اسب ها

علت ریزش مو در اسب ها چیست؟

علت ریزش مو در اسب ها چیست؟

علت ریزش مو در اسب ها، می تواند به عوامل عفونی یا خودایمنی مربوط باشد. اما تشخیص علت اصلی ریزش مو در اسب ها تا حدودی مشکل ست. به طور کلی ریزش مو اسب می تواند برای صاحبان آن ها بسیار ناراحت کننده باشد. ریزش مو می تواند علل مختلفی داشته باشد.

به طور قطع، نیش حشرات و خراش ها می توانند درخشش پوست اسب را لکه دار کنند، اما در مواقعی که قسمت هایی از موی اسب شما می ریزند، چه می کنید؟ ریزش مو در اسب، که به آن آلوپسی نیز می گویند، می تواند یک اختلال پیچیده باشد، زیرا می تواند تحت تاثیر علل گوناگونی رخ دهد.

تشخیص علت اختلالات پوستی معمولاً به مشاهده و ثبت روزانه اسب بستگی دارد. مثلا باید بررسی کنید که آیا اسب شما خارش دارد یا موهای اسب به علت عوامل عفونی یا خود ایمنی می ریزد. بیایید برخی از سندرم های شایع را که باعث ایجاد اختلالات پوستی در اسب شما می شوند، بررسی می کنیم.

خارش و علت ریزش مو در اسب ها

خارش می تواند یکی از علائمی باشد که نشان دهنده ریزش موی اسب است. باید به دنبال علائمی مانند قرمزی و زخم در پوست اسب باشید تا بدانید که آیا اسب شما به خارش دچار شده است یا نه.

اختلال ناشی از Onchocerca

یک اختلال خارش دار دیگر که باعث ریزش مو می شود، ناشی از ابتلا به Onchocerca cervicalis است . این انگل از طریق گزش حشرات آلوده به اسب ها منتقل می شود. میکروفیلاریا های مرده این انگل، در حال مرگ، باعث خارش خفیف و ریزش موی ناحیه آلوده می شوند که معمولاً در امتداد شکم، گردن، قفسه سینه و صورت دیده می شوند. گاهی اوقات مشاهده تغییر رنگ در اطراف پوزه یا در امتداد شکم نیز ناشی از مرگ میکروفیلاریا خواهید بود.

خوشبختانه، ایورمکتین این سندرم پوستی را در اسب از بین می برد. این داروی محبوب کرم زدایی، میکروفیلاریا و لاروها را از بین می برد. استفاده از ایورمکتین به دفعات دو یا سه بار در سال، کنترل و تاثیر موثری را فراهم می کند.

درماتیت مگس شاخ

مگس شاخ برای بدست آوردن مواد غذایی از خون اسب ها تغذیه می کند. برای این کار اسب را نیش می زند که این نیش با خارش همراه است. مناطق ریزش مو در کنار گردن یا زیر شکم اسب آسیب دیده ظاهر می شود. استفاده از داروهای حشره کش برای پیشگیری مهم هستند. پمادهای ضد التهابی کورتیکواستروئیدی تحریک موضعی و ریزش مو را کنترل می کنند.

آلودگی به شپش (پدیکلوز)

علت ریزش مو در اسب ها چیست؟ | دام و پت

شپش به خودی خود باعث ریزش مو نمی شوند، اما مقدار زیادی خارش ایجاد کرده و باعث می شوند اسب بطور مداوم پوست خود را بخراشد. با خراش های مکرر ریزش مو اتفاق می افتد. برای تشخیص اینکه آیا اسب شما به شپش آلوده شده است یا نه، باید به دنبال شپش در لا به لای موهای اسب باشید‌.

ذره بین در جستجوی شپش ها به شما کمک می کند. با دقت مناطق زیر یال، شانه ها، پشت و دم را جست و جو کنید. موها را از هم جدا کرده و بدنبال حشرات کوچک و متحرک شبیه شوره سر بگردید. شپش ها به سرعت از نور دور می شوند. شپش مکنده با سرعت کمتری حرکت می کند و ممکن است لازم باشد با دقت به دنبال حشرات ساکن شده در پوست باشید.

شپش ها نمی توانند بیش از یک تا سه هفته در بدن میزبان خود زنده بمانند.

بیماری جرب و ریزش مو در اسب ها

تشخیص جرب در اسب ها نیاز به بررسی نمونه های تهیه شده پوستی در زیر میکروسکوپ دارد. استفاده از ایورمکتین همراه با استفاده موضعی از مواد شیمیایی قوی تجویز شده توسط دامپزشک، توصیه می شود.

درماتوفیتوز (کرم حلقوی)

به عفونت پوستی ناشی از قارچ درماتوفیتوز می گویند. همچنین از عفونت های قارچی پوست به عنوان “کرم حلقوی” یاد می کنند زیرا غالباً ضایعات ناشی از این اختلال از نظر ظاهری بیضی یا گرد هستند. قارچ ها در بخش های تاریک و مرطوب به ویژه در ماه های پاییز و زمستان رشد می کنند.

عفونت های قارچی همچنین می توانند در آب و هوای گرم و مرطوب ایجاد شوند که بسیار مسری هستند و به راحتی توسط وسایل و تجهیزات مشترک بین اسب ها منتقل می شوند.

دوره کمون عفونت های قارچی از یک تا شش هفته طول می کشد. عفونت ممکن است با یک ضایعه مانند کهیر شروع شود و سپس به شکل بیضی ظاهر شود. ضایعات این اختلال پوسته پوسته به نظر می رسند، با ریزش مو همراه هستند و معمولاً در اطراف ناحیه گودی و زین، قسمت های عقب و در امتداد سینه، گردن و صورت دیده می شوند.

معمولاً عفونت کرم حلقوی برای اسب خارش آور و دردناک نیست، اما ممکن است خلاف این موضوع اتفاق بیافتد. کودکان خردسال بسیار مستعد ابتلا به کرم حلقوی هستند، بنابراین نگذارید اسبهای آلوده را لمس کنند.

پوسته پوسته شدن

علت ریزش مو در اسب ها چیست؟ | دام و پت

سوزاندن پوست توسط ادرار یا مدفوع باعث ریزش مو به علت التهاب مزمن پوست می شود که معمولاً در مناطق ریزش، پوست به صورت تکه تکه و پوسته پوسته و دلمه دیده می شود. محیط باید از مواد محرک سوزاننده مانند ادرار، کود و یا اشیا آغشته به فضولات پاک شود.

پاکسازی روزانه قسمت های پایین پا، بهترین راه پیشگیری از این اختلالات است. در برخی موارد، تجویز آنتی بیوتیک سیستمیک ممکن است لازم باشد.

ریزش مو سکه ای

در بهار، اسب ها می توانند نوعی آلوپسی فصلی را تجربه کنند که در آن تکه های بزرگی از مو قبل از رشد موهای جدید ریخته و یک تکه از پوست لخت می شود. این ناحیه از پوست برهنه به نظر می رسد. پس از حدود یک ماه مو دوباره رشد می کند.

سارکوئید

یک نوع سرطان خوش خیم در پوست اسب است که می تواند باعث ریزش مو می شود. در بسیاری از موارد، سارکوئیدها به صورت ضایعات مسطح و بدون مو با ظاهر پوسته پوسته یا موج دار بر روی پوست برهنه ظاهر می شوند. این ضایعات نه خارش دارند و نه دردناک هستند. دقیق ترین روش تشخیص، نمونه برداری از ضایعه است.

در صورت استفاده از وسایل و تجهیزات نظافت آلوده، سارکوئیدها ممکن است از یک اسب به اسب دیگر منتقل. تصور می شود که انتقال بیماری از اسب به اسب یا خاک به اسب، از طریق ویروس های عامل این بیماری انجام می شود. برای محدود کردن انتشار بیماری، استراتژی های بهداشتی محدود کننده انتشار بیماری را انجام دهید.

انواع روشهای درمانی برای این اختلال در دسترس است، با استفاده از روشهایی مانند جراحی یا تزریق مستقیم ترکیبات تحریک کننده سیستم ایمنی بدن (عصاره دیواره سلولی سیس پلاتین یا مایکوباکتریوم) در ضایعه یا با استفاده موضعی مکرر از محصولات مخصوص ضد سرطان، می توان این بیماری را درمان کرد.

مسمومیت با سلنیوم

در مناطق خاصی از کشور که خاک غنی از مواد معدنی سلنیوم دار است، برخی از گیاهان مقدار زیادی سلنیوم در برگهای خود ذخیره می کنند و اسب هایی که روی این گیاهان می چرند یا اسب هایی که با یونجه هایی تغذیه می شوند که در خاکهای غنی از سلنیوم رشد کرده اند، ممکن است دچار مسمومیت شوند که می تواند باعث ریزش مو شود.

عوارض جانبی داروها و ریزش مو در اسب ها

برخی از داروها می توانند باعث ریزش موی سکه ای شوند. با دامپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا دارویی که اسب شما دریافت می کند می تواند باعث ایجاد آلوپسی شود یا خیر.

ریزش مو در اسب ها چگونه درمان می شود؟

علت ریزش مو در اسب ها چیست؟ | دام و پت

درمان نیاز به انجام دقیق مراقبت های بهداشتی دارد. تمام برس ها، زین و سایر وسایل اسب باید شسته و ضد عفونی شوند و هر اسب باید تجهیزات تعیین شده مخصوص خود را داشته باشد تا احتمال انتقال از اسب آلوده به اسب سالم کاهش یابد. ملافه های آلوده را برداشته و با مواد سفید کننده، مانند کلرهگزیدین یا کلرید بنزالکونیوم ضد عفونی کنید. اسبهای آلوده را از دیگران جدا کنید.

استحمام روزانه در هفته اول، سپس یک یا دو بار در هفته، برای کنترل عفونت ضروری است. بهترین ضدعفونی کننده ها شامل شامپوهای ید رام، شامپوهای کلرهگزیدین، ​​مواد مخصوص سفید کننده رقیق (محلول 0.5٪)، محلول های گوگرد آهک 5٪ و اسپری های ضد قارچ موثر هستند.

نمک و پماد موضعی را می توان به عنوان دارو در ضایعات کوچک استفاده کرد. محصولات مفیدی شامل میکونازول، کلوتریمازول و تیابندازول نیز موجود هستند. در موارد شدید که در اسبهای دارای سیستم ایمنی سرکوب شده یا بسیار جوان اتفاق می افتد، ممکن است داروی ضد قارچی سیستمیک برای کمک به سیستم ایمنی بدن اسب در از بین بردن بیماری استفاده شود.

در بیشتر موارد، هنگامی که سیستم ایمنی اسب فرصتی برای شناسایی و پردازش عفونت پیدا می کند، کرم حلقوی خود به خود محدود می شود. با رعایت اصول بهداشتی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و حمام های مکرر با مواد ضدعفونی کننده، بیشتر اسبها حدود شش هفته عفونت را سرکوب می کنند.

درمان شپش در اسب

درمان اسب شامل استحمام با شامپو های مناسب دارویی است که مخصوص شپش درمانی در نظر گرفته شده اند. بزرگترین مشکل شست و شو این است که آلودگی با شپش معمولاً در زمستان یا اوایل بهار و هنگامی که پوست اسب ضخیم تر شده است، اتفاق می افتد.

این زمان ها، زمان های سختی برای شستن اسب هستند. شپش ها نمی توانند در دمایی بالاتر سطح بدن که در اوقات گرم سال بیشتر است، تولید مثل کنند یا زنده بمانند. محصولات پیرترین یا پرمترین موضعی که به فاصله دو هفته استفاده می شوند، مانند ایورمکتین که در دو دوز با فاصله دو هفته تجویز می شود، در درمان شپش موثر هستند. همچنین باید لوازم نظافت اسب را با استفاده از حشره کش تمیز کنید تا پس از درمان موفقیت آمیز، او دوباره آلوده نشود.

به نظر می رسد اسب های سالم با سیستم ایمنی قوی، کمتر تحت تأثیر شپش قرار می گیرند. شرایط ازدحام بیش از حد در محل نگهداری اسب، تغذیه نامناسب یا بهداشت نامناسب محیط از عواملی هستند که شرایط محیط را برای شپش ها مطلوب می کنند. نور آفتاب و نظافت منظم ابزار موثری برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به شپش است.

علت ریزش مو در اسب ها چگونه تشخیص داده می شود؟

علت ریزش مو در اسب ها چیست؟ | دام و پت

مشکلات پوستی در اسبها متنوع است و در بسیاری از موارد ممکن است معاینه بصری این ضایعات، به تشخیص درست منجر نشود. بهترین وسیله برای تشخیص علت مشکل پوستی اسب، انجام بیوپسی پوست توسط دامپزشک است.

علاوه بر این، یک نمونه پوستی می تواند برای تعیین نوع سلول یا شناسایی ارگانیسم های انگلی، زیر میکروسکوپ بررسی شود و یا یک نمونه بافت را می توان در صورت لزوم برای آزمایش تشخیص ارگانیسم قارچی یا باکتریایی به آزمایشگاه ارسال کرد. انجام این آزمایش ها، ساده و با کمترین ناراحتی برای اسب شما انجام می شود.

سوالات زیر می توانند در تشخیص علت ریزش موی اسب تان به شما کمک کنند:

 • ضایعه ابتدا در کجا ظاهر شد؟
 • آیا ضایعه گسترش یافته است؟
 • ضایعه در چه فصلی ظاهر شد؟
 • آیا اسب مشکل پزشکی دیگری داشته است؟
 • ضایعه (های) پوستی در کجا واقع شده است؟
 • آیا اسب به مکان های مختلفی سفر کرده است؟
 • از چه زمانی ضایعه (های) روی پوست اسب وجود داشته است؟
 • رژیم غذایی اسب (شامل مکمل ها و غذاهای مخصوص اسب) چگونه است؟
 • آیا ضایعات اسب شما را می آزارد(یعنی آیا او آن را خراشیده یا گاز می گیرد)؟
 • آیا سایر اسبهای موجود در محل نیز به همین ترتیب تحت تأثیر قرار گرفته اند؟
 • ضایعه چگونه است؟ آیا ریزش مو وجود دارد؟ قرمز است؟ گال است؟ پوسته پوسته است؟

با پاسخ دادن سوالات می توانید تا حد زیادی در تشخیص علت عارضه موفق شوید. تشخیص دقیق یعنی موفقیت بیشتر در درمان.

منبع:

https://thehorse.com/13864/hair-loss-in-horses-3/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا