چرا دام و پتخزندگان

مارهای پایتون توپی + ویژگی های رفتاری آنها

مارهای پایتون توپی ، ویژگی های رفتاری آنها

مارهای پایتون توپی می توانند برای افراد تازه کار در امر نگهداری از مار های خانگی و کم تجربه، حیوان خانگی مناسبی باشند. طول مارهای پایتون‌ توپی به طور معمول به پنج فوت می رسد. در واقع، مارهای پایتون توپی به اندازه سایر مارهای خانگی رایج، دراز نیستند. همین امر آن ها را به حیوانات خانگی مناسبی تبدیل می کند. مارهای پایتون توپی کاملاً مطیع بوده و به راحتی قابل حمل هستند.

نام علمی مارهای پایتون توپی، Python regius است. به طور معمول این مارها به اسم مار پایتون توپی شناخته می شوند. طول مارهای پایتون توپی بالغ به حدود ۴ الی ۵ فوت می رسد. امید به زندگی مارهای پایتون توپی معمولاً 20 تا 30 سال است. اما برخی از آن ها می توانند 50 سال یا حتی بیشتر، نیز عمر کنند.

ویژگی های رفتاری مارهای پایتون توپی

مارهای پایتون توپی به این دلیل به این اسم نامیده می شوند که در صورت وجود تهدید، خود را به صورت یک توپ محکم در می آورند و سر خود را در داخل بدن پیچیده خود فرو می کنند. مارهای پایتون جوان و تازه به دنیا آمده، می توانند در حدود یک فوت در سال، و به مدت سه سال به رشد خود ادامه دهند.

مارهای معمول در شرایط عادی، می توانند در حدود ۲۰ الی ۳۰ سال به عنوان حیوان خانگی زندگی کنند. البته در صورت بهره مندی از مراقبت های بهتر، می توانند برای دهه ها به زندگی خود ادامه دهند.

مارهای پایتون وحشی که صید می شوند، تا زمان به فروش رسیدن در یک فروشگاه حیوانات خانگی، ممکن است در اثر شرایط نامناسب حمل و نقل و نگه داری تحت فشار باشند. توجه به این نکته ضروری است که مارهای پایتون رام و تربیت شده گران تر از انواع وحشی آن هستند.

وظیفه تربیت مارهای پایتون توپی وحشی برعهده صاحب آن است. افراد تازه کار و کم تجربه بهتر است به جای مارهای وحشی، انواع رام و تربیت شده را تهیه کنند. رام کردن یک مار ممکن است برای یک فرد کم تجربه، کاری دشوار به حساب بیاید.

تراریوم یا محفظه نگهداری از مار پایتون توپی

مارهای پایتون توپی + ویژگی های رفتاری آنها | دام و پت

مارهای پایتون توپی، به طور کلی خزندگانی پر جنب و جوش و پر تحرکی به حساب نمی آیند. بنابراین میتوانید این مارها را در محیط های کوچکتری (نسبت به سایر مارها)، نگه داری کنید. به عنوان مثال می توانید از یک تراریوم یا محفظه ۲۰ گالنی برای مارهای جوان تر و یک مخزن 30 گالنی برای یک مار پایتون توپی بالغ استفاده کنید.

مارهای پایتون توپی استاد فرار از محفظه هستند. بنابراین، برای جلوگیری از فرار این مارها، باید از یک‌ سرپوش خوب برای پوشاندن سقف تراریوم استفاده کنید.

شما می‌ توانید از مواد مختلفی برای پوشش کف تراریوم مار خانگی تان استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می توانید از تراشه چوب، روزنامه و آستروتورف های آماده استفاده کنید. پوشاندن کف تراریوم با آستروتورف، ساده ترین راه برای انجام این کار است. زیرا می توانید چند قطعه در اندازه کف قفس برش داده و تراریوم را بپوشانید.

همچنین می توانید به سادگی تکه های کثیف‌ آستروتورف را در صورت لزوم جایگزین کنید. قطعات آلوده آستروتورف را با قرار دادن در محلول سفید کننده، می توانید دوباره استفاده کنید. البته محلول سفید کننده تان باید رقیق باشد. یعنی مقدار کافی آب باید به آن بیفزایید.

تجهیزات تراریوم مار پایتون توپی

در داخل تراریوم مار خانگی خود، شاخه های محکم و مخفیگاه تاریک و بدون نوری ایجاد کنید. مارها دوست دارند با قرار گرفتن در یک مخفیگاه تاریک، احساس امنیت و راحتی داشته باشند. بنابراین مخفیگاه آن ها باید به حد کافی بزرگ و مستحکم باشد.

دمای بخش عمده تراریوم یک مار پایتون توپی باید از 75-80 درجه فارنهایت متغیر باشد. مانند سایر خزندگان، دمای بخشی از تراریوم باید بالاتر‌ از سایر نقاط باشد. بهتر است دمای مخفیگاه مار خانگی تان در حدود 88-92 درجه فارنهایت حفظ شود. هنگام خواب (مارها با چشم باز می خوابند)، دمای شبانه تراریوم را می توانید به حدود 75 درجه فارنهایت کاهش دهید.

تامین گرمای تراریوم مار پایتون توپی

به عنوان یک راه ساده، می توان از پد های گرمایی برای افزایش دما تراریوم استفاده کنید. البته در صورت استفاده از پد گرمایی، کنترل دمای بخش های مختلف تراریوم دشوار خواهد بود. همچنین، شما می توانید از لامپ های رسته ای حرارتی، برای تامین دمای موردنیاز تراریوم مار خانگی تان، استفاده کنید.

هرگز از سنگ های ریز و درشت برای تزئین تراریوم استفاده نکنید. زیرا سنگ ها می توانند گرمای تولید شده توسط منبع حرارتی را جذب کنند. این سنگ ها می توانند باعث ایجاد سوختگی در بدن مار شوند.

موضوع مهم دیگر، نظارت بر دمای بخش های مختلف تراریوم است. شما باید از تنظیم بودن دمای بخش های مختلف تراریوم، مطمئن شود. برای این کار باید از چندین دماسنج استفاده کنید. دماسنج ها را در بخش های مختلف و در عمق های متفاوت قرار بدهید.

تامین رطوبت تراریوم مار پایتون توپی

مارهای پایتون توپی + ویژگی های رفتاری آنها | دام و پت

یک ظرف مسطح حاوی مقدار کافی آب در تراریوم حیوان خانگی تان قرار دهید. مار با عبور از روی این ظرف، بدن خود را خیس خواهد کرد. قرار دادن ظرف آب در تراریوم، علاوه بر حفظ رطوبت بدن مار، به تامین رطوبت هوای تراریوم نیز کمک خواهد کرد. مارها برای داشتن بهترین عملکرد، به رطوبت نیاز دارند.

به عنوان مثال، در صورت خشک‌ بودن هوا، پوست اندازی مار با مشکل رو به رو خواهد شد. روش دیگر برای تامین رطوبت مورد نیاز تراریوم مار، استفاده از دستمال یا اسفنج مرطوب است. به عنوان مثال، شما می توانید یک اسفنج را در آب فرو برده، اجازه دهید تا مقداری از آب از آن خارج شده و سپس آن را در تراریوم قرار بدهید. اسفنج به طور پیوسته آب خود را از دست خواهد داد. در واقع در اثر تبخیر سطحی، آب موجود در اسفنج با ورود به هوا باعث تامین رطوبت خواهد شد.

تامین‌ آب و غذای مار پایتون توپی

به مارهای پایتون توپی خود می توانید موش بدهید. موش، یکی از رایج ترین طعمه هایی است که اکثر خزندگان، و به خصوص مارها به خوردن آن علاقه دارند. با توجه به اندازه و جثه مار خانگی تان، باید موشی با جثه متناسب انتخاب کنید. مارهای پایتون توپی بالغ فقط باید هر دو هفته یک بار غذا بخورند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که مارهای جوان باید هر 5 تا 7 روز یک‌ بار موش بخورند. در حالی که مارهای مسن باید طعمه های بزرگتری خورده و هر دو هفته یک‌ بار (یا حتی بیشتر) غذا بخورند. تمام دامپزشکان پیشنهاد می کنند که از طعمه های کشته شده برای تغذیه مار خانگی تان استفاده کنید.

زیرا موش ها و سایر طعمه های زنده می توانند مار را مجروح کنند. اگر یک جونده، مانند مار، جان خود را در خطر ببیند، برای دفاع از خود هر کاری خواهد کرد. همچنین آویزان کردن طعمه در مقابل مار (با پنس یا طناب) معمولاً مار را به خوردن آن علاقه مند می کند.

بهتر است برای غذا دادن‌ به مار خود، از یک محفظه جداگانه استفاده کنید. یعنی طعمه را در قفس دیگری به مار خانگی تان ارائه دهید. این کار به رام کردن مار کمک شایانی خواهد کرد. مار عادت خواهد کرد که غذای خود را در محفظه دیگری می خورد. بنابراین وقتی شما دست خود را وارد تراریوم اصلی می کنید، دیگر به دست شما حمله نخواهد کرد.

در چنین شرایطی شما می توانید به راحتی و در ایمنی کامل، مار خانگی خودتان را داخل تراریوم جا به جا کنید.

بیماری های شایع در مار پایتون توپی

مارهای پایتون توپی + ویژگی های رفتاری آنها | دام و پت

یکی از اصلی راه های پیشگیری از ابتلا مار خانگی تان به بیماری های مختلف، قرنطینه حیوانات خانگی تازه وارد به خانه شما است. اگر در حال حاضر یک مار خانگی پایتون توپی دارید، پیش از افزودن مار دیگر به تراریوم، باید آن را به مدت زمان لازم، قرنطینه کنید.

مدت زمان قرنطینه توصیه شده توسط دامپزشکان، متفاوت است. به عنوان مثال گاهی اوقات برای مطمئن شدن، باید ۳ تا ۶ ماه حیوان خانگی جدید را قرنطینه کرد. علاوه بر این، انجام معاینات دامپزشکی ( به ویژه برای بررسی وجود یا عدم‌ انگل های داخلی (تهیه نمونه مدفوع) و انگل های خارجی، و سایر بیماری های شایع در میان حیوانات) نیز توصیه می شود.

بی اشتهایی و غذا نخوردن

به طور کلی، مارهای پایتون توپی، حتی انواع خانگی، گاهی اوقات ممکن است به مدت طولانی، مثلا چند ماه، دست از غذا خوردن بکشند. تا زمانی که وزن و وضعیت بدن مار خانگی تان حفظ شود، غذا نخوردن مشکل ساز نخواهد بود.

اگر مار شما به تازگی غذا خوردن را متوقف کرده است، باید نحوه پرورش، نحوه نگهداری، سلامتی و محیط زندگی مار را با دقت بررسی کنید. باید مطمئن شوید که عامل استرس زایی در محیط زندگی مار خانگی تان وجود ندارد. در صورت طولانی شدن مدت زمان غذا نخوردن یا کاهش وزن بیش از 10 درصد، با یک ‌دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه مشورت کنید.

برخی از اقدامات می توانند باعث ترغیب مار به غذا خوردن شوند. مثلا می توانید از موش هایی با رنگ های متنوع استفاده کنید. همچنین فرو بردن طعمه در آب مرغ پیش از دادن‌ آن به مار، می تواند مفید باشد. همچنین می توانید شب ها به مار غذا داده یا پس از قرار دادن طعمه در محفظه، بر روی آن حوله یا پارچه بیندازید.

در مواقعی که مار خانگی‌ تان از خوردن موش اجتناب می کند، می توانید نوع جونده را تغییر دهید. مثلا می تواند به جای موش از همستر برای تغذیه مار خانگی تان استفاده کنید.

انتخاب مار پایتون توپی

مارهای پایتون توپی + ویژگی های رفتاری آنها | دام و پت

پس از مهیا کردن مکان مناسب برای نگه داری، باید نسبت به خرید مار پایتون توپی اقدام کنید. هنگام مراجعه به فروشگاه حیوانات خانگی، باید یک مار کاملا سالم و تربیت شده و رام انتخاب کنید. اگر اولین بار است که می خواهید یک مار ‌بخرید، حتما یک مار رام و تربیت شده انتخاب کند.

شما باید مار هایی را انتخاب کنید که بدن گرد و استوانه ای، و چشم های تمیز داشته باشند. همچنین باید هیچ علامتی از مشکلات تنفسی (خس خس سینه، حباب اطراف سوراخ های بینی) در مار مورد نظرتان دیده نشود.

بهتر است به دنبال ماری باشید که هوشیار و کنجکاو بوده و هنگام دست زدن به آن، به آرامی به دور دست یا بازوهای شما بپیچد. ممکن است این کار برای مار ناخوشایند باشد، اما یک مار خانگی رام باید پس از کمی دست زدن آرام شود. همچنین بهتر است زمانی برای خرید مار مراجعه کنید که می خواهند به مار غذا بدهند.

مارهای سالم بدون هیچ مشکلی غذا می خورند. اگر‌ مار مورد نظرتان در خوردن طعمه ها مشکلی داشته باشد، باید به فکر خرید یک‌ مار دیگر باشید.

پس از آوردن مار به خانه، ممکن است مدتی استرس داشته باشد. با گذشت زمان، مار به شما و محیط جدید عادت خواهد کرد. مارهای رام شده بهتر از انواع وحشی می توانند در یک محیط بسته زندگی کنند.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/ball-pythons-1237182

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا