حیوانات خانگی کوچک

صفر تا صد آنچه که باید در مورد زندگی سنجاب ها بدانید.

صفر تا صد آنچه که باید در مورد زندگی سنجاب ها بدانید.

صفر تا صد آنچه که باید در مورد زندگی سنجاب ها بدانید. چون برخی از افراد علاقه مند به نگهداری از سنجاب ها به عنوان حیوان خانگی هستند. این در حالی است که بیماری های مشترک بین سنجاب ها و انسان ها زیاد می باشند. سنجاب ها یک گروه متنوع متشکل از حدود 279 گونه و 51 جنس است. آنها به پنج خانواده فرعی تقسیم می شوند.

سنجاب ها بجای قطب جنوب، استرالیا، جنوب آمریکای جنوبی و برخی مناطق کویری بومی سراسر جهان هستند. آنها زیستگاه های مختلف از تندرا تا جنگل های بارانی را اشغال می کنند. سنجاب ها تا حد زیادی گیاهخوار هستند. حتی دانه ها، مغزها، میوه ها، قارچ ها و سایر مواد گیاهی را می خورند. با این حال، حشرات، تخمها و مهره داران کوچک گاه به گاه ممکن است بخشی از رژیم غذایی متنوع این حیوانات باشند.

خصوصیات فیزیکی سنجاب ها

سنجاب ها با بدن بلند، موهای نرم و لطیف (اگرچه بعضی از آنها موهای بسیار ضخیمی دارند) و چشم های بزرگ مشخص می شوند. پای عقبی آنها دارای پنج انکشت است. در حالی که پای جلوی آنها چهار انگشت دارد. پنجه ها در تمام فالانژهای انتهایی به جز انگشت شست که ناخن دارد، دیده می شود.

موهای حساس، که برای تحریکات تاکتیکی مهم است، در سراسر بدن توسط بینی، گونه، چشم، چانه، مچ دست، پاها و خارج از پاها دیده می شود. اندازه Sciurids از بسیار کوچک، مانند سنجاب های پیگمی آفریقایی (Myosciurus pumilio، تقریباً 10 گرم)، تا قابل ملاحظه ای بزرگ، مانند مارموت آلپ ( Marmota marmota از 3 تا 8 کیلوگرم) دیده می شود. آنها همچنین از نظر رنگ خز از جمله سیاه، سفید، قرمز و قهوه ای متفاوت هستند.

انواع سنجاب ها

صفر تا صد آنچه که باید در مورد سنجاب بدانید. | دام و پت

Sciurids دارای سه ریخت شناسی اساسی است:

  • سنجاب زمینی. به طور کلی سنجاب های زمینی از سنجاب های درختی مقاوم ترند. اغلب دارای قدامی کوتاه و محکم هستند که برای حفاری استفاده می شوند. دم آنها اگرچه کاملاً خز است. اما به طور کلی مانند سنجاب های درختی نیست. سنجاب های زمینی دارای پیشانی وسیع و بزرگ هستند.
  • سنجاب درختی. سنجاب های درختی دارای دم های بلند و بوته ای، پنجه های تیز و گوش های بزرگ هستند. بعضی از آنها گوشهای کاملاً توسعه یافته ای دارند. سنجاب های درختی دارای پاهای عضلانی بلند، بازوهای بلند، گوش های بزرگ و دمهای بوته ای بلند هستند.
  • سنجاب پرنده. سنجاب های پرنده دارای غشای خزدار (patagium) هستند که بین مچ دست و مچ پا انتشار یافته و به آنها امکان می دهد تا بین درختان سر بخورد. سنجاب های پرنده با غشای سرخدارشان مشخص می شوند که یک پاتاژیوم خزدار است که از طریق غضروف های سبک در مچ دست به اندام های جلو متصل می شود و تا پاشنه اندام های انتهایی کشیده می شود. علاوه بر این، سنجاب های پرنده دارای طولانی ترین اندام نسبت به اندازه بدن از همه سنجاب ها هستند.

تولید مثل در سنجاب ها

صفر تا صد آنچه که باید در مورد سنجاب بدانید. | دام و پت

سیستم های جفت گیری Sciurid چند ژنی هستند. چند نر ممکن است در یک فصل تولید مثل با چند ماده جفت شوند. به طور کلی، ماده ها به طور گسترده ای پراکنده هستند و نرها از یک قلمرو دفاع نمی کنند. اما این رفتار در انواع مختلف سنجاب ها، متفاوت است.

در آمریکای شمالی، بسیاری از sciurids هر سال دو بار اوج تولید مثل دارند: یکی از دسامبر تا ژانویه و دیگری از ماه مه تا ژوئن.

دامنه حاملگی آنها بسته به اندازه گونه از 29 تا 65 روز متغیر است، در سنجاب های کوچکتر دوره بارداری کوتاه تر می شود. برای سنجاب هایی که خواب زمستانی می گذرانند. ماده ها باید بچه های خود را در زمان کافی از شیر بگیرند تا وزن زمستانی را برای خواب زمستانی بدست آورند.

رشد و بلوغ جنسی سنجاب ها از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. سنجاب های در حال خواب زمستانی تمایل به سرعت بیشتری دارند. طول دوره شیردهی به طور متوسط 38 روز است. در سنجاب های درختی و پرنده، شیردهی به طور متوسط 70 روز بیشتر از بیشتر گروه های دیگر سنجاب است.

طول عمر سنجاب ها

مشخص شده است که سنجاب ها حداکثر 8 تا 14 سال در طبیعت و تا 16 سال یا بیشتر در اسارت زندگی می کنند. با این حال، بسیاری از سنجاب ها گذشته از سال اول زندگی خود در طبیعت زندگی نمی کنند.

به نظر می رسد که سنجاب های زمینی اجتماعی ترین نوع سنجاب ها هستند. این سنجاب ها بازی کردن و تمیز بودن را دوست دارند. نرها و نوجوانان ممکن است به همراه ماده ها از نوزادان نیز مراقبت کنند.

سنجاب های درختی به طور کلی منزوی هستند. اگرچه بعضی از آنها هنگام لانه سازی گروه تشکیل می دهند. سنجاب های درختی برای ساختن لانه ها از درختان توخالی استفاده می کنند و آنها را با برگ و کاج پر می کنند. سنجاب های درختی نیز در پریدن از بین درختان بسیار چابک هستند. آنها همچنین به خاطر رفتارهای ذخیره سازی و احتکار خود معروف هستند.

اطلاعات کمی در مورد رفتار سنجاب های پرنده وجود دارد. این سنجاب ها توانایی پرواز واقعی را ندارند. در عوض پس از پرش از ارتفاع از غشای مخصوصی برای سر خوردن از یک مکان به مکان دیگر استفاده می کنند. آنها جمع می شوند تا در حفره های درختان گرم بمانند.

ارتباطات و ادراک در سنجاب ها

صفر تا صد آنچه که باید در مورد سنجاب بدانید. | دام و پت

سنجاب ها برای موقعیت های خاص صداهای متمایزی از خود ایجاد می کنند، مانند نوزادانی که در هنگام پرخاشگری مادران و بزرگسالان خود را صدا می زنند. نرها در فصل جفت گیری از خودشان صدا تولید می کنند تا جفت را به خودشان جلب کنند. بسیاری از گونه های سنجاب از رفتارهای متمایز برای هشدار دادن به خصوصیات خطرات استفاده می کنند.

سنجاب ها همچنین از حالت و حرکت بدن خود مثلا موقعیت دم یا پا زدن برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده می کنند. مانند بیشتر پستانداران، بویایی در برقراری ارتباط با سنجاب ها بسیار مهم است. بررسی ها نشان می دهند که پذیرش جنسی در سنجاب های ماده از طریق فرمون ها و موقعیت اجتماعی یا وابستگی نیز ممکن است از طریق نشانه های شیمیایی انجام شود.

عادات غذایی در سنجاب ها

بیشتر سنجاب ها بطور عمده دانه درخت و میوه می خورند. اما رژیم غذایی آنها متنوع است. حتی شامل حشرات، تخمها، قارچ ها، گلسنگ ها و مهره داران کوچک می شود. در حالی که برخی سنجاب ها قارچ ها را به عنوان جز ءثانویه رژیم غذایی خود مصرف می کنند.

غذاهایی مانند جوانه ها، شاخه ها، گل ها، پوست، گلسنگ ها و مواد گیاهی سبز به طور کلی دارای انرژی کمی هستند و قسمت کمتری از رژیم غذایی سنجاب ها را تشکیل می دهند. اما میزان مصرف هر نوع غذای مصرفی در سنجاب ها عمدتا به دسترس بودن آن بستگی دارد. به همین دلیل، ترکیب رژیم غذایی از منطقه ای به فصل دیگر، فصلی به فصلی و سال به سال تغییر می کند. بسیاری از گونه های سنجاب نیز مواد غذایی را ذخیره می کنند.

شکارچیان سنجاب ها

Sciurids یک وعده غذایی معمول برای بسیاری از شکارچیان خانگی و وحشی فرصت طلب است. بیشترین شکارچیان مشترک ممکن است پرندگان شکاری مانند عقاب و شاهین، جغدها، و گربه، سگ سانان، و راسو است.

رایج ترین راهکار های sciurids برای جلوگیری از شکارچیان استتار و فرار است. سنجاب ها به طور معمول کت هایی با رنگ متناسب با محیط اطراف آنها دارند. سنجاب های درختی معمولاً در قسمت شکمی نسبت به پشتی دارای رنگ کمتری هستند و به آنها اجازه می دهد تا با نور مخلوط شده و از چشم شکارچیان پنهان و مخفی شوند.

سنجاب هایی که معمولاً مورد حمله مارها قرار می گیرند، تاکتیک دفاعی کاملاً متفاوتی به خود می گیرند که تحت عنوان موبیبینگ شناخته می شود. این سنجاب ها تا زمانی که مار از منطقه نزدیک سوراخ خارج شود یا کشته شود به مارها حمله می کنند، آنها را گاز می گیرند.

بیماری های شایع سنجاب ها

صفر تا صد آنچه که باید در مورد سنجاب بدانید. | دام و پت

شناخته شده است که سنجاب ها دارای بیماری های بی شماری هستند. اگرچه فقط تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک هستند. برخی از موارد شایع شامل تولارمی، تیفوس، طاعون و کرم حلقوی است. چنین بیماری هایی از طریق گزش یا سایر اشکال تماس مستقیم با سنجاب های آلوده منتقل می شوند. تولارمی، تیفوس و طاعون علائمی دارند که شبیه به علائم آنفولانزا است. حتی در صورت عدم درمان می توانند کشنده باشند. در حالی که همه پستانداران قادر به هاری هستند، سنجاب ها به ندرت هار می شوند.

بیماری های دیگری که سنجاب ها به انسان منتقل می کنند از انگلهای مختلفی که آنها حمل می کنند ناشی می شود. سنجاب هایی که در مجاورت خانه ها زندگی می کنند اغلب آفت های ریز را به انسان و حیوانات خانگی منتقل می کنند. برخی از بیماری هایی که انسان می تواند از انگلی سنجاب ها به آن مبتلا شود شامل بیماری لایم، انسفالیت و تب خال دار کوه راکی است.

پیشگیری از بیماری در سنجاب ها

نگه داشتن سنجاب ها در خانه بهترین راه برای اطمینان از سلامتی و ایمنی صاحبان خانه و حیوانات خانگی آنها است. در حالی که غربالگری و بررسی درپوش، دریچه ها و دودکش ها، نقاط ورودی مانند پنجره ها، درها و سوراخ های سقف بسیار موثر است و باید به خوبی بسته شوند. در پایان، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به هر گونه بیماری سنجاب، تماس با متخصصان دفع آفات است.

ویروس آبله سنجاب

ویروس آبله سنجاب، علت اصلی بیماری شناخته شده به نام آبله سنجاب است که در سنجاب های قرمز همراه با جرب یا میکسوماتوز ظاهر می شود. علائمی آن، منجر به از دست دادن سریع وضعیت بدن و متعاقب مرگ حیوان می شود.

به نظر می رسد این ویروس در میان جمعیت سنجاب های خاکستری انگلستان بومی است. ویروس از طریق مایعات بدن و انگل های مشترک بین حیوانات گسترش می یابد.

تقریباً همه سنجاب های خاکستری دارای آنتی بادی های آبله هیچ علائم ظاهری ندارند. ویروس های نوع Pox نسبتاً انعطاف پذیر بوده و در صورت مساعد بودن شرایط خارج از میزبان برای مدت قابل توجهی زنده می مانند.

آب و هوای خشک ممکن است به معنای زنده ماندن ویروس برای بیش از یک ماه باشد. شرایط مرطوب دوره قابل توجه آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در خارج از میزبان می توان ویروس را با اقدامات بهداشتی مناسب با استفاده از ضد عفونی کننده های دامپزشکی ضد ویروس از بین برد. خطر شناخته شده آبله سنجاب برای انسان وجود ندارد اما شستن دستها پس از دست زدن به هر حیوان توصیه می شود زیرا سایر عوامل بیماری زا ممکن است به شما آسیب برسانند.

سایر بیماری های سنجاب

صفر تا صد آنچه که باید در مورد سنجاب بدانید. | دام و پت

به نظر می رسد سنجاب های قرمز به طور گسترده ای در معرض طیف وسیعی از بیماری های دیگر باشند، این احتمالاً به این دلیل است که آنها در جمعیت های نسبتاً جدا شده ای قرار دارند، از نظر جغرافیایی از جمعیت های همسایه جدا شده اند، که به نوبه خود احتمالاً تنوع ژنتیکی محلی را محدود می کند.

تحقیقات اخیر در GB نشان داده است كه سنجاب ها می توانند یك سویه از باكتری مایكوباكتریوم لپروماتوز، عامل ایجاد كننده بیماری انسون یا جذام را در انسان حمل كنند. در این مرحله مشخص نیست که آیا می توان باکتری را از سنجاب به انسان منتقل کرد یا خیر. راه اصلی انتقال جذام بین انسان، قطرات تنفسی از طریق سرفه و عطسه است، اگرچه ممکن است در اثر بلع نیز انتشار یابد یا از طریق بریدگی و گزش وارد بدن شود.

با این حال شایان ذکر است که> 95٪ انسانهایی که در معرض عامل جذام قرار می گیرند، در برابر آن واکنشی نشان نمی دهند. مراقب علائم و نشانه های جذام در انسان باشید. بین قرار گرفتن در معرض باکتری و علائم جسمی که ممکن است تا چندین سال ادامه داشته باشد، می تواند تاخیر قابل توجهی داشته باشد.

علائم به طور عمده بر روی پوست، اعصاب و غشاهای مخاطی (نواحی نرم و مرطوب داخل دهانه های بدن) تأثیر می گذارد. این بیماری می تواند با موفقیت درمان شود اما می تواند به اشتباه تشخیص داده شود، زیرا به ندرت اتفاق میفتد و در سنجاب ها نادر است. در صورت بروز علائم بهتر است از دامپزشک مشورت بگیرید.

منابع: https://www.orkincanada.ca/blog/squirrel-diseases/

https://animaldiversity.org/accounts/Sciuridae/

https://www.daera-ni.gov.uk/articles/squirrel-pox-and-other-squirrel-diseases

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا