حیوانات خانگی کوچک

مقابله با چاقی در خرگوش ها

مقابله با چاقی در خرگوش ها

مقابله با چاقی در خرگوش ها، درست مثل انسان، سگ، گربه و حتی پرندگان، متأسفانه  مهمی در سلامتی این حیوان خانگی شما دارد. حتی به عنوان یک مسئله رفاه حیوان خانگی در نظر گرفته می شود. یک سوم خرگوش های خانگی در انگلیس دارای اضافه وزن هستند. خرگوشهای دارای اضافه وزن در معرض خطر مشکلات سلامتی و طول عمر کوتاهتری هستند. شناخت شکل ایده آل خرگوش ها و تشخیص زمان تغییر آنها بسیار مهم است. خرگوش ها برای خوردن علف رشد کرده اند. تغذیه بیش از حد غذای خرگوش تجاری به آنها کالری زیادی ارائه می دهد. اگر می خواهید خرگوش خود را در یک وزن ایده آل نگه دارید، با دامپزشک خود تماس بگیرید، آنها همیشه خوشحال خواهند شد که به شما کمک کنند.

اگرچه نژادهای خاصی از خرگوش ها، از جمله خرگوش کوتوله، به دلیل کوتاه قد تر و کم تحرک بودن در معرض خطر چاقی قرار دارند. اما بیشتر در میان خرگوش های میانسال که در قفس هستند، رخ می دهد و مستقل از جنسیت آنها است.

آیا خرگوش من اضافه وزن دارد؟

بهترین راه برای ارزیابی چاقی خرگوش ها، بررسی شکل آنهاست. وزن آنها ممکن است در طول زندگی نوسان داشته باشد، اما شکل ایده آل آنها ثابت است. از کنار و از بالا به خرگوش خود نگاه کنید. آنها باید کمر داشته باشند. زیر شکم خرگوش خود احساس کنید. نباید برآمده باشد. پهلو و پشت خرگوش خود را لمس کنید. شما باید بتوانید دنده ها، ستون فقرات و استخوان های ران آنها را به راحتی احساس کنید. اما نباید بیرون زده باشند. دم خرگوش خود را  لمس کنید. نباید تجمع چربی وجود داشته باشد.

 توجه داشته باشید که اضافه وزن بدن یا چاقی به همان اندازه که در خرگوش ها مشکل ایجاد می کند، در سایر گونه ها به خصوص خرگوش های خانگی مشکل ساز است. خرگوش هایی که چاق هستند به دلیل اندازه بزرگ و درصد چربی بدن قادر به عملکرد طبیعی نیستند.

علائم چاقی در خرگوش ها چیست؟

مقابله با چاقی در خرگوش ها | دام و پت

به طور معمول خرگوش های مستعد چاقی بیش از 20 تا 40 درصد اضافه وزن دارند. یک راه آسان برای تعیین این،  معاینه فیزیکی در خرگوش است. اگر نتوانید دنده ها را در زیر لایه چربی و پوست پیدا کنید، احتمالاً چاق است. سایر علائم چاقی ممکن است درماتیت پوسته پوسته باشد. زیرا خرگوش در تمیز کردن کامل زیر چین های پوست خود مشکل دارد. حیوان همچنین ممکن است در تنفس مشکل داشته باشد و بیش از حد خسته باشد.

چه عواملی باعث چاقی خرگوش ها می شود؟

پرخوری معمولاً دلیل چاقی در خرگوش ها است. اما این عامل به تنهایی ممکن است بر خرگوش خیلی فعال تأثیر نگذارد. خرگوش ها برای اضافه وزن نیاز به دریافت کالری بیشتری نسبت به میزان کالری دارند. از آنجایی که متأسفانه بسیاری از خرگوش های حیوان خانگی در اکثر عمر خود در قفس قرار می گیرند، چاقی هنگامی که ورزش زیادی را انجام نمی دهد یک مشکل رایج است.

خوراکی های قندی همچنین به مشكلات چاقی در خرگوش های خانگی منجر می شود. این خوراکی ها  بازار عرضه می شوند. اما واقعیت این است كه خرگوش شما نیازی به این خوراکی ها  ندارد. اما بسیاری از دارندگان حیوانات خانگی به این حقه ها تن می دهند و می خواهند هرچه فروشگاه حیوانات خانگی ارائه می دهد به خرگوش های خود بدهند.

بی تحرکی مقصر اصلی چاقی در هر گونه است. خرگوش ها برای پریدن و دویدن ساخته می شوند، اما اغلب ما آنها را در قفس های کوچک نگه می داریم یا فقط به آنها اجازه می دهیم برای مدت کوتاهی پرش و بازی گوشی کنند . این کمبود انرژی می تواند مشکلات زیادی را برای خرگوش شما ایجاد کند.

چگونه تشخیص دهید که خرگوش شما چاق است؟

مقابله با چاقی در خرگوش ها | دام و پت

چاق بودن به این معنی است که خرگوش شما چربی بیشتری نسبت به اندازه بدن دارد. هر گونه خرگوش مجموعه استانداردی از نژاد را دارد که به شما می گوید اندازه و وزن طبیعی آن نژاد چه اندازه باید باشد. این استانداردها باید به عنوان یک راهنما برای کمک به شما و دامپزشک مورد قضاوت قرار گیرد که خرگوش شما دارای وزن مناسب است یا خیر.

با اختصاص نمره وضعیت بدن به خرگوش، بهتر می توانید وزن خرگوش خود را کنترل کنید. نمره وضعیت بدن عددی است که با برخی از ویژگیهای جسمی ارتباط دارد و بیشتر مقیاس های نمره وضعیت بدن یک تا پنج است که نمره سه، ایده آل است. یک خرگوش که می توانید بدن آن را احساس کنید اما دنده های آن را به راحتی لمس نمی شوند، به طور معمول سه است.

 اگر نمی توانید دنده های خرگوش خود را احساس کنید یا مجبورید برای احساس آنها سخت فشار دهید، خرگوش شما اضافه وزن دارد. در صورت عدم اطمینان از وضعیت چاقی و یا لاغری خرگوش خود از دامپزشک مشورت بگیرید. وی می تواند در تشخیص این وضعیت  به شما کمک کند.

برای تشخیص چاقی، دامپزشک به طور طبیعی شرایطی مانند بارداری، توده تومور یا سایر توده های شکمی و روده ای را رد و یا تایید می کند. مایع در حفره شکم همچنین می تواند علائمی شبیه به چاقی را نشان دهد. دامپزشک آزمایشات دیگر شامل مواردی است که چربی بدن خرگوش را اندازه گیری می کنند.

چرا چاقی در خرگوش ها بد است؟

مقابله با چاقی در خرگوش ها | دام و پت

تصور می شود که چاقی در خرگوش ها با بسیاری از بیماری ها از جمله میازیس، پودرماتیت، سم حاملگی و حتی ایلئوس GI stasis همراه است. این بیماری ها ممکن است به دلیل چیزهای دیگری نیز ایجاد شده باشد اما هیچ صاحب حیوان خانگی  دوست ندارد که آگاهانه باعث ایجاد بیماری در خرگوش خودش شود .

میازیس

میازیس معمولاً به عنوان هجوم کوزه شناخته می شود. از آنجا که خرگوش های دارای اضافه وزن قادر به تمیزکاری صحیح خود نیستند، بیشتر مستعد ابتلا به مناطق کثیف بر روی بدن آنها هستند که مگس ها را (به خصوص در قسمت مقعد ) به خود جلب می کند . مگس ها ،تخمهایی را تخمگذار می كنند كه به كلر تبدیل می شوند و اگر شما به طور منظم خرگوش خود را بررسی و تمیز نمی كنید، اینها به راحتی تشخیص داده نمی شوند. عفونت های ثانویه، زخم های غیر قابل ترمیم و حتی آسیب داخلی می توانند توسط کرم ها ایجاد شوند.

پودودرماتیت

پودودرماتیت به عنوان bumblefoot شناخته می شود و اغلب به دلیل کم تحرکی یا چاقی خرگوش رخ می ده که فشار زیادی به پاهای آنها وارد می کند. اما التهاب به طور معمول به دلیل فشار وارد شده بر روی هاک و پاها از یک خرگوش چاق شروع می شود. Bumblefoot دردناک است و درمان  آن دشوار است و اولین علائم آن معمولاً شامل لنگیدن حیوان می باشد .

اتساع GI (ایلئوس)

اتساع GI (ایلئوس) به دلایل زیادی رخ می دهد که شایعترین مشکل در خرگوش های خانگی است. چاقی به خودی خود باعث کاهش اشتها در یک خرگوش نمی شود. اما برخی عوارض همراه با چاقی می توانند در کاهش اشتها این حیوان همراه باشند، قطعاً یکی از علت اصلی آن ایلئوس است.

همچنین به نظر می رسد که چاقی یکی از عوامل ابتلا به سرطان در افراد است، بنابراین ممکن است عواقب بزرگتری برای خرگوش های حیوان خانگی ما ایجاد شود که ما از آنها چیزی نمی دانیم.

چگونه از چاقی در خرگوش پیشگیری کنیم؟

مقابله با چاقی در خرگوش ها | دام و پت

تغذیه مناسب کلید درمان چاقی است. معمولاً یونجه علفی و سبزیجات تازه با کیفیت بالا، از جمله کاهو، جعفری و هویج، بیش از یک رژیم غذایی اختصاصی با گلوله توصیه می شود. میوه های تازه و سایر سبزیجات غیربرگ در دوران چاقی توصیه نمی شود، زیرا این موارد می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی در خرگوش شود.

بدیهی است ساده ترین کار برای جلوگیری از چاقی خرگوش ها، تغذیه متنوع و مقدار مناسب غذا و تأمین ورزش کافی است. یونجه چمن برای سلامتی خرگوش شما حیاتی است و باید قسمت اصلی رژیم غذایی او باشد.

اقلام غذایی سالم مانند میوه ها و سبزیجات را می توانید به عنوان خوراکی رزرو کنید. از غذاهای شیرین و پرچرب مانند  ماست، تخمه آفتابگردان از فروشگاه حیوانات خانگی و انواع مختلف غلات خودداری کنید. در عوض، یک توت فرنگی یا هویج را به عنوان یک خوراکی ویژه برای خرگوش خود تهیه کنید. به نظر می رسد این مواد غذایی به اندازه یک حبه قند مناسب هستند.

به خرگوش خود اجازه دهید در محیط اطراف بدود. در حالت ایده آل، یک خرگوش هرگز در قفس قرار نمی گیرد بلکه باید دارای یک “اتاق” یا محوطه بزرگ خالی برای زندگی و اکتشاف باشد. این نه تنها ذهن آنها را تحریک می کند بلکه باعث لاغری و خوشحالی حیوان می شود. اگر چاره ای ندارید و مجبور هستید خرگوش حیوان خانگی خود را در قفس بگذارید، باز هم می توانید به آنها زمان دهید تا ورزش کنند. خرگوش در صورت محدودیت در طول روز، باید حداقل سه ساعت وقت برای بازی و ورزش داشته باشد. به یاد داشته باشید، خرگوش ها چند مایل در روز در طبیعت می دوند بنابراین حداقل کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که اجازه دهیم چند ساعت در خانه های ما بازی کنند.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/obesity-in-rabbits-4138295

https://www.pdsa.org.uk/taking-care-of-your-pet/pet-health-hub/conditions/obesity-in-rabbits

https://www.petmd.com/rabbit/conditions/digestive/c_rb_obesity

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا