اسب ها

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟

مراقبت از اسب باردار، برای صاحبان و نگهدارندگان آنها بسیار مهم است. اسب ها در بارداری هزاران سال است که بدون کمک انسان ها زایمان می کنند و این کار را ادامه خواهند داد. با این وجود درک مراحل مختلف بارداری و همچنین نحوه مراقبت از یک مادیان همچنان مهم است. علیرغم اینکه طول مدت حاملگی در اسب ها کمتر از یک سال است، اما در طی سه ماه آخر بارداری است که جنین رشد بیشتری را انجام می دهد.

اسب در چه سنی می تواند باردار شود؟

مانند بسیاری از حیوانات، اسب ها می توانند در سنین پایین باردار شوند، اما این بدان معنا نیست که باید چنین شود. به هر حال، تفاوت زیادی بین زمانی که اسب می تواند باردار شود و زمانی که باید باردار شود وجود دارد. در مورد سن‌ بارداری، بین اسب ها تفاوت هایی وجود خواهد داشت اما به عنوان یک قاعده کلی، اکثر اسب ها می توانند از حدود 18 ماهگی یک کره اسب را حامله شوند.

با این وجود، به طور گسترده ای دامپزشکان و صاحبان‌ با تجربه تاکید می کنند که مادیان باید پس از رشد کامل، یعنی در حدود چهار سالگی، باردار شوند. یک مادیان می تواند تا 20 سالگی به تولید مثل ادامه دهد، اما در این سن، بچه دار شدن برای حیوان ماده بسیار سخت تر خواهد شد.

چگونه می توان تشخیص داد که اسب باردار است؟

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟ | دام و پت

روش های مختلفی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید بفهمید که آیا اسب شما باردار است یا خیر. در روزهای اولیه، حدود دو هفته پس از بارداری، اسب ماده به احتمال زیاد رفتار خود را نسبت به اسب نر تغییر می دهد.

همچنین می توانید از کیت تست بارداری خانگی برای بررسی اینکه آیا اسب شما باردار است یا خیر استفاده کنید. اگرچه خودتان می توانید از این روش برای تشخیص بارداری اسب استفاده کنید. اما نتایج حاصل از آن نهایتا باید توسط یک‌ دامپزشک تایید شود.

پس از 16 روز، یک دامپزشک می تواند با استفاده از روش های مختلف، بارداری یا عدم بارداری یک مادیان را بررسی کند. برخی از این روش ها عبارت اند از:

سونوگرافی

این روش مطمئن ترین راه تشخیص بارداری اسب است. به همین دلیل محبوب ترین روش برای این کار است. سونوگرافی می تواند بعد از 16 روز انجام شود. به کمک روش سونوگرافی به راحتی می توان بارداری یا عدم بارداری یک اسب را تشخیص داد.

لمس ترانس رکتال

این روش معمولاً بین 16 تا 20 روز پس از حاملگی اسب می تواند موثر باشد. در این روش دامپزشک دست خود را روی راست روده مادیان می گذارد تا اندازه و شکل رحم و همچنین وضعیت تورم تخمدان ها را بررسی کند. فقط یک فرد باتجربه می تواند با این روش حاملگی‌ اسب را تشخیص دهد.

آزمایش خون

در این روش، پس از خونگیری، سطح eCG (گنادوتروپین کوریونی اسب) مورد آزمایش قرار می گیرد. در گذشته، eCG به عنوان PMSG (گنادوتروپین سرم مادیان باردار) شناخته می شد، بنابراین ممکن است به جای آن این اصطلاح را از دامپزشک بشنوید.

آزمایش ادرار

به طور معمول حدود 10 دقیقه طول می کشد تا نتایج آزمایش ادرار دریافت شود و برخی از دامپزشکان ابتدا قبل از هر روشی، این تست را انجام می دهند. دامپزشکان در صورت لزوم نتایج حاصل از این روش تشخیصی را با انجام سونوگرافی تأیید می کنند.

آیا می توانید از آزمایش بارداری انسان در اسب استفاده کنید؟

در مورد اینکه آیا می توانید از آزمایش بارداری انسان برای تشخیص اینکه آیا اسب (یا هر حیوان پستاندار دیگری) باردار است یا خیر؟ باید بدانید که نمی توانید این‌ کار را انجام دهید. دلیل این امر این است که وقتی اسب باردار است، eCG تولید می کند. اما از آنجا که اکثر آزمایش های حاملگی انسان سطح hCG (گنادوتروپین کوریونی انسان) را اندازه گیری می کنند، روی اسب ها کارگر نخواهند بود.

دوران بارداری در اسب ها چقدر است؟

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟ | دام و پت

حاملگی واقعی اسب ها حدود 11 ماه است، اما بیشتر اسب ها در 330 تا 345 روز پس از حاملگی کره اسب خود را به دنیا می آورند. اما گفته می شود که به طور متوسط اسب ها بین 315 تا 387 روز پس از حاملگی زایمان می کنند. ممکن است برخی از کره اسب ها به صورت زودرس و بدون هیچ گونه عارضه ای به دنیا بیایند.

باید پیش از حاملگی اسب ماده، تمام واکسن های موردنیاز را دریافت کرده باشد. همچنین باید یک‌ محیط آرام و امن را برای نگه داری از اسب حامله خود مهیا کنید. به طور کلی میزان تحرک، فعالیت و غذای مصرفی یک اسب حامله باید در سطح متعادلی باشد.

بهترین غذا برای اسب باردار چیست؟

همانطور که در مورد همه اسب ها مهم است، یک اسب ماده باردار نیز باید به صورت شبانه روزی به یک منبع آب شیرین دسترسی داشته باشد. این به این دلیل است که مادیان های باردار مستعد ابتلا به لپتوسپیروز هستند. لپتوسپیروز یک بیماری باکتریایی است که در آب راکد یافت شده و می تواند باعث سقط جنین مادیان حامله شود.

علاوه بر آب، مادیان شما باید به مقدار زیادی یونجه با کیفیت بالا دسترسی داشته باشد.

در طول دوران بارداری، باید مطمئن شوید که اسب تان به غذاهای مخصوص و خوب برای مادیان های باردار دسترسی داشته باشد. همچنین باید به خاطر داشته باشید که اگرچه مادیان باردار ممکن است در دوران بارداری خود کمی بیشتر غذا بخورد. اما فقط در 10 هفته به مقدار اوج خود می رسد. بنابراین واقعاً باید میزان مصرف غذا مادیان باردار را افزایش دهید.

آیا مادیان باردار باید تحرک نداشته باشد؟

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟ | دام و پت

ممکن است فکر کنید که قرار دادن اسب حامله در یک غرفه تمیز، گرم و راحت بهترین گزینه برای این حیوان است. به هر حال، چنین غرفه ای امن است و اسب حامله فضای شخصی خود را خواهد داشت. اما مشکلی وجود دارد. اسب باردار شما می خواهد با اسب های دیگر باشد. اسب حامله، بیشتر از بیرون رفتن و تنفس هوای تازه سود می برد تا بودن در داخل طویله.

طبیعی است که بخواهید از اسب حامله خود و کره اسب آن محافظت کنید. این دقیقا همان کاری است که مادیان حامله، خود به دنبال آن است. اگر اسب حامله بتواند با اسب های دیگر چریده و معاشرت کند. احساس آرامش بیشتری خواهد داشت. غریزه مادیان حامله برای محافظت از کره اسب بسیار قوی است به طوری که وقتی تقریباً در پایان دوران بارداری خود است (در ماه آخر یا کمتر)، شروع به جدا شدن از بقیه گله می کند.

اسب حامله در این شرایط به جای نزدیک ماندن به آن ها، شروع به جدا شدن از آن ها می کند. در این مرحله، اگر می توانید، اسب آرام دیگری را نزد مادیان حامله نگهداری کنید. این کار به کاهش سطح استرس مادیان کمک کرده و بنابراین آن را آرام تر می کند.

در حالی که شما نیازی به بی تحرک نگه داشتن اسب خود در دوران بارداری ندارید. اما بهتر است شب هنگام، اسب تان را به طور بی حرکت و در آرامش کامل، در یک غرفه قرار بدهید. علت این امر دو چیز است. اولا این کار جایی امن و خلوت به اسب حامله می دهد که بتواند کره را به خوبی حفظ کند. همچنین اگر در زمستان زایمان کند نیز از ابتلا به هیپوترمی پیشگیری می شود.

آیا باید کرم زدایی اسب باردار را متوقف کنید؟

شما باید در طول دوران بارداری نیز به کرم زدایی اسب خود ادامه دهید. اما مهم است که مطمئن شوید که داروی ضد انگل مورد استفاده، ایمن و مناسب برای مادیان حامله و جنین باشد. در حقیقت، اکثر دامپزشکان توصیه می کنند که حداقل در آخرین ماه بارداری، مادیان باید کرم زدایی شود. این کار باعث کاهش تعداد انگل هایی می شود که یک کره اسب درست قبل و بعد از تولد در معرض آن قرار می گیرد.

آیا می توانید بر اسب حامله سوار شوید؟

این یک انتخاب شخصی است. با این حال برخی از افراد تصمیم می گیرند تا زمانی که مادیان باردار است به هیچ وجه سوار اسب خود نشوند. اکثر مردم این تصمیم را می گیرند. در حالی که به هیچ وجه به طور قطعی اثبات نشده است. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ادامه اسب سواری در 6 تا 8 ماهه اول بارداری مادیان می تواند مفید باشد.

قطعا نباید بعد از 8 ماه سوار مادیان شوید. این کار باعث می شود ثبات مادیان کمتر شود. سوار شدن بر اسب مادیان حامله به ویژه در سرعت های بیش تر، می تواند خطرناک بوده و احتمال سقوط آن را افزایش دهد.

اسب ها کی زایمان می کنند؟

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟ | دام و پت

زمان زایمان هر اسب متفاوت است، اما حدود ۸۰ درصد از آن ها در نیمه شب و 6 صبح زایمان می کنند. زمان‌ زایمان به طور کلی به اصل و نسب مادیان باز می گردد. اسب ها هنگام زایمان بسیار آسیب پذیر هستند (مانند یک کره کوچک تازه متولد شده) بنابراین برای کاهش احتمال حمله سایر حیوانات به آن ها، بسیاری از اسبها وقتی هوا تاریک تر می شود و شکارچیان کمتری در اطراف وجود دارد، زایمان می کنند.

به همین دلیل است که مادیان ترجیح می دهد در خلوت زایمان کند. به این ویژگی مادیان احترام بگذارید و به اسب خود کمی فضا بدهید.

اکثر زایمان های مادیان های حامله بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به هیچ گونه مداخله توسط انسان ها به صورت کاملا سالم انجام می شوند. اما غیرممکن است که آسیب ها و خطرات احتمالی را از قبل به صورت ۱۰۰ درصد پیش بینی کنیم. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان اسب ها دوست دارند که یک دامپزشک در هنگام زایمان اسب حضور داشته باشد. (یا حداقل به آسانی در دسترس باشد).

حتی اگر زایمان طبق برنامه پیش رفت، بهتر است از دامپزشک خود بخواهید مادیان و کره اسب را معاینه کند تا مطمئن شوید که هیچ چیز آسیب یا اتفاق ناگواری برای مادیان و کره اسب رخ نداده است. این کار برای مطمئن شدن از سلامتی کره اسب و مادیان ضروری است.

بعد از زایمان اسب چه اتفاقی می افتد؟

پس از تولد کره اسب، حیوان تازه متولد شده در عرض 30 دقیقه شروع به ایستادن می کند. البته این کار را با کمک مادرش‌ انجام می دهد. همچنین کره اسب می تواند در عرض چند روز چمن و سایر غذاهای جامد را به میزان کمی بخورد. با وجود این، او بیشتر تغذیه خود را از شیر مادرش، حداقل در چند ماه اول، انجام خواهد داد.

در 4 ماهگی، کره اسب نیازهای بیشتری به مواد مغذی خواهد داشت. بنابراین باید منابع غذایی مختلفی را بخورد. تنها شیر مادر نمی تواند نیاز های غذایی آن را تامین کند. بنابراین شروع به خوردن غذاهای جامد می کند.

به طور کلی، در سه ماهگی می توان کره اسب را از مادرش جدا کرد. اما اکثر صاحبان اسب ها ترجیح می دهند که آن ها را برای مدت بیشتری کنار هم بگذارند و در عوض در حدود 7 ماهگی او را از شیر بگیرند. این موضوع به تصمیم صاحب اسب بستگی دارد.

منبع:

https://www.horsefactbook.com/horse-care/caring-for-pregnant-horses/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا