حیوانات خانگی کوچک

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید

عفونت تنفسی لاک پشت اغلب به دلیل دمای پایین محیط، بستر نامناسب، عوارض پس از خواب زمستانی یا مایکوپلاسما (باکتری) اتفاق میفتد. خوشبختانه، یک دامپزشک می تواند عفونت های تنفسی لاک پشت را درمان کند. از نظر پیشگیری، نظارت بر دما در محفظه لاک پشت مهمترین اقدامی است که می توانید برای عفونت های تنفسی لاک پشت انجام دهید.

آیا تاکنون شنیده اید که لاک پشت سرما بخورد؟ تصور آن شاید کمی عجیبی باشد. اما این احتمال وجود دارد که در نتیجه برخی از عوامل محیطی لاک پشت شما سرمابخورد. مطمئناً، یک لاک پشت در هنگام سرماخوردگی رفتار متفاوتی را نسبت به انسان ها نشان می دهد که هر 5 دقیقه یک بار عطسه می کند. اما این چیزی است که همه صاحبان لاک پشت باید از آن آگاه باشند.

لاک پشت ها ممکن است به عفونت های تنفسی مبتلا شوند که این وضعیت در آنها نیاز به کمک فوری دامپزشکی دارند. اگر عفونت تنفسی در لاک پشت ها به درستی درمان نشود، مسئله می تواند برای لاک پشت بسیار خطرناک باشد و ممکن است اوضاع را بدتر کند. بر همین اساس، ما سعی کرده ایم در این مقاله  اطلاعاتی در مورد عفونتهای تنفسی، علت بروز آنها، نحوه بروز آنها، چگونگی پیشگیری و نحوه درمان آنها بیان کنیم. پس ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

چرا عفونت تنفسی در لاک پشت ها اتفاق میفتد؟

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید | دام و پت

عفونت های تنفسی در لاک پشت ها فقط به طور تصادفی ظاهر نمی شوند. در واقع، این عفونت ها نتیجه برخی شرایط محیطی در لاک پشت هستند. تعیین علت بیماری پس از بروز آن کمی دشوار است، اما دامپزشک می تواند در تشخیص علت اصلی و درمان، بهترین راهکارها را ارائه دهد. برخی از علل احتمالی که باعث بروز عفونت های تنفسی در لاک پشت ها می شود، عبارتند از:

دمای محیط

دمای محیط یکی از علل اصلی عفونت های تنفسی  است. هر گونه ضعف و آسیب در سیستم ایمنی  لاک پشت می تواند حیوان خانگی شما را در برابر تغییرات دمایی آسیب پذیر کند. در این شرایط لاک پشت در نتیجه تغییر دما به احتمال زیاد به عفونت مبتلا می شود. البته ممکن است تا زمانی که لاک پشت شما بیمار نشود، از ضعف سیستم ایمنی بدن آن باخبر نشوید. اما با کمک دامپزشک می توانید علت اصلی آن را برطرف کنید.

اگر لاک پشت را در طی یک هوای سرد و تابستان بیرون از خانه بگذارید، ممکن است افت دما وجود داشته باشد. هوا ممکن است عفونت تنفسی در حیوان را تحریک کرده و شما باید سریعا برای مقابله با آن اقدام کنید.

با این حال، نگه داشتن لاک پشت در فضای داخلی به این معنی نیست که هرگز حیوان علائم تنفسی را تجربه نخواهد کرد. لنت ها یا لامپ های سوخته شده نیز ممکن است منجر به علائم مشکلات تنفسی شوند. به همین ترتیب، هوای خیلی خشک، ممکن است منجر به بروز مشکلات تنفسی در لاک پشت شود.

ملافه

بستر ملافه ای که در محفظه لاک پشت استفاده می کنید نیز می تواند منجر به بروز عفونت های تنفسی شود. به عنوان مثال، یونجه حاوی هاگ های مختلف قارچی است که در صورت استنشاق مداوم می تواند برای لاک پشت بسیار مضر باشد.

اگر هاگ به ریه های لاک پشت راه پیدا کنند ممکن است منجر به عفونت تنفسی در آنها شود. به همین دلیل، یونجه، ملافه مناسبی برای محوطه حیوان خانگی شما نیست.

بسترهای دیگری مانند گلوله های فشرده کاه که در هنگام تجزیه به گرد و غبار  تبدیل می شوند، ممکن است تا حدودی در لاک پشت ها مشکل ساز شوند. در شرایطی که از این بسترها استفاده می کنید باید به محض خیس و متلاشی شدن، آنها را تعویض کنید، زیرا این بستر ها در شرایط خشک شدن بسیار گرد و غبار تولید می کنند.

خواب زمستانی 

بسیاری از گونه های لاک پشت ها به خواب زمستانی می روند و علی رغم مزایای این روند، خواب زمستانی ممکن است آنها را مستعد ابتلا به عفونت تنفسی آزار دهنده کند. اصولاً، بین مجاری بینی، گلو و دهان ارتباط وجود دارد. به همین دلیل، هنگامی که لاک پشت از خواب زمستانی خارج می شوند، ممکن است به عفونت تنفسی مبتلا شود. به خصوص اگر موردی از استوماتیت یا “پوسیدگی دهان” نیز  داشته باشد. بنابراین، مراقبت مناسب و پروتکل صحیح تغذیه لاک پشت پس از خواب زمستانی یک امری کاملا ضروری است.

مایکوپلاسما

برخی از لاک پشت ها ممکن است میکروب های خاصی در حفره های بینی خود داشته باشند و یکی از آنها مایکوپلاسما است. معمولاً مایکوپلاسما نگران کننده نیستند. اما اگر شرایط محیطی لاک پشت مناسب نباشد، مایکوپلاسما می تواند از وضعیت ضعیف لاک پشت ها سوءاستفاده کرده و باعث بیماری شود. در شرایطی که لاک پشت برای مدت زمان طولانی در معرض دمای نامناسب قرار داشته باشد و یا از کمبودهای غذایی رنج ببرد، می تواند شرایط ابتلا به مایکوپلاسما را برای حیوان خانگی شما مهیا کند.

علائم شایع عفونت های تنفسی در لاک پشت چیست؟

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید | دام و پت

ممکن است فکر کنید که لاک پشت هنگام بروز عفونت تنفسی علائم بسیار واضحی را نشان می دهد. متأسفانه همیشه اینطور نیست. مشکل این است که لاک پشت ها در ابتدا آلوده نمی شوند، اما ممکن است مشکل ایجاد کنند. حتی در شرایطی که علائم بیماری بروز کند، تشخیص عفونت سخت نیست و شما باید در صورت مشاهده علائم هر چه سریع تر برای درمان اقدام کنید. در ابتدا، عفونت و علائم در دستگاه تنفسی فوقانی ظاهر می شود.

علائم کلاسیک عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، آبریزش بینی و گاهی حباب های کوچک در سوراخ های بینی است. ترشحات از بینی معمولاً مشخص است. به جز تخلیه و حباب، ممکن است تنفس لاک پشت نیز سنگین شود. اگر اوضاع پیشرفت کند و بدتر شود، ترشحات بینی تغییر رنگ و قوام می یابد، زردتر شده و ضخیم می شود. همچنین ممکن است مقداری ترشحات از چشم لاک پشت خارج و در اطراف چشم ممکن است علائم تورم دیده شود. یک علامت آن کاهش اشتها و فعالیت است.

عوارض عفونت تنفسی در لاک پشت چیست؟

در ابتدا علائم لاک پشت ممکن است زیاد جدی گرفته نشوند. اما اگر در این زمینه اقدام نکنید احتمال دارد اوضاع بدتر می شود. اگر عفونت به ریه ها نیز سرایت کند. در واقع خطر ابتلا به ذات الریه وجود دارد. به همین ترتیب، ممکن است دستگاه تنفسی تحتانی لاک پشت ها دچار عفونت شود. لاک پشت در این مرحله  رفتارهای غیرطبیعی خاصی را از خودش نشان می دهد. مثلا ممکن است در تلاش برای پاکسازی مخاط جمع شده در ریه ها، گردن خود را بسیار باز نگه می دارد. به طور کلی در این شرایط به نظر می رسد حیوان شما  مضطرب است و سر خود را زیاد حرکت می دهد. علاوه بر این، بیشتر اوقات دهان خودش را باز نگه می دارد. زیرا نفس کشیدن از طریق بینی برای لاک پشت بسیار سخت است.

در صورت عدم درمان، با گذشت زمان وضعیت لاک پشت بدتر می شود. فعالیت حیوان کاهش می یابد و اشتها آن از بین می رود. لاک پشت با ادامه درد و رنج، ضعیف می شود و در نهایت به یک وضعیت خطرناک می رسد.

چگونه می توان عفونت تنفسی در لاک پشت را درمان کرد؟

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید | دام و پت

شما نباید درمان عفونت لاک پشت خود را در خانه انجام دهید. بهترین کار  این است که از دامپزشک مشورت بگیرید، تا درمان صحیح انجام می شود.

دامپزشک ممکن است چندین آزمایش را برای تشخیص علت اصلی عفونت تجویز کند تا بتواند گزینه درمانی مناسب را پیشنهاد دهد. به عنوان مثال، در صورت بروز عفونت باکتریایی، آنتی بیوتیک تجویز کند. در مورد عفونت ویروسی یا قارچی، به ترتیب از داروهای ضد ویروس و ضد قارچ استفاده می شود.

باید توجه داشته باشید که این احتمال نیز وجود دارد که پس از تزریق اولیه آنتی بیوتیک توسط دامپزشک، مجبور شوید پس از بازگشت به خانه، یک دوره از قطره بینی در لاک پشت خود کنید. به عنوان بخشی از این کار، باید اطمینان حاصل کنید که هر گونه ترشحات بینی را پاک کنید، تا سوراخ های بینی مسدود نشوند.

علاوه بر درمان، اگر علت اصلی عفونت تنفسی ناشی از عوامل محیطی باشد، بهتر است در محیط لاک پشت نیز تغییراتی ایجاد کنید. به عنوان مثال، افزایش دما در محفظه لاک پشت یکی از تغییرات ساده و در عین حال موثری است که می توانید برای پیشگیری از عفونت تنفسی ایجاد کنید. زیرا به بدن لاک پشت کمک خواهد کرد تا با عفونت مبارزه کند.

چگونه از عفونت تنفسی لاک پشت پیشگیری کنیم؟

اگر نمی خواهید لاک پشت شما از عفونت تنفسی رنج ببرد و یا در معرض خطر آن قرار نگیرد بهتر است از بروز عفونت تنفسی حتما پیشگیری کنید.

ابتدا با بررسی محفظه لاک پشت شروع کنید. اگر ناحیه کف پوش خیلی سرد است، باید این مشکل را برطرف کنید. بنابراین لاک پشت ممکن است گرمای کافی لازم را دریافت کند. دمای محفظه را مرتباً کنترل کنید تا خیلی سرد نشود. همچنین، برای تکرار نکته قبلی، هرگز از یونجه به عنوان ملافه لاک پشت استفاده نکنید. اگر چنین کاری انجام دهید، خزندگان ممکن است اسپورهای قارچ را استشمام کنند.

کدام نژاد های لاک پشت در معرض خطر قرار دارند؟

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید | دام و پت

نژادهای خاصی از لاک پشت ها بیش از نژادهای دیگر مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی هستند. به عنوان مثال، لاک پشت های هرمان، لاک پشت های پلنگی، لاک پشت های خار دار مدیترانه ای و لاک پشت های گوفر آمریکایی گونه هایی هستند که به احتمال زیاد با چنین عفونت های روبرو می شوند.

هر گونه ضعف در سیستم ایمنی لاک پشت می تواند یک عامل خطر بالقوه باشد، زیرا احتمال بروز عفونت در این لاک پشت ها زیاد است. اگر می دانید لاک پشت شما در معرض خطر ضعف سیستم ایمنی قرار دارد، یا قبلاً بیمار بوده بهتر است از حیوان خانگی خود مراقبت کنید.

ممکن است بهبودی عفونت تنفسی در لاک پشت ها چند روز طول بکشد. بنابراین باید متوجه یک پیشرفت تدریجی شوید. در طی چند هفته، آنها باید کاملا به حالت عادی برگردند. با این حال، با وجود درمان، باکتری ممکن است به طور کامل از بین نرود.

به همین ترتیب، احتمال بازگشت عفونت در آینده وجود دارد. به این معنی که ممکن است همچنین به درمان نیاز باشد. به طور خاص، اگر با لاک پشت های دیگر تماس پیدا کند، خطر عفونت بیشتر می شود.

منبع: https://tortoiseexpert.com/what-you-need-to-know-about-tortoise-respiratory-infections/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا