پرنده ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان

لنگیدن اردک ها در صورت عدم درمان و توجه به موقع می تواند با بروز برخی عوارض همراه باشد. بر هیچ کس پوشیده نیست که اردک های خانگی، گاهی اوقات ممکن است که از تعدادی از مسائل مربوط به پا رنج ببرند. هر مشکل پا در اردک جدی نیست، اما برخی از آن ها در صورت عدم درمان می توانند بسیار خطرناک باشند. بنابراین تشخیص و درمان زودهنگام آن ها، ضروری است.

برای اینکه اردک های شما سالم بمانند، مهم است که از مشکلات رایج پا که ممکن است بر آن ها تأثیر بگذارند، آگاه باشید. این آگاهی، به شما کمک می کند تا مشکلات را زود تشخیص داده و بتوانید به اردک های خود کمک کنید تا در اسرع وقت بهبود پیدا کنند. هرچه بیشتر بدانید. آمادگی بهتری برای مقابله با بیماری های اردک، خواهید داشت.

پاهای ترک خورده یا خشک و لنگیدن در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

اردک ها گاهی اوقات به پوست بیش از حد خشک یا ترک خورده، بر روی پاهای خود، دچار می شوند. در این شرایط، به نظر می رسد که پوست آن ها در حال خرد شدن یا کنده شدن به صورت قطعات کوچک است. مناطق آسیب دیده کنده نمی شوند. اما به نظر می رسد که پوست آن ها بسیار خشک شده است.

ترک خوردن یا خشک شدن پاها در اردک، می تواند ناشی از کم آبی بدن باشد. پوست اردک در صورت کم آب شدن، رطوبت خود را از دست می دهد. همچنین، ترک خوردگی یا خشکی پا در اردک ها، می تواند در اثر در دسترس نبودن منبع آب برای خیس کردن پاها در آن، باشد.

اگر متوجه شده اید که اردک شما دچار ترک خوردگی یا کنده شدن پوست شده است، نترسید. بلافاصله به اردک خود آب بدهید تا کم آبی بدن جبران شود. علاوه بر این، مطمئن شوید که اردک شما به طور مداوم به یک منبع آب تمیز دسترسی دارد تا از بروز کم آبی پیشگیری شود. اگر اردک های شما به حوضچه دسترسی ندارند. مطمئن شوید که یک حوضچه یا ظرف آب کوچک، در محوطه نگه داری از آن ها، برای دسترسی به آب، قرار داده باشید.

پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست پا در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست، مانند خشک شدن و ترک خوردگی پای اردک ها نیست. با پوسته پوسته شدن پای اردک، این قسمت از بدن اردک، دارای نواحی برجسته قابل توجهی خواهد شد. در اثر بروز این عارضه، به نظر می رسد که پوست در حال خشک و یا تکه تکه شدن است، اما در واقع اینطور نیست.

پوسته پوسته شدن و لایه برداری پای اردک ها، ناشی از کم آبی نیست. نواحی برآمده به وجود آمده بر روی پای اردک هایی با پاهای پوسته پوسته شده، نتیجه تهاجم تعداد قابل توجهی از کنه ها است که در پای اردک فرو رفته اند. کنه ها باعث بروز ‌این ‌عارضه پی شوند.

در صورت بروز این عارضه در هر کدام از اردک هایتان، به هیچ وجه سعی نکنید قسمت های خشک و پوسته پوسته شده آن را جدا کنید. پاهای اردک را تا آنجا که می توانید، تمیز نگه دارید کنید. بلافاصله، یک برنامه درمانی مناسب هفتگی را، با مشورت دامپزشک، شروع کنید.

برای تهیه یک برنامه درمانی دقیق برای رفع کنه های مسئول پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست، با دامپزشک مشورت کنید. پاهای آسیب دیده باید در الکل تمیز شده و سپس به مدت چند هفته با محصولات درمانی مناسب تجویز شده توسط دامپزشک، پوشانده شوند.

Bumblefoot در اردک ها

Bumblefoot، که از نظر دامپزشکی، به عنوان pododermatitis شناخته می شود، التهابی است که در اردک ها و سایر پرندگانی که در محیط های خانگی یا مرغداری نگه داری می شوند، بروز پیدا می کند. در اثر ابتلا به این بیماری، پای آلوده دچار تغییر رنگ یا ایجاد‌ زخم باز، می شود. نهایتا، اردک لنگ می زند و تمایلی ندارد که بر روی پای آسیب دیده از این بیماری، سنگینی کند. با پیشرفت این اختلال، ناحیه آسیب دیده شروع به متورم شدن و تغییر رنگ می کند.

Bumblefoot اغلب به عنوان پاسخی به محیط نامساعد اردک و وضع نامطلوب سلامتی آن ها رخ می دهد. بیماری Bumblefoot به دلیل وزن بیش از حد، سوء تغذیه، آلودگی های محل زندگی، آسیب های پا، تغییر شکل پا و اضافه بار انگلی ایجاد می شود.

موارد خفیف ابتلا به این بیماری در اردک ها را، گاهی اوقات می توان در خانه درمان کرد. اما همیشه باید برای درمان بیماری های اردک، با دامپزشک مشورت کرد. دامپزشک می تواند تعیین کند که آیا عفونت اردک، نیاز به مداخله دامپزشکی پیشرفته دارد یا خیر. برای بهبودی، پای اردک باید تمیز شود. پای آسیب دیده اردک باید در حین پانسمان خشک بماند تا از بروز عفونت بیشتر پیشگیری شود.

لنگ زدن پا در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

گاهی اوقات، ممکن است که اردک ها برای کاهش درد پای آسیب دیده، شروع به لنگیدن کنند. آن ها حتی ممکن است یک پا را در حالت ایستاده نگه دارند، تا فشار وارد شده بر آن را کاهش دهند.

لنگیدن می تواند ناشی از مشکلات پا، از جمله آسیب های وارده به پاشنه پا باشد. یک زخم باز، لق شدن یا کبودی می تواند باعث بروز لنگیدن در اردک ها شود. آسیب های دیده نشده مانند پیچ ​​خوردن مچ پا، رباط ها یا سایر آسیب های داخلی نیز می توانند منجر به بروز لنگیدن شوند.

قبل از هر چیز، اردک لنگ را به مکانی امن و دور از سایر اردک ها منتقل کنید. پای آسیب دیده را بررسی کنید و به دنبال علائم آسیب از جمله بریدگی، سایش یا اجسام خارجی مانند میخ، چوب یا خار باشید. تورم، گرما یا سایر علائم عفونت را بررسی کنید. در صورت نیاز به کمک یا ناتوانی در رفع مشکل، با دامپزشک مشورت کنید.

صدمات پا و لنگیدن در اردک ها

اردک ها گاهی اوقات دچار آسیب های پا می شوند که اغلب اجتناب ناپذیر هستند. اردک ها می توانند بریدگی یا زخم های عمیقی در پاهای خود تجربه کنند. اردک ها همچنین می توانند از پیچ خوردن مچ پا، پارگی رباط ها یا سایر آسیب های دیده نشده رنج ببرند.

دعوا، بازی یا راه رفتن خطرناک، می توانند منجر به بروز آسیب غیر منتظره شوند. اردک ها می توانند پاهای خود را در مناطق تنگ گیر داده یا بر روی لبه های تیز برش دهند. چوب، سنگ و زمین ناهموار نیز می توانند منجر به ایجاد زخم در پای اردک شوند.

برش ها و سایر زخم های باز را می توان با تمیز کردن زخم، استفاده از آنتی بیوتیک ها یا سایر روش های درمانی و پوشاندن با بانداژ درمان کرد. یعنی اگر آسیب وارده به پای اردک، خفیف باشد، می توانید از روش های خانگی برای رفع مشکل اردک تان استفاده کنید. علاوه بر این، اردک را در یک منطقه خشک و تمیز نگه دارید تا بهبودی کامل حاصل شده و تماس با باکتری ها محدود شود.

اردک هایی که دچار پیچ خوردگی مچ پا و یا آسیب های تاندون شده اند را، می توان با انتقال آن ها به مکانی امن که حرکت بیش از حد احتمالی آن ها را محدود کند، درمان کرد. در صورتی که اردک آسیب دیده شما علائم بهبودی را نشان نمی دهد یا اگر آسیب شدید به نظر می رسد، با یک دامپزشک تماس بگیرید. با مشورت دامپزشک، می توانید به خوبی از عهده درمان اردک خانگی تان بربیایید.

زخم ها و لنگیدن پا در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

اردک ها، به ویژه در قسمت پایینی پا، ممکن است دچار زخم های متعددی شوند. این زخم ها می توانند منجر به بروز عفونت یا لنگش شوند. به طور کلی، هر گونه زخم ایجاد شده در پاهای یک اردک، باید در اسرع وقت و به درستی درمان شوند. عدم درمان ممکن است باعث بروز آسیب های جدی شود.

ایجاد زخم در پای یک اردک، اغلب به دلیل محیط زندگی گل آلود و مرطوب ایجاد می شود. کف پوش های گل آلود و کثیف که حاوی مقدار زیادی مدفوع هستند، می توانند باعث بروز ترک خوردگی و سوزش پا در اردک شوند. با گذشت زمان، این شرایط می تواند به یک زخم دردناک تبدیل شود.

اردک مبتلا باید در اسرع وقت به یک محل خشک و تمیز منتقل شود. برای پیشگیری از بروز عفونت در محل زخم اردک آسیب دیده، محل درد باید تمیز، درمان و بانداژ شود. شما باید وجود تورم و گرما را، که نشانه بروز عفونت احتمالی هستند، بررسی کنید. اگر فکر می کنید زخم اردک تان عفونی است، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

تمیز کردن محوطه ای که ممکن است در ایجاد زخم نقش داشته باشد نیز مهم است.

تورم و لنگیدن پا در اردک ها

هنگامی که هر گونه آسیب یا عفونت در یا روی پا یا پاهای یک اردک وجود داشته باشد، ممکن است که پای یک اردک متورم شود. تورم به این معنی است که اندازه پا یا پاهای یک‌ اردک، بیش تر از حد طبیعی و مجاز، افزایش می یابد. گرما اغلب در ناحیه ای از پای اردک مشاهده می شود. در این شرایط بدن سعی می کند با عفونت مبارزه کرده یا هر گونه جراحت را التیام بخشد.

تورم و عفونت، می توانند ناشی از زخم های باز و اجسام خارجی باشند که باکتری ها را به ساق یا پای اردک منتقل کنند. همچنین این عوارض می توانند بدون هیچ نشانه ای از زخم یا نقطه ورود عامل خارجی، رخ دهند. متعاقباً، عفونت استافیلوکوک می تواند در پای یک اردک و در عمق غلاف تاندون نفوذ کند. همچنین، بروز تورم، می تواند ناشی از پیچ خوردن رباط ها و سایر آسیب ها باشد.

بروز تورم در هر نقطه ای از پاهای یک اردک، نشانه خوبی نیست. ممکن است اردک آسیب دیده، برای بازیابی سلامتی خود، به مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر نیاز داشته باشد. درباره این موضوع، با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

برای شروع درمان حیوان خانگی، اردک آسیب دیده را به محلی امن و خشک منتقل کرده و سعی کنید در صورت تابش آفتاب و گرمای هوا، یا وجود التهاب، پای متورم آن ها را خنک کنید. همچنین، وجود آسیب ها یا اجسام خارجی را در ساق پای اردک تان بررسی کنید. همه این موارد ممکن است باعث بروز این مشکل شوند.

در اسرع وقت با دامپزشک مشورت کنید. قبل از تشدید تورم، برنامه درمانی را به کمک دامپزشک تهیه کنید. دامپزشک، بهترین‌ راه درمان مشکل اردک تان‌ را تجویز خواهد کرد.

منبع:

https://farmhouseguide.com/reasons-your-duck-is-limping/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا