حیوانات خانگی کوچک

مراقبت از خرگوش نابینا

چگونه از خرگوش نابینا نگهداری کنیم؟

کاملا طبیعی است که خرگوش ها بینایی خود را با افزایش سن یا در نتیجه یک عفونت جدی از دست بدهند. خبر خوب این است که با مراقبت از خرگوش‌ نابینا، خرگوش ها می‌توانند با استفاده از حس بویایی، شنوایی و لمس سبیل‌های خود به اطراف بچرخند. خرگوش های کاملاً یا نیمه نابینا هم می توانند، با مراقبت از خرگوش‌ نابینا، سال ها به راحتی زندگی کنند.

خرگوش‌های کور به روشی بسیار محتاطانه‌تر و دقیق‌تر کاوش می‌کنند. حتی با این احتیاط، ممکن است آنها را ببینید که گهگاه با جسمی در مسیرشان برخورد می کنند. علائم دیگر عبارتند از خرگوشی که به راحتی از صداهای معمولی در اطراف خود یا چشمان به طرز مشهودی کدر می شود.

خرگوش ها معمولا یک شبه کور نمی شوند. این یک روند کند خواهد بود تا جایی که آنها دیگر نمی توانند ببینند، بنابراین ممکن است فورا متوجه این رفتارها نشوید زیرا با از دست دادن بینایی خرگوش شما در طول زمان به کندی رشد می کنند. اگر این مقاله را می خوانید و فکر می کنید که خرگوش شما ممکن است نابینا باشد، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. همچنین می توانید تغییرات آسانی در اطراف خانه خود ایجاد کنید تا خرگوش خود را شاد و ایمن نگه دارید.

چگونه بفهمیم که خرگوش نابینا است؟

گاهی اوقات علائم قابل مشاهده ای در چشم خرگوش شما وجود دارد که می تواند به شما در تشخیص مشکلات بینایی کمک کند. در مواقع دیگر، بهترین راه برای پی بردن به آن، مشاهده رفتار آنها و نحوه واکنش آنها به محیط اطراف است. اگر شک دارید، همیشه می توانید خرگوش خود را برای معاینه فیزیکی نزد دامپزشک ببرید تا آنها به شما کمک کنند که مشخص کنید خرگوش شما کاملاً یا جزئی نابینا است یا خیر.

آب مروارید خرگوش

چگونه از خرگوش نابینا نگهداری کنیم؟ | دام و پت

آب مروارید خرگوش مانند یک لایه سفید ابری در چشم خرگوش شما به نظر می رسد.

خرگوش شما آبریزش چشم دارد.

یکی از شایع ترین علل اختلال بینایی در خرگوش ها آب مروارید است. این زمانی است که یک لایه ابری روی عدسی چشم خرگوش تشکیل می شود. این می تواند در یک یا هر دو چشم اتفاق بیفتد، و وقتی مستقیماً به چشم خرگوش خود نگاه می کنید، می توانید یک لایه مه مانند سفید را ببینید.

در مراحل اولیه، آب مروارید فقط باعث نابینایی نسبی می شود. آنها دید خرگوش را کمی ابری می کنند. با این حال، با پیشرفت آنها، لایه مه آلود بیشتر و بیشتر مات می شود و باعث کوری می شود. شما می توانید یک لایه سفید در داخل چشم خرگوش خود ببینید.

در حالی که جراحی هایی برای اصلاح آب مروارید وجود دارد، اما این جراحی ها تا حدودی خطرناک است، به خصوص برای خرگوش های مسن که بیشتر در معرض ابتلا به آب مروارید هستند. به همین دلیل، اکثر دامپزشکان جراحی را توصیه نمی‌کنند و در عوض شما را تشویق می‌کنند تا تغییراتی در محیط خرگوش خود ایجاد کنید تا به آنها کمک کند راحت‌تر به اطراف بپردازند.

خرگوش شما به اشیا برخورد می کند.

برخی از خرگوش‌ها گهگاه فقط به این دلیل که به جایی که می‌روند توجه نمی‌کنند، به یک شی می‌چسبند. این در واقع زمانی که خرگوش ها با سرعت کامل در اطراف اتاق زوم می کنند بسیار رایج است. آنها به طور تصادفی به دیوار یا اثاثیه ای برخورد می کنند زیرا خیلی سریع حرکت می کنند و نمی توانند متوقف شوند.

با این حال، اگر خرگوش شما زمانی که با سرعت منظم به اطراف می پرد، مرتباً به اشیا برخورد می کند، ممکن است دچار اختلال بینایی شود. در این موارد، آنها ممکن است از یک چشم نابینا باشند و بر درک عمق آنها تأثیر بگذارد. فقط با یک چشم، برای خرگوش شما دشوارتر است که به طور موثر از اشیاء مجاور خود دوری کند، بنابراین آنها به طور تصادفی همیشه به چیزهایی برخورد می کنند.

علت ترشح چشمی در خرگوش چیست؟

خرگوش شما به آرامی و با احتیاط حرکت می کند.

چگونه از خرگوش نابینا نگهداری کنیم؟ | دام و پت

وقتی خرگوش ها شروع به کور شدن می کنند، اعتماد به نفس آنها نسبت به محیط اطرافشان کاهش می یابد. به جای زوم کردن در اطراف اتاق، خرگوش با احتیاط مسیر خود را با بو کردن و احساس اطراف با سبیل های خود باز می کند. از آنجایی که آنها نمی توانند ببینند، خرگوش برای دویدن در مناطق باز بسیار بی میل خواهد بود زیرا آنها نمی دانند ممکن است به چه چیزی برسند.

ممکن است متوجه شوید که آنها برای تکان دادن اجسام در مجاورت مکث می کنند تا بفهمند چقدر بزرگ است و چگونه دور آن بچرخند. خرگوش همچنین می تواند از این اشیاء بزرگ به عنوان مکان دیدنی استفاده کند تا به آنها کمک کند تا بفهمند در کجای اتاق هستند.

به عنوان مثال، یک پایه میز به احتمال زیاد زیاد حرکت نمی کند. بنابراین خرگوش می تواند از این شی غیر متحرک برای ایجاد نقشه ای از اتاق در سر خود استفاده کند. آن‌ها میز را تکان می‌دهند تا مطمئن شوند که آنجاست و خودشان را روی نقشه‌شان قرار می‌دهند.

خرگوش شما به راحتی مبهوت می شود.

اگر یک خرگوش کور حواسش پرت شود و صدای شما را نشنود که وارد اتاق می شوید، ممکن است وقتی شروع به نوازش او کنید شوکه شود. آنها همیشه از اتفاقاتی که در اطرافشان می گذرد آگاه نیستند و این باعث می شود که به طور تصادفی خرگوش خود را مبهوت کنند.

هنگامی که خرگوش ها نمی توانند منبع صدا را ببینند و درک کنند، صداهای ساده و روزمره نیز می تواند برای خرگوش ها شگفت انگیز باشد. برای مثال، باز کردن یک قوطی نوشابه می‌تواند صدایی غیرعادی باشد که خرگوش را مبهوت کند، زیرا آنها نمی‌توانند بفهمند چه چیزی باعث ایجاد صدا می‌شود.

خرگوش شما در اطراف لبه اتاق کاوش می کند.

خرگوش هایی که نابینا هستند اغلب در اطراف لبه های اتاق احساس امنیت بیشتری می کنند تا اینکه در وسط باشند. معمولاً اشیاء بیشتری وجود دارند که به عنوان نشانه‌ها و مکان‌های مخفی در کناره‌های اتاق عمل می‌کنند. این به خرگوش کمک می کند تا احساس امنیت بیشتری کند زیرا آنها می دانند کجا هستند و می دانند که وقتی می ترسند مکان هایی برای پنهان شدن دارند.

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش چیست؟

چشمان خرگوش شما غیرعادی به نظر می رسد.

نابینایی در خرگوش ها می تواند ناشی از مواردی بیش از آب مروارید باشد. اگر چشمان آنها غیرعادی به نظر می رسد، ممکن است یکی دیگر از علائم فیزیکی کوری باشد. برخی از علائمی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

  • چشم های متورم یا چشم های حشره دار
  • قرمزی در داخل و اطراف چشم

اینها همچنین می توانند نشانه های عفونت یا سایر بیماری های خرگوش باشند. اگر متوجه هر یک از این علائم مرتبط با چشم خرگوش خود شدید، بهتر است آنها را توسط دامپزشک خود بررسی کنید. در همان زمان، دامپزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که خرگوش شما نابینا است یا نیمه کور.

آیا با مراقبت از خرگوش‌ نابینا می توان آن ها را شاد کرد؟

خرگوش های کور هنوز هم می توانند زندگی کامل و شاد داشته باشند. حتی اگر خرگوش شما در سنین جوانی دچار اختلال بینایی شود، می‌تواند یاد بگیرد که دور بزند و سرگرم شود. خرگوش ها بدون بینایی خود می توانند از سایر حواس خود برای شناخت محیط اطراف خود و داشتن یک زندگی عادی استفاده کنند.

مانند سگ ها، حس بویایی خرگوش بسیار قوی است. این اولین عامل در کمک به آنها در درک محیط خود خواهد بود. سبیل های آنها دارای حسگرهایی در عمق فولیکول های پوست خرگوش است. آن‌ها به خرگوش‌ها کمک می‌کنند تا اطراف خود را حس کنند تا از گیر کردن یا برخورد آنها به اشیا جلوگیری کنند.

البته، حس شنوایی خرگوش نیز در درک محیط اطراف خود نقش دارد. شنوایی می تواند آنها را به سایر افراد حاضر در اتاق آگاه کند و به آنها کمک کند تا احساس آگاهی و هماهنگی بیشتری با اتفاقات خانه داشته باشند.

اگر زمان کمی به آنها داده شود تا خود را با دید جدید خود تطبیق دهند، خرگوش ها می توانند کاملاً یاد بگیرند که بدون مشکل دور بزنند. بدون شک متوجه خواهید شد که خرگوش شما در حین حرکت بیشتر مراقب خود است و راحت‌تر مبهوت می‌شود. اما خرگوش شما به آن عادت خواهد کرد و به زندگی شاد با شما ادامه خواهد داد.

 نوازش کردن، یکی از روش های مراقبت از خرگوش‌ نابینا

قبل از نوازش خرگوش با انگشتان خود صدای بال زدن ملایمی در بیاورید تا بدانند دست شما در حال نزدیک شدن است.

مراقبت از خرگوش نابینا در خانه امن و راحت

چگونه از خرگوش نابینا نگهداری کنیم؟ | دام و پت

اگر خرگوش نابینا دارید، باید تغییراتی در محیط خانه آنها ایجاد کنید تا به آنها کمک کنید امن و راحت بمانند. من هیچ یک از این نکات را تغییرات شدید نمی دانم. در عوض، آنها چیزهای کوچکی هستند که باید برای بهبود کیفیت زندگی خرگوش خود فکر کنید.

از چیدمان مجدد مبلمان خودداری کنید. این شامل مبلمان در محل تمرین خرگوش شما و داخل محوطه آنها می شود. خرگوش‌های کور در صورت جابه‌جایی اجسام در اطراف، بیشتر گیج می‌شوند. اما اگر محیط آن‌ها قابل پیش‌بینی باقی بماند، می‌توانند تقریباً به همان راحتی که قبلاً می‌توانستند به اطراف بپیوندند.

گوشه های تیز را بپوشانید. اگر قفسه کتاب، جعبه یا مبلمانی با گوشه های تیز دارید، سعی کنید آنها را با چسب بپوشانید. شما نمی خواهید خرگوش شما به طور تصادفی به گوشه ای برخورد کند و به خود آسیب برساند.

اتاق را عاری از شلوغی نگه دارید. اشیاء تصادفی روی زمین می‌توانند مین‌های زمینی برای خرگوش‌ها باشند تا به اطراف بپیوندند. این نقشه ذهنی آن‌ها از منطقه را اشتباه می‌گیرد، و باعث می‌شود خرگوش احساس امنیت کمتری کند، و اگر خرگوش شما به آن برخورد کند یا روی چیزی بیفتد، شلوغی بیش از حد می‌تواند باعث آسیب تصادفی شود.

از استفاده از بوهای تند خودداری کنید. از آنجایی که خرگوش‌ها پس از نابینا شدن بسیار بیشتر به حس بویایی خود متکی هستند، می‌توانند با استفاده از عطر، شمع‌های معطر، پخش‌کننده‌ها، شمع‌های معطر و غیره گیج شوند. بهتر است از استفاده از این نوع رایحه‌های قوی در ناحیه خرگوش خودداری کنید.

خرگوش را از حضور خود مطمئن کنید.

مطمئن شوید که خرگوش شما می داند که شما چه زمانی وارد اتاق شده اید، با صحبت کردن به آرامی با خرگوش هنگامی که در اطراف هستید. این به ویژه در صورتی مهم است که اصلاً قصد دارید با خرگوش خود تعامل داشته باشید، زیرا اگر ندانند شما در نزدیکی هستید ممکن است مبهوت شوند. اگر خرگوش شما یک چشم خوب دارد، همیشه از آن طرف به آنها نزدیک شوید.

پله ها و سکوهای مرتفع را از محدودیت دور نگه دارید. بسیاری از خرگوش‌ها عاشق بالا و پایین رفتن از پله‌ها و سکوها هستند، اما این می‌تواند باعث آسیب خرگوش‌های کوری شود که هنگام پریدن به پایین زمین را نمی‌بینند.

فعالیت های مبتنی بر رایحه خرگوش خود را انجام دهید. با پنهان کردن خوراکی ها یا گیاهان خشک شده در یونجه یا حفاری جعبه برای خرگوش خود، فعالیت های سرگرم کننده علوفه جویی را به خرگوش خود بدهید. این فعالیت های مبتنی بر رایحه یک نوع غنی سازی عالی برای خرگوش هایی است که اکنون بیشتر به حس بویایی خود متکی هستند.

تا حد امکان از دست زدن به خرگوش خودداری کنید. بیشتر خرگوش ها از بلند شدن متنفرند، اما برای خرگوش های کور می تواند وحشتناک تر باشد. آنها با زمینی که زیر پاهایشان محکم است احساس امنیت بیشتری می کنند.

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟

منبع
https://bunnylady.com/blind/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا