گربه ها

لیزین برای گربه ها

لیزین برای گربه ها چه عوارض و فوایدی دارد؟

در گذشته تصور می شد که تجویز لیزین برای گربه ها در تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است، در حالی که از عفونت های تنفسی جلوگیری می کند، به ویژه ویروس تبخال گربه، که به FHV-1 نیز معروف است. L-lysine خوراکی (250 میلی گرم دو بار در روز) یکی از گزینه های درمانی برای عودهای مکرر FHV-1 بود.

ویروس تبخال گربه نوع 1 (FHV-1) یک بیماری زای بسیار شایع گربه است. این می تواند باعث بیماری شدید تنفسی فوقانی، ملتحمه و بیماری های چشمی، به ویژه در بچه گربه ها شود. بسیاری از گربه ها در معرض ویروس تبخال گربه هستند، اما ممکن است هرگز علائم آن را نشان ندهند. برخی از گربه ها ممکن است علائم مشابه سرماخوردگی انسان را نشان دهند.

دامپزشکان به طور معمول ال-لیزین را برای گربه ها برای از بین بردن عفونت های تنفسی تجویز می کنند زیرا فرض بر این است که اسید آمینه علائم را کاهش می دهد و از بروز مجدد بیماری در آینده جلوگیری می کند. پیش از این، دامپزشکان تصور می کردند که L-lysine با تداخل در جذب اسید آمینه، آرژنین، در تکثیر ویروس FHV-1 تداخل ایجاد می کند.

لیزین یک آمینو اسید است که نامهای مختلفی از جمله L-lysine Hydrochloride دارد. فواید مختلف لیزین برای گربه ها وجود دارد، از جمله اینکه به عنوان یک عنصر اصلی برای پروتئین عمل می کند، که نقش کلیدی در انجام بسیاری از عملکردهای مختلف بدن ایفا می کند. لیزین را می توان به عنوان مکمل هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی آنها تجویز کرد. در انسان، اغلب برای درمان زخم های سرد استفاده می شود زیرا به نظر می رسد که از رشد ویروس تبخال جلوگیری می کند.

نقش لیزین در گربه ها

لیزین برای گربه ها | دام و پت

لیزین به حیوانات خانگی کمک می کند تا آنتی بادی ها و آنزیم هایی را که از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند، تولید کنند. همچنین برای جذب کلسیم مفید است، که از استخوان های قوی حمایت و به سلامت پوست کمک می کند.

لازم به ذکر است که بدن گربه لیزین را به تنهایی تولید نمی کند، اما هنوز هم برای سلامت کلی گربه ضروری است. بنابراین، گربه ها باید منابع خارجی این اسید آمینه را از طریق غذا و مکمل غذایی دریافت کنند. تکمیل رژیم گربه با لیزین کار سختی نیست. به صورت قرص، مایع و پودر موجود است. به علاوه بسیاری از غذاهای گربه ای آن را در ترکیبات خود قرار می دهند. دوست گربه شما از غذای خوشمزه لذت خواهد برد، و شما از دانستن اینکه برای او خوب است لذت خواهید برد.

دامپزشکان اغلب از لیزین برای کمک به بیماری های مختلف، از جمله عفونت های ویروسی و عفونت های ویروس تبخال گربه (یا هرپس ویروس گربه) استفاده می کنند.

۱۸ علت کاهش وزن در گربه ها را بشناسید.

چرا L-lysine برای گربه ها مفید است؟

 • L-lysine با کمک به درمان علائم عفونت تنفسی از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند.
 • به طور طبیعی با تسکین علائم و جلوگیری از بروز مجدد بیماری، بیماری را درمان می کند.
 • L-lysine یک ترکیب ارگانیک است که هر گربه دارای آن است، اما بعداً، برخی به خصوص آن را به اندازه کافی ندارند.
 • ویروس تبخال گربه برای تولید مثل به اسید آمینه آرژنین نیاز دارد. لیزین یک آمینو اسید است که تصور می شد با جلوگیری از تکثیر و تکثیر موثر ویروس، آن را فریب می دهد.

لیزین برای گربه ها: مزایای مشکوک

تحقیقات اخیر توصیه می کند که L-lysine ممکن است برای درمان گربه ها با ویروس تبخال گربه مانند آنچه قبلاً تصور می شد مفید نباشد. راهنمای دامپزشکی مرک، یکی از رهبران صنعت،  در این باره می گوید: “قبلاً L-lysine خوراکی مادام العمر (250/500 میلی گرم در روز) برای جلوگیری یا کاهش شدت عفونت های ویروس تبخال گربه توصیه می شد. با این حال، بررسی های اخیر نشان داده است که لیزین خوراکی می تواند ویروس تبخال گربه را تشدید کند. “

در سال 2009، مقاله ای که در مجله تحقیقات دامپزشکی آمریکا منتشر شد، 261 گربه را مورد بررسی قرار داد و مشخص کرد که مکمل لیزین غذایی هیچ تاثیری در کنترل یا جلوگیری از بیماری های عفونی تنفسی فوقانی در گربه ها ندارد. این مطالعه در ادامه نشان داد که L-lysine یک ابزار مدیریتی بی اثر برای درمان علائم یا شعله ور شدن FHV-1 بوده و حتی ممکن است عفونت را بدتر کند. سپس در سال 2015، مجله تحقیقات دامپزشکی BMC یک مطالعه منتشر کرد که در آن L-lysine برای گربه ها بی اثر است.

چرا L-lysine گاهی در درمان یا پیشگیری FHV-1 در گربه ها موثر نیست؟

لیزین برای گربه ها | دام و پت

 • آزمایشات نتوانسته است اثر مکمل های L-lysine را اثبات کند.
 • L-lysine خواص ضد ویروسی ندارد.
 • L-lysine سطح آرژنین را به طرز نامطلوبی کاهش می دهد و از آنجا که گربه ها نمی توانند خود آمینو اسید را سنتز کنند، کمبود آرژنین می تواند منجر به هایپرآمونمی شود.
 • هیچ مطالعه ای نشان نمی دهد که آرژنین درون سلولی به اندازه کافی پایین است تا از سنتز FHV-1 جلوگیری کند.
 • مطالعات in vitro با FHV-1 اثر مهاری بیش از حد L-lysine بر تکثیر ویروس را نشان نمی دهد.
 • ممکن است آلرژی به لیزین ایجاد شود و عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند.

عوارض جانبی لیزین برای گربه ها چیست؟

در کنار تحقیقات متناقض L- لیزین، حساسیت به L- لیزین می تواند تهدیدی باشد هنگامی که سیستم ایمنی بدن بیش از حد واکنش نشان می دهد و باعث التهاب و خارش پوست می شود. ریشه حساسیت به L-lysine با حذف L-lysine از رژیم غذایی گربه به سرعت برطرف و برطرف می شود.

عوارض جانبی احتمالی L-lysine در گربه ها:

 • تهوع، استفراغ
 • خارش، خارش، لیسیدن، گاز گرفتن پوست
 • اسهال
 • تشنج
 • رنگ پریدگی لثه ها

سوالات متداول لیزین برای گربه ها

لیزین برای گربه ها | دام و پت

پرسش : آیا بیماریهای دیگری وجود دارد که با ویروس تبخال گربه اشتباه گرفته شود؟  Veterinarypartner.com تخمین می زند که 90 درصد عفونت های تنفسی گربه ها ناشی از ویروس تبخال یا ویروسی مشابه معروف به Calicivirus است.

پرسش : چه چیزی باعث شعله ور شدن FHV-1 می شود؟ پس از یک رویداد استرس زا، ویروس دوباره در حامل ها فعال می شود و آنها می توانند حیوانات دیگر را تحت تأثیر قرار دهند. استرس ها می توانند باعث از بین رفتن ویروس شوند، از جمله تغییر محل زندگی، بچه گربه، و غیره. برخی از گربه ها علائم بالینی را در طول یک دوره فعال سازی مجدد نشان می دهند، که این یک شاخص مفید برای احتمال عفونی بودن آنها است.

پرسش : آیا لیزین FHV-1 را سرکوب می کند؟ بررسی ها نشان می دهند، تعداد کمتری از گربه ها و چشم های آن ها تحت تأثیر ملتحمه قرار گرفتند. شروع علائم بالینی عفونت در گربه هایی که ال-لیزین دریافت می کردند به طور متوسط ​​7 روز به تأخیر افتاد. در مقایسه با گربه های گروه کنترل. با این حال، تفاوت های قابل توجهی بین گروه ها نشان داده نشد.

ویروس نقص ایمنی در گربه ها چیست؟

مکمل های لیزین برای گربه ها

پرسش : آیا مطالعات نشان می دهند که L-lysine به طور موثر FHV-1 را درمان می کند؟

دو علت اصلی بیماری تنفسی ویروسی در گربه ها هرپس ویروس گربه FHV-1 یا calicivirus گربه FCV است. FHV-1 به طور کلی باعث بیماری شدیدتری نسبت به FCV می شود . FHV-1 باعث بیماری دستگاه تنفسی فوقانی [URT] با ترشحات چشمی، ملتحمه، عطسه، و گاهی اوقات بیش از حد ترشح و سرفه می شود … درمان اولیه شامل درمان حمایتی است. شواهد قوی که نشان می دهد L-lysine خوراکی علائم عفونت FeHV-1 را بهبود می بخشد. کمبود دارد.

پرسش : آیا L-lysine عوارض جانبی ندارد؟ L-lysine سطح آرژنین را کاهش می دهد، می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود و تحقیقات نفی کننده اثرات آن است. نویسندگان Sebastiaan Bol و Evelien M. Bunnik در بررسی های خود نوشتند: “ما توصیه می کنیم که مکمل لیزین را فوراً متوقف کنید، زیرا هیچ گونه شواهد علمی در مورد اثربخشی آن وجود ندارد.”

پرسش : آیا ال-لیزین دیگر در درمان FHV-1 پیشرو نیست؟ دکتر جنیفر کوتس در این باره می گوید: “برای من سخت خواهد بود که همچنان از استفاده از لیزین در مواجهه با این مقاله اخیر حمایت کنم. من حدس می زنم، اکنون باید بیشتر به توصیه های دیگرم تکیه کنم:

 1. از داروهای پیشگیرانه تهاجمی استفاده کنید و شرایط سلامتی را درمان کنید که به سرعت ایجاد می شود تا از اختلال سیستم ایمنی جلوگیری شود.
 2. درمان بخصوص حملات شدید با داروهای ضد ویروسی و عفونت های باکتریایی ثانویه با آنتی بیوتیک ها.
 3. قرار گرفتن در معرض هر چیزی که برای گربه آلوده استرس زا است را کاهش دهید.
 4. مهمتر از همه، تغذیه عالی عالی برای حمایت از سیستم ایمنی بدن است.

 FHV-1 و جایگزین های لیزین

لیزین برای گربه ها | دام و پت

وقتی نوبت به جایگزین های L-lysine برای مدیریت ویروس تبخال گربه می رسد، نکات زیر را در نظر بگیرید.

 1. از پروبیوتیک ها استفاده کنید: سلامت سیستم گوارشی گربه ها را با گنجاندن Fortiflora در غذای گربه حفظ کنید. تمام مواد معدنی و ویتامین هایی که یک گربه برای حفظ سلامتی خود به آن نیاز دارد بخشی از رژیم غذایی حیوان خانگی شما است.
 2. لاکتوفرین گاوی را امتحان کنید. به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد حساسیتی شناخته شده است.
 3. فامسیکلوویر را امتحان کنید. با توجه به کاهش علائم، به جلوگیری از تکثیر ویروس تبخال گربه کمک می کند.
 4. یک محیط آرام در خانه ایجاد کنیدمحیط خانه را بدون استرس حفظ کنید تا از سلامت گربه حمایت شود.

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان آن را بشناسید.

منبع
https://www.petfinder.com/cats/cat-nutrition/lysine-for-catshttps://www.thomaslabs.com/product/article-benefits-lysine-cats/cat-articles

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا