سگ ها

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها بسیار زیاد است. این عوارض در برخی از سگ های چاق منجر به بروز سرطان و انواع بیماری می شود. چاقی و اضافه وزن فقط بر انسان ها تأثیر نمی گذارد. بلکه سگ های خانگی‌ نیز ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند. چاقی در حیوانات خانگی، یکی از تهدیدات پنهانی است که در زندگی این موجودات وجود دارد. زیرا اکثر صاحبان حیوانات خانگی از چاقی و اضافه وزن حیوان خانگی خود خبر ندارند.

گاهی اوقات، با وجود این که یک‌ سگ دچار وزن است، ولی از روی ظاهر نمی توان چاقی آن را تشخیص داد. همچنین برخی از صاحبان حیوان خانگی گمان می کنند که سگ خانگی چاق تر، یعنی یک حیوان خانگی زیبا و شاداب تر! البته بعضی از صاحبان حیوانات خانگی، با وجود آگاهی از اضافه وزن حیوانات شان، آن را مشکلی مهم قلمداد نمی کنند.

بررسی وزن سگ خانگی

شاید برای شما هم این‌ سوال پیش بیاید که چگونه می توان متعادل بودن وزن سگ را فهمید؟ با بررسی منظم وضعیت بدنی یک سگ‌ خانگی، می‌ توان شرایط وزنی این حیوان خانگی را کنترل کرد. یکی از روش های معاینه بدنی، آزمایش دنده نام دارد.

آزمایش دنده به این شکل انجام می شود:

پشت سگ خود بایستید، دستان خود را به آرامی به دو طرف قفسه سینه بکشید. شما باید بتوانید به راحتی وجود دنده ها را احساس کنید. اگر برای احساس دنده سگ مجبور هستید که بیش از یک اینچ پوست سگ را فشار دهید، پس یعنی حیوان خانگی تان دچار اضافه وزن شده است.

همچنین سگ ها باید دارای یک گودی کمر متعادل باشند. اگر گودی کمر سگ‌ با چربی پر شده باشد، پس یعنی وقت آن است که به فکر لاغر شدن حیوان خانگی خود باشید.

با وجود این که سگ ها از نظر شکل بدن و حجم مو و خز بسیار متفاوت هستند، اما این آزمایش باید برای تشخیص اضافه وزن 95 درصد از سگ ها مفید باشد.

نقش تغذیه در چاقی و اضافه وزن سگ

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها | دام و پت

بسیاری از دامپزشکان معتقدند که فرآیند کاهش وزن در سگ ها، از کاسه های آب و غذای آن ها شروع شده و به پایان می رسد. ۷۰ الی ۶۰ درصد فرآیند مربوط به کاهش وزن، به کمک اصلاح رژیم غذایی و فقط ۳۰ الی ۴۰ درصد آن از طریق ورزش انجام می شود.

بنابراین، دانستن میزان متعادل مواد غذایی برای تغذیه سگ بسیار مهم است. باید به این نکته توجه داشته باشید که اطلاعات و توصیه های تغذیه ای که در اکثر منابع یافت می شوند، بر اساس نیاز های یک ‌سگ‌ بالغ ارائه می شوند. غذاهای آماده نیز براساس همین اطلاعات و حقایق تغذیه ای انجام می گیرد.

تمام سگ ها، به صورت نرمال زندگی نمی کنند. بنابراین، طبیعتا نیازهای تغذیه ای آن ها می تواند بسیار متفاوت از ‌سگ های بالغی باشد که کاملا در یک شرایط نرمال و عادی زندگی می کنند.

به عنوان مثال، عقیم سازی سگ، باعث می شود تا نیاز به انرژی این حیوانات در حدود 20 تا 30 درصد کاهش پیدا کند. بنابراین اگر طبق دستورالعمل های رایج به یک سگ عقیم غذا بدهید، در واقع انرژی بیشتری برای این حیوان فراهم می کند. این اتفاق می تواند باعث چاق شدن سگ شود.

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی که از چاق شدن سگ خود گلایه می کنند، می گویند که تماما از توصیه های تغذیه ای که در منابع مختلف موجود است، پیروی کرده اند. پس اصولا نباید حیوان چاق می شده است. اما به این نکته توجه ندارند که این توصیه ها برای سگ های نرمال ارائه شده است، نه تمام سگ ها.

بهترین کار این است که برای بررسی وضعیت بدنی سگ تان و نیز تعیین یک رژیم غذایی مطلوب برای آن، به یک‌ مطب دامپزشکی مراجعه کرده و با دامپزشک مشورت کنید.

رژیم غذایی مناسب سگ ها

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها | دام و پت

به طور کلی، رژیم غذایی یک سگ باید شامل غذاهای تازه باشد. برخی از غذاهای تازه شامل پروتئین های بدون چربی مانند مرغ، بوقلمون، ماهی، تخم مرغ و توفو است. همچنین فیبر مورد نیاز سگ‌ را می توان از طریق تامین سبزیجات تازه مانند کلم بروکسل، کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ، کلم و اسفناج انجام داد.

این نوع غذاهای تازه و مغذی، بسیار مفید تر از غذاهای خشک و فرآوری شده می باشد. همچنین به راحتی می توان از فروشگاه های محصولات غذایی، این موارد را تهیه کرد. غذاهای تازه نسبت به غذاهای فرآوری شده، پتانسیل افزایش وزن کمتری دارند‌.

کسانی که قصد دارند غذاهای تازه را برای مدت طولانی در خانه آماده کنند، حتماً ابتدا باید با یک دامپزشک خود مشورت کنند. پس از اطمینان از تامین تمام ویتامین ها و مواد مغذی لازم برای سگ‌ توسط این رژیم غذایی، می توانید از آن استفاده کنید.

با وجود اینکه تغذیه و نوع غذای مصرفی بزرگترین متغیر تامین وزن مناسب یک سگ است، صاحبان حیوانات خانگی همچنین باید برنامه ورزش سگها را به مدت حداقل 20 دقیقه، دو بار در روز انجام دهند. مراقب مصرف تنقلات باشید. شما می توانید از سبزیجات تازه به عنوان غذاهای سالم استفاده کنید و از دادن غذاهای فرآوری شده با محتویات آزمایشگاهی و نامطلوب و غذاهایی مانند چربی گوسفند به آن ها خودداری کنید.

اگر انسان ها نمی توانند غذای خاصی را بخورند، پس سگ های خانگی نیز نباید آن ها را بخورند. البته سگ ها می توانند آن غذا ها را بخورند. ولی صاحبان آن ها باید از دادن چنین غذاهایی به سگ های خانگی خود اجتناب کنند.

با متناسب و سالم بودن رژیم غذایی یک سگ، به خوبی می توان از چاقی و اضافه وزن این‌ حیوان پیشگیری کرد.

تشخیص چاقی و اضافه وزن در سگ ها

نمی توان با بررسی ظاهر سگ و استفاده از استانداردهای انسانی، اضافه وزن این حیوانات را تشخیص داد. وجود فقط 10 درصد اضافه وزن، طول عمر سگ را تا یک سوم کاهش می دهد. چنین اضافه وزنی سگ را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی، کلیوی و کبدی و همچنین دیابت، آرتروز و سرطان می کند.

به طور کلی، بافت چربی مملو از رگ های خونی است و تجمع خون می تواند باعث ایجاد التهاب شود. چنین شرایطی، باعث ایجاد محیطی مطلوب برای سلول های سرطانی شده و احتمال ابتلا سگ‌ به انواع سرطان ها را به شدت افزایش می دهد.

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها | دام و پت

در اکثر مواقع، وقتی صاحب یک سگ خانگی دچار اضافه وزن، به حیوان خانگی خود نگاه می کند، آن را سرحال و شاداب می یابد. در این شرایط صاحبان حیوانات خانگی گمان می کنند که سگ آن ها طبیعی است. مشکل اساسی نیز همین است. نمی تواند استانداردها و شرایط طبیعی انسان‌ ها را بر سگ ها منطبق کرد.

همچنین، گاهی اوقات، در شرایطی که حیوان خانگی فقط چند کیلو اضافه وزن دارد، صاحب حیوان خانگی ممکن است گمان کند خطری سگ خانگی اش را تهدید نمی کند. باید به این نکته توجه داشته باشید که چند کیلو فقط برای انسان ها بی خطر است. حیوانات ممکن است فقط با چند کیلو اضافه وزن سلامتی خود را از دست بدهند.

به عنوان مثال، چند کیلو اضافه وزن می تواند برای یک گربه فاجعه بار باشد.

وجود چند کیلو اضافه وزن و چربی در بدن یک حیوان خانگی، باعث بروز مشکلات فراوانی می شود. اضافه وزن در سگ ها باعث آسیب به کلیه ها و افزایش فشار خون می شود. همچنین می تواند باعث افزایش احتمال بروز سرطان در سگ ها شود. مشکلات مختلفی ممکن است در اثر اضافه وزن ایجاد شوند. در واقع، اکثر دامپزشکان چاقی و اضافه وزن را بزرگترین خطر و بیماری حیوانات خانگی می نامند.

چاقی در سگ عواقب جدی و قابل توجهی دارد، از جمله:
  • آرتریت
  • بیماری مزمن کلیه
  • بیماری مثانه و دستگاه ادراری
  • بیماری کبد
  • کاهش تولید هورمون تیروئید
  • دیابت
  • نارسایی قلبی
  • فشار خون بالا
  • سرطان

در واقع، چاقی در سگ ها نه تنها ظاهر این حیوانات را نامطلوب می کند، بلکه از نظر فیزیولوژیکی تهدید جدی برای این‌ حیوانات به حساب می آید.

سرطان و چاقی در سگ ها

امروزه، سرطان قاتل شماره یک سگ ها است. هر چه قدر نژاد سگ ها کوچک تر باشد،. تاثیر اضافه وزن در آن ها بیشتر خواهد بود. در نژادهای مینیاتوری، افزایش وزن بسیار کم، می تواند به شدت بر روی سلامتی کلی این حیوانات تاثیر گذار باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که سگ های چاق ممکن با کاهش وزن در حد مقادیر کم نیز سلامتی خود را بازیابی کنند. بر اساس یک  کارآزمایی بالینی که نتایج آن در سال 2010 منتشر شد، سگهای چاق مبتلا به آرتروز با کاهش وزن در حدود 10/6 درصد، بهبودی قابل توجه علائم بیماری را نشان دادند.

اضافه وزن و طول عمر کوتاه در سگ ها

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها | دام و پت

مطالعه دیگری  که در مجله طب داخلی دامپزشکی در سال 2018 منتشر شد، نشان داد که اضافه وزن با طول عمر کوتاهتر در 12 نژاد سگ مورد مطالعه مرتبط است. میزان کاهش طول عمر برای گروه دارای اضافه وزن تا دو سال و نیم بود. در واقع کاهش اضافه وزن یکی از راه های افزایش طول عمر سگ های خانگی است. حتی کاهش شش درصدی وزن بدن، می تواند اثرات مطلوبی بر سلامتی حیوان خانگی شما بگذارد.

در واقع برای بهبود سلامتی کلی حیوان خانگی، به کاهش وزن زیاد نیازی نیست. کم ترین مقادیر کاهش وزن در حیوانات تاثیرات زیادی بر سلامتی آن ها می گذارد. کاهش احتمال ابتلا به بیماری های مختلف، افزایش کیفیت زندگی و افزایش طول عمر ‌حیوان خانگی، از جمله فواید کاهش وزن در سگ ها است.

اضافه وزن و چاقی، کیفیت زندگی سگ ها را به شدت کاهش داده است. از آن‌ جا که علت افزایش وزن، رژیم غذایی ناسالم است، با تغییر رژیم غذایی یک سگ، می توان از بروز چاقی و اضافه وزن پیشگیری کرده و یا آن را درمان کرد.

خطر کم تحرکی در سگ های چاق

سگ های چاق و دارای اضافه وزن، بسیار تنبل و کم تحرک می شوند. در واقع یکی از علائم تشخیص اضافه وزن در سگ ها، بررسی سطح فعالیت آن ها است. یک سگ‌ خانگی با وزن استاندارد، دوست دارد بازی کند. دائما در تحرک‌ و فعالیت است و کم تر از حیوانات چاق می خوابد.

حیوان دارای اضافه وزن و چاقی دوست دارد در گوشه ای دراز کشیده و بخوابد. به عنوان مثال اگر سگ خانگی تان اضافه وزن داشته باشد، ممکن است دیگر دنبال توپ بازی ندود.

صاحبان سگ هایی که اندام متناسب دارند، ممکن است نگرانی چندانی درباره اضافه وزن و چاقی سگ‌ خود نداشته باشند. اما باید به این نکته توجه کرد که کوچک ترین کم کاری در تامین رژیم غذایی سالم و نیز تحرک و فعالیت سگ، می تواند در طولانی مدت باعث چاقی و اضافه وزن سگ شما شود.

چاقی، قاتل خاموشی است که به مرور زمان ایجاد می شود. در واقع، حیوانات خانگی، به آرامی چاق می شوند و صاحبان آن ها فقط زمانی که کار از کار گذشته باشد، متوجه این بیماری می شوند. بهترین کار این است که از چاق شدن و ایجاد اضافه وزن در حیوان خانگی خود پیشگیری کنیم. وگرنه ممکن است که دیگر نتوان حیوان چاق را درمان کرد.

منبع:

https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/obesity-in-dogs-a-major-health-threat-hiding-in-plain-sight/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا