چرا دام و پتدامپزشکی آنلاین

علائم زوال عقل در حیوانات خانگی

زوال عقل در حیوانات خانگی

علائم زوال عقل در حیوانات خانگی هم دیده می شود و فقط مختص انسان ها نیست. بسیاری از حیوانات خانگی مسن از این بیماری رنج می برند که به آن سندرم اختلال عملکرد شناختی (CDS) گفته می شود. این مشکل ابتدا با تغییر رفتار حیوانات خانگی محسوس می شود. به عنوان مثال، یک سگ ممکن است به صدای شما پاسخ ندهد. یا در حالی که سر دم حیوان خانگی شما پایین می ایستد، مضطرب به نظر می رسد. گربه ها ممکن است برای چندین ساعت یا حتی چند روز “ناپدید شوند”. هر حیوان خانگی آسیب دیده به طور ناگهانی از محیط اطراف خود مطمئن نباشد، گاهی فرار کند.

همانند زوال عقل در انسان ها، زوال عقل در حیوانات خانگی منجر به مشکلات حافظه گیجی، گمراهی و اضطراب می شود. دلایل این امر همان عوامل آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل انسانی است. پروتئین های مخرب ممکن است در مغز تجمع پیدا کرده و منجر به اختلال در بین ارتباطات مغزی شود. تجمع پلاک ها و همچنین تجمع فسفر دلیل دیگر آن است.

کدام حیوانات خانگی به زوال عقل مبتلا می شوند؟

علائم زوال عقل در حیوانات خانگی | دام و پت

 گربه ها و سگ ها شایع ترین قربانیان سندرم اختلال عملکرد شناختی هستند. اگرچه پستانداران دیگری مانند خرگوش و خوکچه های هندی ممکن است علائم مشابهی داشته باشند. پستانداران با عمر کوتاه تر مانند همستر و جوربیل تحت تأثیر زوال عقل قرار نمی گیرند.

پرندگان با عمر طولانی مانند طوطی ها، به طرز جالب توجهی، معمولاً علائم زوال عقل را نشان نمی دهند. تحقیقات نشان داده است که آنها فاقد یک نوع ژن مرتبط با زوال عقل هستند که به عنوان GSK شناخته می شود. این ژن باعث تجمع فسفر در مغز می شود. این وضعیت پروتئینی به نام تاو را تحت تأثیر قرار می دهد که به نوبه خود علائم زوال عقل را تحریک می کند.

علائم زوال عقل در حیوانات خانگی چیست؟

علائم زوال عقل در حیوانات خانگی | دام و پت

مطالعات نشان داده است که نیمی از گربه های بالای 15 سال و یک چهارم 11 تا 14 ساله از “مشکلات رفتاری سالمندان” رنج می برند. مطالعات مرتبط نشان داده است که گربه ها می توانند از بیماری آلزایمر یا زوال عقل رنج ببرند. این تحقیق شامل اسکن هایی بود که نشان می داد تغییراتی در سیستم عصبی گربه سانان اشتباه گرفته شده در سن انسانها با همان شرایط دیده می شود.

اکثر حیوانات بسیار مقاوم هستند و دوست ندارند هنگام درد، آن را بروز دهند. CDS موضوعی متفاوت است که بر مکانیسم های دفاعی حیوان تاثیر می گذارد. حتی ممکن است علائم هشدار دهنده واضحی را بروز دهد.

برخی از علائم زوال عقل در حیوانات خانگی عبارتند از:

گیجی

در وسط فعالیت های روزمره مانند پیاده روی یا انتقال از یک اتاق به اتاق دیگر، حیوان خانگی شما بلاتکلیف خواهد شد. یا ممکن است بدون دلیل مشخص در یک مکان امن پنهان شود. علائم دیگر عبارتند از غرغر کردن، بالا بردن هکل ها، یا لرزیدن است.

فراموشی

گربه یا سگ شما ممکن است مضطرب شود، و یا در جای خود در مکانی آشنا حتی در خانه ای که بیشتر وقت خود را می گذرانند، توقف کند. حیوانات مبتلا به زوال عقل به طور موقت فراموش می کنند که در کجا هستند. ممکن است گرفتار شوند و اصوات وحشت زده یا ترسناک آنها این موضوع را مشخص کند.

“حوادث” در داخل خانه

حیوانات خانگی مبتلا به CDS ممکن است ناگهان آموزش ها و رفتارهای خود را فراموش کنند. این امر اغلب به جای از دست دادن کنترل بدن، به رفع گمراهی و گیجی مرتبط است. آنها ممکن است شب بیدار شوند، فکر می کنند وقت آن رسیده است که به دستشویی است. گربه ها ممکن است محل سینی بستر یا فلپ خودشان را فراموش کنند.

الگوی خواب عجیب و غریب

تغییر در الگوی خواب می تواند نشانه زوال عقل در بین حیوانات خانگی باشد. سگها ممکن است شب بی قرار شوند، یا دور از تخت یا سبد معمول خود بخوابند. گربه های خارج از منزل ممکن است تصمیم بگیرند که بخوابند و نه اینکه برای شب معمول خود روی کاشی ها بروند. یا ممکن است بی قرار باشند.

تغییر در شخصیت

هرگونه تغییر بزرگ در رفتار در یک حیوان خانگی مسن، می تواند نشانه اولیه زوال عقل در حیوان خانگی شما باشد. یک حیوان خانگی که دچار این اختلال می شود ممکن است گوشه گیر شود. حتی یک حیوان خانگی آرام نیز بدخلق یا پرخاشگر شود. حیوانات خانگی مبتلا ممکن است به طور موقت اعضای خاصی از خانواده را فراموش کنند. یا ناگهان با حیوانات خانگی دیگر مشکوک رفتار کنند.

از دست دادن حافظه

این علامت کلاسیک زوال عقل اغلب اولین نشانه CDS در یک حیوان خانگی است. آنها دیگر از پاسخ دادن به دستورات منصرف می شوند یا ممکن است در برابر مواردی که سال ها یادگرفته اند مانند پله ها و سریعترین مسیر خانه برای پیاده روی مقابله کنند.

از دست دادن انرژی

اگرچه “تنبلی” ناگهانی در حیوانات می تواند علل زیادی داشته باشد، اما این نیز یکی از علائم زوال عقل است. حیوان خانگی مبتلا علاوه بر این که مثل همیشه فعال نیست، ممکن است مانند یک حیوان در قفس با سرعت بالا و پایین بپرد، یا با سردرگمی آشکار بر روی نقطه ایستاده و اطراف را نگاه کند.

تغییر در صدا

یک حیوان خانگی ساکت و آرام ممکن است شروع به ایجاد سر و صدای زیادی کند، یا حتی ساکت شود. ممکن است افزایش پارس یا میو کردن حیوان خانگی در شب را شاهد باشید.

تغییر در اشتها

تغیر اشتها در حیوانات مبتلا به زوال عقل هم می تواند به سمت پرخوری و هم کم شتهایی پیش برود. یک حیوان خانگی با CDS ممکن است تبدیل به یک حیوان پرخور شود (فراموش کند که قبلاً غذا خورده است) یا اصلاً نمی خواهد در زمان معمول غذا بخورد.

چگونه می توان زوال عقل در حیوانات را درمان کرد؟

علائم زوال عقل در حیوانات خانگی | دام و پت

در حال حاضر هیچ درمانی برای زوال عقل حیوان خانگی وجود ندارد، اما داروهایی در دسترس هستند که به شما کمک می کنند علائم را کاهش داده و حتی با افزایش سن حیوان خانگی پیشرفت بیماری را کاهش دهید. این روش های درمانی فقط با نسخه دامپزشکان در دسترس است، بنابراین باید به محض مشکوک شدن به CDS در حیوان خانگی خود با یک دامپزشک مشورت کنید.

مثل همیشه، پیشگیری از درمان حتی بهتر است و با فعالین و متناسب نگه داشتن حیوان خانگی از طریق ورزش و بازی می توانید به بدن و مغز حیوان خانگی خود کمک کنید. رژیم غذایی به عنوان بخش بزرگی در بروز بیماری ها نقش اساسی دارد، بنابراین نگه داشتن مواد غذایی مناسب و مکمل هایی که شامل روغن ماهی امگا 3 است نیز بسیار مفید شناخته شده است.

کمک به حیوان خانگی مبتلا به زوال عقل

علائم زوال عقل در حیوانات خانگی | دام و پت

هنگامی که CDS شروع به آشکار شدن می کند، هنوز راهکارهایی وجود دارد که می توانید برای سهولت زندگی حیوان خانگی دردمند خود انجام دهید.

  • در محیطی که حیوان خانگی بیشتر اوقات خود را می گذراند تغییرات غیرضروری ایجاد نکنید. مبلمان را در جایی که هست نگه دارید و در تختخواب ها یا سبدها تغییری ایجاد نکنید.
  • آرام باشید و رفتار خود را تغییر ندهید. اگر بر سر گربه یا سگ فریاد بزنید زیرا بستر خود را آلوده کرده است، این فقط به مشکل را بدتر خواهد کرد و باعث اضطراب حیوان خانگی شما می شود. با سگها، همیشه وقتی قدم می زنید، باید از بند استفاده شود.
  • از تعامل اعضای خانواده با حیوان خانگی جلوگیری نکنید، حتی اگر به نظر می رسد موقتاً آنها را فراموش کرده است.
  • بازی هایی را انجام دهید که به فعال نگه داشتن مغز حیوان خانگی کمک می کند، مانند آموزش (اگر توانایی مدیریت آن را دارند) یا بازی های پازل.
  • سعی کنید سگ خود را مجدداً آموزش دهید تا بنشیند، بماند و در صورت امکان، مهارتهای توالت را نیز آموزش دهید!

اگر دامپزشک دارو و تغییر در رژیم غذایی را تجویز کرد، به روال جدید خود پایبند باشید. راهکارهای درمانی پشتیبانی کننده از عملکرد مغز، از جمله داروها و مکمل های غذایی، می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

سخن آخر

بسیار مهم است که تغییرات در حیوان خانگی خود را کنترل کنید، و همچنین درمان مناسب آنها را از طریق یک دامپزشک با تجربه انجام دهید. دمانس می تواند با سرعت های مختلف پیشرفت کند و باعث کاهش و ناراحتی های مختلف حیوانات خانگی شما شود. اگر می بینید که هرکدام از علائم هشدار دهنده وجود دارد و یا احساس می کنید حیوان خانگی شما دچار مشکل شده، مهم است که با دامپزشک خود تماس بگیرید و به دنبال توجه فوری حیوان خانگی خود باشید.

فاکتورهای مختلفی باعث ایجاد زوال عقل در حیوانات خانگی می شود و با تجمع پروتئین های خاصی در مغز ارتباط دارد. متأسفانه هیچ درمانی وجود ندارد، اما در تحقیقات پیشرفت زیادی داشته است. اکنون داروهایی در دسترس هستند که می توانند به کاهش برخی از علائم کمک کرده و روند بیماری را کند کنند، بنابراین از دامپزشک خود بخواهید. با داشتن بازیهای زیاد برای فعال نگه داشتن مغز، می توانید به حیوان خانگی خود نیز کمک کنید.

اگرچه زوال عقل زندگی حیوان خانگی را تغییر می دهد، اما این به معنای خودکار توقف لذت زندگی نیست. اگر از دستورالعمل های بالا پیروی کنید، شما و حیوان خانگی خود از یک رابطه عالی حیوان خانگی لذت خواهید برد.

منابع: https://blog.omlet.us/2021/02/05/dementia-in-pets-warning-signs-to-recognize/

https://parksideanimalhospital.com/pet-dementia/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا