اسب ها

عفونت مخمر غلاف اسب چیست؟

عفونت مخمر غلاف اسب چگونه درمان می شود؟

عفونت مخمر غلاف اسب به دلیل عدم رعایت بهداشت رخ می دهد. اگر صاحب اسب نر هستید یا از آن مراقبت می کنید، باید در مورد تمیز کردن غلاف اسب آموزش ببینید. شما باید از دامپزشک خود یا یک صاحب اسب با تجربه این کار را انجام دهید.

وضعیت عادی غلاف اسب چگونه است؟

در حالت آرام، یعنی غیر نعوظ، اندام اسب به طور معمول در غلاف محافظ خود باقی می ماند، جایی که ماهیچه ها در جای خود نگه داشته می شوند. وقتی این ماهیچه ها منقبض می شوند و اندام از خون پر می شود و سفت می شود، آشکار خواهند شد.

یک جیب یا حفره عمیق اطراف آن را احاطه کرده است. به غیر از غشایی که توسط یک غشای نازک و حساس پوشیده شده است، بقیه اندام (شفت) توسط پوستی صاف، منعطف و چرب پوشیده شده است، که بیشتر آن به طور معمول در داخل پریپوس چین خورده است.

بقایای ترشحات طبیعی غدد پوست و سلول های معمولی در حال مرگ از سطح پوست در داخل غلاف ممکن است در این چین ها و حفره مجرای ادرار و سینوس تجمع کنند.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

آموزش تمیز کردن مخمر غلاف اسب

عفونت مخمر غلاف اسب چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

غلاف اسب نر باید به طور دوره ای تمیز شود، اما صاحبان اسب اغلب از این کار غافل می شوند. برخی از برخورد با آن اکراه دارند ; دیگران ممکن است ندانند که چگونه آن را انجام دهند. با این حال، به عنوان نگهبان و صاحب اسب، یا باید در مورد این فرآیند آموزش ببینید، یا باید از دامپزشک خود یا یک اسب با تجربه این کار را انجام دهید، بنابراین اسب شما سالم تر و در نهایت شادتر است.

غلاف یک چین دوتایی از پوست است که اندام کشیده شده را می پوشاند. غلاف کثیف، با تجمع زباله از مخلوطی از خاک و ادرار، می تواند منجر به عفونت مخمر غلاف اسب و یا مشکلات ادراری شود. غدد موجود در پوشش غلاف که غدد چربی نامیده می شوند، در صورت تشکیل یک ماده خاکستری تا سیاه، ترشحاتی را با خاک و سلول های پوستی ترشح می کنند. گاهی اوقات این ترشحات جمع می شوند و به صورت رسوبی نرم و موم مانند جمع می شوند یا پوسته های خشک و سخت ایجاد می کنند.

عوارض عفونت مخمر غلاف اسب

اکثر اسب‌های نر ترشحات و کثیفی‌های قدیمی ایجاد می‌کنند که سپس غلاف و غده را تحریک کرده و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. اگر پوشش غلاف تحریک شود، خارش و تورم می‌تواند باعث شود که ژل‌دار نتواند غده خود را برای دفع ادرار خارج کند.

کثیفی، عرق و نمک ادرار را می توان در نزدیکی دهانه غلاف جمع کرد و با مواد مومی مخلوط شده و باعث تحریک آن می شود. یک محیط گرد و غبار یا کثیف می تواند مشکل را بدتر کند.

برای اسب نر در حال تکثیر به اندازه ژل شدن مشکل ساز نیست زیرا اندام نر معمولاً قبل از تولید مثل یا قبل از جمع آوری اسپرم با سوراخ مصنوعی تمیز می شود. اگر از اسب نر برای اهداف پرورشی استفاده نشود، همان مشکلی که در ژل گیری رخ می دهد می تواند ایجاد شود.

علاوه بر غلاف، اگر تجمعات به صورت دوره‌ای شسته نشود، مواد مومی خشک شده، مخلوط با خاک، عرق و سلول‌های چربی، که توسط نمک‌های معدنی ادرار احاطه شده‌اند، می‌توانند یک توپ خاک رس مانند در انتهای غلاف تشکیل دهند. غده مردانه

در دیورتیکول مجرای ادرار، یک جیب کوچک در نزدیکی مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه حمل می کند) تجمع می یابد.

توپ زباله که معمولاً لوبیا نامیده می شود، در این جیب درست در داخل دهانه غده اسب قرار می گیرد. اگر لوبیا خیلی بزرگ شود می تواند باعث عفونت یا اختلال در دفع ادرار شود. در اسب های بالغ، این جیب به شکل لوبیا است و می تواند به اندازه یک اینچ باشد. می توانید با انتهای انگشت خود وارد دیورتیکول شوید تا تشخیص دهید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

مشکلات بزرگ شدن توده

اگر توده محکمی از مواد انباشته شده وجود داشته باشد، باید حذف شود. اگر در آنجا رها شود، فقط بزرگتر می شود و در دفع ادرار اختلال ایجاد می کند.

یا ممکن است شروع به ادرار کند، سپس به دلیل ناراحتی ناشی از لوبیا ناگهان قطع شود. سپس ممکن است چندین بار سعی کند قبل از اتمام کار، ادرار کند. لوبیا در صورت غفلت می تواند به اندازه یک گردو بزرگتر شود.

یک لوبیا کوچک را می توان با انگشت خود درست کرد، اما برداشتن لوبیا بزرگ ممکن است دشوار باشد. تلاش برای بدست آوردن آن برای اسب دردناک خواهد بود و او مقاومت خواهد کرد. این زمانی است که باید با دامپزشک خود تماس بگیرید.

اسب ممکن است باید آرام شود تا غده نر را شل کند و او را رها کند. یک لوبیا بزرگ ممکن است برای برداشتن با انگشت یا ابزاری خرد شود، اگرچه معمولاً اینطور نیست. بسیاری از اسب‌ها این کار را ناراحت‌کننده می‌دانند و تلاش‌های شما را بدون آرام‌بخشی تحمل نمی‌کنند، بنابراین نظارت دامپزشکی ممکن است ضروری باشد.

برخی از اسب ها به طور منظم لوبیا تولید می کنند. به این اسب ها می توان با تمیز کردن غلاف برنامه ریزی شده کمک زیادی کرد تا از تجمعی که در غیر این صورت تبدیل به لوبیا می شد جلوگیری کرد. برخی از غلاف ها هر چند هفته یکبار نیاز به تمیز کردن دارند. دیگران با تمیز کردن کامل یک یا دو بار در سال از پس آن بر می آیند .

اسب خود را بشناسید و در صورت نیاز بتوانید به او کمک کنید. به غده اسب خود نگاه کنید وقتی او را رها می کند تا ادرار کند. اگر پوسته های خشک شده و مواد پوسته پوسته در سراسر سطح آن وجود داشته باشد، احتمالاً باید تمیز شود.

علائم تمیز کردن عفونت مخمر غلاف اسب

عفونت مخمر غلاف اسب چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

علائمی که نشان می دهد نیاز به تمیز کردن عفونت مخمر غلاف اسب وجود دارد، از جمله نگذاردن اندام نر برای ادرار کردن، غلاف متورم، و چسبیدن پوسته ها یا رسوبات مواد مومی شکل به کناره های غده یا پاهای عقبی او .

گاهی اوقات یک غلاف و اندام دردناک باعث می شود اسب علائم قولنج یا تحریک را نشان دهد. اگر لوبیای خام باعث ناراحتی دائمی شود، ممکن است از درد بدشانس باشد. یا درد ممکن است باعث شود که او پس از سواری کولیک به نظر برسد (چون نیاز به ادرار کردن دارد، اما نمی تواند این کار را راحت انجام دهد) .

اگر اسب نر، بداخلاق می شود، باید به آن توجه کنید. هر چه اسب بزرگتر باشد، احتمال تجمع دردناکی که باید برطرف شود بیشتر است.

هر گونه مشکل در دفع ادرار باید فورا بررسی شود. تورم غلاف می تواند ناشی از مشکلات دیگری غیر از تجمع کثیفی باشد (مانند آسیب موضعی یا فوران موضعی یک مشکل پوستی)، و برای درمان صحیح باید مشخص کنید که چه چیزی باعث این مشکل شده است. در این موارد توجه دامپزشک توصیه می شود.

آموزش نظافت

اگر اسب نر شما نیاز به تمیز کردن دوره ای دارد، او را عادت دهید که غلاف و غده را برای تمیز کردن معمولی ملایم نگه دارد. سپس می‌توانید از تجمع‌های بزرگ جلوگیری کنید و دانه‌هایی را که شروع به تشکیل شدن می‌کنند قبل از اینکه به حدی بد شوند که به دامپزشک نیاز دارید را حذف کنید.

اسبی که هرگز غلافش را نگرفته است ممکن است حساس و کینه توز باشد. اگر عادت کنید که هر بار که او را اصلاح می کنید محکم غلاف (و پوست نرم بین پاهای عقب او) را بمالید، بیشتر آنها از غلغلک بودن غلبه خواهند کرد.

بعد از اینکه دیگر از لمس به این ناحیه ناراحت نشد، سعی کنید غلاف او را تمیز کنید. چند بار اول، ممکن است بخواهید کسی او را برای شما نگه دارد و او را در مقابل حصاری که انبار می خواهد بایستد تا نتواند دور شود. در حالی که روی غلاف او کار می کنید، روی پهلوی چپ او بایستید و رو به عقب او قرار بگیرید، تا جایی که می توانید جلوتر بمانید، بنابراین کمتر مستعد لگد خواهید بود.

بهترین راه برای افزایش وزن اسب کدامند؟

چگونه غلاف اسب خود را تمیز کنیم؟

عفونت مخمر غلاف اسب چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

در حالی که دست خود را با روغن معدنی یا کف صابون روغن کاری کرده اید، نوک انگشتان خود را کنار هم قرار دهید و به آرامی با دستکش لاتکس خود وارد غلاف شوید. اگر سطح داخلی غلاف خشک و سفت و رسوبات شکننده احساس می شود، کمی روغن معدنی یا گیاهی را با یک سرنگ لاستیکی با نوک نرم به داخل غلاف بریزید تا به نرم شدن و شل شدن زباله کمک کند.

هنگامی که شستشو انجام می شود، بسیار مهم است که منطقه را به طور کامل بشویید. مطمئن شوید که هیچ اثری از صابون در غلاف باقی نمانده است. شستشو را می توان با شستشو با اسب برای چند دقیقه انجام داد.

غلاف را ببندید، بگذارید اگر پر از آب شود، آن را رها کنید و صابون را بشویید. هر صابونی که در داخل باقی بماند باعث تحریک می شود. به همین دلیل است که فقط باید از صابون بسیار ملایم استفاده کرد.

از سرنگ استفاده کنید.

اگر اسب شما عادت به آب دادن از شیلنگ ندارد، از یک سرنگ بزرگ بدون سوزن استفاده کنید تا آب را به آرامی داخل غلاف بریزید. آب گرم را با کمی صابون ملایم و غیر شوینده در آن آماده کنید و ابتدا آن را بپاشید ( وازلین را در انتهای سرنگ قرار دهید تا به آرامی و بدون ناراحتی وارد سرنگ شود).

یک سطل آب تمیز و گرم برای شستشو آماده کنید، آب تمیز را چندین بار بریزید تا تمام مواد شل از غلاف برطرف شود و مطمئن شوید که باقیمانده صابون ازبین می رود.

می توانید حین تمیز کردن غلاف، وجود لوبیا را بررسی کنید. هنگامی که اندام نر به داخل غلاف کشیده می شود، نوک آن در پشت کیسه غلاف قرار می گیرد. انگشت خود را به دهانه انتهای غده مردانه بچسبانید و یک جیب در اطراف انتهای غده پیدا خواهید کرد. اینجاست که لوبیاها تشکیل می شوند.

می توانید به آرامی با نوک انگشت خود در این جیب کاوش کنید و اگر لوبیای کوچکی پیدا کردید، می توانید آن را در حالی که هنوز نرم و کوچک است بیرون بیاورید. اگر لوبیا خیلی بزرگ است که با همکاری اسب نمی توان آن را جدا کرد، با دامپزشک تماس بگیرید. آسیب به اسب شما، نظافت او را در آینده سخت تر می کند.

تمیز کردن عفونت مخمر غلاف اسب

عفونت مخمر غلاف اسب چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

یک راه آسان برای تمیز کردن غلاف در صورتی که اسب شما عادت به شلنگ با آب دارد، اسپری کردن آن با شلنگ باغبانی با فشار بسیار کم است. اگر آب خیلی سرد نباشد، وقتی اسب به آن عادت کرد، مخالفت نمی کند. ممکن است مجبور شوید در یک روز گرم با یک قطره آهسته روی پاها شروع کنید.

هنگامی که آب را روی پاهایش می پذیرد، به تدریج پاها را بالا می برد و در نهایت آب را روی غلاف خود هدایت می کند. آبیاری ساده با شلنگ می تواند بسیاری از زباله ها را از بین ببرد. برای برخی از اسب ها، اگر به طور دوره ای انجام شود، ممکن است این تمیز کردن کافی باشد.

اگر اسبی در غلاف خود بسیار کثیف است می توانید از صابون یا یک آماده سازی تجاری برای تمیزی غلاف استفاده کنید. غلاف را آبیاری کنید، آن را در اطراف شلنگ ببندید تا با آب پر شود. هنگامی که آب آزاد می شود، کثیفی را خارج می کند.

ترک خوردگی سم اسب ها، علل تا درمان را بشناسید.

از کف صابون استفاده کنید.

(مراقب باشید در پر کردن زیاده روی نکنید!) داخل غلاف خیس می شود و می توانید یک مشت صابون ملایم بردارید و آن را داخل غلاف ببرید تا کاملاً تمیز شود. کف صابون به عنوان روان کننده عمل می کند و کار را برای دست شما در داخل غلاف آسان تر می کند. کل قسمت داخلی را بشویید.

تحریک و ترشح بیش از حد می تواند در اثر شستشوی زیاد و صابون زیاد ایجاد شود. بهتر است از چند شستشو با آب استفاده کنید و مکرر صابون را بشویید مگر اینکه اسب شما به آنها نیاز داشته باشد.

اغلب می‌توانید غلاف و غده را بدون سر و صدا تمیز کنید. اسب ممکن است غده خود را به اندازه کافی پایین بگذارد تا آن را به آرامی و به سرعت با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کند.

وسایل نظافت خود را (پارچه و آب، همراه با صابون در صورت نیاز) در انباری که اسب را از زین باز می کنید و او را نظافت می کنید بگذارید، و اگر غده خود را پایین آورد یا ادرار کرد، در حین اتمام به آرامی آن را بگیرید. و سریع آن را تمیز کنید .

چند تمیز کردن سریع مانند این هنگامی که او را بعد از سواری نظافت می کنید. ممکن است برای جلوگیری از هر گونه تجمع جدی کافی باشد. همچنین زمان خوبی برای بررسی لوبیا است زیرا انتهای غده قابل مشاهده است. کمی دقت در این زمینه گاه و بیگاه بر اساس برنامه می تواند از بروز مشکلات بزرگ در آینده جلوگیری کند.

دامپزشک شما می تواند در اولین تلاش برای تمیز کردن غلاف و برداشتن لوبیاها در صورت عدم اطمینان از تکنیک مناسب به شما کمک کند.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2020/08/17/horse-sheath-yeast-infections-video-instructions/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا