پرنده ها

علائم باردار بودن طوطی

علائم باردار بودن طوطی

علائم بارداری بودن طوطی را بشناسید تا بتوانید بارداری واقعی در طوطی ها را از بارداری کاذب آنها تشخیص دهید. ما در این مقاله سعی کرده ایم علائم باردار بودن طوطی ها را بررسی کنیم. شما یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و یک تخم در قفس طوطی شما وجود دارد. اما صبر کنید! چطور ممکنه؟ شما یک طوطی ماده دارید که هیچ نر در آن دیده نمی شود. اما چگونه بچه دار می شود؟

در حالی که دیدن تخم مرغ در قفس یک ماده ممکن است تکان دهنده باشد، اما در واقع کاملا طبیعی است. نه، به این معنی نیست که طوطی شما بچه دار شده است. این فقط روش آنها برای تطبیق با تغییر فصول و الگوهای نور است (در ادامه بیشتر در مورد این صحبت خواهیم کرد). اما اگر امکان دارد که یک طوطی ماده  بدون باردار شدن تخم بگذارد، از کجا می دانید که او واقعا باردار است؟

اول از همه، مهم است که توجه داشته باشید که طوطی ماده در واقع “باردار” نمی شود. بلکه تخم‌هایی می‌گذارند که یا بارور می‌شوند یا بارور نمی‌شوند. در صورت لقاح، دوره جوجه کشی را پشت سر می گذارند و می توانند از تخم خارج شوند. تخم‌هایی که توسط شریک نر بارور نمی‌شوند به جوجه نمی‌رسند.

امروز ما عمیق تر به موضوع “بارداری” طوطی نگاه خواهیم کرد. ما همچنین در مورد سؤالات دیگری مانند موارد زیر را بررسی می کنیم:

  • جفت گیری در طوطی ها چگونه است؟
  • دوره بارداری و تولد طوطی چگونه است؟
  • چگونه ممکن است یک ماده بدون بارداری تخم بگذارد؟
  • چه زمانی برای جفت گیری طوطی هایم مناسب است؟

جفت گیری در طوطی ها چگونه است؟

برخلاف اکثر پستانداران، طوطی های نر آلت تناسلی ندارند. در عوض، جفت گیری کاملاً شبیه به سایر پستانداران نیست. در عوض، نرها دارای سوراخ کوچکی هستند که مانند ماده ها است. طوطی نر برای جفت گیری از بالای طوطی ماده بالا می رود. در طول دوره جفت گیری ممکن است رفتارهای مختلفی مانند بال زدن را مشاهده کنید که به نظر تهاجمی می رسند، اما کاملا طبیعی هستند. نگران نباشید، طوطی ماده شما آسیبی نمی بیند. طوطی نر فقط سعی می کند تعادل خود را حفظ کند!

چرا طوطی تخم هایش را می شکند؟

چه زمانی طوطی ها احتمال دارد جفت گیری کنند؟

علائم باردار بودن طوطی | دام و پت

بر خلاف انسان، طوطی ها در تمام طول سال جفت نمی گیرند. بلکه فصل جفت گیری خاصی دارند. بیشتر اوقات، فصل جفت گیری طوطی ها و سایر پرندگان در بهار است که هوا کمی گرمتر می شود. هنگامی که برف شروع به تبدیل شدن به باران می کند و پرندگان شروع به آواز خواندن می کنند، می توانید کاملاً مطمئن باشید که فصل جفت گیری در راه است.

با این اوصاف، دوره جفت گیری طوطی ها زیاد طول نمی کشد. اگر به دنبال پرورش طوطی های خود هستید، باید مطمئن شوید که آنها را در زمان مناسب شکار می کنید.

فصل جفت گیری برای طوطی ها فقط یک تا دو هفته طول می کشد. اگر در این مدت آنها را جفت ندهید، ممکن است مجبور شوید یک سال دیگر صبر کنید.

در واقع، جدای از دوره کوچک 1-2 هفته ای که فصل جفت گیری است، اندام های تولید مثل طوطی تقریباً به هیچ وجه چروکیده می شوند. در طول فصل جفت گیری، آنها تقریباً 10 برابر اندازه غیر تولید مثل خود پف می کنند! علاوه بر این، اگر می‌خواهید طوطی‌های خود را پرورش دهید، باید بدانید که طوطی‌ها معمولاً گونه‌ای تک‌همسر هستند. این بدان معنی است که آنها برای طوطی ماده دگی با یک شریک جفت می شوند. در عوض، اگر قبلاً طوطی نر خود را جفت کرده اید، احتمالاً شانسی برای جفت گیری آنها با ماده جدید نخواهید داشت.

نشانه های فصل جفت گیری

جدای از تغییر آب و هوا، طوطی ها همچنین علائمی را نشان می دهند که به شما می گوید فصل جفت گیری است. این علائم عموماً ناشی از تغییر هورمون های آنها است. طوطی هایی که زمانی نرم و ملایم بودند ممکن است به نظر در مرحله «نوجوانی» باشند که در آن شروع به رفتارهای عجیب و غریب می کنند. نگران نباشید، هنگامی که فصل جفت گیری تمام شود، رفتار آنها به حالت عادی باز می گردد.

با این اوصاف، در این بازه زمانی یک تا دو هفته ای ممکن است متوجه شوید که طوطی شما:

  • دست از جیغ زدن برنمی‌دارد.
  • بیشتر از حد معمول گاز می گیرد.
  • پرهایشان را می‌ کنند (مخصوصاً طوطی‌های ماده)
  • علائم محبت را نشان می دهد (بال زدن، تکان دادن دم و غیره)

توجه داشته باشید که این رفتار ممکن است بدون توجه به اینکه طوطی از جنس مخالف در نزدیکی وجود دارد یا خیر، رخ دهد. حتی پرندگان خانه های تک طوطی نیز دچار این تغییرات هورمونی می شوند. و متأسفانه هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید. فقط صبور باشید رفتارهای جنون آمیز آنها به زودی خواهد گذشت.

تغییرات فصلی در طوطی ها چیست؟

یک طوطی ماده  چگونه باردار می شود؟ دوران بارداری چیست؟

علائم باردار بودن طوطی | دام و پت

ما قبلاً در مورد نحوه جفت گیری یک طوطی نر و ماده صحبت کرده ایم، اما در واقع چه چیزی برای باردار شدن یک ماده لازم است؟

اگر طوطی‌های شما در جفت‌گیری موفق باشند، این فرایند اتفاق می‌افتد: ابتدا تخمک که به زرده تخمک متصل است به داخل مجرای تخمک مکیده شده و بارور می‌شود. دقیقاً مشخص نیست که این روند در طوطی ها چقدر طول می کشد، اما در جوجه ها فقط حدود 18 دقیقه طول می کشد. در مرحله بعد، تخمک از یک لوله به سمت “مگنوم” حرکت می کند. اینجاست که سفیده تخم مرغ تولید می شود. در نهایت به داخل رحم می رود که در آن پوسته ایجاد می شود. در مجموع، کل فرآیند ایجاد یک تخم مرغ حدود 20 ساعت طول می کشد.

دوره جوجه کشی طوطی چیست؟

آیا این بدان معناست که طوطی ها فقط کمتر از یک روز باردار می شوند؟ خوب، بله و نه. کمتر از 24 ساعت طول می کشد تا طوطی تخم بگذارد. اما اگر می خواهید تکنیکی شوید، طوطی ها در واقع “باردار” نمی شوند. بلکه تخم می گذارند و سپس جوجه کشی می کنند. این جوجه کشی چیست؟

جوجه کشی فرآیندی است که طی آن جنین در داخل تخمک رشد می کند. با دمای مناسب و شرایط مناسب، یک تخم می تواند به طوطی طوطی تبدیل شود. در طبیعت، طوطی ها تخم های خود را جوجه کشی می کنند، اما بسیاری از پرورش دهندگان تخم ها را در انکوباتور جوجه کشی می کنند تا مطمئن شوند که شرایط مناسب است.

در طول مرحله جوجه کشی، زرده داخل تخم مرغ همه چیز مورد نیاز جوجه را برای تغذیه فراهم می کند، در حالی که سفیده تخم مرغ از جوجه محافظت می کند و به رشد آنها کمک می کند. خود تخم به اندازه‌ای قوی است که بتواند وطوطی ماده  طوطی‌ها را در طول دوره جوجه کشی تحمل کند، اما آنقدر شکننده است که جوجه بتواند در زمان مناسب از تخم بیرون بیاید.

در حالی که جوجه کشی از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است، اکثر طوطی ها هر بار بین 2 تا 8 تخم می گذارند. آنها بین 18-30 روز انکوباسیون نیاز دارند. در طبیعت، طوطی های نر و ماده به نوبت تخم ها را جوجه کشی می کنند (یا می نشینند).

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو را بشناسید.

طوطی ماده بدون نر یک تخم گذاشت، چگونه ممکن است؟

علائم باردار بودن طوطی | دام و پت

همانطور که اشاره کردیم، طوطی های ماده واقعا “باردار” نمی شوند. بلکه تخم می گذارند. و اگرچه ممکن است برای اولین بار صاحبان طوطی شوکه کننده باشد، اما ماده ها در طول فصل تولید مثل بدون توجه به اینکه نر وجود داشته باشد یا نه، تخم می گذارند. با این گفته، این لزوماً به این معنا نیست که تخم مرغ حاوی یک بچه پرنده است.

در طول فصل جفت گیری، با شروع تغییر الگوهای آب و هوا و نور، سیستم غدد درون ریز هورمون هایی ترشح می کند که به ماده می گوید که تخم تولید کند. همانطور که در بالا ذکر شد، فقط 24 ساعت طول می کشد تا یک ماده تخم بگذارد. همه طوطی های ماده این کار را انجام خواهند داد. اما اگر توسط نر بارور نشود به جوجه نمی رسد. در عوض، این تخم ها به سادگی به عنوان رگ آزاد می شوند که در صورت لقاح می توانست به جوجه تبدیل شود.

چگونه بفهمم طوطی ماده  من “باردار” است؟

علائم باردار بودن طوطی | دام و پت

از آنجا که طوطی های ماده در واقع “باردار” نمی شوند، با نگاه کردن به آنها متوجه نخواهید شد. بر خلاف انسان ها، برآمدگی شکم آنها را نخواهید دید. با این گفته، شما می توانید به نشانه هایی توجه کنید که به شما می گوید فصل جفت گیری در راه است. اگر طوطی ماده شما متفاوت از حالت عادی عمل می کند و بهار نزدیک است، ممکن است در حال آماده شدن برای تخم گذاری باشد.

باز هم، این به این معنی نیست که او “باردار” است. اگر تخم توسط یک نر بارور نشده باشد، به جوجه نمی رسد. اگر ماده با نر جفت شده باشد، احتمال بارور شدن تخم و تبدیل شدن به جوجه وجود دارد.

سؤال این نیست که “چگونه بفهمم طوطی من باردار است؟”، بلکه “چگونه بفهمم که تخمک بارور شده است”؟

بهترین راه برای تشخیص لقاح تخمک انجام آزمایش شمع است. تخم مرغ را (بسیار آرام) تا یک شمع گرم نگه دارید. اگر بتوانید از طریق تخمک ببینید، احتمالاً بارور نشده است. اگر تخمک مات تر به نظر می رسد (شما نمی توانید از طریق آن ببینید)، به احتمال زیاد بارور شده است و اگر شرایط مناسب باشد، می تواند به جوجه تبدیل شود.

در نتیجه، طوطی های ماده در واقع باردار نمی شوند. در عوض، آنها تخم هایی را که یا بارور شده یا نابارور هستند بیرون می آورند. بدیهی است که برای انجام فرآیند لقاح به یک طوطی نر نیاز است، اما اگر ماده شما حتی اگر یک محیط بان تنها باشد، تخم می گذارد، تعجب نکنید!

منبع
https://www.parrotwebsite.com/signs-your-parrot-is-pregnant/

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا