سگ ها

علائم آرتروز در سگ ها، را جدی بگیرید.

علائم آرتروز در سگ ها، را جدی بگیرید.

آرتروز در سگ ها یکی از مشکلات بهداشتی رایج در سگ ها است. ممکن است ببینید یا بشنوید که آن را با نام های دیگری مانند “بیماری مفصل دژنراتیو” یا فقط “آرتروز” صدا می کنند. آرتروز حدود 25 درصد سگ ها را درگیر می کند. متأسفانه، مشاهده علائم آرتروز در سگ ها دشوار است. بنابراین فقط در صورت بدتر شدن بیماری و آشکار شدن تغییرات در رفتار سگ، ممکن است متوجه آرتروز در سگ خانگی خود شوید. از آنجا که آرتروز باعث درد می شود، باید از علائم آن آگاهی داشته باشید تا بتوانید در اسرع وقت آنها را تشخیص داده و درک کنید که اگر سگ شما به این بیماری مبتلا است، چه کاری باید انجام دهید.

تعریف واقعی آرتروز به معنای التهاب مفصل است و علاوه بر آرتروز، دلایل زیادی برای التهاب مفصل را نیز شامل می شود.

آرتروز در سگ ها چیست؟

علائم آرتروز در سگ ها، را جدی بگیرید. | دام و پت

در آرتروز (OA)، به تدریج ساختار مفاصل سگ شما خراب می شود. این تغییرات باعث درد شده و به معنای آن است که مفاصل به اندازه لازم حرکت نمی کنند. در این شرایط اقداماتی مانند پرش به داخل اتومبیل، یا بالا رفتن از پله ها برای سگ شما دشوار می شود. با گذشت زمان، حتی فعالیت های عادی روزمره، مانند راه رفتن، نشستن یا ایستادن، برای سگ شما چالش برانگیز می شود. این البته نگران کننده است، اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید به سگ خود کمک کنید تا زندگی خوبی با آرتروز داشته باشد.

مفاصل ساختارهای پیچیده ای هستند که در برابر آسیب حساس هستند. در سطح دو (یا بیشتر) استخوان که یک مفصل طبیعی را تشکیل می دهند، نوع خاصی از غضروف های لغزنده (غضروف مفصلی) وجود دارد که به استخوان ها اجازه می دهد تا با حداقل اصطکاک در جهات مخالف از یکدیگر عبور کنند. کاهش اصطکاک مهم است. زیرا در طول زندگی سگ میلیون ها بار از مفاصل استفاده می شود. مفصل خود توسط کیسه ای (کپسول مفصلی) محاصره و نهداری می شود که حاوی یک مایع غلیظ و لغزنده است ( مایع مفصلی) که به حرکت روان مفصل کمک می کند.

در مفصل مبتلا به آرتروز، غضروف آسیب دیده است. این پوشش صاف استخوان شروع به فرسایش می کند و سطح دیگر نمی لغزد. مفصل ملتهب و دردناک می شود. درد به این معنی است که سگ شما تمایل چندانی به استفاده از مفصل ندارد. اگر سگ شما از مفصل آنقدر استفاده نکند، عضلات و ساختارهای پشتیبانی کننده مفصل ضعیف می شوند.

علل آرتروز در سگ ها

علائم آرتروز در سگ ها، را جدی بگیرید. | دام و پت

برخی افراد علائم آرتروز را با سگهای مسن ارتباط می دهند، اما در واقع این مشکلی است که اغلب از اوایل زندگی شروع می شود. آرتروز در سگ ها معمولاً به دلیل مفصلی که به طور عادی رشد نمی کنند (بیماری مفصلی رشد) یا آسیب مفصلی ایجاد می شود. آسیب های مفصلی در هر سنی ممکن است رخ دهد. اما سگ های جوان و پرانرژی در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

سگهای جوان به دلیل نحوه قرارگیری استخوانها و سایر ساختارهایشان ممکن است به آرتروز مبتلا شوند. در این سگها، مفاصل از بدو تولد غیرطبیعی و مستعد آسیب هستند و منجر به آرتروز زودرس می شوند. به عنوان مثال، بسیاری از نژادهای براکیسفالیک (صورت کوتاه) مانند پاگ و بولداگ از ناهنجاری های مادرزادی زانوها (تجمع کشکک) و باسن (دیسپلازی مفصل ران) رنج می برند. دیسپلازی مفصل ران در سگهای ژرمن شپرد و نژادهای بزرگ و غول پیکر دیگر شایع است، که همچنین می تواند از ساختار ضعیف آرنج (دیسپلازی آرنج) رنج ببرد.

به دلیل پارگی تاندون های اطراف مفصل، آسیب به کپسول مفصل یا آسیب به استخوان های مفصل، می توانند منجر به آرتروز شوند. هر چیزی که یک مفصل را از یک راستای کامل خارج کند، منجر به حرکت غیر طبیعی مفصل و ناهنجاری ساختارهای مفصلی می شود.

عوامل خطر آرتروز در سگ ها

از دیگر عواملی که می تواند خطر ابتلا به آرتروز سگ شما را افزایش دهد، چاقی و فعالیت شدید است. برای سالم نگه داشتن غضروف سگ و استحکام بخشیدن به ساختارهای پشتیبانی کننده، حیوان خانگی شما به برخی از ورزش نیاز دارد. بنابراین ورزش کم نیز می تواند سگ شما را در معرض خطر قرار دهد.

تصور می شود که اضافه وزن بدن به دلیل فشار اضافی و فشارهایی که بر روی مفصل وارد می کند، به پیشرفت آرتروز کمک می کند و به طور بالقوه ساییدگی را افزایش می دهد. علاوه بر این، چربی بدن می تواند التهاب را افزایش دهد.

داده های انسانی تخمین می زند که هر یک کیلوگرم وزن اضافی 1.5 تا 5 پوند استرس اضافی را بر روی یک مفصل ایجاد می کند این امر باعث می شود که مفاصل سالها زودتر از موقع مقرر آسیب ببینند.

علائم آرتروز در سگ ها

علائم آرتروز در سگ ها، را جدی بگیرید. | دام و پت

تشخیص علائم آرتروز در سگ ها دشوار است. در مراحل اولیه، تغییرات می تواند به همان اندازه ظریف باشد که متوجه شوید حرکات سگ شما کندتر شده است و صبح هنگام بیدار شدن کمی ناخوشایند تر به نظر می رسد یا تمایل کمتری برای بلند شدن دارد. ممکن است متوجه شوید که او گاهی در پیاده روی کمی عقب می ماند. سگ شما ممکن است در تلاش برای جلوگیری یا به حداقل رساندن درد و ناراحتی داشته باشد.

درد آرتروز ممکن است باعث شود سگ شما بعد از یک روز به خصوص فعال گاهی لنگ شود. با پیشرفت آرتروز، شما ممکن است لنگی سازگارتر یا برجسته تری را مشاهده کنید یا سگ شما برای رسیدن به دستشویی در موقعیت قرارگیری مشکل داشته باشد. سفتی که با گذشت روز بهبود می یابد از علائم بارز آرتروز متوسط در سگ ها است. لنگ زدن اقدامی برای تلاش برای برداشتن وزن از قسمت دردناك بدن است. اگر سگ شما لنگ می زند، احساس درد می کند.

همانطور که آرتروز شدید می شود، توانایی حرکت سگ شما را محدود می کند. بسیاری از فعالیتهای روزمره برای سگ شما فوق العاده دشوار و یا حتی غیرممکن می شود. سگ هایی که دچار آرتروز شدید هستند ممکن است مضطرب یا پرتنش به نظر برسند. آنها ممکن است گوشه نشین شوند، تلاش های ناموفق انجام دهند، یا از پرش یا صعود خودداری کنند. آنها ممکن است خیلی آهسته راه بروند و فقط در مسافت های کوتاه پیاده روی کنند.

علائم آرتروز در سگ ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • حرکات سفت
  • بی میلی به ورزش
  • آهسته بلند می شود.
  • آهسته تر حرکت می کند.
  • هنگام ایستادن بی قرار است.
  • سفتی عمومی، خصوصاً در اوایل روز
  • لنگیدن (گاه به گاه، مکرر یا مداوم)
  • قادر به پرش یا انجام سایر فعالیتها نیست.
  • مشکل بالا رفتن یا حرکت روی سطوح صاف
  • قادر به قرار گرفتن در موقعیت برای رفتن به دستشویی نیست.

دلایل دیگری برای این تغییرات وجود دارد، بنابراین حتما با دامپزشک مشورت کنید.

تشخیص آرتروز در سگ ها

علائم آرتروز در سگ ها، را جدی بگیرید. | دام و پت

تشخیص آرتروز در سگ ها سه جز ء اصلی دارد که همگی به یک اندازه مهم هستند: سابقه (توضیحات شما)، معاینه فیزیکی سگ و اشعه ایکس.

تاریخچه

برای دامپزشک داشتن یک تاریخچه کامل تا حد ممکن مهم است. از آنجایی که مشاهده تغییرات در سگ در محیط خانه اغلب راحت تر است، برخلاف هنگام ویزیت دامپزشکی، شما در یک موقعیت عالی قرار دارید تا به تشخیص کمک کنید. هر تغییری که در خانه در سگ خود مشاهده کنید در تشخیص وجود و شدت آرتروز مهم است. این تغییرات می تواند مواردی باشد که هر روز متوجه آنها می شوید یا مواردی هستند که هر چند وقت یک بار خود را نشان می دهند. دامپزشک خود را از هر تغییری که متوجه شده اید مطلع کنید. یا بهتر است بگوییم، از سگ خود فیلم بگیرید و بهترین موارد را در هنگام بازدید به اشتراک بگذارید.

معاینه بدنی

دامپزشک شما یک معاینه کامل بدنی برای بررسی سلامت عمومی حیوان خانگی شما، تعیین گزینه های درمان و از بین بردن دلایل دیگر انجام می دهد. بخشی از معاینه بدنی شامل احساس (لمس) سگ شما و آزمایش تحرک و دامنه حرکات مفاصل و همچنین جستجوی مناطق درد مفصل، بی ثباتی یا ضعف است. یک معاینه کامل ارتوپدی همچنین رفلکس ها و تغییرات ظریف عملکرد مفصل را بررسی می کند.

دامپزشک بررسی می کند که آیا مفاصل سگ شما در یک راستا و در جای مناسب قرار گرفته اند یا خیر. وی همچنین به دنبال هرگونه مدرک در مورد توسعه غیر طبیعی مفصل، مانند تجمع کشکک و دیسپلازی مفصل ران خواهد بود.

اشعه ایکس

آرتروز با تغییر در استخوان های مفصل (مانند رشد استخوان با پیشرفت بیماری) و همچنین تغییر در فضای بین استخوان، در اشعه ایکس تشخیص داده می شود.

نکته مهم، نتایج هر قسمت از معاینه ممکن است درجه آرتروز را در یک سگ نشان ندهد. به ویژه اشعه ایکس حتی اگر یک سگ درد داشته باشد ممکن است آسیب قابل توجهی در مفصل نشان ندهد. برعکس، اشعه ایکس سگ مبتلا به دیسپلازی مفصل ران ممکن است دردناک به نظر برسد. حتی اگر سگ هنوز علائمی نشان نداده باشد. با این حال، این اطلاعات هنوز مهم است. زیرا به دامپزشک شما کمک می کند تا مدیریت مناسب سگ خود را انتخاب کند و اشعه ایکس می تواند سایر دلایل درد را رد کند.

پیش آگهی آرتروز در سگ ها

آرتروز با گذشت زمان بدتر می شود و در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد. درد ناشی از آرتروز منجر به کاهش تحرک می شود. در حالی که درمانی وجود ندارد. دامپزشکان استراتژی های زیادی برای کمک به کنترل درد و التهاب، ایجاد قدرت و پشتیبانی از تحرک دارند. صاحبان حیوانات خانگی می توانند برای کمک به دامپزشکان خود همکاری کنند.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/dog-health/arthritis-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا