گربه ها

چرا گربه ها قوز می کنند؟

قوز کردن گربه ها و خم شدن بدن آنها، به طور کلی علامت ناراحت بودن این حیوانات است. ترس، پرخاشگری یا حتی درد، می توانند علت بروز این رفتار در گربه ها باشند. اکثر افراد می توانند حالت آرامش و پریشانی یک گربه را تشخیص دهند. اما متأسفانه، مردم معمولاً رفتار خمیدن و قوز کردن بدن در گربه را به عنوان نشانه ای از راحتی آنها اشتباه می گیرند. زیرا هنگام انجام این رفتار، آن ها در یک مکان، با آرامش ساکت می شوند و حتی ممکن است چشم های خود را ببندد.

یادگیری و درک احساسات گربه از طریق زبان بدن و دم گربه این حیوان، برای ایجاد اعتماد در رابطه بین شما و حیوان خانگی تان، ارزیابی پاسخ های گربه به موقعیت ها و دریافت کمک در زمانی که به آن نیاز دارد، مهم است. بنابراین، بهتر است درباره معنای رفتارهای یک گربه، اطلاعاتی به دست بیاورید.

به طور کلی، رفتارهای یک گربه، آینه تمام نمای وضعیت روانی آن است. آن ها ممکن است که در مورد احساسات خود آگاه نباشند، اما اگر بدانید چگونه علائم و نشانه های آن ها را تفسیر کنید، دریچه ای به وضعیت عاطفی و روانی آن ها خواهید داشت.  به این ترتیب، بهتر‌ خواهید توانست که از حیوان خانگی تان نگه داری کنید.

مشاهده سایر رفتارهای گربه های خانگی، در شرایطی که شروع به قوز کردن بدن خود کرده اند، می تواند اطلاعات زیادی از وضعیت روانی گربه خانگی تان در اختیار شما بگذارد.

برای مثال، گربه‌ ای که گوش‌ های خود را صاف کرده و سر آن به سمت پایین بوده و در گوشه ای از خانه پنهان شده است، حالت تدافعی دارد. چنین گربه ای احتمالاً احساس می کند که در دام افتاده است. با بروز این رفتار، گربه می خواهد که شما عقب نشینی کنید.

گربه ام، قوز می کند، چه کاری باید انجام دهد؟

چرا گربه ها قوز می کنند؟ | دام و پت

گربه ای که خمیده شده و قوز می کند، لزوماً نیازی به ویزیت یک دامپزشک ندارد، اما ممکن است نیاز باشد تا از تغییراتی در محیط خود، مانند مهیا کردن مکان هایی برای مخفی شدن یا جابجایی غذا به مکانی ساکت تر، استفاده کنید تا گربه خانگی تان آرام تر شود.

مهم است که قوز کردن را، از وضعیتی که در آن گربه آرام بوده و نشسته و پاهایش را زیر بدن خود جمع کرده و گوش ‌هایش را به آرامی بالا برده است، تشخیص دهیم. زیرا این رفتارها، نشانه ‌های راحتی و آرامش در گربه های خانگی هستند. این تمایز در رفتار گربه ها، نشان می دهد که چرا مهم است که زبان بدن گربه خود را در رابطه با محیط اطراف آن تفسیر کنیم.

گربه های خمیده، بدن شان را جمع کرده و دم شان را دور خود می پیچند. این حالت، با وضعیت یک گربه آرام که ممکن است دم خود را بلند کرده و یا بدنش را در حالت راحت قرار دهد(برای نوازش راحت تر)، متفاوت است. دقت به جزئیات در مورد زبان بدن گربه، از جمله حالت صورت و موقعیت گوش این حیوان، برای درک اینکه چرا گربه شما قوز کرده، مهم است.

اگر‌ سوالات بیشتری درباره رفتار گربه خانگی‌ تان دارید، می توانید با یک‌ دامپزشک‌ تماس گرفته و با او مشورت کنید.

چرا گربه من غذا نمی خورد؟

حالت تدافعی یا پرخاشگری

گربه ها ممکن است زمانی که احساس وجود عوامل خطرناک در محیط اطراف خود می کنند، حالت خمیده به خود بگیرند. در این وضعیت، همراه با بدن خمیده، پیچیده شدن دم به دور بدن، گوش های صاف و خیره نگاه کردن به عامل برهم زننده امنیت محیط‌ را نیز مشاهده خواهید کرد. چنین شرایطی، گربه حالت هشدار دهنده به خود می گیرد.

در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی، در اولین قدم، بهتر است که نسبت به آرام کردن گریه خانگی تان، اقدام کنید.

ترس یا استرس و قوز کردن گربه

چرا گربه ها قوز می کنند؟ | دام و پت

در هنگام احساس ترس یا استرس، بدن گربه، خمیده، و دم، به دور بدن پیچیده می شود. اما ممکن است گوش های این حیوان در چنین وضعیتی به سمت بالا بوده و صورت آن آرام تر باشد. گربه ممکن است به شما نگاه کرده و یا به محیط اطراف خود بنگرد. این حالت یعنی این که احتمالا گربه تان استرس دارد.

در چنین شرایطی، گربه خانگی تان ممکن است وقتی شما نزدیک آن می شوید، عقب نشینی کند. در واقع، در این حالت، گربه خانگی تان درخواست کمک می کند. زیرا چیزی گربه را ترسانده است. تصور نکنید که در چنین شرایطی، گربه خانگی تان می‌ خواهد آن را بلند کنید تا آرام شود، بلکه سعی کنید بفهمید که چه چیزی باعث ایجاد ترس یا استرس در حیوان خانگی تان می شود. پس از شناسایی عامل ایجاد کننده ترس و استرس، نسبت به رفع آن اقدام کنید.

شوره سر در گربه ها را جدی بگیرید.

درد یا ناراحتی

این شرایط می تواند سخت ترین نوع خمیدن و قوز کردن برای تفسیر رفتار گربه باشد. زیرا این وضعیت بستگی به این دارد که چه چیزی به گربه تان آسیب زده است. حالت صورت گربه خانگی تان ممکن است بسته به میزان درد ایجاد شده، متفاوت باشد. گربه ای که درد شکم (در ناحیه معده) دارد، ممکن است خمیده شود.

با این وجود، احساس درد در پای این حیوان، ممکن است باعث شود که گربه بسیار آهسته راه رفته و بین زمان های استراحت کردن، فاصله زیادی وجود نداشته باشد. گربه ‌ای که به درد ماهیچه ‌ای یا مفصلی مبتلا شده است، ممکن است خیلی آهسته، در حالت خمیده حرکت کرده و در قرار دادن پاهای خود بر روی زمین برای راه رفتن، بسیار مراقب و با احتیاط باشد. گربه ای که احساس درد دارد، همیشه باید توسط دامپزشک معاینه شود.

چگونه می‌ توانیم یک گربه را آرام کنیم؟

چرا گربه ها قوز می کنند؟ | دام و پت

با وجود این که برخی از گربه‌ ها، در اکثر اوقات آرام بوده و از اینکه تقریباً با هر شرایطی کنار می آیند، احساس آرامش و امنیت دارند، برخی دیگر به راحتی دچار اضطراب و پریشانی می شوند.

اگر متوجه شدید که گربه شما خم می شود و قوز می کند، با پرسش چند سوال از خود، در مورد رفتار گربه خانگی تان شروع کنید. پاسخ به این سوالات می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چرا گربه شما خم می شود و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید. برخی از این سوالات، عبارت اند از:

  • گربه خانگی تان چند وقت یکبار قوز می کند؟
  • در آن زمان که گربه شما خمیده شد، چه اتفاقی افتاد؟
  • آیا تغییر دیگری در گربه خانگی تان او مشاهده کرده اید؟
  • گربه شما چند وقت است که خم می شود و قوز می کند؟
  • آیا در همان زمان، وضعیتی در خانواده شما تغییر کرده است؟
  • فقط زمانی که صداهای بلند ایجاد می شود، گربه خانگی شما می ترسد؟
  • آیا این حالت، یک رفتار جدید است و یا گربه خانگی تان برای مدت طولانی این کار را انجام می دهد؟

پرسیدن این سوالات و دقت در سایر جزئیات، می تواند به شما در یافتن راه حل رفع مشکل گربه خانگی تان، کمک کند. به عنوان مثال، شاید گربه شما به فضاهای امن بیشتری برای پنهان شدن نیاز داشته باشد. یا شاید وقتی ماشین ظرفشویی با صدای بلند کار می کند، گربه تان نمی خواهد که آن را لمس کنید.

بررسی رژیم غذایی گربه برای رفع قوز کردن

علاوه براین، باید به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات، حذف بعضی از غذاها و یا تغییر رژیم غذایی گربه خانگی، می تواند برای رفع مشکل حیوان خانگی تان، مفید و موثر باشد. در مورد ترس یا اضطراب، شاید مصرف مکمل هایی مانند CBD بتواند به آرامش گربه خانگی تان کمک کند.

اگر مطمئن نیستید که چرا گربه شما خمیده می شود و قوز می کند، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید. این امر مخصوصاً در صورتی ضروری است که خمیدگی گربه تان، رفتاری جدید بوده یا تعداد موارد بروز آن، در حال افزایش باشد. زیرا ممکن است که این رفتار، به علت درد ایجاد باشد.

علت چنگ زدن گربه ها چیست؟

مراجعه به دامپزشک

چرا گربه ها قوز می کنند؟ | دام و پت

دامپزشک شما، ویزیت را با یک معاینه فیزیکی شروع می کند. در طول ویزیت، شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد وضعیت گربه خانگی‌ تان، با دامپزشک صحبت کنید. گربه ها، سرنخ های زیادی از وضعیت عاطفی خود به صاحبان شان می دهند. وظیفه ما به عنوان صاحب حیوان خانگی، این است که یاد بگیریم زبان بدن آن ها را دانسته و آنچه را که نیاز دارند، برای آن ها فراهم کنیم.

گربه ها دارای زبان بدن رسا و گویا هستند. این ویژگی، بسیار مفید است. زیرا آن ها بیان لازم برای برقراری ارتباط از طریق گفتار یا زبان اشاره را ندارند. حالات گربه می ‌تواند وضعیت های متعددی را بیان کند، اما خمیده شدن می ‌تواند به طور مخصوصی، مبهم باشد. خمیدگی در گربه ها، می تواند علل مختلفی داشته باشد.

آیا گربه شما در حالت خمیده تکان می خورد و یا به سمت زمین خم می شود؟ چشمان گربه باریک و قسمت عقب حیوان به بالا مایل می شود؟ آیا دم گربه به عقب و جلو تکان می خورد؟ به طور کلی، گربه ها به کمک حرکات بدن خود، حالات روانی شان را بروز می‌ دهند.

خمیدگی عضلات، گربه را هوشیار و حاضر برای ضربات سریع ناگهانی، نگه می دارد. شما ممکن است هدف و طعمه گربه را نبینید. طعمه گربه، ممکن است یک حشره، گربه ای دیگر، یک جونده و یا حتی بدن شما باشد. گاهی اوقات، ‌در این حالت، گربه در حال آمادگی برای‌ حمله است.

سخن آخر

پیش از هر‌ چیز، باید به این نکته توجه داشته باشید که یادگیری زبان بدن گربه ها، برای درک حالات روانی و نیازهای این حیوانات، ضروری است. بنابراین، اگر از یک گربه خانگی نگه داری می کنید، بهتر است که نسبت به یادگیری معنای حرکات گربه های خانگی، اقدام کنید. با این کار، شما بهتر می توانید از گربه خانگی تان مراقبت کنید.

یکی از رفتارهای شایع در میان گربه ها، قوز کردن یا خمیده شدن است. گربه های در شرایط مختلفی، این رفتار‌ را بروز می دهند. احساس ترس، اضطراب، حمله به یک‌ طعمه و …، از جمله علل بروز این رفتار در گربه های خانگی و وحشی، هستند. در اولین قدم، شما باید محیط گربه خانگی تان را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل، آن را بر طرف کنید.

درمان شپش در گربه چیست؟

منبع
https://pets.thenest.com/cat-crouch-4778.htmlhttps://www.greatpetcare.com/cat-behavior/cat-crouching/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا