پرنده ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان

لنگیدن اردک ها در صورت عدم درمان و توجه به موقع می تواند با بروز برخی عوارض همراه باشد. بر هیچ کس پوشیده نیست که اردک های خانگی، گاهی اوقات ممکن است که از تعدادی از مسائل مربوط به پا رنج ببرند. هر مشکل پا در اردک جدی نیست، اما برخی از آن ها در صورت عدم درمان می توانند بسیار خطرناک باشند. بنابراین تشخیص و درمان زودهنگام آن ها، ضروری است.

برای اینکه اردک های شما سالم بمانند، مهم است که از مشکلات رایج پا که ممکن است بر آن ها تأثیر بگذارند، آگاه باشید. این آگاهی، به شما کمک می کند تا مشکلات را زود تشخیص داده و بتوانید به اردک های خود کمک کنید تا در اسرع وقت بهبود پیدا کنند. هرچه بیشتر بدانید. آمادگی بهتری برای مقابله با بیماری های اردک، خواهید داشت.

پاهای ترک خورده یا خشک و لنگیدن در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

اردک ها گاهی اوقات به پوست بیش از حد خشک یا ترک خورده، بر روی پاهای خود، دچار می شوند. در این شرایط، به نظر می رسد که پوست آن ها در حال خرد شدن یا کنده شدن به صورت قطعات کوچک است. مناطق بیمار کنده نمی شوند. اما به نظر می رسد که پوست آن ها بسیار خشک شده است.

ترک خوردن یا خشک شدن پاها در اردک، می تواند ناشی از کم آبی بدن باشد. پوست اردک در صورت کم آب شدن، رطوبت خود را از دست می دهد. همچنین، ترک خوردگی یا خشکی پا در اردک ها، می تواند در اثر در دسترس نبودن منبع آب برای خیس کردن پاها در آن، باشد.

اگر متوجه شده اید که اردک شما دچار ترک خوردگی یا کنده شدن پوست شده است، نترسید. بلافاصله به اردک خود آب بدهید تا کم آبی بدن جبران شود. علاوه بر این، مطمئن شوید که اردک شما به طور مداوم به یک منبع آب تمیز دسترسی دارد تا از بروز کم آبی پیشگیری شود. اگر اردک های شما به حوضچه دسترسی ندارند. مطمئن شوید که یک حوضچه یا ظرف آب کوچک، در محوطه نگه داری از آن ها، برای دسترسی به آب، قرار داده باشید.

پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست پا در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست، مانند خشک شدن و ترک خوردگی پای اردک ها نیست. با پوسته پوسته شدن پای اردک، این قسمت از بدن اردک، دارای نواحی برجسته قابل توجهی خواهد شد. در اثر بروز این عارضه، به نظر می رسد که پوست در حال خشک و یا تکه تکه شدن است، اما در واقع اینطور نیست.

پوسته پوسته شدن و لایه برداری پای اردک ها، ناشی از کم آبی نیست. نواحی برآمده به وجود آمده بر روی پای اردک هایی با پاهای پوسته پوسته شده، نتیجه تهاجم تعداد قابل توجهی از کنه ها است که در پای اردک فرو رفته اند. کنه ها باعث بروز ‌این ‌عارضه پی شوند.

در صورت بروز این عارضه در هر کدام از اردک هایتان، به هیچ وجه سعی نکنید قسمت های خشک و پوسته پوسته شده آن را جدا کنید. پاهای اردک را تا آنجا که می توانید، تمیز نگه دارید کنید. بلافاصله، یک برنامه درمانی مناسب هفتگی را، با مشورت دامپزشک، شروع کنید.

برای تهیه یک برنامه درمانی دقیق برای رفع کنه های مسئول پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست، با دامپزشک مشورت کنید. پاهای بیمار باید در الکل تمیز و سپس به مدت چند هفته با محصولات درمانی مناسب تجویزی توسط دامپزشک، پوشانده شوند.

Bumblefoot در اردک ها

Bumblefoot، که از نظر دامپزشکی، به عنوان pododermatitis شناخته می شود، التهابی است که در اردک ها و سایر پرندگانی که در محیط های خانگی یا مرغداری نگه داری می شوند، بروز پیدا می کند. در اثر ابتلا به این بیماری، پای آلوده دچار تغییر رنگ یا ایجاد‌ زخم باز، می شود. نهایتا، اردک لنگ می زند و تمایلی ندارد که بر روی پای بیمار از این بیماری، سنگینی کند. با پیشرفت این اختلال، ناحیه بیمار شروع به متورم شدن و تغییر رنگ می کند.

Bumblefoot اغلب به عنوان پاسخی به محیط نامساعد اردک و وضع نامطلوب سلامتی آن ها رخ می دهد. بیماری Bumblefoot به دلیل وزن بیش از حد، سوء تغذیه، آلودگی های محل زندگی، آسیب های پا، تغییر شکل پا و اضافه بار انگلی ایجاد می شود.

موارد خفیف ابتلا به این بیماری در اردک ها را، گاهی اوقات می توان در خانه درمان کرد. اما همیشه باید برای درمان بیماری های اردک، با دامپزشک مشورت کرد. دامپزشک می تواند تعیین کند که آیا عفونت اردک، نیاز به مداخله دامپزشکی پیشرفته دارد یا خیر. برای بهبودی، پای اردک باید تمیز شود. پای بیمار اردک باید در حین پانسمان خشک بماند تا از بروز عفونت بیشتر پیشگیری شود.

لنگ زدن پا در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

گاهی اوقات، ممکن است که اردک ها برای کاهش درد پای بیمار، شروع به لنگیدن کنند. آن ها حتی ممکن است یک پا را در حالت ایستاده نگه دارند، تا فشار وارد شده بر آن را کاهش دهند.

لنگیدن می تواند ناشی از مشکلات پا، از جمله آسیب های وارده به پاشنه پا باشد. یک زخم باز، لق شدن یا کبودی می تواند باعث بروز لنگیدن در اردک ها شود. آسیب های دیده نشده مانند پیچ ​​خوردن مچ پا، رباط ها یا سایر آسیب های داخلی نیز می توانند منجر به بروز لنگیدن شوند.

قبل از هر چیز، اردک لنگ را به مکانی امن و دور از سایر اردک ها منتقل کنید. پای بیمار را بررسی کنید و به دنبال علائم آسیب از جمله بریدگی، سایش یا اجسام خارجی مانند میخ، چوب یا خار باشید. تورم، گرما یا سایر علائم عفونت را بررسی کنید. در صورت نیاز به کمک یا ناتوانی در رفع مشکل، با دامپزشک مشورت کنید.

صدمات پا و لنگیدن در اردک ها

اردک ها گاهی اوقات دچار آسیب های پا می شوند که اغلب اجتناب ناپذیر هستند. حتی اردک ها می توانند بریدگی یا زخم های عمیقی در پاهای خود تجربه کنند. اردک ها همچنین می توانند از پیچ خوردگی مچ پا، پارگی رباط ها یا سایر آسیب ها رنج ببرند.

دعوا، بازی یا راه رفتن خطرناک، می توانند منجر به بروز آسیب غیر منتظره شوند. اردک ها می توانند پاهای خود را در مناطق تنگ گیر دهد یا بر روی لبه های تیز برش دهند. چوب، سنگ و زمین ناهموار نیز می توانند منجر به ایجاد زخم در پای اردک شوند.

برش ها و سایر زخم های باز را می توان با تمیزی زخم، استفاده از آنتی بیوتیک ها یا سایر روش های درمانی و با بانداژ درمان کرد. یعنی اگر آسیب پای اردک، خفیف باشد، می توانید از روش های خانگی برای رفع مشکل اردک تان استفاده کنید. علاوه بر این، اردک را در یک منطقه خشک و تمیز نگه دارید تا بهبودی کامل حاصل و تماس با باکتری ها محدود شود.

اردک هایی که دچار پیچ خوردگی مچ پا و یا آسیب های تاندون می شوند را، می توان با انتقال آن ها به مکانی امن که حرکت بیش از حد احتمالی آن ها را محدود کند، درمان کرد. در صورتی که اردک بیمار شما علائم بهبودی را نشان نمی دهد یا اگر آسیب شدید به نظر می رسد، با یک دامپزشک تماس بگیرید. با مشورت دامپزشک، می توانید به خوبی از عهده درمان اردک خانگی تان بربیایید.

زخم ها و لنگیدن پا در اردک ها

لنگیدن اردک ها، از علل تا درمان | دام وپت

اردک ها، به ویژه در قسمت پایینی پا، ممکن است دچار زخم های متعددی شوند. این زخم ها می توانند منجر به بروز عفونت یا لنگش شوند. به طور کلی، هر گونه زخم در پاهای یک اردک، باید در اسرع وقت و به درستی درمان شوند. عدم درمان ممکن است باعث بروز آسیب های جدی شود.

ایجاد زخم در پای یک اردک، اغلب به دلیل محیط زندگی گل آلود و مرطوب ایجاد می شود. کف پوش های گل آلود و کثیف که حاوی مقدار زیادی مدفوع هستند، می توانند باعث بروز ترک خوردگی و سوزش پا در اردک شوند. با گذشت زمان، این شرایط می تواند به یک زخم دردناک تبدیل شود.

اردک مبتلا باید در اسرع وقت به یک محل خشک و تمیز منتقل شود. برای پیشگیری از بروز عفونت در محل زخم اردک بیمار، محل درد باید تمیز، درمان و بانداژ شود. شما باید وجود تورم و گرما را، که نشانه بروز عفونت احتمالی هستند، بررسی کنید. اگر فکر می کنید زخم اردک تان عفونی است، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

تمیز کردن محوطه ای که ممکن است در ایجاد زخم نقش داشته باشد نیز مهم است.

تورم و لنگیدن پا در اردک ها

هنگامی که هر گونه آسیب یا عفونت در یا روی پا یا پاهای یک اردک وجود داشته باشد، ممکن است که پای یک اردک متورم شود. تورم به این معنی است که اندازه پا یا پاهای یک‌ اردک، بیش تر از حد طبیعی و مجاز، افزایش می یابد. گرما اغلب در ناحیه ای از پای اردک مشاهده می شود. در این شرایط بدن سعی می کند با عفونت مبارزه کرده یا هر گونه جراحت را التیام بخشد.

تورم و عفونت، می توانند ناشی از زخم های باز و اجسام خارجی باشند که باکتری ها را به ساق یا پای اردک منتقل کنند. همچنین این عوارض می توانند بدون هیچ نشانه ای از زخم یا نقطه ورود عامل خارجی، رخ دهند. متعاقباً، عفونت استافیلوکوک می تواند در پای یک اردک و در عمق غلاف تاندون نفوذ کند. همچنین، بروز تورم، می تواند ناشی از پیچ خوردگی رباط ها و سایر آسیب ها باشد.

بروز تورم در هر نقطه ای از پاهای یک اردک، نشانه خوبی نیست. ممکن است اردک بیمار، برای بازیابی سلامتی خود، به مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر نیاز داشته باشد. درباره این موضوع، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرد و با او مشورت کنید.

برای شروع درمان حیوان خانگی، اردک بیمار را به محلی امن و خشک منتقل کرده و سعی کنید در صورت تابش آفتاب و گرمای هوا، یا وجود التهاب، پای متورم آن ها را خنک کنید. همچنین، وجود آسیب ها یا اجسام خارجی را در ساق پای اردک تان بررسی کنید. همه این موارد ممکن است باعث بروز این مشکل شوند.

در اسرع وقت با دامپزشک مشورت کنید. قبل از تشدید تورم، برنامه درمانی را به کمک دامپزشک تهیه کنید. دامپزشک، بهترین‌ راه درمان مشکل اردک تان‌ را تجویز خواهد کرد.

منبع:

https://farmhouseguide.com/reasons-your-duck-is-limping/

نوشته های مشابه

128 دیدگاه

 1. سلام عزیز بچه خواهر من یک اردک براش گرفتن اما بعد از مدتی شروع کرد ب لنگیدن وبعد از کلی پیش دامپزشک و دارو درمان فرمودند باید پاش عمل بشه ک گفتن اگر عمل بشه احتمال از دست رفتنش هست و الان فقط روی ی پا می ایسته ۶ ماه هم سن داره خیلی هم دکتر بردند اما خوب نشد احتمال هست ب مرور زمان خوب بشه و یا راهی هستش سپاس

  1. سلام ببخشید من دوتا اردک تقریبا یه ماهه دارم قبلا تو اینترنت راجع به ورم پا و زخم خونده بودم برای همین پاهاشونو چک میکردم ولی امروز ساعت ۷ غذا خوردن جفتشون سالم بودن بعد گذاشتم تو کارتونشون الان فقط سه ساعت گذشته وقتی از کارتون اوردمش بیرون دیدم نمیتونه راه بره علامت خاصی نمیبینم نمیتون رو هیچکدوم پاش بایسته و خمیده راه میره)ساق پاش رو زمینه میشه راهنمایی کنید

  2. سلام خوبین
   اردک من نزدیک یه ماهشه و از اول با یه جوجه بزرگ شده و متاسفانه جوجه به چشمش نوک زده و علان چشمش عفونت کرده و متاسفانه از دستمون افتاد پایین و علان یکی از پاهاش میلنگه و نمیتونه درست راه بره میشه بگید چکار کنم

 2. با سلام من هم ی اردک دارم ک همین مشکل را دارد و دکتر هم بردیم گفت پاش شکسته و باید عمل بشه اما حقیقتا ترسیدن عمل کنند و گفتن شاید خوب نشه،خاهشا میشه راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم یا جایی هست که معرفی کنید برای عمل،پاش همیشه بالا نگه میدارم.سپاس

 3. از وقتی اردکمو حموم کردم پاهاشو ضربدری میزاره و نمیتونه راه بره کف پاش هم هیچ اثاری از زخم و بامبل فوت نیست غذا هم هیچی نمیخوره چند روزه دماغشم کیپ شده
  هی عم کج میشه باید تند تند سر برنم صافش کنم

  1. سلام علائم شبیه آنفلوانزا است از قطره سرماخوردگی اطفال هر ۱۲ ساعت ۲ قطره بچکونید تو دهان
   کپسول داکسی سایکلین هم تو آب حل بشه و بچکونید تو دهان

   1. سلام اردکاسراعیلی من ۱ ماهشه غذا میخوره اما نمیتونه راه بره چند روز بود راه رفتنش بد بود بعد هر روز بد تر و بدتر شده الان دوقدم میره برعکس میشه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

     1. سلام خوبین
      اردک من نزدیک یه ماهشه و از اول با یه جوجه بزرگ شده و متاسفانه جوجه به چشمش نوک زده و علان چشمش عفونت کرده و متاسفانه از دستمون افتاد پایین و علان یکی از پاهاش میلنگه و نمیتونه درست راه بره میشه بگید چکار کنم

 4. سلام دو تا اردک کوچولو دارم یک هفته پیش سرما خورده بودن قطره سرما خوردگی دادم خوب شدن ولی امروز رو دو تا پاهاشون نمیتونن بایستن و همش به دو طرف پاهاشون سر میخوره و باز میشه در نهایت وقتی نمیتونن بایستن میشینن رو زمین میتونید راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام احتمالا درگیر آنفلوانزا بودن دارو رو ادامه بدین و پاهاشون رو با ی نخ نرم بهم ببندین

 5. سلام وقت بخیر به مدت یک دقیقه اردکام در آب گرم شما کردند بعد سریع خشک کردم ولی یکی شون پاهاش باز میشد ، الان چند روز گذشته و روی پای راستش نمیتونه وایسه زخم و… در کف پا نیست ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام اردکاسراعیلی من ۱ ماهشه غذا میخوره اما نمیتونه راه بره چند روز بود راه رفتنش بد بود بعد هر روز بد تر و بدتر شده الان دوقدم میره برعکس میشه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 6. سلام و‌ خسته نباشید
  اردک بنده تو خونه بزرگ شده و جای خاص داشته که مدام تمیز بوده.اولا در نگهداریش کوتاهی شد و یکی از پاهاش شروع به ورم کردن کرد . بعد از ویزیت دامپزشک به ما گفتند باید عمل بشه که ما انجام دادیم و چیزی که تو پاش بود خارج شد.بعد از اون دوباره شروع به ورم کردن کرد و ایندفعه بین دوتا از انگشتاش هم جسمی ایجاد شد که قابل رویت نبود و فقط با دست زدن میشد متوجه شد که درون پاشه.مجدد به دامپزشک رجوع کردیم و گفتند که باید پماد ایکتامول مصرف کنه که زخم سر باز کنه و اینکارو به مدت ۱ هفته انجام دادیم ولی هنوز زخم سر باز نکرده.ولی تویه سه روز اخیر به شدت حالش بد شده به طوری که نمیتونه وایسه و‌ مدام میشینه و پای اسیب دیده رو به سمت خارج بدن دراز میکنه و اصلا با سطح زمین تماس نمیده .دلیلش چیه؟درد داره؟یا احتمال شکستگی و مرگ داره؟

 7. سلام خسته نباشید
  اردکم امروز عطسه میکنه و می‌لرزه و دماغش کیپه
  میتونید بهم بگید دارو چی بهش بدم

 8. سلام من ۲تا اردک دارم یکیشون همون روز اول سالم بود شبش ناله میکرد مدام چک میکردم بدنش رو و پاهاش رو میشستم اما حالا پاهاش تاول صورتی زده خیلی تمیز نگهداشتم اما پاش تاول زده چکارکنم؟لطفا

 9. سلام خسته نباشین?
  یک اردک ماده حدودا یک ساله دارم که ۴ روزه میلنگه و هیچ زخمی روی پای آسیب دیدش نیست ولی مچ پاش ورم کرده تا الان بهش ۴ روز قطره اِمرو و دوتا تقویتی که ویتامین B هم جزوشون هست بهش دادم فقط یکمی بهتر شده چیکار کنم کامل خوب شه ؟

 10. سلام وقت بخیر
  اردک من یک هفته ای هست.
  و پاش رو جمع میکنه شکمش و اون پا یکم قرمز تر از پای دیگس
  اما زخم یا تورم و التهاب و بریدگی نداره ولی اصلا نمیتونه ازون پا استفاده کنه
  مشکل چیه؟

   1. سلام خیلی ممنون بابت وقتی که میذارید و همه کامنت ها رو پاسخگو میباشید، من از کامنت ها استفاده کردم، و به شدت کمک کننده بودن، جوجه اردک من امروز تقریبا دو ساعت پیش اشتباهی در حد چهار ثانیه من رفتم روی یکی از پاهاش(پای چپ) و در حدی بود که تقلا کرد پاشو بیاره بیرون از زیر پام من زیاد فشار نیاورم اصلا با پاهام و سریع هم بهش رسیدگی کردم و علائمش رو بررسی کردم که جای زخم یا مشکل پوست پوست شدن کف پا هم نداشته باشه، و حالا متاسفانه یکی از پاهاش که رفتم روش اشتباهی خیلی خیلی کم به داخله و لنگ میزنه، لنگ زدگیش شدید نیست میتونه راه بره و سرحاله، غذاهاش کاملا کنترل شده ست و حتی غذا هم خورد، فقط من به شدت ترسیدم که مشکل جدی براش ایجاد نشه و از اونجایی که به دامپزشکی دسترسی ندارم، به شدت نگرانم و نمیدونم باید چیکار کنم، سریع گذاشتم استراحت کنه و غذا خورد و الان خوابیده، کف خونه هم فرش هستش، و سنش هم زیر یک ماه، نه بهش غذای مضر دادم نه گذاشتم خودشو خیس کنه و از ارتفاع هم نیوفتاده و مریض هم نشده، اما این مورد به شدت منو ترسونده و نمیدونم چیکار کنم، ممکنه راهنمایی کنید ؟ خیلی ممنونم بابت لطفتون ♡

    1. باسلام اولا خواهش میکنم وظیفه ی من بعنوان دامپزشک و عضو سایت دام و پت این هست تا جایی ک بتونم کمک کنم
     نگران نباشین ب مرور اگر له شدگی باعث هماتوم یا همان جمع شدن خون نشه بهتر میشه

   2. سلام وقتتون بخیر
    من یه جوجه اردک خریدم سالم بود و خیلی هم ورجه وورجه می‌کرد و میپرید بیرون از جعبه و الان یه روز گذشته پاش یه لنگ میزنه، غذا میخوره هیچ نشونه ای هم رو پاش نیست چیکار کنیم ?

  1. سلام جوجه اردک پسرم به پسرم خیلی وابسته هست و دنبالش میدود و باهاش به باغ میره از دیروز همش دوست داره بخوابه و یکم یکی از پاهاش توی دویدن مینگونه پاش آسیب دیده چون رنگ پاش سیاهه متوجه نمیشم که قرمز شده باشه اثری از اینکه ورم کرده باشه یا زخم و بریدگی هم ندیدم ممکنه خستگی باشه یخاطر اینکه میره باغ اونجا هم همش دنبال پسرم میدود چون از دیروز که اومده غذاشو خوب میخوره بعدش میخوابه باید چیکار کنم اصلا فضای خاکی باغ براش مناسب هست؟ جای خوابش منظم تمیز میکنم برای خواب در طول روزش یه حوله داره کفش روی اون میخوابه خواب شبش هم لای پتو میخوابه باید چیکار کنم

 11. سلام خسته نباشید من دوتا جوجه اردک دارم که متوجه شدم که یکیشون وقتی میارم بیرون دوتا قدم بر می‌داره میفته کف پاهای اردک هم هیچی نیست پوسته پوسته هم نشده ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   1. سلام اردک من پاش زخم شد و من رسیدگی کردم اما زخم خالا حالت خشک شده پیدا کرده حالت سیاه شده کمی هم عفونت اطراف پاش دیده میشه میشه بگین چیکار کنم ؟به دامپزشک دسترسی ندارم

  1. سلام خسته نباشید اردکم از دست پدرم افتاده بود زمین پاش روز به روز سیاه شد و سیاهیش افتاد مثل ناخن انگشت خودمون که ضربه بخوره سیاه میشه میفته الان یکم از پاش در اومده ایا کامل درمیاد یانه؟

 12. سلام اردک من یک جا میشینه یا اگر هم راه میره لنگ میزنه ایا. خوب میشه؟ انگار پاش کجه سنش هم نزدیک دو ساله

 13. با سلام
  جوجه اردکم موند لای در و قسمت لگن و یکی از پاهاش له شد، نمیتونه بایسته، باید چیکار کنم، احتمال خوب شدنش هست؟!!!!!

  1. سلام روزتون بخیر
   من یه اردک دارم حدودا ۳ ماهش بشه فکر کنم
   پاهاش از لحاظ ظاهری کاملا سالمه
   ولی یه ذره که راه میره زود میشینه و یه کوچولو حالت لنگی داره
   چیکار باید بکنم براش؟

 14. سلام ببخشید من اردکم چند روزه پا درد داره و نمیتونه راه بره .دکتر هم بردمش امپول تقویتی بهش زد یه کم تونست راه بره ولی دوباره از پا افتاده چه دارویی بهش بدم که پا دردش خوب بشه و تقویت بشه؟خواهش میکنم جواب بدین??

 15. سلام .ببخشید اردک من خیلی سرحال بود الان چند روزه پاهاش میلنگه و نمیتونه راه بره (دو‌سالشه)و اینکه دکتر بردمش بهش امپول تقویتی زد بهتر شد چن روز اما الان دو باره میلنگه .هیچ زخم و تاولی هم نداره .چه دارویی بهش بدم ک درد پاهاشو کم کنه و تقویتش کنه؟و اینکه اگه فیلم یا عکس ازش میخواهید کجا براتون بفرستم ؟خواهش میکنم کمکم کنید??

  1. باسلام
   احتمالا عفونت مایکوپلاسمایی هست می تونید از کپسول داکسی سایکلین به صورت محتویات ۵ کپسول در ۵۰۰ سی سی آب استفاده بکنید استفاده از مولتی ویتامینم توصیه میشه
   از ادمین بخواین شرایطی تهیه کنند بتونین فیلمو براشون بفزستین و ایشون برای من ارسال کنند

 16. سلام دکتر
  دکتر من اردکم جوجه است و دون سوز شده و روی یکی از پره های پاش زخم شده و میلنگه چی بزنم به پاش تا خوب بشه؟

 17. سلام یک اردکی دارم که حدودا یک هفته است یکی از پاهاش لنگ میزنه امروز که نگاش کردم ظاهرا پاش کبود شده و ورم کرده احتمال میدم که بخاطر کشیده شدن پاش بوده چون یکی از بچه ها با پاش کشیدش ممکنه که در رفته باشه خلاصه اردکم غذا نمیخوره و لنگ میزنه البته غذا رو میزارم تو دهنش اون موقع میخوره اما خودش میل به غذا نداره باید یکی بهش غذا بده مدفوعشم خیلی سفت شده دماغش هم کیپ شده چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. باسلام دلیلش درد هستش میتونین نیم سی سی کترولاک بزنید تو عضله سینه و پماد فنیل بوتازون روی پاهاش بمالید

 18. سلام وقت بخیر،یک جوجه اردک ۲ ماهه دارم که چند وقت پیش روی سرامیک دوید و پاهاش کمی باز شد، بعد از اون تا دو روز وقتی می ایستاد پاهاش باز میشد، زیرشو پارچه نرم گذاشتم و مولتی ویتامین دادم و کم کم اکی شد ولی یکی از پاهاش مدل پرانتزی به شده، دیشب هم از روی مبل خودشو انداخت پایین لنگش اون پا بیشتر شده، آیا نیاز به معاینه پزشک و آتل بندی داره؟

 19. سلام دکتر وقتتون بخیر…من یه اردک دارم تقریبا میشه گفت دوماهشه…پای چپش از ران انگار که چرخیده..روی اون پاش نمیتونه بایسته و مدام پاش بازه…دامپزشک بردم گفت مفصلش چرخیده..گفت پاش احتمالا جایی گیره کرده و کشیده..گفت احتمالش هست خوب بشه…ولی من اصلا روند بهبودی نمی‌بینه…ممنون میشم کمکم کنید

 20. سلام وقتتون بخیر
  من دوتا اردک دارم حدودا ۳-۴ ماهشونه تو حیاطمونن
  امروز دیدم یکیشون از جاش بلند نمیشه و به زور راه میره.
  رفتم کف پاشو دیدم ترکای عمیق خورده ولی قرمز نیستن
  خودش خوب میشه یا باید کاری کنم؟
  ممکنه بمیره؟!

  1. سلام بخاطر راه رفتن روی اجسام سخته هستش از پماد زینک اکساید استفادا کنید

 21. سلام دکتر من یک جوجه اردک تقریبا یک هفته ای دارم اوایل کاملا اوکی بود اما دو روزیه که لنگ میزنه پای راستش ورم کرده و کف هردو پاش زخمای خیلی کوچیکی دیدم خوراکش کاملا خوبه و سرحالم هست میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون از لطفتون

  1. سلام درگیر بامبل فوت هستش از کپسول داکسی ب میزان ۱ کپسول در ۱۰۰ سی سی آب استفاده کنید

 22. سلام خسته نباشید، من یه اردک یه ماهه دارم که خیلی شیطونه، زیرش هم خرده چوب گرفتم ریختم. اما امروز دیدم یخورده لنگ میزنه. سرچ کردم دیدم سر زانوش ساییدگی داره فک کنم کف پاش هم ساییدگی داره. چند روزه جاشو عوض نکردم خیس بوده. پاشو با پد الکلی تمیز کردم. چیکار کنم ساییدگی پاش خوب شه عفونت نکنه؟

  1. سلام خرده چوب اصلا مناسب نیست
   با بتادین شست و شو بدین و از پماد تریامیسلون ان ان استفاده کنید

 23. سلام اردک من ۸ماهشه و دیروز بردمش شنا.هیچ زخمی یا عفونتی نداره…از بعده اینکه از اب در اومد و رفت تو جاش پای چپش شروع کرد به کمی لنگ زدن.از دیروز تا الان بهتر نشده که هیچ بد تر هم شده رو پاش نمیدونه به ایسته.مچ پاش هم نسبت به اون یکی پاش باد کرد.باید چیکارش کنم؟کمی روغن به پاش زدم یک ربع پیش.

 24. سلام من یه اردک کوچولو دارم اشتباهی یکی خورد به یکی از پاهاش یه صدایی هم داد الان پاش کلا بی حسه انگار و نمیتونه بایسته نمیدونم درد داده عایا کاری میشه کرد خوب شه بتونه راه بره؟

 25. سلام وقتتون بخیر .
  من به تازگی یک اردک خریدم و اون موقع ک خریدمش اردکم کاملا سالم بود و فکر میکنم که حدودا یک ماهه بودش ؛ وقتی از مغازه دار پرسیدم که آیا میشه اونو تو آب بزارم یا نه ، اون چون سن دقیقش رو نمی دونست ، با توجه به هیکل جوجه اردکم ( که نسبتا بزرگ و درشت بود و بیشتر به جوجه های دو ماهه می‌خورد ) گفت که آره بزارید تو آب بازی کنه .
  منم بعد از دو روز از خریدنش ، گذاشتمش تو آب که بازی کنه .اما فرداش حالش بد شد ، طوری که دچار کم اشتهایی و لنگیدن پا شد و نمیتونه خوب راه بره و بعضی وقتا پر هاش و کل بدنش میلرزه ، انگار که پارکینسون گرفته باشه.
  میشه لطفا راهنمایی کنین که مشکلش چیه و آیا درمانی داره ؟

  1. سلام علائم سرماخوردگی هست
   از قطره سزماخوردگی اطفال استفاده کنید

 26. با سلام من دوتا اردک دارم تقریباً دوماهشونه بعد ی چند روزیه پای یکیشون لنگ میزنه یخورده که راه میره میشینه هیچ زخمی ام نداره میتونم ازتون کمک بگیرم ؟؟؟؟چجوری درمانش کنم؟؟؟

 27. سلام من یه اردکی دارم یه سال و نیمش هست خیلی سرحال بود یه دفعه یه پاییش لنگ شد کبودی نداره زخمم نداره نمیدونم چیش شده لطفا کمکم کنین

  1. سلام احتمال درگیری با مایکوپلاسماست میتونید از داکسی سایکلین استفاده کنید

 28. سلام من یک اردک دارم و هی پاهاش باز میشه و می خوره زمین
  باید چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 29. سلام من یک اردک دارم و هر پاش باز میشه و می خوره زمین
  و حتی رو وارو هم میشه و هی دوباره من درستش میکنم
  باید چی کار کنم

 30. تقریبا ۱ماه و نیم
  نه زخمی نبود
  اگر میشه شمارتون رو بزارین عکس بفرستم چون واتساپ از قسمت پایین نمیاد

 31. تقریبا ۱ ماه ونیم
  نه نمیبینم
  لطفا شماره تون رو تایپ کنید
  بچون از گزینه های پایین نمیاد

 32. سلام آقای دکتر من یک جوجه اردک دارم الان چند وقته که رو دوتاپاش راه میره اما لنگ میزن وبدنش میلرز الان فقط روی یک دونه از پاهاش راه میره باید چکار کنم لطفا بگید

 33. سلام من یک جوجه اردک دارم الان چند وقته که با یک پا راه میره چکارکنم آقای دکتر هیچ زخمی هم نداره

 34. سلام، من ی جوجه اردک دارم ک خیلی شیطون و بازیگوش بود ولی الان ی روزه ک راه نمیره اصلا و فقط میشینه، پاهاشم نگاه کردم اثری از زخم نیس، مدفوعشم سبز شده و خستس انگار همش، چیکار باید کنم؟ ممنون

 35. سلام خسته نباشید من امروز اردکم رو بیرون بردم الان یکم لنگ میزنه پاهاش و چک کردم جای زخمی نبود تا اونجا که من متوجه شدم …یکمم خسته هست و میشینه
  جای نگرانی هست ؟
  چیکار باید بکنم ؟

 36. سلام . وقت بخیر ببخشید من هم یک اردک دارم که حدودا ۳ هفته هست که خریدمش
  ۲روز است که پای چپش کج شدهباید چیکار کنممم؟؟؟

  1. سلام اگر‌کف پا زخم‌نیس و یا تروما نخورده میشه ب مایکپلاسما شک کرد

 37. سلام خسته نباشید من یه اردک چهارماهه دارم که حدود یک هفته هست که یهو با داد زدن خیلی سریع میدوعه اینور اونور کنترلشو از دست میده انگار دست خودش نیس جاییش درد میگیرهکه نمیتونه تحمل کنه فقط میدوعه روزی شیش هفت بار اینطوری میشه بعدش که اروم میشه زیر پاهاشو نوک میزنه خیلی کلافه س چیکار کنم خوب شه

 38. سلام خسته نباشید من یه اردک چهارماهه دارم که حدود یک هفته هست که یهو با داد زدن خیلی سریع میدوعه اینور اونور کنترلشو از دست میده انگار دست خودش نیس جاییش درد میگیرهکه نمیتونه تحمل کنه فقط میدوعه روزی شیش هفت بار اینطوری میشه بعدش که اروم میشه زیر پاهاشو نوک میزنه خیلی کلافه س چیکار کنم خوب شه جفت ناخونای شصت پاهاش هم افتاده نمیدونم چرا توروخدا یه راه بگین

  1. سلام کف پاش رو نیکا کنین مشکلی هست یا خیر؟ گردنم کج میکنه؟

 39. (سلام اردکم‌از‌دیشبه‌ یه پاش لنگ میزنه جای عفونی هم نیست کم غذا هم میخوره چیکار کنم؟)

  1. سلام احتمال عفونت مایکوپلاسمایی هست میتونید از انروفلوکسایین استفاده کنید

 40. سلام ببخشید من دوتا اردک تقریبا یه ماهه دارم قبلا تو اینترنت راجع به ورم پا و زخم خونده بودم برای همین پاهاشونو چک میکردم ولی امروز ساعت ۷ غذا خوردن جفتشون سالم بودن بعد گذاشتم تو کارتونشون الان فقط سه ساعت گذشته وقتی از کارتون اوردمش بیرون دیدم نمیتونه راه بره علامت خاصی نمیبینم نمیتون رو هیچکدوم پاش بایسته و خمیده راه میره)ساق پاش رو زمینه میشه راهنمایی کنید

 41. با سلام
  ببخشید اردک بنده متاسفانه امروز از پله افتاده و پای راستشو نمیتونه رو زمین بذاره.هیچ جای زخم شدگی روی پاش دیده نمیشه و فقط همون لنگ زدنو داره آیا جای نگرانی هست و باید به دامپزشک نشون بدم یا دارویی چیزی هست که باعث شه زودتر درمان شه؟

 42. سلام. اردک من پای چپش میلنگه و فقط روی یه پا راه میره. هیچ نشونه ای از زخم هم نیست. باید چیکار کنم؟

 43. سلام خوب هستید.
  من یه جوجه اردک دارم. دو روزه که لحظه‌ای خود به خود چنگ میشه (فلج ناگهانی) بعد درست میشه. همچنین خیلی شدید آبریزش بینی داره درست نمیتونه نفس بکشه صداشم گرفته. البته بعد از چنگ شدن هم زیاد خوب نمیتونه راه بره. نمیخوام از خودم دارو بدم.

 44. سلام اردک من چند روز پیش یکی از چشم‌هاش رو می‌بست با کمک سایت ها بتادین زدیم اطراف چشمش که چسبندگی نداشته باشه فعلا حالش خوبه اما از بینی اش آب میومد تمیز کردیم براش و نگرانی من برای اینه که ناخن پاهاش یه جوریه انگار شکسته و یه کم هم خونی بود میشه راهنمایی کنید؟

  1. سلام علائم درگیری دستکاه تنفسی فوقانی است به هر سایتی اعتماد نکنید از ما بپرسین

 45. سلام من یه اردک ماده دارم شیش ماهه اشه یک هفته اس تخم میزاره دیروز پاش لای در گیر کرده ولی سالم بود تا امروز بعد از ظهر همش لنگ میزنه پاشو بالا میگیره زیر پاهایم متورم سفید شده علت چیه

 46. سلام وقت بخیر
  ببخشید جوجه اردک من از روی بلندی پرید و الان نمیتونه پاش رو روی زمین بزاره اثری از ورم روی پاش نیست چیکار باید بکنم؟احتمالش هست پیچ خورده باشه ؟در اینصورت چیکار باید بکنم؟

 47. سلام جناب آقای دکتر باغبانیان
  وقت به خیر
  ممنون میشم پاسخم رو بدید مرغابی دارم که از ارتفاع خیلی بد افتاده و پای چپش لنگ میزنه مدتی خوب بود و الان با سرمای هوا خیلی بد تر شده کبودی و زخم هم وجود نداره. الان باید چه اقدامی برای بهبودی انجام بدم امکان خوب شدنش هست و شما دامپزشک پرنده در همدان میشناسید معرفی کنید و اینکه خود شما کجا هستید

  1. سلام سرکارخانم من اصفهان شهر بادرود هستم
   باید معاینه دقیق شه میتونید نیم سی سی کترولاک تو عضله سینه بزنید

 48. سلام من یک جوجه اردک سه ماه دارم که از یک ماهگی همش مریض بود و رشد نکرده یا سرما میخورد و بعد با انتی بیوتیک خوب شد یا چشمش دچار التهاب میشد که قطره چشم ریختیم خوب شد الان هم تا اومد یکم جون بگیره پاهاش رفته رفته ضعیف شد و الن راه میره پلی به سختی و همش دوست داره بشینه غذا میخوره ولی بد نفسمیکشه و خس خس میکنه البته کمتر شده نمیدونم چکار کنم برای پاهاش هیچ جای زخم و تورمی نداره ولی پنجه پاهاش کمی جمع شده و یکم پوسته پوسته شدن و یکی از پاهاش به سمت داخل میچرخه و ضعیف تره ولی خودش دوباره صافش میکنه اگه درمان خونگی هست لطفا بگید الان چند بار فقط پاهاشو توی اب گرم گذاشتم ولی از همون اول وقتی اب میدید میترسید و وقتی زیاد توی اب میموند گردنشو عقب میبرد و حالش بد میشد برای همین دیگه تو اب نزاشتیمش لطفا یه راهی بگید این جوجه برامون خیلی عزیزه

  1. سلام علائمی ک شما ذکر میکنید مارو به سمت تشخیص مایکوپلاسما سوق میده ک درمان خاتگی نداره

 49. سلام وقت بخیر
  اردکم سه ماه و نیمشه وقتی ک تقریبا یک ماه ونیم بود ک ب خاطر بیرون پریدن ازرسبد کمی لنگ میزدیک پاش ک با ماساژ وجای نرم پاش خوب شد الان یک ماه ونیم گذشته و داخل حیاط هست و دوروز باز پاش لنگ میزنه بدون هیچ دلیلی زخم هم نداره و اب هم دردسرسش هست خوراکش هم اوکیه مشکل چیه؟ برای درمانش چه دارویی مصرف کنم؟

 50. سلام وقتتون بخیر من یه جفت اردک دارم. اردک پسر موقع دراومدن از جاش انگار پاش آسیب دیده الان نمیتونه رو پاش وایسه و همش میشینه.
  از قبلش اردک پسر اردک دختر رو انگار گاز میگرفت و پرهاشو میکند و بهش آسیب میرسوند ممنون میشم کمکم کنید. با تشکر

 51. سلام
  اردک من یک ماه و نیمشه بدون هیچ علائمی از مریضی و با بهترین غذا و حشرات تغذیه شده
  ولی سه هفته پیش یکی از پاهاش رو به داخل بدنش داشت کج میشد که رفتم دامپزشکی و گفت برای کمبود کلسیم هست
  براش قطره کلسیم گرفتم ولی خوب نشد
  الان باید چکار کنم به نظرتون چشه؟
  بهتر که نشده هیچ داره بد ترم میشه
  خیلی ذهنم رو درگیر کرده آخه وابستش شدم اگه میشه راهنماییم کنید

 52. سلام خسته نباشید
  خواهش میکنم زود پاسخ بدید من خیلی نگرانم 😭
  فکر میکنم دیشب دوتا جوجه اردکام زدن آبی که توی قفسشون بوده ریختن و هوا هم سرد بوده تا صبح .. بعد الان نمیتونن جفتشون روی پاهاشون وایستن .. حدوداً دو ماهشونم هست 🙂 من چیکار کنم خوب بشن ؟؟ الان گذاشتمشون جای گرم و نرم و تکون نمیخورن ‌.. سرحالن غذا هم‌میخورن ولی نمیتونن راه برن انگار جون نداره پاهاشون 😭

  1. سلام . بخاطر سردی هوا همچین مواردی ایجاد می شود. دمای هوا مناسب باشه، تغذیه خوب و مکمل هم بدید، اگه علامت دیگه ای هم باشه باید انتی بیوتیک مصرف کنند.

 53. سلام لطفا کمکم کنید
  دو روز پیش اردکم از دست دوستم افتاد حالا پاش اذیته و لنگ میزنه راه نمیره و سرحال نیست خوب اب و غذا هم نمیخوره دیروز بردمش دامپزشکی گفت نشکسته ضرب دیده براش اتل بست ۴۰۰ هزار تومان هم گرفت اتلش رو هم امروز باز کرد خودش انقدر اذیت بود ولی هنوزم پاشو کج میذاره و همش نشسته لطفا راهنماییم کنید‌خیلی ناراحتم

 54. سلام یک اردک نر ۳ ساله دارم از ارتفاع نه چندان زیاد افتاد الان یکی از پاهاش لنگ میزنه آثار کبودی و زخم نیست ولی کند راه میره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا