پرنده ها

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی

فهرست غذاهای سمی برای مرغ های خانگی

شاید از شنیدن فهرست غذاهای سمی برای مرغ های خانگی تعجب کنید. اما برخی غذاها برای مرغ های خانگی شما سمی هستند که می توانید لیست آنها را در دام و پت ببینید. اما به طور کلی می توانید مرغ خود را با آنچه در پیش دارید، از جمله سبزیجات، میوه ها، غلات و حتی باقی مانده آشپزخانه، تغذیه کنید. تغذیه صحیح مرغ بسیار پیچیده نیست. آنها با محیط بازی، حیاط خلوت، باغ در خانه شما بسیار دوستانه رفتار می کنند و هر آنچه را که در آنجا پیدا کردند می خورند.

اگرچه، شما مرغ خود را دقیقاً با موارد انتخاب شده تغذیه نمی کنید. اما، چند ماده وجود دارد که می تواند به سلامت مرغ شما آسیب برساند. حتی برخی از اقلام حاوی سمی هستند که ممکن است در عرض چند دقیقه باعث مرگ مرغ های خانگی شما شود. مقدار دقیق یا مواد بی خطر بهتر است در رژیم غذایی مرغ مورد توجه قرار گیرد.

در اینجا، ما سعی می کنیم تک تک اطلاعاتی را که به شما کمک می کند تا مطمئن شوید چه چیزی به مرغ های خودتان بدهید یا نه، به شما ارائه دهیم!

لیست غذاهایی سمی که نباید به مرغ ها بدهید.

ابتدا مواردی را که می توانند به سلامت مرغ شما آسیب برسانند و باید از لیست رژیم غذایی نادیده بگیرند بررسی کنید:

 • الکل
 • پیازها
 • شکلات
 • مرکبات
 • آووکادو
 • برگ ریواس و ریواس
 • لوبیا خشک یا خام
 • سیب زمینی سبز /برگ
 • هر چیزی شور یا جراحی
 • غذای پوسیده یا کپک زده
 • آشغال یا غذاهای فرآوری شده

حال، بیایید نگاهی بیندازیم که چه غذاهایی برای جوجه ها سمی است و اگر  این موارد را به لیست رژیم غذایی آنها اضافه کنید، چه اتفاقی می افتد.

برونشیت عفونی در مرغ و عوارض آن را بشناسید.

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی: آووکادو

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی | دام و پت

از مصرف آووکادو در مرغ ها باید اجتناب شود. پوست، برگها و گودالها بسیار خطرناک هستند که حاوی مقادیر زیادی سم پرسین هستند، اما تغذیه میوه خطر بالقوه ای نیز دارد و باید به طور کلی از آنها اجتناب کرد تا ایمن باشند و از مسمومیت جلوگیری کنند. علائم مسمومیت با پرسین شامل ضعف، مشکل در نشستن، پارگی پرها و ناراحتی تنفسی است. اگر زود تشخیص داده نشود، می تواند کشنده باشد.

آووکادو نوعی میوه است که نمی توانید آن را مسموم تشخیص دهید، اما برخی قسمت های آن مملو از سموم است که ممکن است به سلامتی مرغ شما آسیب برساند. حتی منجر به مرگ آنها شود. آووکادو، سنگ، پوست و برگهای آووکادور حاوی سم نوعی سم است که می تواند به مرغ شما آسیب برساند. مقدار زیادی آووکادو پوست می تواند مشکل تنفسی مرغ را ایجاد کند. ما به شما توصیه می کنیم از آووکادو موجود در لیست رژیم غذایی مرغ خود غافل شوید. باز هم، مقدار کمی از قسمت سمی آووکادو می تواند در عرض چند دقیقه منجر به مرگ شود.

اگر حدس می زنید که مرغ شما ممکن است با آووکادو مسموم شده بهتر است با دامپزشک تماس بگیرید و مشورت کنید. اما به طور کلی مرغ به سلامتی خود آگاه است و از غذاهای سمی که باعث صدمه یا آسیب به سلامتی آنها شود، نمی خورد.

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی: حبوبات خشک یا خام

 لوبیا حاوی نام سمی “phytohaemagglutinin” است. بیش از دو یا سه لوبیا خشک می تواند دلیل مرگ مرغ باشد. مرگ فقط در عرض 1 ساعت طول می کشد. اگر مرغ لوبیای خشک را بدون خیس کردن بخورد، دیگر راهی برای نجات جان او وجود ندارد. بنابراین، نادیده گرفتن این مورد بر ریسک پذیری ترجیح داده می شود.

غذای پوسیده یا کپک زده

این غذا برای سطل زباله مناسب است نه مرغ ها.

 • کپک ها سمی هستند و ممکن است برای سلامتی مرغ مضر باشند.
 • کپک های “آفلاتوکسین” روی آجیل، سیب و ذرت رشد می کند و منجر به بروز سرطان در بدن انسان و پرندگان می شود.

سیب زمینی/ برگ سبز

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی | دام و پت

پوست سیب زمینی هم برای انسان و هم برای پرندگان بی خطر است. پوست سیب زمینی حاوی سولانین (حداکثر 30 تا 80 درصد) است. اما سیب زمینی تازه حاوی آنقدر سولانین نیست که برای مرغ بی خطر باشد. پوست سیب زمینی سبز (کلروفیل) حاوی غلظت های بالاتر از سولانین است که به مرغ مضر است. در اینجا، از پوست سیب زمینی سبز، برگ، ساقه و ساقه برای لیست خوردن مرغ باید اجتناب شود. مقدار زیاد سولانین می تواند باعث اسهال، نارسایی قلبی و تخریب گلبول های قرمز خون شود.

پیاز

پیاز برای مرغ بی خطر است و به مرغ شما برای رشد کمک و تغذیه را نیز تأمین می کند. اما، مصرف آن در مقدار کمی، معمولاً برای مرغ ها بی خطر است. لطفاً در یک هفته زیاد به آنها پیاز ندهید. اگر مرغ شما تکه های زیادی پیاز بخورد، خطرناک می شود. از آنجا که پیاز طعم و بوی قوی دارد، گاهی مرغ از خوردن آن خودداری می کنند. لطفاً به آنها چیزی که نمی خواهند بخورند، ندهید. مصرف بیش از حد پیاز در مرغ ها، احتمالا منجر به “کم خونی همولیتیک” می شود. این وضعیت می تواند مرغ شما را بسیار ضعیف کند.

مقاله ۱۰ پرسش و پاسخ در مورد نگهداری از مرغ را بخوانید.

مرکبات

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی | دام و پت

معمولاً منظور از مرکبات لیمو، پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، پوملو و لیمو است، زیرا غذای مرکبات بسیار اسیدی است و حاوی ویتامین C و قند است. مصرف مرکبات معمولا در مقدار کم برای مرغ کاملاً بی خطر است. اکثر جوجه ها دوست ندارند غذای مرکبات بخورند. به نظر می رسد تولید تخم مرغ ضعیف، چاقی، کندن پر به دلیل مصرف مقدار زیادی غذای مرکبات در مرغ ها است.

گزارش هایی وجود دارد مبنی بر این که تغذیه مرکبات با جوجه ها ممکن است باعث افزایش زودرس یا کندن پر شود و در جذب کلسیم اختلال ایجاد کند. با این حال، مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد برخی از مرکبات به طرق خاصی برای جوجه ها مفید است. اینها مطالعات بی رحمانه هستند و بسیاری به دنبال افزایش مصرف غذا، بهبود تولید تخم مرغ هستند، .آنها سلامتی طولانی مدت مرغ را در نظر نمی گیرند، اما درصد خاصی از پوست خشک مرکبات یا افزودن روغن را به عنوان بخشی از رژیم غذایی معمول خود استفاده کرده اند. ماده شیمیایی لیمونن جزء سمی در مرکبات محسوب می شود، اما سمیت جوجه ها کمتر است، بنابراین مقادیر کمی از موارد ممکن است خوب باشد.

نمک

در حالی که جوجه ها در رژیم غذایی خود به مقداری نمک نیاز دارند، این مقدار در غذای تجاری آنها وجود دارد. به جوجه ها غذاهای اضافی حاوی نمک زیاد (کلرید سدیم) ندهید. ممکن است متوجه شوید که ملافه یا پوشش زمین آنها مرطوب تر است و مدفوع آبکی دارند. آنها ممکن است ناهماهنگ شوند، دچار ناراحتی تنفسی، لرزش و اسپاسم شوند. مسمومیت با نمک می تواند کشنده باشد. اگر مشکوک به مسمومیت با نمک هستید، غذا یا سایر منابع نمک را حذف کرده و در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید.

شکلات

مصرف شکلات در مرغ های خانگی حتی به مقدار کم نیز برای تغذیه آنها توصیه نمی شود. شکلات حاوی تئوبرومین و کافئین است که برای مرغ شما و همچنین حیوان خانگی شما سمی است. شکلات حاوی کافئین سمی، تئوبرومین است که می تواند فشار خون را بالا ببرد، به قلب حمله کرده و علت اسهال مرغ های شما باشد. گاهی اوقات به نظر می رسد که مرغ ها فقط برای مقدار زیادی کافئین که در شکلات وجود دارد استفراغ می کنند. اگر مرغ شما از قبل شکلات می خورد، مدیریت این وضعیت بسیار سخت است. فقط در اسرع وقت با دامپزشک تماس بگیرید.

غذای فست فود یا فرآوری شده

مصرف غذاهای آماده برای همه حیوانات موجود در گیاه سمی است. حتی برای انسان و گیاهان، این غذاها سالم نیستند. به هر حال، شما نباید سعی کنید غذاهای ناخواسته به مرغ های خانگی خود بدهید.

چگونه مرغ و اردک را در کنار هم پرورش دهیم؟

چه نوع غذایی را نباید به مرغ ها داد و چرا؟

غذاهای سمی برای مرغ های خانگی | دام و پت

غذاهای کپک زده و فاسد به طور کلی برای جوجه ها مناسب نیست. غذاهای بسیار اسیدی، شیرین یا شور باید از لیست رژیم غذایی حذف شوند. این می تواند باعث آسیب به مرغ و همچنین مرگ معمولی توسط برخی از مواد شود.

چه سبزیجاتی برای جوجه ها مضر است؟

وقتی صحبت از مسمومیت جوجه ها می شود، پیشنهاد می کنیم از گوجه فرنگی، فلفل و برگ های بادمجان خودداری کنید. پوست سبز حاوی مقدار زیادی سولانین است که برای سلامتی جوجه ها سمی است.

آیا ذرت ترک خورده برای جوجه ها مفید است؟

ذرت ریز و ترک خورده معمولاً به مقدار کم برای مرغ مفید است. اگر آنها را در دوز کوچک برای مرغ خانگی خود تغذیه کرده باشید هیچ خطری وجود ندارد. اما مقدار زیاد می تواند باعث چاقی جوجه ها شود.

آیا مرغ می تواند گوجه فرنگی بخورد؟

کاملا. مرغ می تواند گوجه فرنگی بخورد. اما، مطمئن شوید که هیچ کپکی روی گوجه فرنگی ایجاد نمی شود. و همچنین، برگ گوجه فرنگی سمی تلقی می شود.

آیا جوجه ها سیب می خورند؟

البته مرغ سیب می خورد و این نیز بی خطر است. باز هم، دانه های سیب کمی سمی است، اما نمی تواند به مرغ شما آسیب جدی بزند.

گرد آورنده
https://opensanctuary.org/
منبع
https://farmingmethod.com/

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا