سگ ها

مشکلات گوارشی در سگ ها

مشکلات گوارشی در سگ ها، از علائم تا درمان آن

غذا دادن به سگ در ظاهر ساده به نظر می رسد. ما غذا می خریم، غذا را در کاسه می گذاریم و سگ غذا را می خورد. روز بعد، هر چیزی که توسط بدن تجزیه، جذب یا استفاده نشده باشد، از طرف دیگر خارج و چرخه تکرار می شود. ما اغلب به این فکر نمی کنیم که مشکلات گوارشی در سگ ها چیست؟ دستگاه گوارش تلاش جمعی بسیاری از اعضای بدن مانند دهان، مری، معده، روده کوچک، پانکراس، کبد، کیسه صفرا و روده بزرگ است.

اگر سیستم گوارشی سگ شما به درستی کار نمی کند، بر توانایی او برای دریافت غذای کافی تأثیر می گذارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به عوامل ایجاد مشکلات گوارشی در سگ‌ها، علائمی که باید مراقب آنها باشید و اینکه چگونه می‌توانید از بروز آنها در سگ خود پیشگیری کنید، بیندازیم.

علل مشکلات سوء تغذیه در سگ

مشکلات گوارشی در سگ ها | دام و پت

اگر هر مرحله از فرآیند هضم را تجزیه کنیم، می‌توانیم به دلایلی پی ببریم که می توانند منجر به بروز مشکلات گوارشی در سگ ها شوند.

دهان

یک علت نادیده گرفته شده مشکلات گوارشی درست از ابتدای فرآیند گوارش – در دهان – ایجاد می شود. سگی که دارای ناهنجاری هایی در دهان خود مانند بیماری شدید دندانی است، ممکن است نتواند غذای خود را آنطور که باید بجود یا به دلیل دندان درد به طور کامل از خوردن غذا صرف نظر کند.

مشاهده بیرون ریختن غذا از دهان سگتان، ترشح آب دهان، صدای دهان سگ یا بوی بد دهان (بوی بد دهان)، همراه با قرمزی لثه ها یا لق شدن دندان ها، ممکن است به شما سرنخی بدهد که دهان سگ شما نیاز به معاینه فوری دارد.

مری (لوله غذا به معده)

التهاب، زخم (زخم های باز)، بافت اسکار در مری، یا از دست دادن تون عضلانی در مری برخی از دلایل احتمالی است که غذا نمی تواند از دهان به معده برسد. علائم مشکلات مری در سگ ها ممکن است شامل بلع مکرر یا برگشت خوردن باشد که می تواند شبیه استفراغ باشد اما غذا هضم نشده و گاهی به شکل لوله ای است.

معده

التهاب، زخم، مواد خارجی، بی‌احتیاطی در رژیم غذایی، سرطان‌ها یا اختلالات حرکتی برخی از علل بالقوه‌ای هستند که ممکن است از هضم صحیح غذا یا حرکت به داخل روده کوچک جلوگیری کنند. علائم مشکلات معده در سگ ها ممکن است شامل استفراغ مکرر باشد.

روده کوچک

ضخیم شدن غیر طبیعی روده ها به دلیل بیماری های التهابی یا ایمنی (مانند بیماری التهابی روده) یا انواع خاصی از سرطان ها، جذب مواد مغذی از غذا به بدن و جریان خون را برای روده ها دشوار می کند.

باکتری‌های بد و کرم‌های روده نیز می‌توانند باعث تحریک قابل‌توجه روده‌ها و در نتیجه غلیظ شدن، ترشح آب به داخل روده شوند. این منجر به اسهال یا حتی خونریزی در روده می شود (شما لکه های قهوه مانند پودر شده را در مدفوع سگ خود خواهید دید). برخی از انواع کرم‌های روده مانند کرم‌های قلابدار نیز می‌توانند باعث سوءتغذیه شوند، زیرا به دیواره روده متصل می‌شوند و از خون سگ شما زنده می‌مانند.

پانکراس

اگر لوزالمعده ملتهب باشد یا به طور معمول نتواند آنزیم های پانکراس را برای تجزیه غذا در روده ها به کار ببندد، در این صورت غذای کمتری اندازه مناسبی برای عبور از مرز روده به خون خواهد داشت.

كيسه صفرا

اگر التهاب کیسه صفرا، عفونت، سنگ، مخاط یا سرطان وجود داشته باشد که باعث انسداد جریان صفرا در روده می شود، دوباره غذای کمتری به اندازه مناسب برای جذب تجزیه می شود.

علائم مشکلات گوارشی در سگ ها

مشکلات گوارشی در سگ ها | دام و پت

علائم بالینی که ممکن است در موارد مشکلات گوارشی در سگ های کوچک و بزرگ دیده شود، عبارتند از:

 • نارسایی
 • بی اشتهایی
 • اسهال
 • استفراغ
 • کاهش وزن
 • کرم ها یا مشاهده کرم در مدفوع یا اطراف مقعد
 • خون در مدفوع
 • لکه های قهوه مانند پودر در مدفوع
 • مدفوع چرب یا بسیار بدبو

اگر هر یک از علائم بالینی بالا را مشاهده کردید، به این شک کنید که ممکن است سگ شما مشکل گوارشی داشته باشد. لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از این علائم بالینی را می توان در بسیاری از شرایط پزشکی دیگر مشاهده کرد، بنابراین معاینه فیزیکی و انجام برخی آزمایشات تنها راه برای اطمینان از وضعیت سلامتی حیوان خانگی شما است.

تشخیص مشکلات گوارشی

از آنجایی که دلایل بالقوه بسیاری برای مشکلات گوارشی در سگ ها وجود دارد، متاسفانه یک راه سریع برای تعیین علت وجود ندارد. معاینه فیزیکی توسط دامپزشک بسیار مهم است و همیشه باید اولین قدم باشد.

آزمایش مدفوع ممکن است برای جستجوی علت مشکلات گوارشی و گزینه های درمان استفاده شود که نباید به جای آزمایش های گران قیمت نادیده گرفته شوند. تحقیقات دامپزشکی بیشتر می‌تواند برای درک علت زمینه‌ای مشکلات گوارشی سگ شما، مانند آزمایش خون و تصویربرداری بدن (مانند اشعه ایکس، سونوگرافی) مورد استفاده قرار گیرد.

تشخیص مشکلات گوارشی در سگ ها

تشخیص مناسب برای آگاهی از نحوه درمان صحیح و کامل مشکل تشخیص داده شده بسیار مفید است. بعد از تشخیص می توانیم از داروهای مناسب استفاده کنیم.

اگر آزمایش مدفوع برای کرم ها در حیوان خانگی شما مثبت باشد، دامپزشک یک داروی کرم زدایی و به دنبال آن یک داروی کنترل انگل با طیف گسترده ماهانه برای محافظت از سگ شما در برابر عفونت های آینده تجویز می کند.

اگر سگ شما از قبل کرم‌زدای ماهانه مصرف می‌کند و آزمایش مدفوع منفی است، تشخیص‌های اضافی ممکن است سرنخ‌هایی برای تشخیص یا درمان مناسب ارائه دهند. داروهای رایجی که ممکن است برای مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

 • آنتی اسیدها
 • رژیم های درمانی
 • پروکینتیک ها (داروهایی که به حرکت غذا در جهت صحیح در طول مجرای روده کمک می کنند).
 • داروهای ضد اسهال
 • پروبیوتیک ها یا آنتی بیوتیک ها

داروی مناسب و مدت زمان مصرف بستگی به وضعیت پزشکی سگ شما دارد.

استفاده از این داروها همراه با برخی تغییرات در شیوه زندگی ممکن است به کاهش برخی از علل قابل اجتناب مشکلات گوارشی کمک کند. به عنوان مثال، اطمینان از سالم و متعادل بودن رژیم غذایی روزانه سگ خود و به حداقل رساندن غذای سفره (یا اجتناب از آن به طور کلی) همراه با مصرف دارو ها می تواند موثر باشد.

درمان مشکلات گوارشی در سگ ها

مشکلات گوارشی در سگ ها | دام و پت

اگر سگ بالغ شما استفراغ می کند، اجازه دهید معده او چند ساعت استراحت کند و سپس سعی کنید چند قاشق غذاخوری از یک رژیم غذایی ملایم (مثلاً مرغ آب پز ساده و برنج) بخورد. گاهی اوقات دادن چند ساعت استراحت به معده او می تواند به آرام شدن آن کمک کند.

اگر سگ شما اسهال دارد، چند روز به او یک رژیم غذایی ملایم بدهید و روزانه یک پروبیوتیک مخصوص حیوان خانگی به او بدهید.

اگر متوجه شدید که سگ شما در حال کاهش وزن است و چیزی در برنامه غذایی یا رژیم غذایی او تغییر نکرده، ممکن است نیاز به مراجعه به دامپزشک باشد. اگر می‌خواهید کالری دریافتی حیوان خانگی خود را تکمیل کنید، می‌توانید روزانه مقدار بیشتری از غذای سگ بالغ را به حیوان بدهید، یا می‌توانید به غذای توله سگ یا غذایی با برچسب «برای تمام مراحل زندگی» که چگالی انرژی بالاتری دارد، تغییر دهید. اگر سگ شما همچنان در حال کاهش وزن است، فوراً او را نزد دامپزشک ببرید تا علت آن را تشخیص دهد.

اگر سگ شما کمتر از حد معمول غذا می خورد، می توانید چند چیز مختلف را امتحان کنید. ابتدا، می‌توانید مقدار کمی رژیم غذایی کم‌چرب و بسیار قابل هضم را به او پیشنهاد دهید یا سعی کنید مقداری آب استخوان را در قالب‌های یخ منجمد کنید و آن را به عنوان غذا یا در غذای معمولی به سگ خود بدهید. می توانید یک قاشق غذاخوری آب مرغ یا گوشت گاو کم سدیم را به غذای معمولی او اضافه کنید یا حتی یک شیشه غذای کودک (با طعم گوشت) به او بدهید. اگر بی اشتهایی بیش از یک یا دو روز طول کشید، سگ خود را فورا نزد دامپزشک ببرید تا علت را مشخص کند و از او مراقبت های حمایتی دریافت کند.

توله سگ توجه: اگر یک توله سگ (کمتر از 1 سال) دارید که هر یک از علائم بالینی بالا را برای بیش از چند ساعت از خود نشان می دهد، وضعیت می تواند بحرانی تر باشد و بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

چگونه از مشکلات گوارشی در سگ ها جلوگیری کنیم؟

مشکلات گوارشی در سگ ها | دام و پت

پیشگیری همیشه بهترین دارو است. در حالی که برخی از علل مشکلات گوارشی در سگ ها قابل پیشگیری هستند، از بروز خیلی از آنها نمی توان پیشگیری کرد.

ابتدا مطمئن شوید که حیوان خانگی شما یک بار در سال توسط دامپزشک خود معاینه می شود تا از نظر شرایط پزشکی او را بررسی کند.

دوم اینکه سگ خود را از بشقاب غذا ندهید. سگ ها می توانند به غذاهای خاصی که می توانند باعث ناراحتی معده، استفراغ، اسهال یا بی اشتهایی شوند، بسیار حساس باشند.

سوم، سعی کنید به سگ خود دستور “ترک کردن” را آموزش دهید. این ممکن است به سگ هایی که عاشق خوردن اقلام ناشناخته از کنار جاده در طول پیاده روی یا مدفوع سگ های دیگر در پارک سگ هستند کمک کند. با متوقف کردن احتمالی سگ خود از مصرف اقلام مشکوک، می توانید از ناراحتی روده ای که ممکن است منجر شود جلوگیری کنید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-health/digestive-problems-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا