حیوانات خانگی کوچک

عفونت چشم در خوکچه هندی

عفونت و مشکلات چشمی در خوکچه هندی

عفونت و مشکلات چشم در خوکچه هندی ، با علل و علائم مختلف مانند سایر حیوانات خانگی و حتی شایع تر از بقیه حیوانات وجود دارد. بیماری ها و مشکلات مختلفی وجود دارد که می تواند بر سلامت چشم خوکچه ی هندی تاثیر بگذارد. اما برخی از این مشکلات بیشتر از بقیه حیوانات مشاهده شده اند. با آشنایی با برخی احتمالات، شما آمادگی بیشتری برای مقابله با مشکل چشمی که ممکن است در آینده خوکچه ی هندی شما داشته باشد، خواهید داشت.

عفونت و مشکلات چشمی در خوکچه هندی چیست؟

عفونت یا مشکلات چشم به موارد مختلفی اشاره دارد که بر چشم های خوکچه ی هندی تاثیر می گذارد. این مشکلات می تواند شامل خراش قرنیه ی، زخم قرنیه، عفونت یا حتی تومورهای جدی تر باشد. علائم به نوع مشکل بستگی دارد. پس از تشخیص درمان ها بسیار متفاوت خواهند بود.

 علائم عفونت و مشکلات چشمی در خوکچه هندی چیست؟

عفونت چشم در خوکچه هندی | دام و پت

تشخیص مشکلات چشم در خوکچه ی هندی می تواند دشوار باشد. علائم و نشانه های رایج عبارتند از :

  • تیرگی یا قرمزی چشم
  • دستمالی کردن و یا خراشیدن مکرر چشم
  • بسته نگه داشتن یک چشم
  • التهاب یا ترشح از چشم ها
  • اشک ریختن مداوم
  • برآمدگی یا توده های بزرگ

برخی از داروهای خانگی وجود دارد که می تواند بر مشکلات چشمی موثر باشد. در صورت مشاهده ی هرگونه مشکلات چشمی، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. مشکلات چشم می تواند جدی باشد. در صورت عدم درمان، منجر به نابینایی شود.

زخم های قرنیه

برخی اوقات چشم ها توسط چیزی در قفس خوکچه ی هندی مانند یونجه یا ملافه، یا حتی پس از مبارزه با یک خوکچه ی هندی دیگر خراشیده یا تحریک شوند. این خراش ها یا تحریکات می تواند باعث آسیب دیدگی بنام زخم قرنیه شود. زخم قرنیه نقصی در لایه ی چشم خوکچه ی هندی شما است که به قرنیه معروف است و بسیار دردناک است. ممکن است بتوانید تیرگی یا قرمزی چشم را ببینید. به احتمال زیاد خوکچه ی هندی چشم را دستمالی کند، آن را بسته نگه دارد، یا حتی آن را روی زمین بمالد تا نشان دهد که مشکلی دارد. درد ناشی از زخم ممکن است باعث شود که خوکچه ی هندی از غذا خوردن دست بردارد. سپس حتی به انسداد روده مبتلا شود.

زخم های قرنیه را می توان با تجویز پماد های مخصوص چشم از دامپزشک اگزوتیک (دامپزشک حیوانات خانگی غیر متداول) درمان کرد. برخی از این پماد ها آنتی بیوتیک هستند و برخی دیگر بطور خاص برای بهبود زخم ها ساخته می شوند. اگر زخم واقعا بزرگ است و پس از استفاده از برخی دارو ها بهبود نیافته است، دامپزشک ممکن است مقداری از خون خوکچه هندی شما را بکشد، آن را سانتریفیوژ کرده و از سرمی که بعنوان قطره ی چشمی تولید می شود برای کمک به بهبود زخم استفاده کند. اگر زخم هنوز بهبود نیافته باشد، برای سرعت دادن به بهبودی بهتر است روی چشم یک عمل خاص به نام کراتونومی شبکه ای انجام شود. این روش تحت بیهوشی و توسط دامپزشک اگزوتیک انجام می شود.

در مورد آیا خوکچه هندی می تواند استفراغ کند؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

عفونت چشم

عفونت چشم در خوکچه هندی | دام و پت

تحریک یا قرار گرفتن در معرض مقادیر بیش از حد باکتری یا هاگ قارچ می تواند باعث آلودگی چشم خوکچه ی هندی شود. این عفونت های باکتریایی و قارچی می تواند روی یک یا هردو چشم تاثیر بگذارد. نیازمند درمان با دارو های ضد باکتریایی یا ضد قارچی مناسب است. خوکچه ی هندی شما ممکن است دچار ریزش مو در اطراف چشم آلوده، قرمزی به نام ملتحمه، ترشح، تورم و حتی بسته نگه داشتن آلوده شود.

دامپزشک اگزوتیک ممکن است بدون گرفتن نمونه ای برای کشت، درمان چشم را انتخاب کند، اما اگر عفونت برطرف نشود، باید یک کشت باکتریایی و یا قارچی تهیه شود. این کشت دقیقاً به دامپزشک شما می گوید که چه نوع باکتری یا قارچی در اطراف چشم رشد می کند. درمان صحیح حیوان خانگی شما را تعیین می کند. اگر خوکچه ی هندی شما ترشحات چشمی زیادی دارد و پوسته ی چشمش بسته می شود، می توانید با استفاده از یک پارچه ی گرم و مرطوب آن را به آرامی تمیز کنید تا زمانی که دامپزشک خود را ببینید. گاهی اوقات فقط تمیز کردن چشم باعث تاثیر بسزایی در خوکچه ی هندی می شود. پس از تشخیص آلودگی خوکچه ی هندی، مراقبت و تمیز کردن کامل قفس و تمام وسایل داخل آن را انجام دهید. با این کار قارچ های طولانی مدت از بین می روند.

در مورد فرق خوکچه هندی و همستر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دندان های بزرگ

خوکچه های هندی دندان هایی مشابه دندان های خرگوش دارند. دندان های جلوی آنها را داندان های پیش می نامند. ریشه ی این دندان های پیش می تواند به یک مسیر بین بینی و چشم ها، بنام مجاری نازولاکریمال( مجاری اشک و بینی) رشد کرده و باعث آبریزش چشم خوکچه ی هندی شما شود. یک آزمایش آسان برای تشخیص وجود انسداد مجاری بینی، استفاده از قطره ی چشمی فلورسئین و صبر برای دیدن نشت آن از بینی خوکچه ی هندی است. مجاری از بینی جریان می یابند و اجازه ی تخلیه ی چشم را می دهند. اما اگر این مجاری مسدود یا بسته شوند، باعث ایجاد تخلیه ی بیش از حد از چشم می شود. پس از این آزمایش، دامپزشک احتمالاً  برای تایید بیشتر تشخیص  و تصمیم گیری درمورد اینکه آیا عمل جراحی  لازم است، از خوکچه ی هندی عکس برداری می کند.

تومور

متاسفانه بعضی اوقات تومور یا گوشت اضافه در پشت چشم خوکچه ی هندی ایجاد می شود. این تومور ها می توانند باعث برجستگی یا تورم چشم شوند. این احتمالا برای خوکچه ی هندی بسیار ناخوشایند خواهد بود. بعضی اوقات از عکسبرداری توسط دامپزشک اگزوتیک برای شناسایی توموری در جمجمه ی خوکچه ی هندی استفاده می شود. قبل از اینکه دامپزشک تشخیص دهد، ممکن است لازم باشد این رادیوگرافی توسط یک رادیولوژیست نیز خوانده شود.

متاسفانه همه ی ناهنجاری ها در این عکس ها قابل مشاهده نیستند؛ بنابراین دامپزشک ممکن است MRI روی خوکچه ی هندی انجام شود. این چیزی نیست که بسیاری از دارندگان خوکچه ی هندی پیگیری کنند و همچنین بسیاری از بیمارستان های دامپزشکی بتوانند آن را ارائه دهند. بعلاوه، حتی اگر تشخیص داده شود، بطور معمول هیج درمانی برای تومور پشت چشم وجود ندارد. خوکچه های هندی که مشکوک به داشتن تومور در پشت چشم خود هستند، در عوض علائم آنها درمان می شوند و از درمان در بیمارستان بهره مند می شوند.

در مورد شایع ترین بیماری های خوکچه هندی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه از عفونت و مشکلات چشم در خوکچه هندی پیشگیری کنیم؟

عفونت چشم در خوکچه هندی | دام و پت

برخی از مشکلات شایع چشم در خوکچه ی هندی تا حدودی قابل پیشگیری است. برخی دیگر قابل پیشگیری نیستند. یک قفس تمیز داشته باشید تا از رشد باکتری های غیرضروری در نزدیکی خوکچه ی هندی جلوگیری کنید. اگر بیشتر از یک خوکچه ی هندی دارید که باهم زندگی می کنند، سعی کنید از هرگونه درگیری میان آنها  اجتناب کنید و یا ارتباط آنها را قطع کنید زیرا می توانند به چشم های یک دیگر آسیب برسانند. در آخر به هرگونه تغییر در چشم حیوان خانگی خود توجه کنید و آنها را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید.

منبع:

https://www.thesprucepets.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا