سگ ها

عفونت ناف در گوساله از علائم تا درمان

عفونت ناف در گوساله از علائم تا درمان

عفونت ناف در گوساله که به طور کلی بیماری ناف شناخته می شود گوساله های جوان که معمولاً کمتر از یک هفته سن دارند را درگیر می کند. عفونت ناف در گوساله ها در نتیجه ورود عفونت از طریق بند ناف در هنگام تولد یا بلافاصله بعد از آن رخ می دهد. این عفونت بسته به محل انتشار باکتری ها می تواند طیف وسیعی از علائم را در پی داشته باشد.

اگر تا به حال گاو پرورش داده اید، ممکن است شرایط ناگوار عفونت ناف در گوساله های تازه متولد شده خود تجربه کرده باشید. عفونت های ناف در گوساله ها بدون پیشگیری مناسب می توانند به یک بیماری مزمن تبدیل شوند که منجر به یک فرایند درمان طاقت فرسا می شود. خوشبختانه می توانید با رعایت بهداشت از غوطه ور شدن ناف پس از تولد از بروز آن جلوگیری کنید. برای درک کامل فرایند پیشگیری، این مقاله را تا انتها بخوانید.

در گوساله های متولد نشده، بند ناف که بیشتر یک لوله توخالی در شکم است که دسترسی مستقیم به حفره شکم و کبد را فراهم می کند. پس از تولد، حفره ناف چند روز مرطوب می ماند و به عنوان ورودی آسان برای باکتری ها و محل مناسب برای ایجاد عفونت باکتریایی تبدیل می شود. اشرشیاکلی (E. coli) یک علت شایع عفونت های ناف است. این عفونت ها می توانند پیامدهای نامطلوبی برای سلامتی ایجاد کنند، از جمله:

 • پریتونیت. این به عفونت درون حفره شکمی اشاره دارد.
 • مننژیت. این به عفونت سیستم عصبی مرکزی اشاره دارد.
 • آرتریت. آبسه های داخل مفاصل حتی در گوساله های جوان می تواند باعث آرتریت شود.

هنگامی که باکتری ها وارد ناف می شوند، عفونت ناف می تواند به قسمت های نزدیک بدن گسترش یابد. باکتری E. coli می تواند به جریان خون برسد و باعث سپتی سمی، یک بیماری بالقوه کشنده شود.

علائم عفونت ناف در گوساله ها

عفونت ناف در گوساله از علائم تا درمان | دام و پت

اگر عفونت عمدتا در ناف باقی بماند، علامت اولیه یک ناف متورم و دردناک است که خشک نمی شود. ممکن است آبسه ای ایجاد شود که از آن چرک (اغلب مانند کاستارد ضخیم) خارج می شود. اگر عفونت از ناف گسترش پیدا کند یا بیمار ناف درمان نشود، علائم بیشتری با گسترش باکتری ها از طریق جریان خون و انتشار در سایر قسمت های بدن ظاهر می شود.

شایع ترین محل های تجمع باکتری ها مفاصل هستند. این منجر به تورم مفاصل سفت و دردناک (اغلب داغ) می شود. درجه حرارت گوساله افزایش می یابد. از دست دادن اشتها و افسردگی اغلب مشاهده می شود. معمولاً فقط چند گوساله در یک گروه آلوده می شوند، اما در مواردی که بهداشت بسیار ضعیف است، عفونت ممکن است شیوع یابد.

سایر قسمت هایی از بدن که باکتری ها در آن مستقر می شوند شامل چشم ها، اطراف قلب و مغز است. در این وضعیت مرگ حیوان شایع است. در برخی گوساله ها عفونت از ناف به کبد سرایت می کند و باعث ایجاد آبسه کبدی می شود. در این مورد تا زمانی که گوساله ها بزرگتر نشوند ممکن است مشکلی دیده نشود.

علل زیادی برای عفونت های ناف وجود دارد که شایع ترین آنها عبارتند از:
 • بهداشت ضعیف. قرار گرفتن در معرض نواحی کثیف زایمان یا لمس مکرر ناف در هنگام وزن کشی می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.
 • گوساله های ضعیف. گوساله های ضعیف بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های ناف هستند. این می تواند به دلیل زایمان طولانی مدت یا سوء تغذیه مادر باشد.
 • ناکافی بودن کلسترال. Colostral مایعی است که توسط غده پستانی قبل و بعد از تولد ترشح می شود. گوساله ها طی 8 ساعت پس از تولد به 1.5 تا 2 لیتر نیاز دارند.

درمان عفونت ناف در گوساله ها

عفونت ناف در گوساله از علائم تا درمان | دام و پت

درمان زودهنگام بیماری ناف در گوساله ها برای جلوگیری از انتشار عفونت ضروری است. حیوانات آلوده باید جدا شده و با آنتی بیوتیک ها و مسکن ها درمان شوند.

درمان آنتی بیوتیکی باید تا زمان ناپدید شدن علائم ادامه یابد (که حتی در موارد خفیف ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد)، اگرچه موارد شدید حتی با درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیک ممکن است بهبود نیابند. برای آبسه های بزرگ ناف، مداخله دامپزشکی برای تخلیه و برداشتن بافت آلوده اغلب ضروری است.

پروتکل درمانی استاندارد برای عفونت ناف، یک هفته دوره پنی سیلین است. با این حال، اگر گوساله به دلیل سپتی سمی دچار مننژیت و پلی آرتریت است، دامپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک های اضافی تجویز کند. در صورت وجود آبسه، باید سه تا پنج روز آینده روزانه لنس زده و شستشو داده شود.

ممکن است پس از برطرف شدن عفونت، درد و تب همچنان وجود داشته باشد. برای این منظور، مهم است که دوره کامل درمان را دنبال کنید و زود قطع نکنید، حتی اگر گوساله بهبود پیدا کند.

پیشگیری از بیماری ناف در گوساله ها

اطمینان از اینکه گوساله های گاو در محیطی تمیز خطر ابتلا به مفاصل (و بسیاری از بیماری های دیگر مانند ورم پستان و متریت سمی) را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. برنامه ریزی و آمادگی مناسب می تواند از تجمع بیماری که در بسیاری از مناطق زایمان رخ می دهد جلوگیری کند.

استفاده از ضدعفونی کننده (مانند ید) بر روی ناف می تواند خطر ورود باکتری ها از طریق ناف را کاهش دهد، اما نمی تواند جایگزین بهداشت خوب شود. به دلیل آناتومی، ناف گاوها نسبت به گوساله ها دیرتر خشک می شوند و در نتیجه بیشتر در معرض بیماری ناف قرار دارند. استفاده از مواد ضدعفونی کننده دو یا سه بار روی گاوها می تواند خطر را کاهش دهد.

همچنین مطمئن شوید اگر گاوها در یک محیط تمیز و خوب متولد شوند، به قلمروهای دیگر یا مراتع آلوده منتقل نشوند تا زمانی که ناف به طور کامل خشک شود.

چهار روش مناسب برای جلوگیری از عفونت ناف

عفونت ناف در گوساله از علائم تا درمان | دام و پت

برای پیشگیری از عفونت های ناف و اطمینان از گوساله ها و دام های سالم که می توانند به طور کامل رشد کنند، این اقدامات پیشگیرانه را در نظر بگیرید:

 1. اطمینان از بهداشت مناسب. رعایت بهداشت مناسب قبل، حین و بعد از تولد برای جلوگیری از عفونت های ناف بسیار مهم است. برای این منظور، چند نکته بهداشتی زایمان را رعایت کنید:
 • ملافه و نی تمیز را با تراشه های چوب جایگزین کنید.
 • ناحیه و ابزار زایمان، از جمله کشنده گوساله و زنجیر را ضد عفونی کنید.
 • در حین زایمان از دستکش های لاتکس یا نیتریل یکبار مصرف استفاده کنید.
 • برای کاهش تماس و آلودگی احتمالی ناف روی مقیاس های متحرک سرمایه گذاری کنید
 1. با معیارهای وسیع بررسی، می توانید اطمینان حاصل کنید که گاو سالم انتخاب می کنید، احتمال گوساله های سالم را افزایش می دهید و خطر عفونت ناف را کاهش می دهید.
 2. برای زایمان های سخت از دامپزشک کمک بگیرید. هنگامی که انقباضات بارداری بروز پیدا کرد، گوساله باید در دو ساعت آینده تحویل داده شود. در حالی که برخی تصمیم می گیرند این فرایند به طور طبیعی اتفاق بیفتد، مهم این است که آمادگی لازم را برای ورود و ارائه کمک در صورت نیاز داشته باشید. زایمان های عقب افتاده و سایر عوارض به کمک یک دامپزشک نیاز دارد.
 3. غوطه ور شدن ناف یکی از محبوب ترین اقدامات پیشگیری از عفونت ناف است. با این حال، ضدعفونی کننده های شدید مانند ید می توانند باعث بروز التهاب ناخواسته شوند.

پیشگیری، برای سالم و شاد نگه داشتن دام تازه متولد شده بسیار مهم است.

سخن آخر

عفونت ناف در گوساله از علائم تا درمان | دام و پت

تورم ناف در گوساله ها مشکلی رایج  است. وقتی این تورم به دلیل عفونت باشد، ممکن است پیامدهای اقتصادی داشته باشد. ناف بیمار اصطلاح رایج برای التهاب یا عفونت ناف گوساله ها است.

عفونت ورید ناف به عنوان امفالوفلبیت شناخته می شود. این عفونت معمولاً در گوساله های یک تا سه ماهه تشخیص داده می شود و ممکن است با تب خفیف، بی حالی و عدم رشد همراه باشد. عفونت ممکن است در امتداد ورید ناف موضعی باشد یا به کبد گسترش یابد، زیرا به کبد متصل است.

بیماری ناف می تواند منجر به ورود باکتری ها به جریان خون و رسوب در عروق خونی کوچک در نقاط دیگر بدن مانند ریه ها، استخوان ها، مفاصل یا مغز شود که باعث عفونت می شود. گوساله های مبتلا به ناف اغلب افسرده هستند . گوساله های مسن ممکن است لنگش ناشی از عفونت صفحات رشد استخوان های بلند را نشان دهند.

عفونت های ناف نه تنها برای حیوان ناتوان کننده هستند، بلکه گزینه های درمانی نیز می توانند از نظر احساسی و مالی خسارت بار باشند. با ترکیب اقدامات پیشگیرانه بهداشت مناسب، کمک حرفه ای و غوطه ور شدن ناف بدون ید، می توانید به طور کلی از این پیامدهای نامطلوب جلوگیری کنید.

منابع:

https://vetericyn.com/blog/how-to-prevent-navel-infections-in-livestock/

https://www.thecattlesite.com/diseaseinfo/216/joint-ill-navel-ill/

https://news.okstate.edu/articles/communications/2020/navel-ill-a-conundrum-of-calf-belly-button-bumps.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا