اسب ها

قلب اسب و هر آنچه که باید بدانید.

به عنوان یک صاحب اسب، به احتمال زیاد شما هم مجذوب‌ آناتومی اسب ها شده اید. یکی از جذاب ترین اندام های اسب ها، قلب آن ها است. به طور کلی، قلب، قدرت پمپاژ فوق العاده ای دارد که اسب ها را قادر می سازد تا سریع بدوند و مسافت های طولانی را به طور موثر طی کنند. قلب آن ها، عضوی به اندازه خربزه و با وزن حدودا 4 کیلوگرم است. قلب اسب، 28 تا 46 بار در دقیقه می ‌زند، اما هنگام دویدن می‌ تواند به 260 ضربه در دقیقه برسد. اسب ‌هایی با قلب‌ های بزرگ‌ تر و قوی ‌تر، در اغلب اوقات در کارهای فیزیکی، بهتر عمل می ‌کنند.

آیا می دانستید اسبی که ورزش می کند، می تواند در هر دقیقه 250 لیتر خون را از قلب خود پمپاژ کند؟ ضربان قلبش نسبت به محرک ها کاملاً حساس است. بنابراین، دانستن چگونگی اندازه گیری ضربان قلب و اینکه چه شرایطی غیرطبیعی در نظر گرفته می شود، ضروری است.

چرا اسب من می لغزد؟

ضربان قلب طبیعی و غیرطبیعی در اسب ها

حتما متوجه شده اید که ضربان قلبشان، در طی فعالیت های فیزیکی، افزایش پیدا می کند. به طور کلی، ضربان قلبشان، در محدوده وسیعی نوسان می کند. ضربان قلب طبیعی، در حالت استراحت بین 28 تا 46 ضربه در دقیقه (BPM) است. نژادهای کوچکتر نسبت به نژادهای بزرگتر، تعداد ضربان قلب بیشتری دارند.

ضربان قلب کره اسب ها، بین 70 تا 120 ضربه در دقیقه است. ضربان قلب، به تدریج با بزرگ شدن اسب، کاهش می یابد. وقتی کره اسب چند ماهه است، ضربان قلب آن در حدود 60 تا 80 ضربه در دقیقه است. ضربان قلب این حیوان در حالت استراحت، تعداد دفعاتی است که قلب در حالت استراحت، دارد.

این دوره استراحت، معمولاً 15 تا 30 دقیقه پس از هر فعالیت و زمانی که از ویزیت دامپزشک استرسی نداشته باشد، است. ضربان قلب در حالت استراحت، با بیشتر از 50 تا 60 ضربه در دقیقه برای یک دوره طولانی، معمولاً بالا در نظر گرفته می شود. ضربان قلب غیر طبیعی ممکن است تا 120 ضربان در دقیقه افزایش یابد.

علاوه بر هیجان و استرس، افزایش ضربان قلب در حالت استراحت ممکن است نشان دهنده وجود مشکلات متابولیک یا تنفسی، عفونت، درد و مشکلات قلبی عروقی باشد. به طور کلی، ضربان قلب یک راه مطمئن برای تعیین تناسب اندام یک اسب است. بنابراین، اگر ضربان قلب حیوان  در حالت استراحت برای مدت طولانی بالا باشد، تماس با دامپزشک ضروری خواهد بود.

ضربان قلب اسب ها هنگام ورزش

قلب اسب و هر آنچه که باید بدانید. | دام و پت

ضربان قلب، بسته به کاری که اسب انجام می دهد، می تواند بسیار متفاوت باشد. انتقال آرام از ضربان کم به ضربان شدید، دلیلی بر مهارت ورزشی اسب ها است. ضربان قلبش در حین تمرینات سنگین، مانند دویدن، حدود 220 تا 260 ضربه در دقیقه است. حداکثر مقدار ضربان قلب، به شرایط اسب بستگی دارد و با افزایش سن اسب کاهش می یابد.

پیاده روی اسب می تواند ضربان قلب آن را به بیش از 70 ضربه در دقیقه افزایش دهد. یورتمه ممکن است ضربان قلب 70 تا 125 ضربان در دقیقه را ایجاد کند. کانتر ( که معمولاً سریعتر از یورتمه است ) می تواند 120 تا 170 ضربه در دقیقه ایجاد کند.

به عنوان مثال، اسب های استقامتی که در شرایط خوبی هستند، اغلب با ضربان قلب 125 تا 200 ضربه در دقیقه رو به رو می شوند. ضربان قلبش در حین ورزش، به وزن سوارکار، وضعیت پیست و هیجان یا استرس اسب بستگی دارد.

چقدر طول می کشد تا ضربان قلب به حالت عادی بازگردد؟

ممکن است حدود 15 تا 60 دقیقه طول بکشد تا ضربان قلبش پس از ورزش به حالت عادی بازگردد. زمان ریکاوری، به ضربان قلب در طول تمرین و کاری که اسب بعد از تمرین انجام می دهد، بستگی دارد. هنگامی که اسب به تمرین خود پایان می دهد، ضربان قلب در یک یا دو دقیقه اول به سرعت کاهش می یابد. سپس، ضربان قلب حیوان، آهسته تر کاهش می یابد.

به عنوان مثال، ضربان قلب حیوانی که از یک حرکت تاخت به پیاده روی می آورد، و سپس استراحت می کند، ممکن است در عرض 2 تا 3 دقیقه از 220 به زیر 100 ضربه در دقیقه برسد و تا یک ساعت طول بکشد تا به زیر 40 ضربه در دقیقه برسد.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

علت ضربان قلب نامنظم در اسب چیست؟

قلب اسب و هر آنچه که باید بدانید. | دام و پت

گاهی اوقات، ممکن است متوجه شده باشید که قلب در فواصل زمانی معینی نمی تپد. مطمئناً در بیش تر این موارد، با دامپزشک تماس می گیرید! تغییرات جزئی در ریتم نامنظم ممکن است خطرناک به نظر برسد، اما در بیشتر مواقع نگرانی در مورد آن وجود ندارد.

قلب به طور باورنکردنی به محرک های خارجی حساس است. بنابراین، طبیعی است که ضربان قلب، از حالتی به حالت دیگر، متفاوت باشد، زیرا اسب به صداها واکنش نشان می دهد. به طور ناگهانی به پشت مایل می شود، یا حتی نفس می کشد.

با این حال، ریتم نامنظم قلب، همچنین می تواند نشان دهنده وجود مشکلات جدی در سلامتی اسب خانگی تان باشد، بنابراین باید بتوانید ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهید و بدانید چه زمانی باید با دامپزشک مشورت کنید. اسب ها طیف وسیعی از مقادیر ضربان قلب و سیستم عصبی حساسی را دارند. بنابراین، آن ها به خوبی برای تغییر سریع ضربان قلب خود بر اساس شرایط فیزیولوژیکی، سازگار هستند.

فیبریلاسیون دهلیزی اسب ها

تغییرات در ریتم قلب نشان می دهد که اسب به طور سالم به محیط خود واکنش نشان می دهد. در واقع، ریتم طولانی و ثابت قلب، شرایطی طبیعی نیست. در مقابل، یک مثال شدید از ناهنجاری ریتم قلب (آریتمی)، فیبریلاسیون دهلیزی است. این شرایط، زمانی ایجاد می شود که ریتم قلب به طور قابل توجهی نامنظم می شود یا فاصله بین ضربان ها خیلی طول بکشد.

اسبی که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا شده است، ممکن است خیلی سریع خسته و دچار تنگی نفس شود. در این اسب ها، بهبود برگشت قلب به حالت عادی پس از ورزش، بیشتر از حد معمول طول می کشد. برخی از اسب ها نیز ممکن است ناله یا سرفه کنند. فیبریلاسیون دهلیزی، در اغلب اوقات علائم قابل توجهی ندارد و اگر اسب فقط کارهای سبک انجام دهد، ممکن است شناسایی نشود.

بنابراین، دامپزشکان برای تأیید تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی از آزمایش الکتروکاردیوگراف استفاده می کنند. بهترین گزینه برای تشخیص ریتم غیر طبیعی، این است که با ضربان قلبش آشنا شوید. اگر علائمی را مشاهده کردید، یا مشکوک هستید که مکث بین ضربان ها خیلی طولانی است یا ضربان خیلی زیاد است، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید.

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟

چگونه می توان ضربان قلب اسب را بررسی کرد؟

قلب اسب و هر آنچه که باید بدانید. | دام و پت

می توانید ضربانش را با قرار دادن انگشتان خود (از انگشت شست خود استفاده نکنید زیرا نبض خاص خود را دارد) روی هر یک از چندین شریان یا با استفاده از گوشی پزشکی، بررسی کنید. یکی از این شریان ها در امتداد استخوان فک، زیر گونه و تقریباً زیر گوشه جلویی چشم حیوان قرار دارد.

با انگشتان خود فشار کمی وارد کنید تا زمانی که نبض را احساس کنید. تعداد ضربان را در پانزده ثانیه بشمارید. سپس، تعداد ضربان را در 4 ضرب کنید تا ضربان قلب مشخص شود. با این حال، برای اینکه نبض را با انگشتان خود احساس کنید، به تمرین نیاز دارید. بنابراین، می توانید یک گوشی پزشکی را پشت آرنج چپ اسب قرار دهید. پس از شنیدن نبض، همان روش بالا را دنبال کنید.

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟

اندازه قلب اسب چقدر است؟

قلب یک اسب بالغ متوسط ​​حدود 9 تا 10 پوند وزن دارد و به اندازه یک خربزه بزرگ است. بزرگترین قلب ثبت شده است، تقریباً 22 پوند وزن داشت. وزن قلب انسان کمی بیشتر از نیم پوند است. قلب اسب بیش از ده برابر قلب انسان سنگین تر است.

قلب اسب حدود 35 تا 40 لیتر خون در دقیقه پمپاژ می کند. با این حال، هنگام تاختن شدید (زمانی که ضربان قلب بالاتر از 220 ضربه در دقیقه است)، قلب ممکن است تا 250 لیتر در دقیقه پمپ کند. قلب انسان در حال استراحت حدود 5 تا 6 لیتر خون در دقیقه پمپاژ می کند. و در حین ورزش شدید، ممکن است 20 تا 30 لیتر خون در دقیقه پمپاژ کند.

ضربان قلب آنها در مقایسه با ضربان قلب انسان دامنه بسیار بیشتری دارد. به عنوان مثال، ضربان قلب اسب می تواند از 30 ضربه در دقیقه (در حالت استراحت) به بیش از 220 ضربه در دقیقه (در حین ورزش) در چند ثانیه برسد. در مقایسه، ضربان قلب انسان در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است، در حالی که حداکثر ضربان قلب در حین ورزش معمولاً برای بزرگسالان کمتر از 200 ضربان در دقیقه است (با افزایش سن کاهش می یابد).

آیا اندازه قلب در عملکرد یک اسب نقش دارد؟

قلب اسب و هر آنچه که باید بدانید. | دام و پت

هم در انسان و هم در اسب، قلب بزرگ، با عملکرد ورزشی بهتر مرتبط است. با این حال، آیا قلب بزرگ می تواند باعث بهبود عملکرد اسب ها شود؟ اندازه قلب اسب معمولاً تعیین می کند که این اسب، در مسابقات، چقدر خوب عمل می کند. با این حال، مشخص نیست که آیا قلب بزرگ به طور قابل توجهی عملکرد بالاتر از حد متوسط ​​را باعث می شود یا خیر.

این ایده که اسب هایی با قلب های بزرگ تر در ورزش بهتر هستند، صدها سال است که وجود داشته است. امروزه اغلب دیده می ‌شود که اسب ‌هایی با عملکرد بهتر، اندازه قلب بزرگ ‌تر از حد متوسط ​​دارند. با این حال، عملکرد ورزشی به عوامل متعددی مانند سرعت، طول گام، فرکانس گام، توده عضلانی، قد و تمرین اسب بستگی دارد.

به طور کلی، از آن جایی که اندازه قلب همه این عوامل را تعیین نمی کند، نمی توانیم بگوییم که عملا چقدر در کمک به اسب شما در برنده شدن در مسابقه ایفا می کند. اگر در این باره سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید. به طور کلی، تمرینات استقامتی و سرعتی ،اندازه قلب را افزایش می دهند.

اندازه قلب ممکن است تا 30٪ افزایش یابد. هم زمان با آن که قلب بزرگ تر می شود، مقدار بیشتری خون را به طور موثرتری پمپ می کند. این وضعیت، به سلامتی اسب کمک می کند.

چگونه از اسب در بارداری مراقبت کنیم؟

منبع
https://horseracingsense.com/horse-heart-rate-bpm-size-function/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا