آبزیان

علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی بتا

علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی های بتا

هیچ کس دوست ندارد که به از دست دادن حیوان خانگی خود، فکر کند. با این حال، همه موجودات، روزی خواهند‌ مرد. سخت ترین بخش مراقبت از یک ماهی بتا، دوران پیری آن است. در این مرحله، تمام مراقبت های شما نتیجه داده است و از تماشای زندگی ماهی های خود تا سنین پیری، لذت برده اید. در این مقاله، درباره علائمی که ماهی های بتا، با نزدیک شدن به مرگ آن را تجربه می کنند، صحبت شده است.همچنین در این مقاله، علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی های بتا جمع آوری کرده ایم. به خاطر داشته باشید که این علائم باید در طول ماه ها، به صورت تدریجی رخ داده باشند. یک ماهی بتا پیر، لزوماً همه این علائم را بروز نمی دهد.

تغییرات رفتاری و نزدیک بودن مرگ در ماهی های بتا

ماهی های بتا، به علت کنجکاوی، علاقه به صاحبان، و به خصوص حرکات زیبا و رقص مانند بدن شان، معروف هستند! هنگامی که آن ها بزرگتر می شوند، در واقع بسیاری از این فعالیت ها را متوقف می کنند. جفت یابی و تولید مثل، کاهش یافته، و آن ها، بسیار کمتر از گذشته رفتار تهاجمی بروز خواهند داد. به ویژه به خاطر این که آن ها، سال های تولید مثل خود را پشت سر گذاشته اند.

بروز نقطه سفید و نزدیک بودن مرگ ماهی بتا

این نقطه سفید مرموز، روی سر یک ماهی بتا ظاهر شده و سپس به تدریج ناپدید می شود. این نقطه سفید، مدتی بعد دوباره در قسمت دیگری از سر ماهی، ظاهر می شود. هیچ کس واقعاً نمی داند این لکه سفید، چیست. شاید این نقطه سفید، نشان دهنده گذر ماهی از یک سن خاص باشد. این نقطه سفید را نباید با بیماری ich، که ظاهر ‌شدن لکه های سفید روی بدن ماهی است، اشتباه گرفت.

تجزیه شدن باله ها و علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی بتا

علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی های بتا | دام و پت

با افزایش سن، یک ماهی بتا، شروع به از دست دادن باله ها و دم زیبای خود می کند. باله ها و دم ماهی بتا، با افزایش سن، ناهموار و فرسوده خواهند شد. همچنین، ممکن است که انتهای آن ها، شروع به پیچ خوردن کنند.

محو شدن رنگ های بدن و علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی بتا

با وجود این که امکان دارد یک ماهی بتا پیر، هنوز رنگارنگ باشد، اما این رنگ ها در مقایسه با دوران جوانی آن، بسیار محو تر و کم رنگ تر خواهند بود. در برخی موارد، رنگ های بدن، ممکن است حتی بیشتر به رنگ قهوه ای تبدیل شوند. این وضعیت، یکی از شایع ترین نشانه های پیر شدن یک ماهی بتا است.

بتا های جوان معمولاً کاملاً پرانرژی و فعال بوده و از کاوش در محیط زندگی خود لذت می برند. ممکن است متوجه شوید که یک ماهی بتا پیر، زمان بیشتری را در کف آکواریوم گذرانده و در اطراف گیاهان شنا می کند. همچنین، با پیر شدن ماهی بتا، به نظر می رسد که حیوان، بیشتر از قبل می خوابد.

عدم ساخت لانه حبابی و نزدیک بودن مرگ ماهی بتا

در صورتی که از ابتدا، ماهی بتا شما لانه های حبابی نمی ساخت، این علامت درباره آن صادق نخواهد بود. اما اگر ماهی نر شما، گاهی لانه های حباب می سازد، با پیر شدن، این رفتار متوقف می شود. یک بتا پیر، علاقه خود را به جفت یابی، از دست می ‌دهد. ماهی پیری که دیگر به امید جفت ‌گیری با ماده، لانه حبابی نمی ‌سازد، یعنی این که به پایان زندگی خود نزدیک تر می شود.

کاهش اشتها و کاهش وزن و علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی بتا

علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی های بتا | دام و پت

از دست دادن اشتها، در مورد یک ماهی بتا پیر، کاملا طبیعی است. در واقع، متابولیسم آن ها کند می شود، بنابراین برای حفظ انرژی مورد نیاز خود، برخلاف دوران جوانی، به غذای زیادی نیاز ندارند. این کار ممکن است باعث شود که یک ماهی بتا، وزن خود را از دست‌ بدهد. برخی از ماهی های بتا ممکن است وزن خود را کاهش دهند، حتی اگر اشتهای شان ثابت بماند.

کاهش بینایی

با پیر شدن یک ماهی بتا، ممکن است متوجه شوید که بینایی ماهی شما شروع به کاهش و ضعیف شدن کرده است. بسیاری از ماهی های بتای سالمند و پیر، وقتی دنبال غذا می ‌روند، غذای خود را از دست داده و در دیدن فعالیت ‌های خارج از آکواریوم شان، مشکل خواهند داشت. حتی ممکن است متوجه وجود یک لایه سفید روی چشمان آن ها شوید. این ‌شرایط، همان آب مروارید است که بروز‌ آن در انسان های پیر نیز شایع است.

تغییر شکل طبیعی بدن

ممکن است متوجه شوید که با پیر شدن، قسمت هایی از بدن ماهی بتا برجسته تر می شود. همچنین، ممکن است که ماهی تان، شروع به از دست دادن تناسب بدن خود کند. این شرایط، برای یک ماهی بتا در سنین بالا، کاملا طبیعی است. این وضعیت، یکی دیگر از نشانه های فیزیکی پیر شدن یک ماهی بتا است. همچنین، نوعی قوز به تدریج در پشت آن ها ظاهر می شود. ممکن است فقط یک قوز خفیف یا نسبتاً قابل شدید، ایجاد شود.

تنفس سریع و نزدیک بودن مرگ ماهی بتا

این شرایط، وضعیتی است که تشخیص آن، ممکن است سخت تر باشد. زیرا به تدریج اتفاق می افتد. مگر اینکه بتا جوان تری در آکواریوم خود داشته باشید تا الگوهای تنفسی را با هم مقایسه کنید، ممکن است این علامت، مورد توجه قرار نگیرد. یک ماهی بتا بزرگ تر، ممکن است کمی سریع تر از حد معمول، تنفس کند.

باز هم، به علت دارا بودن شرایط متابولیسم با سرعت پایین تر (و اگر بینایی ضعیفی هم داشته باشند، مشکلات بیشتری ایجاد خواهد شد)، ماهی های بتا پیر، آهسته تر شنا می کنند. همچنین ممکن است واکنش آن ها به موقعیت های مختلف و یا رسیدن به غذای شان، بیشتر طول بکشد.

مراقبت از یک ماهی بتای پیر

علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی های بتا | دام و پت

در صورتی که ماهی بتای شما واقعاً پیر است، روش های وجود دارد که می ‌توانید آن ها را انجام دهید تا به راحتی ماهی بتای خود، در سال های پیری، کمک کنید.

افزایش دمای آب

با حرکات آهسته تر و همچنین متابولیسم آهسته تر، اگر حرارت آب را کمی افزایش دهید، به ماهی بتای شما، کمک زیادی خواهد شد. دمای آکواریوم خود را روی دمای حدود 81 درجه فارنهایت تا 82 درجه فارنهایت تنظیم کنید. این کار، آن ها را گرم تر نگه می دارد، به خصوص در مواقعی که بی حرکت هستند. در نتیجه، کمتر مستعد ابتلا به بیماری می شوند.

مهیا سازی این شرایط، تنها در صورتی ضروری است که ماهی بتا، بینایی خود را از دست بدهد و در جستجو غذای خود، مشکل داشته باشد. می توانید سعی کنید که غذا را در نزدیک آن ها تکان دهید تا توجه آن ها را جلب کنید. با این حال، اگر این کار موثر نبود، می ‌توانید غذای «مرطوب» مانند میگو آب نمک و کرم ‌های خونی را به آن ها بدهید. آن ها قادر خواهند بود این غذا را با بو، پیدا کنند.

افزودن گیاه به آکواریوم

به طور کلی، ماهی های بتای پیر، بیشتر از سایر ماهی ها، استراحت می کنند. در نتیجه زمان بیشتری را در میان گیاهان می ‌گذرانند. بنابراین، باید مطمئن شوید که گیاهان کافی برای بتا شما وجود دارد. همچنین اگر تعدادی گیاه بلندتر را در آکواریوم خود قرار دهید، تا بتا شما بتواند به سطح نزدیک تری از آب پناه ببرد، برای بتا شما بسیار مفید خواهد بود. این کار، همچنین می تواند به ماهی شما اجازه دهد تا راحت تر نفس بکشد.

به طور کلی، سطح آب آکواریوم تان باید به حدی باشد که علاوه بر بهینه بودن فیلتراسیون آب، ماهی های تان از اکسیژن کافی برای تنفس، بهره مند باشند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر ماهی بتا شما حدود نیمی از زمان کلی خود را استراحت می کند، می توانید سطح آب را در حدود 8 اینچ نگه دارید، اما اگر ماهی شما بیشتر اوقات چرت می زند، آن را در حدود 5 اینچ نگه دارید.

استفاده از نمک آکواریوم

علائم نزدیک بودن مرگ در ماهی های بتا | دام و پت

در انجام این مورد، خیلی مراقب باشید. نمک آکواریوم می تواند برای ماهی های بیمار، بسیار مفید باشد. همچنین به پیشگیری از بروز عفونت ها و بیماری ها کمک می کند. اگر ماهی بتا شما پیر است، می توانید به ازای هر 5 گالن آب، 1 قاشق چایخوری نمک اضافه کنید. در صورتی که ماهی بتای شما عفونت دارد، می توانید به ازای هر 5 گالن، 1 قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید.

تغییر منظم آب

از آن جایی که ماهی های بتا پیر ‌تر، سیستم ایمنی ضعیف ‌تری دارد، بهتر است که میزان نیترات ‌ها، نیتریت ‌ها و آمونیاک را در پایین ‌ترین سطح نگه دارید. شما باید این سطوح را در حدود 5 پی پی ام و حداکثر 10 پی پی ام نگه دارید. اگر ماهی بتا شما به عفونت یا بیماری مبتلا است، و در مورد استفاده از نمک آکواریوم نگران هستید، می توانید به استفاده از دارو فکر کنید.

قبل از انجام این مرحله، با دامپزشک خود مشورت کنید و یا تحقیقات زیادی را انجام دهید. زیرا باید آن به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیرید.

سخن آخر

به یاد داشته باشید، اگر هر یک از علائم بالا در طی چند روز یا چند هفته رخ دهند، ممکن است نشان دهنده این باشند که ماهی بتای شما بیمار است. همه علائمی که لیست کرده ایم، معمولا باید در طول یک سال یا چند ماه رخ دهند. فقط آب ماهی بتای خود را گرم و تمیز نگه دارید. علاوه براین، مطمئن شوید که ماهی تان، به اندازه کافی غذا می خورد و برای رسیدن به سطح آب، تقلا نمی کند.

در صورتی که ماهی بتا شما پیر است، باید خودتان را به خاطر مراقبت از ماهی و اینکه حیوان آبزی تان، تحت تاثیر علل طبیعی در حال از دست رفتن است، تحسین کنید. صرف نظر از اینکه چگونه یک حیوان خانگی را از دست می دهید، این اتفاق، دلخراش است. بنابراین ماهی بتای خود را در آخرین روزهای زندگی، تا حد ممکن راحت نگه داشته و از زمانی که برایتان باقی مانده است، لذت ببرید.

اگر سوالات بیشتری دارید، می‌ توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://www.itsafishthing.com/signs-betta-fish-dying-old-age/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا