چرا دام و پتگربه ها

مسمومیت شکلات در گربه ها و عوارض آن

مسمومیت شکلات در گربه ها و عوارض آن

مسمومیت شکلات در گربه ها می تواند علائم مختلفی از جمله مرگ (در صورت عدم درمان به موقع گربه) را ایجاد کند. اما آیا گربه ها می توانند شکلات بخورند؟ این سوالی است که اکثر صاحبان گربه های خانگی می پرسند. اما آیا شکلات برای گربه ها ضرر دارد؟ حتما تا به حال شنیده اید که شکلات برای سگ ها سمی است. اما باید این‌ را نیز بدانید که مصرف شکلات، به همان اندازه که برای سگ ها خطرناک و سمی است، برای گربه ها نیز مضر است. یعنی به هیچ وجه نباید به گربه خانگی تان شکلات بدهید. البته معمولا صاحبان حیوانات خانگی به گربه های خود شکلات نمی دهند.

در واقع کافئین و تئوبرومین موجود در شکلات، باعث ایجاد حساسیت و علائم مسمومیت در گربه ها می شود.

به نظر می رسد که مصرف شکلات در گربه ها کمتر از سایر حیوانات است (شاید به این دلیل است که گربه ها نمی توانند چیزهای “شیرین” را بچشند). در هر صورت اگر‌ یک گربه شکلات مصرف کند، به اندازه سایر حیوانات دچار مسمومیت و آسیب خواهد شد.

در این مقاله، اطلاعات کلی درباره مصرف شکلات توسط گربه ها ارائه شده است. همچنین نکات مهم امدادی در صورت مصرف شکلات توسط یک گربه نیز در این مقاله مورد بحث واقع شده است. با کسب اطلاعات درباره اثرات شکلات بر گربه، می توانید از ایجاد مسمومیت و آسیب در این حیوان خانگی پیشگیری کنید.

علت مضر بودن مصرف شکلات برای گربه ها

مسمومیت شکلات در گربه ها و عوارض آن | دام و پت

شکلات دارای مواد و ترکیبات خاصی است که مصرف آن را برای اغلب انسان ها مطلوب و لذت بخش می سازد. اما جالب است بدانید، همان ترکیبات و موادی که مصرف شکلات را برای ما انسان ها مطلوب می کند، باعث ایجاد مسمومیت در سگ ها و گربه ها می شود.

شکلات حاوی مقدار کمی کافئین و مقادیر بیشتری از یک ترکیب مشابه با آن، یعنی تئوبرومین است. این ترکیبات به متیل گزانتین معروف هستند. هر دو این ترکیبات به بروز علائم بالینی مرتبط با سمیت در گربه ها و سگ ها کمک می کنند. هر چقدر مقدار این دو ماده در بدن سگ و گربه بیشتر باشد، مسمومیت شدید تری ایجاد می شود.

به طور کلی، غلظت کافئین و تئوبرومین در شکلات با میزان کاکائو موجود در آن متناسب است.

در واقع، از آن جا که شکلات حاوی موادی به نام تئوبرومین و کافئین است، در صورت مصرف مقدار کافی شکلات توسط یک گربه ها، می تواند باعث بروز مسمومیت شدید در آن ها شود. تئوبرومین در گربه ها بسیار کندتر از انسان ها، توسط دستگاه گوارش جذب می شود.

بنابراین حتی مصرف مقدار کمی شکلات نیز می تواند برای یک گربه کوچک سمی باشد. کافئین از نظر شیمیایی مشابه تئوبرومین است و گربه را بسیار بیشتر از انسان ها تحریک می کند. زیرا گربه ها نسبت به کافئین بسیار حساس هستند.

شکلات های سیاه (Dark)، تلخ و شکلات های مخصوص پخت و پز، حتی در صورت مصرف به میزان کم، برای سگ ها و گربه ها سمی هستند. همچنین تا به امروز بارها گزارش شده است که مصرف شکلات سفید نیز باعث بروز علائم مسمومیت در سگ ها و گربه ها شده است.

به همین دلیل باید نسبت به مصرف هرگونه محصولات حاوی شکلات توسط گربه، هشیار بود.

علائم مسمومیت شکلات در گربه

سمیت ناشی از مصرف شکلات در گربه ها می تواند علائم مختلفی از جمله مرگ (در صورت عدم درمان به موقع گربه) را ایجاد کند. از آنجا که هر گربه ای ممکن است سطح حساسیت متفاوتی نسبت به تئوبرومین و کافئین داشته باشد، اگر گربه شما شکلات خورده است باید فوراً با دامپزشک تماس بگیرید. حتی اگر فکر می کنید گربه تان فقط مقدار کمی شکلات خورده است، باید سریعا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

علائم بالینی ناشی از مسمومیت با شکلات، معمولاً طی 6 تا 12 ساعت پس از زمان بلع شکلات توسط گربه بروز می یابد. علائم بالینی مسمومیت با شکلات در موارد شدید می تواند تا سه روز ادامه داشته باشد.

برخی از مهم ترین علائم مسمومیت با شکلات در گربه ها عبارت اند از:
 • تشنج
 • اسهال
 • استفراغ
 • کاهش اشتها
 • لرزش عضلات
 • افزایش دفع ادرار
 • افزایش ضربان قلب
 • بی حالی، خستگی و بی قراری
 • تشنگی و مصرف آب بیش از حد
 • نفس نفس زدن یا تنفس سریع و کم عمق
 • نهایتا کما

علائم مسمومیت با شکلات می توانند خیلی سریع پیشرفت کنند. تعداد ضربان قلب و تغییرات ریتم آن می تواند منجر به کاهش فشار خون گربه شود. با این حال، علائمی مانند لرزش و اسپاسم عضله می تواند به طور خطرناکی درجه حرارت بدن را افزایش دهد.

ضروری است که در صورت مشاهده هر یک از این علائم، پس از مصرف شکلات توسط گربه خانگی‌ تان، به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کنید. عدم درمان مسمومیت با شکلات در گربه ها می تواند نهایتا باعث آسیب های دائمی یا حتی مرگ در یک گربه خانگی شود.

در صورت مصرف شکلات توسط گربه چه باید کرد؟

مسمومیت شکلات در گربه ها و عوارض آن | دام و پت

اگر گربه خانگی شما شکلات خورده است و یا شما مشکوک هستید که احتمالا حیوان خانگی تان شکلات خورده است، بهترین کار این است که به سرعت گربه تان‌ را نزد یک دامپزشک ببرید. دامپزشک با توجه به شرایط گربه شما اقدامات درمانی لازم را تجویز خواهد کرد.

با توجه به دستورات دامپزشک، اقدامات لازم را انجام دهید. به هیچ عنوان از درمان های خودسرانه استفاده نکنید. به عنوان مثال، به هیچ عنوان از محلول هیدروژن پراکسید برای ایجاد استفراغ در گربه خود استفاده نکنید. به عنوان مثال، مصرف هیدروژن پراکسید می تواند باعث ایجاد زخم های شدید در معده گربه ها شود.

در صورت مراجعه به دامپزشک، اطلاعات زیر می توانند به تجویز بهترین روش درمانی کمک کنند:
 • گربه چه زمانی شکلات خورده است؟
 • لیستی از علائم بالینی بروز یافته پس از بلع شکلات
 • نوع و برند شکلات مصرف شده (تهیه یک نمونه از محصول، بهتر است)
 • مقدار شکلاتی که شما فکر می کنید گربه خانگی تان آن را مصرف کرده است.

اگر چه دامپزشکان با معاینه می توانند اطلاعات لازم را به دست بیاورند، اما داشتن این اطلاعات به تیم دامپزشکی کمک می کند تا میزان در خطر بودن گربه شما را ارزیابی کرده و برنامه درمانی را برای گربه تان آماده کنند.

درمان مسمومیت ناشی از شکلات در گربه ها

در موارد مختلف، از روش های گوناگونی برای درمان مسمومیت با شکلات در گربه ها استفاده می شود. با این وجود، برخی از اقدامات در اکثر مسمومیت های ناشی از مصرف شکلات انجام می شوند. در ادامه به تعدادی از رایج ترین این ‌روش ها اشاره می کنیم:

خارج کردن شکلات از دستگاه گوارش. اولین قدم این است که تا حد ممکن شکلات بلعیده شده را از معده گربه خارج کنید. حتی اگر داروهای مخصوص ایجاد استفراغ در مطب دامپزشک موجود باشد، تیم دامپزشکی تا حد امکان از ایجاد استفراغ استفاده نخواهند کرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که شما خودتان نباید سعی کنید که در گربه تان استفراغ ایجاد کنید.

به طور کلی نباید در خانه اقدامات خودسرانه ای انجام دهید.

اگر القای استفراغ موفقیت آمیز نباشد و احتمال سمیت ناشی از مصرف شکلات زیاد باشد، ممکن است که به گربه مسموم زغال فعال داده شود. زغال فعال، ماده ای متخلخل و با قدرت جذب بالا است . هرچه سم کمتر جذب شود، احتمال بروز عوارض جانبی شدید کمتر خواهد بود.

احتمال بستری شدن گربه های مسموم در بیمارستان، در صورت بروز علائم بالینی ناشی از مسمومیت با شکلات وجود دارد. پزشک پس از بررسی شرایط گربه تان تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

دامپزشک شما ممکن است ترکیبی از داروها را با هدف درمان و رفع علائم خاص (داروهای ضد تشنج برای درمان لرزش و یا داروهای قلب برای درمان آریتمی) تجویز کند. همچنین ممکن است از مایعات دارای خواص درمانی برای حمایت از سلامتی قلب و فشار خون و همچنین کمک به بدن گربه برای دفع سریع تر سموم بلعیده شده، استفاده شود.

پیشگیری از مسمومیت شکلات در گربه ها

مسمومیت شکلات در گربه ها و عوارض آن | دام و پت

مانند هر ماده سمی دیگری که می تواند باعث ایجاد عوارض جدی شود، جلوگیری از بلع شکلات اصلی ترین‌ راه برای پیشگیری از بروز مسمومیت در گربه ها است. محصولات غذایی شکلاتی موجود در خانه تان را باید در مکانی غیرقابل دسترس برای گربه تان قرار بدهید.

به عنوان مثال، شکلات ها را حتماً در کابینت ها و در حالت ایده آل در ظروف قفل دار نگه دارید. گربه ها به ندرت می توانند به این مکان ها دسترسی پیدا کنند. گربه ها مانند سایر حیوانات خانگی، تا حدی کنجکاو هستند. ممکن است برای امتحان، و بدون اطلاع از سمی بودن، شکلات بخورند.

مهم ترین کار برای پیشگیری این است که از دسترسی گربه تان به شکلات جلوگیری کنید.

سعی کنید غذاهای حاوی شکلات و سایر محصولات شکلاتی را بدون مراقبت روی اوپن آشپزخانه خانه تان رها نکنید. همچنین هنگام پخت و پز محصولات غذایی حاوی شکلات، گربه تان را از محیط آشپزخانه دور نگه دارید.

اگر‌ گربه خانگی شما شکلات خورده است، سریعا با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

پیش آگهی مسمومیت با شکلات در گربه

مسمومیت شکلات در گربه ها و عوارض آن | دام و پت

اکثر گربه هایی که دچار مسمومیت ناشی از مصرف شکلات می شوند، با درمان سریع و به موقع به خوبی بهبود می یابند. در واقع مهم ترین نکته در درمان این نوع مسمومیت، اقدام به موقع و سریع برای رفع مسمومیت است. اگر زمانی که کار از کار گذشته باشد، اقدام به درمان گربه تان کنید، احتمالا موفقیتی به دست نخواهد آمد.

درمان دیر هنگام و یا عدم درمان مسمومیت با شکلات در گربه ها، می تواند باعث مرگ این‌ حیوانات خانگی شود.

سخن آخر

همان طور که شکلات برای سگ ها سمی است، مصرف این ماده غذایی می تواند باعث ایجاد مسمومیت در گربه ها شود. البته مصرف هرگونه ماده غذایی حاوی کاکائو، حتی بستنی نیز می تواند باعث ایجاد مسمومیت در گربه ها شود. حتی اگر یک‌ گربه به میزان خیلی کمی شکلات خورده باشد، باید سریعا با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

حساسیت گربه های گوناگون به شکلات متغیر است. میزان حساسیت گربه ها به کافئین و تئوبرومین با یکدیگر متفاوت بوده و به سن، نژاد، اندازه بدن و میزان شکلات خورده شده بستگی دارد. به هیچ عنوان نباید برس درمان مسمومیت گربه اقدامات خودسرانه ای انجام دهید.

دامپزشک، با توجه به شرایط گربه تان و شدت مسمومیت، اقدامات لازم را انجام‌ خواهد داد.

نکته اصلی در درمان مسمومیت گربه ها با شکلات، درمان سریع و به موقع است. اگر گربه سریعا درمان شود، به خوبی بهبود خواهد یافت. اگر برای درمان مسمومیت گربه تان با شکلات اقدامی انجام ندهید و یا دیر اقدام کنید، احتمال مرگ حیوان خانگی تان بسیار بالا خواهد بود.

منابع:

https://www.petmd.com/cat/conditions/digestive/c_ct_chocolate_toxicity

https://www.thesprucepets.com/how-much-chocolate-is-toxic-to-dogs-and-cats-3385506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا