آبزیان

مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی

مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی می تواند با بروز عوارضی همراه باشد. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از دام و پت، این مسمومیت در ماهی ها را بررسی کنیم. اگر متوجه شدید که ماهی قرمز حیوان خانگی شما به طرز عجیبی جمع شده است، مطمئناً زمان آن رسیده که کیفیت آب را در آکواریوم خود ارزیابی کنید. واکنش به موقع در حال حاضر بسیار مهم است. با این حال، باید بدانید که چگونه به تدریج سطوح بالای نیترات را در مخزن ماهی کاهش دهید تا از ایجاد استرس بیشتر به حیوانات خانگی آبی خود جلوگیری کنید.

آنچه شما شاهد آن هستید نشان می دهد که بیماری در مرحله پیشرفته خود است. ماهی شما مسمومیت ناشی از افزایش محتوای نیترات در آکواریوم را تجربه می کند. معمولا بر خلاف اثر فوری آمونیاک یا نیتریت در طول زمان اتفاق می افتد. هر نوع رفتار غیرمنطقی در ماهی ها باید به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت آنها در نظر گرفته شود.

علت مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی چیست؟

مسمومیت با نیترات در ماهی ها به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت با مقادیر متوسط و زیاد نیترات در آب آکواریوم ایجاد می شود. اگر 20 یا بیشتر PPM (قسمت در میلیون) نیترات به طور مداوم در آب وجود داشته باشد، ماهی شروع به نشان دادن علائم مسمومیت با نیترات می کند. افزایش ناگهانی نیترات ها نیز برای ماهی های آکواریومی مضر و بالقوه کشنده است. شایع ترین دلیل مسمومیت با نیترات، تجمع غیرقابل تنظیم ترکیبات آلی محلول در مخازن ماهی کوچکتر است. این دلیل تغذیه بیش از حد یا ازدحام بیش از حد ایجاد می شود.

مقادیر زیاد نیترات در آب آکواریوم می تواند ماهی های آب شیرین و آب شور را در طول زمان یا در طول سنبله از بین ببرد. لازم به ذکر است که برخی از گونه های ماهیان آب شیرین نسبت به سایرین نسبت به نیترات حساس تر هستند. ماهی‌های شکننده‌تر را باید در آکواریوم‌هایی با حداکثر 10 ppm نیترات در دراز مدت نگهداری کنید. افزایش توده بدن و سازگاری در طول زمان ممکن است حساسیت به نیترات ها را کاهش دهد.

تا زمانی که این تجمع تدریجی باشد، ماهی های آب شیرین می توانند تا 50 پی پی ام نیترات را برای مدت زمان محدودی تحمل کنند. ماهی های آب شور تا 40 پی پی ام هیچ علامتی از مسمومیت نشان نمی دهند. با این حال، در چنین سطوحی، ماهی های آب شیرین به مرور زمان علائم بیماری را نشان می دهند.

آیا کاهش سطح نیترات برای ماهی ها خطرناک است؟

مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی || دام و پت

با این حال، حتی سطوح پایین نیترات می تواند برای بچه ماهی و بیشتر بی مهرگان کشنده باشد. ماهی ها در مراحل جوانی زندگی خود سریع ترین رشد را دارند. نیترات بالاتر به طور بالقوه می تواند حداکثر اندازه ماهی را در صورتی که از بچه ماهی در چنین شرایطی پرورش داده شود، محدود کند. ماهی های دریایی نسبت به ماهی های آب شیرین نسبت به مسمومیت با نیترات مقاوم تر هستند. برخی از گونه های ماهی آب شور می توانند تا صدها برابر بیشتر از شکننده ترین ماهی های آب شیرین نیترات را تحمل کنند. با این وجود، برای به حداقل رساندن اثرات نامطلوب مواجهه طولانی مدت با نیترات، سطح 20 ppm نباید در مخازن ماهی های آب شور بیشتر شود.

در آکواریوم های صخره های مرجانی، نیترات باید در حداقل مطلق نگه داشته شود. ترجیحاً کمتر از 2 ppm، زیرا در سطوح بالاتر، بیشتر مرجان های SPS حساس تر ممکن است از بین بروند. دلیل دیگر این امر این است که داشتن نیترات بالا در مخزن صخره باید با سطوح فسفات بالا همراه باشد تا از سفید شدن مرجان ها جلوگیری شود . افزایش فسفات می‌تواند باعث شکوفه‌های شدید جلبک‌ها و سایر مشکلات تغذیه بیش از حد شود. به هر حال، ماهی پس از قرار گرفتن طولانی مدت در غلظت های متوسط یا پس از افزایش ناگهانی سطوح نیترات، علائم مسمومیت را نشان می دهد.

علائم و نشانه های مسمومیت با نیترات در ماهی

تجمع نیترات در آکواریوم نتیجه چرخه نیتریفیکاسیون است که به طور طبیعی در آب اتفاق می افتد. با این حال، یون‌های NO 3 توسط باکتری‌های هوازی آب مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. تا زمانی که انها به طور فیزیکی حذف نشوند در سیستم باقی می‌مانند. این منجر به آسیب دائمی طولانی مدت در ماهی می شود. شما باید به محض مشاهده رفتار بد واکنش نشان دهید.

در سرگرمی نگهداری از ماهی های آب شیرین، این باور عمومی وجود دارد که وجود نیترات در آب آکواریوم مضر نیست. با این حال، حقیقت این است که نیترات نسبتاً بی ضرر است، اما فقط زمانی که با آمونیاک و نیتریت بسیار سمی مقایسه شود. هم آمونیاک و هم نیتریت بر خلاف نیترات می توانند تقریباً بلافاصله پس از ظاهر شدن باعث مرگ ماهی شوند. و این بدان معنا نیست که محتوای نیترات ماهی های آکواریومی را به خطر نمی اندازد، چه در طول زمان باشد.

علائم و نشانه های مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی ، عبارتند از:
  • شنای جانبی
  • شنای وارونه
  • حرکات نامنظم تصادفی
  • دراز کشیدن در کف آکواریوم
  • رفتار بی حال و کمبود انرژی
  • رفلکس تغذیه ضعیف یا بدون آن
  • محو شدن رنگ و ظاهری رنگ پریده
  • حرکت سریع آبشش ها به گونه ای که ماهی دچار تنگی نفس می شود.
  • بدن خمیده با ستون فقرات خمیده که در آن ماهی خمیده به نظر می رسد.

اگر نیترات‌ها در طول شب به شدت افزایش نیافته‌اند، قرار گرفتن در معرض طولانی‌مدت شروع به تأثیرگذاری کرده است. وقتی علائم شروع به نشان دادن می کنند به این معنی است که ماهی قبلاً برای مدتی رنج کشیده است. با این حال، باید توجه داشت که اکثر ماهی های آکواریومی حداقل تا حدی با کیفیت پایین آب سازگار می شوند. این امر در یک مخزن ماهی که مدتی است کار می کند آشکارتر است. ناگهان ساکنان آبزی آن بدون تغییر آشکار در پارامترهای آب علائم فوق را نشان می دهند. حتی اگر یک ماهی علامت مسمومیت نشان دهد به این معنی است که آب آلوده است و پارامترها نیاز به تنظیم فوری دارند. راه دیگری که می توانید بفهمید نیترات به آرامی ماهی شما را می کشد، اضافه کردن جفت تانک های جدید است.

سازگاری ماهی ها با افزایش سطح نیترات

اگر ماهی جدید با وجود قرنطینه بودن و عدم پرخاشگری جفت‌های تانک خود، هر یک یا ترکیبی از علائم را نشان می‌دهد، ممکن است آکواریومی را اداره کنید که نیترات زیادی دارد. ساکنان طولانی مدت به تدریج به سطوح بالاتر نیترات در طول زمان سازگار شده اند. افزودن جدید بلافاصله علائم شوک را نشان می دهد. دیگر راه‌های شناخته‌شده تأثیر نیترات‌های بالا بر ماهی، ضعیف شدن سیستم ایمنی، کاهش شانس تولید مثل و بیماری مثانه شنا است. دومی باعث عدم تعادل در شنا می شود که در آن ماهی به سمت بالا شناور می شود و به پهلو یا حتی وارونه شنا می کند.

موسسه آب شیرین صندوق حفاظت، آزمایشی را برای تشخیص ارتباط معنادار بین آب آکواریوم غنی از نیترات و مشکلات مثانه شنا انجام داد. متأسفانه، تا زمانی که علائم آشکار شوند، درجاتی از آسیب دائمی وجود دارد. اگرچه ماهی ها می توانند از سطوح نیترات سمی بهبود یابند، اما احتمالاً در آینده به نیترات ها بسیار حساس خواهند شد. در شدیدترین موارد، ماهی مسموم شده می تواند در کمتر از 24 ساعت بمیرد. به همین دلیل باید به سرعت واکنش نشان داده و به محض مشاهده مشکل، درمان فوری را آغاز کنید.

چگونه ماهی زخمی را درمان کنیم؟

مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی || دام و پت

اولین اقدام شما پس از مشاهده هر یک از علائم فوق، انجام آزمایش آب با استفاده از کیت تست مایع قابل اعتماد است. نوارهای تست آب می توانند کاملاً نادرست باشند و زمانی که می خواهید وضعیت را به درستی ارزیابی کنید توصیه نمی شود. پس از انجام آزمایش آب، می توانید مشخص کنید که مسمومیت ناشی از افزایش ناگهانی نیترات یا قرارگیری طولانی مدت در سطوح پایین تر بوده است. اگر نتایج مطابق با چیزی باشد که شما آن را «هنجاری» برای آکواریوم خود می‌دانید، احتمالاً ماهی‌های شما به تدریج تحریک شده‌اند. باتوجه به گونه هایی که نگهداری می کنید و مدت زمانی که آنها را نگه داری می کنید، این مقدار حتی می تواند 20 پی پی ام باشد.

با این حال، اگر آزمایش سطوح نیترات بسیار نگران کننده ای را در مقایسه با آنچه که مخزن ماهی شما معمولاً حفظ می کند نشان دهد، می توان گفت که مسمومیت در 24 تا 48 ساعت گذشته رخ داده است. در هر دو مورد، شما می خواهید میزان نیترات در آب آکواریوم را به کمتر از 15 پی پی ام و در مورد گونه های حساس تر ماهی ها به کمتر از 10 پی پی ام کاهش دهید.

درمان مسمومیت نیترات در آکواریوم

برای درمان اولیه ماهی هایی که توسط نیترات مسموم می شوند و کمک به بقا آنها در آب سمی آکواریوم، باید یک تغییر آب بزرگ تا 40 درصد انجام دهید که باعث کاهش آلودگی می شود. این بیشتر یک درمان اضطراری است و باید به عنوان یک راه حل موقت برای جلوگیری یا توقف مرگ و میر ماهی ها محسوب شود. با انجام این کار، برای خود زمان می‌خرید تا بعداً دلیل واقعی افزایش سطح نیترات را ارزیابی کنید.

آب آکواریوم را تعویض کنید.

آب مخزن ماهی را آزمایش کنید و نتایج به شما تخمین تقریبی از میزان بزرگی تغییر آب را می دهد که باید انجام دهید. یک قانون کلی در اینجا این است که تعویض 50 درصد از آب آکواریوم باعث حذف 50 درصد از نیترات ها می شود. به عنوان مثال: اگر آب یک مخزن ماهی آب شیرین 30 ppm نیترات را نشان دهد، باید تقریباً 30 تا 35 درصد از کل حجم آب را مبادله کنید تا آنها را به کمتر از 20 ppm برسانید. اگر آزمایش‌های آب 100 پی‌پی‌ام محتوای نیترات را نشان می‌دهند، باید 80 درصد آب را تغییر دهید تا آن را به 20 پی‌پی‌ام کاهش دهید. این برای ایمنی حیوانات خانگی آبزی آب شیرین مهم است.

این اغلب دلیل مرموز بدتر شدن بیماری مثانه شنا پس از عجله یک نگهدارنده ماهی برای تعویض یکباره بخش بزرگی از آب آکواریوم است. در هنگام تنظیم اسمزی مختل، مثانه پر از مایع می شود، که سپس باعث مشکلات شناوری و در نهایت مرگ می شود. اختلال در تنظیم اسمزی باعث تورم اندام‌های داخلی می‌شود که دلیل آن ماهی نفاخ است که از مسمومیت با نیترات جان سالم به در برده است. این نوع نفخ اغلب در ماهی‌های آکواریومی که در مخازن کوچک‌تری مشاهده می شود: مانند ماهی بتا نگهداری می‌شوند. زیرا حجم کمتر آب باعث آلودگی آسان‌تر می‌شود.

تعویض تدریجی آب آکواریوم

مسمومیت با نیترات در ماهی های آکواریومی || دام و پت

برای جلوگیری از شوکی که تغییر آب زیاد به ماهی در هنگام مسمومیت با نیترات وارد می شود، نباید بیش از 40 درصد از کل آب موجود در آکواریوم را در روز تغییر دهید. این 40% را در چندین تعویض آب کوچکتر 5% برای هر 1 ساعت پخش کنید. اگر شرایط ایجاب می کند که بزرگترین تغییر آبی که ماهی شما می تواند در طول روز تحمل کند، انجام دهد، کل این عمل باید حدود 8 ساعت طول بکشد. می توانید آب باقیمانده را روز بعد تعویض کنید. در شدیدترین موارد که آب آکواریوم حاوی بیش از 100 پی پی ام نیترات است، نباید بیش از 50 پی پی ام در روز حذف کنید. این دوباره برای جلوگیری از عدم تعادل یونی در آب است که می تواند منجر به اختلال در تنظیم اسمزی در ماهی شود.

اگر آکواریوم 200 پی پی ام نیترات داشته باشد، حداکثر حجم تغییر آب نباید از 25 درصد تجاوز کند که برابر با 50 پی پی ام نیترات است. با این حال، اگر مشخص شود که مخزن ماهی حاوی 60 ppm نیترات است، از علامت 40 درصدی آب آکواریوم جایگزین عبور نکنید. یک دوره 8 ساعته تغییرات کوچک آب ممکن است دلهره آور به نظر برسد. اگر به ماهی خود علاقه دارید، بهترین روش ممکن برای درمان اورژانسی ایمن است. با این حال، قبل از اینکه به سمت سیفون بشتابید، باید آب لوله کشی خود را آزمایش کنید.

منبع
https://aquanswers.com/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام من آکوآریوم ۶۰ لیتری را اندازی کردم ۲۰ روز میگیرد آب شفاف شده تقریبا دو تا ماهی ۱۰ و ۱۲ سانت هم دارم ( ماهی قرمز ) دیروز تو تیکه سنگ گذاشتم تو آکواریوم با سرکه تست کردم حباب نداد و جوشوندم و یه دیگه کوچک سفال و ۱۰ درصد آب رو سیفون کردم بعد این قضیه هر دو ماهی یه واکنش های عجیبی نشان میدن اول که رفتن از سطح آب اکسیژن مییگرن اشتهاشون کم شده دیگه شاداب نیست یه جا اون بالا تکون نمی‌خورم بالاشونو جمع کردن و یهو حرکت میکنن تند و سریع انگار بخوان فرار کنن آیا برای آب مشکی پیش آمده چون مریضی که نیست به نظرم چون هر دو یه حالتی دارن و و فنی سرعتی حرکت میکنن با دمشون میزنن به سطح آب و آب می‌ریزه بیرون آکواریوم . اگر کمک و راهنمایی کنید ممنون میشم . البته این اتفاق یه شبه افتاد خوب بودن شاد بودن یه شبه اینطوری شدن الانم دو روز میگذره خوب نشدن . چند دقیقه پیش بهتر شدن بهشون کمی غذا دادم دوباره حالت قبل رو پیدا کردن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا