی در لاک پشت های خانگی چیست؟ || دام و پت

لمس لاک پشت یکی از بهترین راه ها برای تشخیص باردار بودن یا نبودن لاک پشت است. با این حال، این کار باید فقط توسط متخصصان و دامپزشکان واجد شرایط انجام شود. زیرا شکستن تخم ‌ها و ایجاد پریتونیت زرده بسیار آسان است. برای لمس لاک پشت، باید نواحی نرم نزدیک پاهای عقب، یعنی بین پلاسترون و کاراپاس را با ظرافت فشار دهید. اگر لاک پشت خانگی تان حامله باشد، می توانید با این روش تخم ها را لمس کنید.

استفاده از اشعه ایکس برای تشخیص بارداری لاک پشت

اگر مطمئن نیستید که لاک پشت خانگی شما حامله است یا خیر، دامپزشک حیوان خانگی شما می تواند یک عکس رادیوگرافی بگیرد. که این روش باید تخمک های موجود را نشان دهد. علاوه براین روش تصویربرداری اشعه ایکس اطلاعات مفیدی مانند تعداد تخمک ها و شرایط هر کدام را ارائه می دهد. اگر درباره این روش ها سوالی دارید، با یک دامپزشک صحبت کنید.

راهکار های مراقبت از لاک پشت های خانگی باردار

باید به این نکته توجه داشته باشید که دستورالعمل های کلی در مورد نحوه مراقبت از لاک پشت های حامله وجود دارند. اگر قصد دارید لاک پشت خانگی خود را تکثیر نسل دهید، به راحتی می توانید مدت زمانی که لاک پشت در آن تخم گذاری می کند را تعیین کنید. شما باید برنامه سالانه تکثیر نسل لاک پشت را به دقت دنبال کنید.

اگر نمی خواهید لاک پشت ماده خود را تکثیر نسل دهید، معمولاً نیازی به انجام این اقدام نخواهد بود. علاوه براین، لاک پشت ها می توانند در زمان های غیرمعمول سال تخم بگذارند. در طبیعت و حتی به عنوان یک حیوان خانگی، فصل لانه سازی و تخم گذاری معمولاً از اواسط اسفند تا اوایل تیر ماه است.

ساختن مکانی مناسب برای تخم گذاری لاک پشت های خانگی

علل دیستوشی در لاک پشت های خانگی چیست؟ || دام و پت

کمبود مکان برای لانه سازی بزرگترین علتی است که باعث می شود اکثر لاک پشت های حامله نتوانند به درستی تخم گذاری کنند. ایجاد یک مکان تودرتو در یک محوطه بیرونی آسان است. باید قسمتی از محیط زندگی لاک پشت خانگی تان را به لانه سازی اختصاص دهید.

این منطقه باید حاوی حدود ۲۰ سانتی متر خاک نرم و کمی مرطوب و مقداری سنگ و کنده باشد تا لاک پشت بتواند احساس امنیت کند. شما همچنین می توانید یک مکان تودرتو در داخل خانه ایجاد کنید. شما می توانید یک جعبه یا لانه لاک پشت تهیه کنید یا خودتان یکی از آن ها را بسازید.

استفاده از ظروف نگهداری پلاستیکی

ساده ترین روش استفاده از ظروف نگهداری پلاستیکی جهت ساخت مکان مناسب برای لاک پشت های خانگی است. ظرف باید به اندازه ای بزرگ باشد که خاک را عمیق تر از طول بدن لاک پشت شما نگه دارد. همچنین باید به اندازه کافی پهن و بلند باشد تا لاک پشت خانگی شما احساس راحتی کند. ظرفی که حدوداً 5 برابر طول و عرض حیوان خانگی تان است باید مناسب باشد.

بهتر است از مخلوطی از خاک گلدان، خاک سطحی و ماسه استفاده کنید. تمام بسترهای مورد استفاده باید عاری از آفت کش ها، میکروب ها و کود باشند. پوشش خاک شنی کویر موسر لی و پیت ماس ​​هافمن اسفاگنوم انتخاب های خوبی هستند. قسمت های مساوی از ماسه و خاک گلدان و خاک سطحی را در یک ظرف پلاستیکی مخلوط کنید.

مطمئن شوید که دمای محفظه و خاک در محدوده دمای اتاق است. اکنون بالای خاک لانه را با آب ولرم کمی مرطوب کنید. لاک پشت را داخل ظرف قرار دهید و حدود دو سوم ظرف را با درب آن بپوشانید. اجازه دهید دو تا سه ساعت بگذرد و لاک پشت را به محفظه خود برگردانید. مطمئن شوید که چیزی حیوان خانگی تان را آزار نمی دهد.

اکنون می توانید خاک را از نظر وجود تخم بررسی کنید. لاک پشت ها معمولاً تخم های خود را در خاک دفن می کنند. هر زمان که لاک پشت شما مشتاق تخم گذاری به نظر می رسد، حیوان خانگی تان را به محل لانه سازی برگردانید. اگر پس از چندین بار تلاش، لاک پشت حامله شما از تخم گذاری امتناع کرد، ممکن است نیاز باشد با یک دامپزشک با تجربه مشورت کنید‌.

سخن آخر

عوامل مختلفی می توانند باعث عدم تخم گذاری لاک پشت های خانگی شوند. از جمله این علل شامل محدوده دمایی نامناسب، کمبود رطوبت و انتخاب مخلوط خاک لانه نامناسب است. همچنین می ‌توانید با قرار دادن لاک پشت خانگی در آب گرم (حدود 100 درجه فارنهایت یا 30 درجه سانتی ‌گراد گرم تر نسبت به آب محفظه‌ نگه داری) فرآیند تخم گذاری را برای حدود نیم ساعت قبل از قرار دادن لاک پشت در محل لانه ‌سازی شبیه ‌سازی کنید.

عارضه اصلی که می تواند در دوران بارداری لاک پشت ایجاد شود، عدم توانایی در بیرون راندن تخم ها است. دیستوشی می تواند برای لاک پشت بسیار دردناک باشد و حتی منجر به مرگ لاک پشت شود. برای پیشگیری از این امر، باید شرایط ایده آل مورد نیاز برای تخم گذاری را برای لاک پشت فراهم کنید. فقدان مکان مناسب برای تخم گذاری، علت شماره یک عدم تخم گذاری است.

وظیفه ما به عنوان صاحبان حیوان خانگی این است که لاک پشت را زیر نظر داشته باشیم و تعیین کنیم که آیا این لاک پشت حامله است یا نه و مکانی برای تخم گذاری فراهم کنیم که دقیقاً شبیه ساز محل تخم گذاری طبیعی این حیوانات باشد. اگر درباره بارداری لاک پشت های خانگی سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌.

منبع
https://www.allturtles.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا