گربه ها

علائم هاری در گربه ها

علائم هاری در گربه ها

برای بررسی علائم هاری در گربه ها باید اول به با بیماری هاری آشنا شویم. هاری یک ویروس کشنده است که به سیستم عصبی پستانداران آسیب می رساند. این بیماری مشترک انسان و دام می تواند از طریق گاز گرفتن حیواناتی که قبلاً به آن مبتلا شده اند به انسان ها و سایر حیوانات سرایت شود. هاری، غالباً بر حیوانات وحشی مانند: راکون، راسوی گندناک و خفاش تأثیر می گذارد. اما این بیماری، به راحتی می تواند گربه ها و سگ های اهلی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

گزارش ها حاکی از آن است که این بیماری در گربه های بیشتر از سگ ها مشهود است، شاید دلیل آن این باشد که تعداد بیشتری از گربه ها مجاز به پرسه زدن آزادانه هستند و ممکن است با حیوانات وحشی هار یا ولگرد در ارتباط باشند.

پس از اینکه گربه مبتلا به هاری شد، ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا علائم هاری در گربه ظاهر شود. یک هفته بعد از ظاهر شدن علائم هاری، گربه می میرد. هیچ درمانی برای حیوانات وجود ندارد. به همین دلیل واکسیناسیون هاری برای همه گربه ها کاملاً ضروری است.

علائم هاری در گربه ها به طور معمول در سه مرحله وجود دارد: مقدماتی، تحریک کننده و فلج کننده.

در مورد حیوانات خانگی و هاری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مرحله قبل از استقرار بیماری

علائم هاری در گربه ها ||دام وپت

قبل از بروز علائم هاری، ممکن است متوجه زخم حاصل ازگزیدگی یا آبسه در گربه خود شوید. این زخم ممکن است توسط حیوان وحشی، گربه دیگری یا حتی یک سگ مبتلا به هاری به وجود آمده باشد.

دامپزشک باید هرگونه زخم حاصل از گزیدگی یا آسیب دیگری را در اسرع وقت درمان کند. در مورد سابقه واکسیناسیون هاری گربه خود با دامپزشک صحبت کنید تا بتوانید خطر ابتلا به این بیماری را بهتر تشخیص دهد.

اگر گربه قبلاً علیه هاری واکسینه شده باشد، دامپزشک شما ممکن است پس از گزش، واکسیناسیون مجدد را توصیه کند. به خصوص اگر زمان واکسن منقضی شده باشد. در اینصورت ایمنی بدن گربه بهبود می یابد و از ابتلا به هاری جلوگیری می شود.

اگر گربه هرگز واکسینه نشده است، هیچ درمانی وجود ندارد. این حیوانات معمولاً نیاز به قرنطینه دارند و علائم هاری رانشان می دهند. متأسفانه، زمانی که علائم این بیماری آغاز می شود مرگ آسان، تنها انتخاب ممکن است.

دوره نهفتگی هاری در گربه ها معمولا یک تا سه ماه پس ازابتلا، طول می کشد. اما، در برخی موارد ممکن است بیشتر طول بکشد. در طی این مدت، ویروس از طریق بدن به سیستم عصبی نفوذ پیدا می کند و در نهایت به مغز می رسد. علائم ابتلا به هاری پس از این دوره، ظاهر می شوند. یک هفته بعد از اینکه علائم هاری ظاهر شدند، حیوان می میرد.

توجه داشته باشید که گربه ها ممکن است چندین روز قبل از بروز علائم، هاری را سرایت دهند.

مرحله مقدماتی

علائم هاری در گربه ها|دام وپت

این دوره، زمانی است که اولین علائم هاری در رفتار گربه نمود پیدا می کند. ممکن است متوجه شوید که گربه خوش اخلاق شما ناگهان خجالتی و قایم می شود. گربه های ترسو، حتی ممکن است اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند. گربه ممکن است بی حال شود و اشتها ی او کاهش یابد.

تغییر رفتار و شخصیت بر حسب مورد متفاوت است. برخی گربه ها تغییرات شخصیتی قابل توجهی می کنند زیرا ویروس بر مغزآن ها تأثیر می گذارد. گربه های دیگر در ابتدا فقط تغییرات کمی نشان می دهند، بنابراین تشخیص قطعی را دشوار می کند.

این مرحله، معمولاً دو تا سه روز طول می کشد.

مرحله تحریک کننده

در طی این مرحله، گربه ها تمایل دارند تغییرات شدید رفتاری را نشان دهند. آنها آشفته و بی قرار به نظر می رسند و اغلب نسبت به مناظر و صداهای طبیعی، بیش از حد واکنش نشان می دهند. بسیاری از گربه ها بدون هیچ دلیل مشخصی پرخاشگر می شوند و به مردم، سایر حیوانات و حتی اشیا حمله کنند.

مرحله تحریک کننده می تواند یک تا هفت روز طول بکشد و ممکن است تا حدی بر مراحل دیگر تاثیر داشته باشد.

مرحله فلجی

در آخرین مرحله هاری ، گربه دچار ضعف و در نهایت فلجی سر، گردن و قفسه سینه می شود. حنجره فلج خواهد شد و گربه دیگر قادر به صدا کردن یا بلعیدن نخواهد بود. در این زمان، دهان گربه شروع به کف کردن می کند. اگر گربه، قادر به بلعیدن نباشد، ترشح بزاق بیش از حد می شود.

وقتی ضعف به فلج تبدیل می شود، عضلاتی که تنفس را کنترل می کنند دیگر نمی توانند کار کنند وگربه می میرد.

مرحله فلج ، دو تا چهار روز طول می کشد و در نهایت منجر به مرگ می شود.

علائم هاری در گربه ها

  • گربه هایی که مبتلا به هاری هستند یا دارای علائم حتی خفیف هستند، برای محافظت از افراد و سایر حیوانات در معرض خطر، باید قرنطینه شوند. حیوانات بیمار که مشکوک به هاری هستند نیاز به مرگ آسان دارند. اگر گربه ای که مشکوک به هاری است فردی را گزیده باشد، آن گربه باید ده روز قرنطینه شود. این بدان دلیل است که می دانیم اندکی بعد از ظهور علائم هاری، گربه میمرد. اگر گربه در حین قرنطینه نمرد، گاز گرفتن نمی تواند هاری را به آن فرد منتقل کند.
باید بدانید که هر مورد هاری، منحصر به فرد است و علائم گربه ممکن است با علائم توضیح داده شده در بالا مطابقت نداشته باشد.

علائم هاری در گربه ها ||دام وپت

تنها راه تشخیص قطعی هاری تجزیه و تحلیل بافت مغز است. پس از مرگ، مغز باید برای بررسی بیشتر به یک آسیب شناس سپرده شود.

در مورد بیماری های انتقالی از گربه به انسان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/signs-of-rabies-in-cats-5079002

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا