سگ ها

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟

آیا سگ شما اخیراً بیش از حد “پنجه” خود را می جود؟ به دنبال این هستید که علت جویدن پنجه در سگ چیست؟ آیا سگ تان در حال جویدن و گاز گرفتن پاهای خود است و یا به طرز عجیبی پاها و انگشتان خود را لیس می زند؟ چنین رفتاری نه تنها عجیب (و نامناسب در حضور مهمانان!) به نظر می رسد، بلکه می تواند باعث نگرانی صاحب حیوان خانگی شود. این‌ مشکل چقدر جدی است؟

اگر جویدن یا لیسیدن پنجه های سگ شما شدید، طولانی یا مکرر است، باید نگران باشید. و اگر سگ، علاوه بر جویدن و گاز گرفتن دست و پا، لنگ می زند یا ناحیه “بیش از حد لیسیده” قرمز، متورم، خونریزی یا بو دارد، قطعاً باید به یک دامپزشک مراجعه کنید.

در این مقاله، لیستی از شایع ترین عللی که به خاطر آن ها، سگ ها پنجه های خود را بیش از حد جویده و گاز می گیرند، گردآوری کرده ایم.

چرا سگ ها پاهایشان را می جوند؟ 

ممکن است چند مسئله مختلف در مورد سگ خانگی تان وجود داشته باشد. جویدن یا لیس زدن پا، به خودی خود می تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند. سوال این است که چرا سگ ها پاهایشان را می جوند؟ پاسخ آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست.

البته، توضیح ساده ای برای این رفتار وجود دارد. اما یافتن علت جویدن پا می تواند پیچیده باشد. بروز رفتار جویدن پنجه در سگ های خانگی، می تواند تحت تاثیر علل گوناگونی به وقوع بپیوندد. با این وجود، جویدن و لیس زدن پا رفتارهای شایعی هستند.

این که یک سگ پای خود را لیس می زند، لزوماً به این معنی نیست که حیوان خانگی تان باید سریعا به کلینیک دامپزشکی منتقل شود. اما اگر این رفتارها به طور ناگهانی و شدید، برای مدت طولانی، ظاهر شوند، می توانند باعث نگرانی صاحب سگ خانگی شوند.

۱۰علائم هشدار دهنده درد در سگ ها را بشناسید.

خشکی پوست و جویدن بیش از حد پنجه در سگ ها

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟ | دام و پت

در ماه های زمستان یا در آب و هوای خشک، سگ ها می توانند مانند ما خشکی پوست را تجربه کنند. اما سگ ها به جای مرطوب کردن یا استفاده از لوسیون های مرطوب کننده، ممکن است پنجه های خود را لیس بزنند تا خشکی پوست خود را، تا جایی که ممکن است، برطرف کنند.

علاوه براین، خشکی پوست ممکن است نشان دهنده این باشد که سگ شما به اندازه کافی از اسیدهای چرب در رژیم غذایی خود استفاده نمی کند. مصرف اسیدهای چرب به حفظ سلامتی و انعطاف پذیری پوست و پوشش بدن سگ های خانگی تان، کمک می کند.

اگر فکر می کنید ممکن است دلیل خشکی پوست سگ خانگی‌ تان، چنین باشد، می توانید  چند بار در هفته، برای رفع این کمبود، مقداری روغن زیتون، روغن آووکادو، روغن نارگیل یا روغن ماهی به غذای سگ خود اضافه کنید. همچنین، می توانید استفاده از کرم های پوستی را که مخصوص حیوانات تهیه شده است، در نظر بگیرید.

آلرژی و جویدن بیش از حد پنجه در سگ ها

یکی از پاسخ ها به این سوال که “چرا سگ ها پاهای خود را می جوند؟” آلرژی است. اگر بروز این رفتار با تغییر فصل منطبق باشد، این همزمانی نشان می دهد که یک آلرژن محیطی مانند گرده، کپک یا گرد و غبار ممکن است باعث بروز این رفتار شده باشند.

جویدن طولانی مدت می تواند نشان دهنده وجود حساسیت غذایی باشد. اما تعیین دقیق مواد حساسیت زای موجود در غذا، دشوار و زمان بر است. تشخیص ماده آلرژن، یک فرایند آزمایش و خطا است و نمی توان پیش بینی کرد که فقط با نگاه کردن به غذای سگ، ماده آلرژن را تشخیص دهید.

یک آزمایش 12 هفته ای حذف مواد غذایی، بهترین نتیجه را برای یافتن یک آلرژن خاص ارائه می دهد.

عوامل حساسیت زا در سگ ها

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟ | دام و پت

سگ ها ممکن است به گرده ها و کپک ها حساسیت فصلی داشته باشند. علاوه براین، ممکن است که این حیوانات، به محصولات تمیز کننده یا مواد شیمیایی مورد استفاده در خانه شما، حساسیت نشان دهند. اما حساسیت های غذایی که در بین سگ ها ایجاد می شوند نیز، اغلب باعث تحریک پوست شده و قسمت های مختلف بدن سگ خانگی را تحت تاثیر قرار می دهند.

برخی از سگ ها، به پروتئین های خاصی در غذای خود (گوشت گاو، گوسفند، لبنیات، مرغ، گندم، تخم مرغ، ذرت یا سویا) واکنش نشان می دهند، اما تشخیص عنصر مزاحم، یعنی ماده ای که باعث بروز حساسیت در سگ خانگی می شود، دشوار است.

برای اینکه سگ دچار حساسیت شود، باید قبلاً با ماده مورد نظر مواجه شده باشد، به این معنی که احتمالاً یکی از اجزای موجود در غذای سگ شما عامل ایجاد مشکل در حیوان خانگی تان است. با دامپزشک خود در مورد غذاهایی که به سگ خود می دهید، صحبت کرده و نحوه تغییرات تغذیه ای را که از تحریک پوست جلوگیری می کنند، بررسی کنید.

نقطه داغ سگ چیست؟

انگل ها و جویدن بیش از حد پنجه در سگ ها

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟ | دام و پت

کک ها، کنه ها و سایر انگل های خارجی، مطمئناً باعث بروز خارش می شوند. در چنین شرایطی، ممکن است سگ شما با لیسیدن یا جویدن حشرات کوچک، سعی کد که مشکل را برطرف کند. پیدا کردن کنه راحت تر است، اما کک ها به ندرت قابل مشاهده هستند و به همین دلیل، تشخیص کک ها مشکل است. اگر‌ تعداد کک ها زیاد باشد، می‌ توان راحت تر‌ آن ها را تشخیص داد.

اگر نمی توانید علت دیگری برای رفتار سگ خود تشخیص دهید. در مورد ابتلا به انگل ها، با دامپزشک خود صحبت کنید. به ویژه اگر قبلاً درمان منظمی برای کنه و کک را انجام نمی داده اید.

ناراحتی روانی و جویدن بیش از حد پنجه در سگ ها

سگ ها و بسیاری از حیوانات، از جمله انسان ها، وقتی احساس اضطراب، تنهایی، افسردگی یا کسالت می کنند، خود را بیش از حد مرتب می کنند. لیسیدن پنجه ها ممکن اس، در شرایطی که سگ اضطراب داشته و یا از طرف صاحب خود، محبت کافی دریافت نمی کند، آرام بخش باشد.

البته، برخی از سگ ها به طور طبیعی مضطرب هستند، به ویژه هنگامی که صاحبان آن ها، از خانه خارج می شوند. برخی از سگ های خانگی، بی توجهی یا سوءاستفاده ای را تجربه می کنند. این شرایط باعث افزایش اضطراب و ترس آن ها می شود. توجه کنید که سگ شما چگونه رفتار می کند و محرک های محیطی احتمالی این حیوان کدام اند.

اگر سگ شما اغلب اوقات تنها است، افزایش زمان بازی و گردش با سگ، می تواند مشکلات این حیوان را به شدت کاهش دهد. البته، این موضوع عجیب خواهد بود اگر سگ شما هرگز خود را لیس نزند. اما اگر سگ شما هنوز هم بعد از چند روز یا یک هفته، همان منطقه قبلی بدن خود را لیس می زند، حتماً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

مداخله به موقع و جستجوی راه حل، بسیار مهم است. زیرا این رفتار می تواند تبدیل به یک عادت دائمی شود. مشکلی که به صورت آسیب شروع می شود، ممکن است منجر به لیسیدن شود، اما سگ شما ممکن است متوجه شود که از احساس ناشی از لیسیدن، خوشش می آید.

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن چیست؟

بیماری های مختلف و جویدن پنجه در سگ ها

یکی دیگر از پاسخ ها به این سوال که “چرا سگ ها پاهای خود را می جوند؟” ابتلا به بیماری های مختلف است. بروز بیماری های پوستی متعدد بین انگشتان پا، می توانند باعث بروز رفتار جویدن در سگ ها شوند. علاوه بر این، آسیب یا درد (مانند آرتروز یا دیسپلازی مفصل ران )، و همچنین بیماری های خود ایمنی، کیست ها، تومورها و سرطان، می توانند منجر به جویدن پا در سگ های خانگی شوند.

برخی از سگ ها ممکن است به دلیل ابتلا به عفونت های پوستی ناشی از عدم تعادل هورمونی، یعنی وجود مقدار بیش از حد کورتیزول یا کمبود هورمون تیروئید، پنجه های خود را، بیش از حد جویده یا گاز بگیرند.

عوارض لیسیدن در سگ ها

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟ | دام و پت

فرآیند لیسیدن ممکن است باعث وارد شدن آسیب به پنجه شود (زبان سگ ها خشن و مرطوب است!)، بنابراین، سگ خانگی، در صورت بدتر شدن زخم، برای درمان آسیب، همچنان پنجه خود را لیس خواهد زد. این رفتار می تواند منجر به بروز آسیب های جدی در پنجه سگ شود.

همچنین، لیسیدن بیش از حد پنجه ها، می تواند با بروز عفونت قارچی یا باکتریایی پوست همراه باشد. بنابراین، اگر متوجه شدید که سگ شما زیاد پنجه های خودش را لیس می زند، به دنبال درمان باشید.

لیس زدن پنجه ها (گاهی اوقات لیس زدن بیش از حد)، سگ دچار صدمه ای مانند زخم یا سوراخ شدن پنجه، انگشتان یا احتمالاً شکستگی پنجه یا انگشت شست، است. بنابراین، باید در اسرع وقت، مشکل سگ خانگی تان را برطرف کنید.

پنجه (یا هر ناحیه ای که بیش از حد آسیب دیده است) را، به صورت دقیق بررسی کنید. به دنبال علائم قابل مشاهده آسیب در ناحیه مورد نظر، باشید. مراقب ترک خوردگی یا برآمدگی، یا هرگونه بریدگی یا پارگی و زخم بر روی قسمت های مختلف پنجه سگ خانگی تان باشید.

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر را بشناسید.

سخن آخر

این طبیعی است که گاهی اوقات، سگ های خانگی، پنجه های خود را لیسیده و یا گاز بگیرند. اما در صورتی که این رفتار سگ، بیش از حد و به طور مزمن انجام می شود. نشان می دهد که سگ خانگی تان با مشکلی در سلامتی جسمی و روانی خود مشکل دارد.

به همین دلیل، در صورت بروز رفتار جویدن بیش از حد پنجه در سگ خانگی تان، ابتدا باید تلاش کنید که علت ایجاد کننده این رفتار‌ در سگ خانگی تان را بیابید. پس از شناخت علت بروز این رفتار، خواهید توانست به طور موثر، مشکل سگ خانگی‌ تان‌ را رفع کنید.

شرایطی مانند خشکی پوست سگ خانگی در هوای زمستانی، آب و هوای خشک یا کمبود اسیدهای چرب در رژیم غذایی، می تواند باعث ایجاد رفتار جویدن بیش از حد پنجه در سگ ها شود. ترک خورن پنجه سگ خانگی، می تواند مقصر اصلی بروز رفتار جویدن بیش از حد در سگ های خانگی باشند.

کک ها، کنه ها و سایر انگل ها، پوست را تحریک می کنند. همچنین برخی صابون ها و شامپوها، نمکی که برای جلوگیری از یخ زدگی خیابان های پر از برف و مواد شیمیایی مانند آفت کش های چمنزار و باغ، می توانند باعث بروز جویدن بیش از حد در سگ ها شوند.

گرد آورنده
https://www.dogster.com/dog-health-care/why-do-dogs-chew-their-feet
منبع
https://www.rover.com/blog/why-dogs-chew-paws/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا