گربه ها

علت خروپف گربه ها چیست؟

خروپف گربه ها یک صدای آزاردهنده است، به خصوص اگر گربه شما شب ها نزدیک شما بخوابد. متأسفانه، جلوگیری از خروپف یک گربه آسان نیست، اما می‌توانید اقداماتی را برای آرام کردن صدا و جلوگیری از بدتر شدن خروپف انجام دهید. برخی از گربه ها به طور طبیعی خروپف می کنند، در حالی که برخی دیگر به دلیل چاقی، وضعیت بد خوابیدن، هوای خشک، کوتاهی سر و عفونت های تنفسی این کار را انجام می دهند.

خروپف به دلیل ارتعاشات در مجرای بینی و گلو ناشی از انسداد یا محدودیت جریان هوا در هنگام خواب عمیق رخ می دهد. همچنین خروپف در گربه ها به ویژه نژادهای براکیسفالیک با صورت صاف و پوزه کوتاه مانند پرشین ها رایج است. خروپف معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، مگر اینکه به طور ناگهانی تغییر کند.

آیا خروپف کردن گربه ها طبیعی است؟

گربه ها چرخه های خواب مختلفی دارند. کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده دریافت که گربه ها وارد مرحله خواب (REM) می شوند. آنها در این مرحله حرکات سریع چشم، شل شدن عضلات، انقباضات و سایر فعالیت های ماهیچه ای صورت را تجربه کردند. بعد از REM، گربه ها وارد یک خواب عمیق می شوند، یعنی زمانی که گربه آرامش بیشتری دارد. این مرحله وظیفه بازسازی و ترمیم بدن را بر عهده دارد. همچنین زمانی است که گربه بیشتر احتمال دارد خروپف کند.

خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌های هوایی فوقانی بینی، حلق و دهان در مرحله خواب به شدت ارتعاش کنند.خروپف ناشی از انسداد راه هوایی فوقانی یا بافت نرم است که با عبور هوا از بینی یا گلو تداخل دارد. انسدادها می توانند شامل تومورها، پولیپ ها یا اجسام خارجی باشند. عواملی که می توانند باعث خروپف شوند، عبارتند از:

وضعیت خواب

اگر گربه ای به پشت دراز بکشد یا سر یا گردن خود را به گونه ای بچرخاند که جریان هوای او را محدود کند، ممکن است صدای خروپف گربه خود را بشنوید یا شدیدتر از حد معمول نفس بکشید. گربه شما در نهایت با حرکت خودش این وضعیت را اصلاح می کند.

اضافه وزن

گربه های بزرگتر با چربی اضافی بیشتر احتمال دارد خروپف کنند. چربی در بافت های اطراف راه های هوایی فوقانی انباشته می شود و جریان هوا را محدود می کند و فشار بیشتری بر مجرای بینی گربه شما می افزاید.

براکیسفالیک

Brachycephalic به معنای سر کوتاه است. نژادهایی با مجرای بینی کوتاه و کام دراز، مانند گربه های ایرانی، هیمالیا و برمه، بیشتر خروپف می کنند. از آنجایی که آنها برای داشتن بینی های کوتاه تر پرورش یافته اند، بافت موجود در مجاری هوایی فوقانی باعث سطح بالاتر صدا می شود. حتی ممکن است صدای خروپف این نژادها را در هنگام بیداری بشنوید. همچنین ممکن است نفس کشیدن برای آنها دشوار باشد، که اغلب می تواند شبیه خروپف باشد اما نشان می دهد که مجرای بینی گربه شما مسدود شده است.

هوای خشک در خانه

اگر در ارتفاع زیاد یا در آب و هوای خشک زندگی می کنید، ممکن است هوا دهان و مجرای بینی گربه را هنگام خواب خشک کرده و باعث خروپف او شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که صدای خروپف طبیعی گربه‌تان بلندتر می‌شود، زیرا رطوبت لازم برای کاهش صدای خروپف را دریافت نمی‌کند. قرار دادن یک مرطوب کننده در جایی که می خوابد می تواند به هوا رطوبت اضافه کند.

ژن ها

برخی از گربه ها به طور طبیعی خروپف می کنند. ممکن است از بدو تولد شروع شود یا بعداً در زندگی ایجاد شود. در هر صورت، طبیعی است و به ندرت باعث نگرانی می شود، مگر اینکه گربه شما خوب نشود و علائم دیگری را در کنار خروپف نشان دهد.

خیره شدن گربه ها و ۱۴ علت اصلی آن را بشناسید.

خروپف گربه ها به چه معناست؟

علت خروپف گربه ها چیست؟ || دام و پت

برخی صداها شبیه خروپف هستند و ممکن است اشتباه گرفته شوند. مهم است که عادات خروپف گربه خود را برای تغییرات ناگهانی که ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد نظارت کنید:

خوابیدن

اگر گربه شما هنگام خواب خروپف می کند، احتمالاً به این دلیل است که در آرام ترین حالت خود قرار دارد. بافت در مجرای بینی و گلو نرم است، در حالی که ارتعاشات باعث صدای نرم خروپف می شود. گربه‌هایی که بافت اضافی دارند یا بیشتر در حالت آرام‌تر می‌خوابند، بیشتر خروپف می‌کنند.

آرام

اگر گربه شما آرام است (خواب نیست) و صدای خروپف می دهد. ممکن است یک عفونت تنفسی خفیف داشته باشد که باعث انسداد کوچک راه‌های هوایی شده است. همچنین تنفس سنگین می تواند با خروپف اشتباه گرفته شود. این نشانه خوبی است زیرا نشان می دهد گربه شما در کنار شما آرام است و از استراحت لذت می برد.

خر و پف در بیداری

گربه هایی که در بیداری صدای خروپف می کنند، راه هوایی یا بافت نرمی دارند که مانع از عبور هوا به طور تمیز از گلو یا بینی می شود. این اغلب در نژادهای براکیسفالیک رخ می دهد. صدای خروپف ممکن است یک استرتور (صدای کوتاه) یا استریدور (صدای بلند) باشد که گاهی در طول تنفس رخ می دهد.

با این حال، گربه شما ممکن است یک عفونت تنفسی یا شرایطی داشته باشد که صدایی شبیه به خروپف ایجاد کند. اگر متوجه شدید صدای خس خس سینه از ریه ها ناشی می شود، گربه شما ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد. گربه شما همچنین ممکن است آسم داشته باشد که به درمان مداوم نیاز دارد.

خروپف در گربه های پیر

عضلات اطراف گلو، دهان و بینی ضعیف‌تر می‌شوند و باعث می‌شوند لرزش‌های این نواحی شدیدتر شوند. مشکلات تنفسی در گربه های مسن شایع است. عفونت ها و بیماری ها می توانند بافت نرم اطراف مجرای بینی و گلو را تحت تاثیر قرار دهند و باعث شوند گربه شما صداهایی شبیه خروپف ایجاد کند، چه بیدار باشد و چه در خواب.

آیا گربه های صورت صاف مشکل تنفسی دارند؟

علت خروپف گربه ها چیست؟ || دام و پت

«براکی» به معنای کوتاه شده و «سفالیک» به معنای سر است. نژادهای گربه براکیسفالیک استخوان های کوتاه تری در صورت و بینی دارند، به این معنی که آناتومی بین این ساختارها و بافت تغییر می کند. این اغلب باعث مشکلات تنفسی و خروپف در هنگام خواب می شود.

کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده دریافت که جمجمه کوتاه یک گربه براکیسفالیک بر گزارش های مالک در مورد افزایش مشکل تنفسی یا صدا تأثیر می گذارد. این نژادها همچنین مستعد ابتلا به سندرم راه هوایی براکی سفالیک هستند که به مجموعه ای از ناهنجاری های راه هوایی فوقانی اشاره دارد که گربه های براکی سفالیک را تحت تاثیر قرار می دهد.

این ناهنجاری ها عبارتند از:

  • یک نای هیپوپلاستیک. نای گربه کوچک است و صدا را محدود می کند.
  • کام نرم کشیده . قسمت نرم سقف دهان بیش از حد طولانی است و ورودی نای را مسدود می کند.
  • نارس. استنوتیک سوراخ های بینی فشرده یا باریک هستند که جریان هوا را به بینی محدود می کند.
  • ساکول های حنجره ای اوورت شده. ساکول های حنجره کیسه های کوچکی هستند که در داخل جعبه صدا یافت می شوند. آنها به دلیل تنگی نارس یا کام نرم کشیده به سمت بیرون می چرخند یا به داخل راه هوایی مکیده می شوند. در نهایت، این کیسه ها جریان هوا را مسدود می کنند.

گربه های مبتلا ممکن است هنگام نفس کشیدن صداهای بلندتری تولید کنند و احتمالاً هنگام خواب خروپف می کنند.

نژادهای براکیسفالیک زیر بیشترین احتمال خروپف را دارند:

گربه های ایرانی

علت خروپف گربه ها چیست؟ || دام و پت

چرا گربه های ایرانی خروپف می کنند؟ آنها به داشتن مشکلات تنفسی معروف هستند. آنها همچنین حملات خروپف دارند و می توانند مشکلات مربوط به خوردن را ایجاد کنند. برخی از ایرانیان غذای خود را با زیر زبان خود می گیرند و باعث کم خوری آنها می شود. سوراخ‌های بینی باریک، کام‌های نرم و نای‌های کوچک آنها منجر به تنفس سخت و خروپف پر سر و صدا در هنگام خواب می‌شود. برخی از ایرانیان برای داشتن یک زندگی عادی نیاز به مداخله پزشکی دارند.

هیمالیا

هیمالیاها به دلیل ژن های ایرانی خود، جمجمه های فشار داده شده را به ارث برده اند که می تواند تنفس این نژاد را محدود کند. هنگامی که هیمالیا در مرحله خواب عمیق است، خروپف پر سر و صدا ممکن است رخ دهد. اگر هیمالیا دارای کام نرم کشیده باشد (نه همه آنها) که بافت نرمی است که سقف دهان را تشکیل می دهد، ورودی نای می تواند مسدود شود و باعث خروپف شود.

مو کوتاه عجیب و غریب

گربه های مو کوتاه عجیب و غریب مستعد چاقی هستند. این وضعیت می تواند احتمال خروپف را افزایش دهد زیرا چربی اضافی به مجاری تنفسی فشار وارد می کند و جریان هوا را محدود می کند. موهای کوتاه عجیب و غریب بیشتر احتمال دارد به سندرم براکیسفالیک یا سندرم دیسترس تنفسی مبتلا شوند. این امر بر گربه هایی با بینی کوتاه و صورت صاف تأثیر می گذارد. از آنجایی که فضای کمتری برای رشد بافت وجود دارد، کام نرم برای دهان بیش از حد دراز می شود و در راه هوایی آویزان می شود.

در آنها سوراخ های بینی و نای اغلب خیلی کوچک هستند. این مسائل باعث انسداد راه های هوایی می شود که در بدترین موارد منجر به آپنه خواب و خروپف شدید خواهد شد. تورم و احتقان نیز می تواند در ریه ها ایجاد شود، بنابراین مشکل را تشدید می کند.

پرشین نقره ای (گربه چینچیلا)

پرشین به اندازه سایر نژادهای براکیسفالیک مستعد ابتلا به مشکلات سلامتی نیست. بینی آنها صاف نیست، اما پوزه کوتاهی دارند. این می تواند باعث خروپف در مرحله خواب عمیق شود. این گربه معمولاً ساکت تر از سایر گربه های صورت صاف است.

اسکاتلندی فولد

اسکاتلندی فولد طیفی از مشکلات سلامتی دارد. صورت آنها به اندازه نژادهای ایرانی یا هیمالیا صاف نیست، اما پوزه کوتاه آنها آنها را مستعد خروپف می کند، اگرچه معمولاً صداهای آرام و ملایمی دارند.

سلکرک رکس

این نژاد به دلیل مشکلات تنفسی مشترک شناخته شده نیست، اما آنها نسبت به سایر نژادهای گربه با پوزه بلندتر مستعد خروپف هستند. آنها در هنگام خواب به جای صداهای بلند و خفه کننده صداهای خروپف ملایم تولید می کنند.

چرا گربه ها همه چیز را بو می کنند؟

چرا صدای تنفس گربه من شبیه خروپف است؟

اگر گربه شما بیدار است و صداهای خروپف تولید می کند، احتمالاً به دلیل یک مشکل سلامتی در تنفس مشکل دارد. در بین دامپزشکان، استرتور به عنوان صدای خروپف یا خروپف با صدای کم توصیف شده که از جریان هوای متلاطم ناشی از انسداد جزئی راه هوایی فوقانی ناشی می‌شود. که از جایی بین مجرای بینی و پشت گلو رخ می دهد. علاوه بر صدای خروپف، تنفس گربه شما ممکن است شبیه گرفتگی بینی باشد.

استریدور یک صدای خس خس با صدای بلندتر است. احتمالاً ناشی از انسداد حنجره یا نای است و در هنگام نفس کشیدن گربه به گوش می رسد. استریدورها نیز ممکن است به دلیل عفونت های باکتریایی ایجاد شوند. خس خس سینه یا صدای سوت بلند مداوم که هنگام بازدم گربه شنیده می شود، احتمالاً ناشی از باریک شدن یا انسداد در مجاری هوایی تحتانی است.

چگونه تشخیص دهیم که خروپف گربه یک مشکل است؟

اگر خروپف به تازگی شروع یا گربه شما قبلاً هرگز خروپف نکرده باشد، بیشتر قابل توجه خواهد بود. اگر متوجه هر یک از موارد زیر شدید، از دامپزشک راهنمایی بخواهید:

  • کاهش اشتها یا افزایش خستگی
  • تنفس سریع و کشیده شدن گردن در حالت نشسته. این می تواند نشان دهنده اختلال در تنفس باشد.
  • ترشح از چشم و بینی. این می تواند نشان دهد که گربه شما دارای مخاط در مجرای بینی ناشی از عفونت تنفسی است.
  • سرفه، پراکندگی، خرخر کردن سریع هوا، یا تنفس با دهان باز. این علائم نشان می دهد که گربه شما یک مشکل تنفسی پیدا کرده است که باعث ایجاد صداهای خروپف می شود که در واقع خروپف نیستند.

چگونه خروپف گربه ها را متوقف کنیم؟

علت خروپف گربه ها چیست؟ || دام و پت

برخی از گربه ها مستعد خروپف هستند و در تمام زندگی خود این کار را انجام می دهند. پیشگیری از خروپف طبیعی سخت است. تا زمانی که گربه شما شاد و سالم است، خروپف به ندرت باعث نگرانی می شود. با این حال، گاهی اوقات می توان از خروپف جلوگیری کرد:

کاهش وزن

گربه های دارای اضافه وزن مستعد خروپف هستند زیرا وزن اضافی آنها مجاری هوایی فوقانی را تحت تأثیر قرار می دهد یا آن ها را مسدود می کند. همانطور که گربه شما وزن کم می کند، باید متوجه شوید که خروپف آرام می شود. حتی ممکن است به طور کامل متوقف شود.

رطوبت ساز

استفاده از مرطوب‌کننده در مکان‌هایی که هوای خشک دارد، رطوبت را به محیط اطراف می‌افزاید و خروپف گربه‌تان را کاهش می‌دهد. مرطوب کننده ها می توانند به احتقان بینی و گلو کمک کنند و از خشک شدن سیستم تنفسی جلوگیری کنند.

حذف اجسام خارجی

خروپف اغلب با استفراغ، اسهال، کاهش اشتها، درد و بی حالی همراه است. اگر خروپف گربه شما ناشی از اشیاء خارجی، تومورها یا پولیپ ها باشد، دامپزشک می تواند این انسدادها را برطرف کرده و راه های هوایی گربه شما را پاک کند.

فضای خواب راحت

اگر گربه شما به طرز نامناسبی می خوابد، می تواند به این دلیل باشد که نمی تواند جایی را پیدا کند که احساس راحتی کند. گربه‌ها عجیب‌ترین مکان‌ها را برای خواب پیدا می‌کنند، اما همیشه به شما کمک می‌کند که یک تخت یا محل نشیمن فراهم کنید که آرامش و گرما را برای گربه شما فراهم کند. قرار دادن پتو و بالش در نقاط مورد علاقه گربه، او را تشویق می کند تا به درستی دراز بکشد و خطر خم شدن سر یا گردن گربه را به گونه ای کاهش می دهد که نفس کشیدن را دشوار می کند.

خروپف معمولاً یک فرآیند طبیعی است، به خصوص در نژادهای با صورت صاف، که در تمام طول زندگی گربه شما ادامه دارد. حتی اگر با بزرگتر شدن گربه خروپف شروع شود، معمولاً فقط بخشی از روند پیری است. خروپف گربه خود را کنترل کنید زیرا تغییرات ناگهانی می تواند یک مشکل سلامتی را برجسته کند که باید توسط دامپزشک برطرف شود.

چرا گربه ها چشمان خود را می بندند؟

منبع
https://www.seniorcatwellness.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا