گربه ها

علت عطسه در گربه چیست؟

علت عطسه در گربه چیست؟

علت عطسه گربه می تواند به بیماری های عفونی یا حتی آلرژی حیوان خانگی شما مربوط شود. صدای عطسه گربه ممکن است یکی از دلپذیر ترین صداهایی باشد که تاکنون شنیده اید، اما آیا عطسه کردن گربه جای نگرانی دارد؟ گربه ها دقیقاً مانند انسان ها می توانند سرما بخورند و از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و سینوسی رنج ببرند. با این حال، علل دیگری نیز وجود دارند که می توانند منجر به عطسه گربه ها شود.

گربه ها به علل مختلف می توانند عطسه کنند، از جمله:

 • عفونت تنفسی
 • التهاب حفره بینی یا سینوس ها
 • احساس خارش و غلغلک در بینی
 • بوهای مضر، مانند مواد شیمیایی
 • گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا
 • ورود یک شی خارجی به مجاری تنفسی مانند یک تکه پرز، چمن یا یک تار مو
 • بروز التهاب یا عفونت در دندان گربه که می تواند باعث تخلیه سینوس ها می شود

علت عطسه گربه چیست؟

علت عطسه در گربه چیست؟ | دام و پت

احتمالاً هیچ علت جدی برای نگرانی در مورد عطسه های گاه و بیگاه گربه ها وجود ندارد. به عنوان‌ مثال ممکن است فقط وجود گرد و غبار در هوا باعث تحریک مجرای بینی حیوان خانگی شود. اما اگر عطسه گربه مزمن باشد، به دنبال علت بروز عطسه در گربه تان باشید: آیا عطسه تقریباً در ساعت مشخصی از روز اتفاق می افتد؟ آیا گربه فقط در یک اتاق خاص عطسه می کند یا در طی فعالیت های روزمره به عطسه دچار می شود؟ جستجوی الگوهای بروز عطسه می تواند تعیین کند که گربه شما به دلیل استنشاق مواد تحریک کننده مانند گرد و غبار یا عطر، یا به دلیل عفونت یا بیماری های زمینه ای دیگر عطسه می کند.

اگر هنگام تمیز کردن دستشویی، یا بعد از دفع ادرار و مدفوع در دستشویی شخصی خود، گربه بیشتر عطسه می کند، ممکن است نسبت به مواد شیمیایی موجود در محصولات شوینده و پاک کننده یا گرد و غبار موجود در بستر واکنش نشان می دهد.

از طرف دیگر، اگر گربه شما زیاد عطسه می کند و متوجه وجود ترشحات بینی یا چشم همراه با کمبود انرژی و از دست دادن اشتها شده اید، ممکن است گربه تان با یک‌ مشکل جدی رو به رو شده باشد. همچنین اگر عطسه با دیگر علائم ابتلا به بیماری های زمینه ای، مانند عفونت های دستگاه تنفسی همراه باشد، پس باید با یک دامپزشک درباره سلامتی گربه تان مشورت کنید.

چه موقع باید به دامپزشک مراجعه کنید؟

اگر گربه شما فقط در بعضی مواقع و بدون اینکه علائم دیگری داشته باشد عطسه می کند یا علائم بسیار خفیفی داشته باشد، ممکن است بتوانید یک یا دو روز صبر کنید و تغییرات در رفتار و سلامتی گربه را کنترل کنید. از طرف دیگر، بچه گربه ها چون آسیب پذیر تر هستند همیشه باید توسط دامپزشک معاینه شوند.

اگر عطسه ادامه داشته باشد یا با علائم دیگری همراه باشد، به احتمال زیاد مراجعه به دامپزشک برای تشخیص و درمان مناسب ضروری است. این مسئله به ویژه در صورتی اهمیت می یابد که گربه شما بی اشتها شده و دست از خوردن و آشامیدن بردارد. از دست دادن اشتها یکی از علائم رایج بیماری ابتلا به بیماری های تنفسی فوقانی و همچنین عدم توانایی تنفس از بینی در گربه ها است. برخی اختلالات تنفسی ممکن است باعث بروز مشکل در بلع شوند.

برخلاف بدن انسان که می تواند هفته ها یا حتی ماهها بدون غذا دوام بیاورد، بدن گربه فقط پس از 2-3 روز گرسنگی با مشکل رو به رو می شود. این وضعیت می تواند منجر به یک اختلال جدی و بالقوه کشنده به نام لیپیدوز کبدی (یا بیماری کبد چرب) شود. در این موارد، مایعات داخل وریدی و مکمل های حمایتی تغذیه ای اغلب برای درمان فوری و به دنبال آن تجویز نسخه های لازم مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد تهوع و محرک های اشتها مورد نیاز است.

عفونت های تنفسی فوقانی و عطسه گربه ها

علت عطسه در گربه چیست؟ | دام و پت

عطسه یکی از علائم رایج ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی یا URI در گربه ها است. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی که اغلب به عنوان ”سرماخوردگی” یا ”آنفولانزای گربه ای” نامیده می شوند می توانند ویروسی، باکتریایی و حتی قارچی باشند، گرچه مورد قارچی کمتر دیده می شود.

این نوع عفونت ها می توانند از 7 تا 21 روز ادامه داشته باشند. به طور متوسط این بیماری در ​​7 تا 10 روز در موارد بدون عارضه جانبی ادامه می یابد.

علائم شایع ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در گربه ها عبارتند از:

 • بی حالی یا تب
 • سرفه یا بلع مکرر
 • کمبود آب بدن یا کاهش اشتها
 • عطسه مکرر در طی چند ساعت یا چند روز
 • ترشحات غیر طبیعی از بینی یا چشم ها که می تواند شفاف، زرد، سبز یا خونی به نظر برسد

گربه های زیر بیشتر در معرض ابتلا به URI هستند:

 • گربه های بزرگسال
 • گربه های واکسینه نشده و دارای سیستم ایمنی سرکوب شده

از آنجا که بسیاری از ویروس های ایجاد کننده این عفونت ها بسیار مسری هستند، گربه هایی که در مکان هایی مانند پناهگاه ها و لانه های پر ازدحام نگهداری می شوند نیز آسیب پذیر هستند، به خصوص اگر واکسینه نشده باشند.

درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی گربه ها

درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی بستگی به شدت آن دارد. در مواردی که علائم آنها به طور کلی خفیف است، URI ها می توانند خود به خود بعد از چند هفته برطرف شوند. در موارد دیگر، ممکن است نیاز به درمان های اضافی باشد، مانند:

 1. تجویز استروئید ها
 2. قطره چشمی و یا بینی
 3. داروهای ضد ویروسی یا آنتی بیوتیک
 4. تزریق مایعات زیر جلدی (در موارد کمبود آب)

در موارد شدید ممکن است برای درمان های موثر، مانند دریافت مایعات داخل وریدی و حمایت های تغذیه ای، گربه در بیمارستان بستری شود. در صورت عدم درمان، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می توانند منجر به عوارض جدی دیگری مانند ذات الریه، مشکلات تنفسی مزمن و حتی کوری شوند.

اگر گمان می کنید گربه شما دچار عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شده است، در ادامه برخی از اقدامات فوری که می توانید برای کنترل بیماری گربه انجام دهید آورده شده است:

 • اطمینان حاصل کنید که گربه شما آب کافی مصرف می کند
 • سعی کنید با گرم کردن غذای گربه، مقداری غذا به او بدهید
 • برای کمک به مرطوب نگه داشتن مجاری بینی گربه، از دستگاه بخور استفاده کنید
 • هرگونه ترشحات از بینی و صورت گربه خود را به طور مرتب با پنبه تمیز و مرطوب پاک کنید

اختلالات مربوط به بینی و سینوس و عطسه گربه

علت عطسه در گربه چیست؟ | دام و پت

گربه ها همچنین می توانند از بیماری های التهابی مانند رینیت و سینوزیت رنج ببرند. رینیت، ناشی از التهاب غشای مخاطی بینی است که همه ما آن را به عنوان “گرفتگی بینی” می شناسیم و سینوزیت، ناشی از التهاب در بافت پوششی سینوس ها است.

این دو بیماری غالباً با هم در گربه ها اتفاق می افتند، که اصطلاحاً “رینوزینوزیت” نامیده می شود و از عوارض شایع عفونت های تنفسی فوقانی است.

علائم رینیت و سینوزیت در گربه ها علاوه بر عطسه مکرر، شامل موارد زیر است:

 • ترشحات بینی و چشمی
 • پنجه زدن به صورت و بینی
 • تنفس دشوار، خروپف و یا تنفس از طریق دهان
 • عطسه معکوس (پاکسازی بینی از طریق استنشاق های کوتاه و سریع)

تشخیص رینیت و سینوزیت شامل بررسی سابقه پزشکی گربه، همراه با معاینه کامل بدنی است. انجام رینوسکوپی، که شامل قرار دادن آندوسکوپ کوچک در بینی یا دهان برای مشاهده بهتر ساختار بینی، همچنین شستشوی بینی برای جمع آوری نمونه ممکن است مورد نیاز باشد.

درمان این اختلال ممکن است شامل تجویز آنتی بیوتیک برای درمان یا پیشگیری از عفونت های باکتریایی، همراه با مقدار مناسب دارو های استروئید برای باز کردن حفره های بینی و سینوس باشد. مایعات داخل وریدی و مکمل های غذایی نیز ممکن است در موارد شدید مورد نیاز باشد.

بیماری مزمن تنفسی فوقانی و عطسه گربه

عطسه مکرر در گربه ها نیز می تواند به دلیل اختلالات مزمن تنفسی ایجاد شده باشد. رینیت مزمن شایع ترین این اختلال ها است و معمولاً نتیجه آسیب دائمی به سیستم ایمنی بدن و مجاری بینی است.

علائم بیماری های مزمن تنفسی فوقانی در گربه ها مانند عفونت های تنفسی فوقانی و التهاب است، اما در طی چند هفته یا چند ماه یا در فواصل چند هفته در میان ادامه دارد. شرایطی مانند رینیت مزمن همچنین می تواند منجر به عفونت های باکتریایی مکرر شود. این عفونت ها می تواند علائم را بدتر کنند.

علائم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عطسه مکرر
 • ترشحات بینی
 • از دست دادن اشتها
 • بی حالی و مشکل در بلعیدن
 • گرفتگی و آبریزش بینی و چشم

گربه هایی که قبلاً به عفونت های حاد ویروسی حاد، از جمله ویروس گربه سانان‌ و ویروس هرپس گربه، مبتلا شده و بهبود یافته اند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی فوقانی قرار دارند. علائم این بیماری به طور مداوم یا متناوب ادامه خواهد داشت. همچنین به دلیل استرس، بیماری زمینه ای یا سرکوب سیستم ایمنی، احتمالاً به علت فعال شدن مجدد ویروس دچار مشکل شوند.

در اختلالات مزمن، بررسی های بیشتری برای تعیین علل اساسی بیماری مورد نیاز است، از جمله:

 • آندوسکوپی بینی برای مشاهده بهتر ساختارهای داخل بینی
 • آزمایش خون و ادرار برای تشخیص ویروس ها و سایر بیماری های عفونی
 • تصویر برداری اشعه ایکس یا تصویربرداری پیشرفته (CT یا MRI) از بینی، حلق و قفسه سینه
 • نمونه برداری های کوچک از بینی برای تعیین وجود میکروارگانیسم های زنده و بیماری زا

متأسفانه، هیچ درمان قطعی برای بیماری های مزمن تنفسی فوقانی در گربه ها وجود ندارد. بنابراین، درمان معمولاً شامل مدیریت علائم به همراه مراقبت های مکرر دامپزشکی و دارودرمانی خواهد بود.

آلرژی و عطسه گربه ها

علت عطسه در گربه چیست؟ | دام و پت

بر خلاف انسان، آلرژی معمولا علت اصلی عطسه در گربه ها نیست. در عوض، علائم آلرژی در گربه معمولاً به صورت تحریکات پوستی مانند ضایعات پوستی، خارش و ریزش مو ظاهر می شوند. با این حال، برخی از گربه ها می توانند از علائم دیگری مانند خارش و آبریزش چشم همراه با سرفه، عطسه و خس خس، به ویژه در گربه های مبتلا به آسم رنج ببرند.

این اختلال، که در انسان به عنوان “تب یونجه” شناخته می شود، رینیت آلرژیک نامیده می شود و علائم آن می تواند به صورت فصلی ایجاد شود، زیرا این اختلال به دلیل آلرژن های فصلی مانند گرده گل ایجاد می شود.

متأسفانه هیچ درمان قطعی برای آلرژی در گربه ها وجود ندارد. با این حال، علائم را می توان با یک برنامه درمانی تخصصی تجویز شده توسط دامپزشک مدیریت کرد. این روش درمانی ممکن است شامل تجویز واکسن ها و سایر داروها، همراه با رژیم غذایی خاص باشد.

واکسن ها و عطسه کردن در گربه ها

برخی از واکسن ها، مانند واکسن هایی که برای جلوگیری از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی استفاده می شوند، ممکن است باعث ایجاد عطسه در گربه ها شوند. با این حال، علائم معمولاً طی چند روز برطرف می شوند.

سخن آخر

البته پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. با انجام چند اقدام‌ پیشگیرانه، ممکن است بتوانید گربه خود را سالم نگه دارید و از بروز عطسه جلوگیری کنید.

یکی از بهترین راه های پیشگیری از ویروس های خاص، واکسیناسیون گربه بر اساس برنامه پیشنهادی دامپزشک است. اگر هرگز در مورد سلامتی گربه خود مطمئن نیستید، با دامپزشک خود تماس بگیرید. این همان کاری است که دامپزشک برای آن درس خوانده است!

منبع:

https://bluepearlvet.com/pet-blog/cat-sneezing-does-your-cat-have-a-cold/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا