سگ ها

شیوع بیماری در نژاد سگ ها

شیوع بیماری در نژاد سگ ها

شیوع بیماری در نژاد سگ های مختلف، تا حدودی متفاوت است. به نحوی که برخی از بیماری ها در سگ ها با نژاد های خاص ممکن است شیوع بیشتری داشته باشد. ما در این مقاله سعی کرده ام شیوع بیماری در 25 نژاد سگ را مورد بررسی قرار دهیم تا شما به عنوان صاحبانی که قصد نگهداری و خریداری از آنها دارید بتوانید با اطلاع از شیوع بیماری در سگ ها، سگ متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. پس برای اطلاع از شیوع بیماری در نژاد سگ ها، ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

نژاد هاسکی سیبری و بیماری اختلالات خود ایمنی در سگ

 به نظر می رسد که هاسکی های سیبری مستعد ابتلا به انواع اختلالات خود ایمنی هستند که بسیاری از آنها بر روی پوست تأثیر می گذارند. این شرایط باعث ایجاد زخم و ریزش مو، اغلب در صورت می شود. یک بیماری ایمنی هم روی پوست و هم روی چشم تأثیر می گذارد و می تواند منجر به مشکلات چشمی مانند گلوکوم و آب مروارید شود. درمان این اختلالات مصرف کورتیکواستروئیدها برای مهار سیستم ایمنی بدن است.

نژاد بولداگ و بیماری مشکلات تنفسی در سگ

 بولداگ ها مانند تمام سگ هایی که چهره شکسته و شایسته ای دارند، از مشکلات تنفسی رنج می برند. سوراخ های بینی کوچک بولداگ، کام نرم و کشیدگی باریک بولداگ دلایل خروپف آنهاست. گرم شدن یا خستگی بیش از حد سگ ممکن است منجر به یک وضعیت خطرناک برای آنها شود. به همین دلیل مهم است که بولداگ ها را در تابستان خنک نگه دارید و هرگز در ورزش کردن آنها زیاده روی نکنید.

نژاد پاگ و بیماری مشکلات چشمی در سگ

پاگ ها با صورت های له شده و چشم های برآمده خود در معرض خطر مشکلات چشمی هستند. جدی ترین مشکل چشمی در آنها چشمی است که از حفره بیرون می آید. این اتفاق در هنگام تصادف یا برخورد با سگ دیگر ممکن است رخ دهد.  در این شرایط، چشم ها را با یک پارچه مرطوب بپوشانید و سگ خود را به سرعت به دامپزشک برسانید.

نژاد ژرمن چوپان و بیماری دیسپلازی مفصل ران

شیوع بیماری در نژاد سگ ها | دام و پت

بسیاری از نژادهای بزرگ مستعد دیسپلازی مفصل ران هستند. در دیسپلازی مفصل ران، قسمت های مختلف مفصل به درستی کنار هم قرار نمی گیرند و در نهایت باعث درد، آرتروز و مشکلات راه رفتن می شود. وقتی به دنبال یک توله سگ چوپان آلمانی هستید، از پرورش دهنده سوال کنید که آیا والدین از نظر دیسپلازی مفصل ران بررسی شده اند یا خیر. والدین با لگن سالم به احتمال زیاد توله سگ هایی با لگن سالم تولید می کنند.

نژاد لابرادور ریتریور و چاقی در سگ ها

همه سگ ها می تواند دچار اضافه وزن شود، اما نژاد لابرادور ریتریور  به خصوص مستعد ابتلا به آن هستند. آنها به ورزش شدید روزانه نیاز دارند. اگر سگ شما دائماً خواهان غذای بیشتری است، سعی کنید هویج خام، لوبیا سبز یا سیب را به عنوان میان وعده به سگ خود بدهید. از آنجا که پیشگیری آسان تر از کاهش وزن است، بهتر است در مورد یک برنامه غذایی مناسب حیوان خانگی خود با دامپزشک مشورت کنید.

نژاد بیگل و بیماری صرع در سگ ها

شیوع بیماری در نژاد سگ ها | دام و پت

به نظر می رسد صرع، یک اختلال مغزی که باعث تشنج می شود. این وضعیت در بیگل بیشتر از نژادهای دیگر سگ دیده می شود. سگ های صرعی معمولاً اولین تشنج را بین 6 ماه تا 3 سال تجربه خواهند کرد. اگرچه صرع قابل درمان نیست، اما تشنج های مکرر (بیش از یک بار در ماه) معمولاً با داروهای ضد تشنج قابل کنترل است.

نژاد شیتزو و لرزش دست در سگ ها 

لرزش دست و یا کشکک زانو، در نژادهای عروسکی مانند shih tzus بسیار رایج است. در این شرایط، گودی زانو از جای خود خارج شده و باعث سرکشی سگ یا لنگیدن می شود. کاسه زانو معمولاً به خودی خود به محل خودش بر می گردد، اما در موارد شدید، ممکن است  سگ به جراحی برای اصلاح مشکل و جلوگیری از آرتروز نیاز داشته باشد.

نژاد بوکسور و سرطان در سگ ها

بوکسورها بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان، از جمله تومورهای لنفوم و ماست سل هستند. لنفوم، سرطان غدد لنفاوی و تومورهای ماست سل یک نوع سرطان پوست است. در هر دو مورد، سرطان اغلب به صورت یک توده یا برجستگی غیرمعمول بر روی بدن سگ شما احساس می شود. هر دوی این سرطان ها قابل درمان هستند اما تشخیص آنها در مراحل اولیه بسیار مهم است. بنابراین اگر بوکسور دارید، مرتباً او را از نظر وجود توده چک کنید.

نژاد داشوند و بیماری های کمر و نخاع

شیوع بیماری در نژاد سگ ها | دام و پت

داشوند به دلیل بدن بلندشان در معرض خطر بیشتری برای صدمات کمر و مشکلات دیسک نخاعی است. بهترین راه برای اینکه داشوند احساس خوبی داشته باشد، باید مراقب وزن مناسب آنها باشید . اضافه وزن باعث فشار بر پشت حیوان می شود. همچنین سعی کنید پله نوردی و پایین آمدن از مبلمان در این حیوانات را محدود کنید، زیرا باعث ایجاد فشار در پشت نیز می شود.

نژاد دوبرمن پینچر و بیماری قلب

کاردیومیوپاتی متسع (DCM) یک بیماری قلبی جدی است که در آن حفره های قلب کشیده شده و خون را به طور موثر پمپ نمی کند. غالباً، صاحبان سگهایی که دارای DCM هستند، حتی قبل از مرگ سگشان،   متوجه علائم آن نمی شوند. از آنجا که DCM در دوبرمن بسیار رایج است، بسیاری از دامپزشکان غربالگری سالانه را پیشنهاد می کنند. برخی داروها می توانند ریتم قلب را تنظیم کرده و توانایی پمپاژ قلب را بهبود بخشند، اما هیچ درمانی برای DCM وجود ندارد.

نژاد کوکر اسپانیل و عفونت گوش

سگ هایی مانند کوکر اسپانیل با گوشهای فلاپی و خزدار مستعد عفونت های مکرر گوش هستند. بهترین راه برای جلوگیری از عفونت گوش این است که گوشهای سگ خود را هر چند هفته تمیز کنید و گاهی اوقات گوشهای او را به عقب برگردانید. همچنین هر مویی که در زیر گوش ها رشد می کند را با قیچی کوتاه کنید تا به خشک شدن کانال گوش کمک کند. به حداقل رساندن دفعات عفونت گوش نیز ممکن است از بروز مشکلات اساسی در جاده جلوگیری کند.

یورکشایر تریر و  PORTOSYSTEMIC

شیوع بیماری در نژاد سگ ها | دام و پت

Portosystemic (PSS) نوعی نقص مادرزادی در عروق خونی است که در نژادهای کوچک مانند Yorkie شایع است. ورید پورتال سموم را از روده به کبد منتقل و خون را تمیز می کند.   PSS ممکن است باعث رشد ضعیف، استفراغ، گیجی و تشنج شود. بیشتر اوقات، PSS با جراحی قابل اصلاح است و سگ به زندگی عادی و سالم ادامه خواهد داد.

گلدن رتریور و بیماری  آلرژی های پوستی

بر خلاف انسان ها، سگ ها وقتی به چیزی حساسیت دارند عطسه نمی کنند. در عوض، آنها تمایل به خارش پوست دارند. لیسیدن، خراشیدن و جویدن مکرر می تواند منجر به ایجاد لکه های گرم (قرمز، زخم های در حال ترشح) شود. برای تسکین خارش پوست، به سگ خود حمام هایی با شامپوی بلغور جو دوسر بدهید، یک مکمل امگا 3 به رژیم غذایی وی اضافه کنید و مطمئن شوید که حیوان خانگی تان را به طور منظم از نظر کک بررسی می کنید.

نژاد پودل و آب سیاه

پودل یکی از نژادهای انگشت شماری است که در معرض خطر ابتلا به این بیماری جدی چشم است. گلوکوم تجمع مایعات در چشم است که باعث فشار، درد و در نهایت کوری می شود. در اوایل، آب سیاه با داروها قابل درمان است. اما ممکن است جراحی و حتی برداشتن چشم آسیب دیده لازم باشد.

نژاد روتوایلر و مشکلات مشترک

نژادهای بزرگی مانند روتوایلر در معرض ابتلا به مشکلات مختلف مفصلی از جمله دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج، آرتروز و استئوکندروس دیسکانس (OCD) هستند. تغذیه مناسب با یک رژیم غذایی متعادل ممکن است به سلامت مفاصل روتوایلر کمک کند. با این حال، بسیاری از سگ ها برای برداشتن غضروف غیر طبیعی نیاز به جراحی دارند.

نژاد مینیاتور اشنوزر و دیابت در سگ

شیوع بیماری در نژاد سگ ها | دام و پت

اگر شناوزر مینیاتوری زیاد آب می نوشد، ممکن است به دیابت مبتلا باشد. هر سگی می تواند به دیابت مبتلا شود، اما به نظر می رسد که شناوزرهای مینیاتوری بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند. دیابت یک بیماری جدی است، اما با تغییرات انسولین و رژیم غذایی مناسب، سگ شما می تواند زندگی سالم و عادی داشته باشد.

نژاد چیهوا و  مشکلات نای

آیا چیهوا وقتی هیجان زده می شود صدای بوق می دهد؟ در این شرایط ممکن است نای حیوان خانگی شما فروریخته باشد . این وضعیت یک مشکل رایج در نژادهای عروسکی است. برخی از سگ ها در طول عمر خود با این وضعیت زندگی می کنند و از این نظر مشکلی ندارند. اما برخی دیگر به دارو نیاز دارند. در موارد شدید، عمل جراحی برای باز كردن نای لازم است.

پومرانی ها و ریزش مو

پومرانی ها مستعد ابتلا به بیماری غده فوق کلیه به نام آلوپسی X هستند که باعث ریزش مو می شود. آلوپسی ایکس معمولاً در سن جوانی سگ شروع می شود. اگر سگ مبتلا به آلوپسی ایکس سالم باشد، عقیم سازی یا نوتراسیون اغلب باعث رشد مجدد مو می شود. ریزش مو ناشی از تولید بیش از حد هورمون های جنسی است). مکمل های ملاتونین نیز می توانند موثر باشد.

اشاره گر کوتاه آلمانی و تنگی آئورت

تنگی آئورت باریک شدن آئورت، رگ خونی بزرگ است که خون غنی از اکسیژن را از قلب به بدن منتقل می کند. تنگی آئورت قلب را تحت فشار قرار می دهد و با گذشت زمان ممکن است باعث ریتم نامنظم قلب شود. وقتی تنگی آئورت خفیف باشد، ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد. در موارد شدیدتر، سگ ضعیف است و به راحتی خسته می شود. متأسفانه، تنگی آئورت معمولاً عمر سگ را کوتاه می کند، اما با داروها می توان آن را کنترل کرد.

گریت دان و بیماری نفخ

نژادهای غول پیکر مانند Great Danes در معرض خطر بیشتری برای گشاد شدن معده و ولوولوس یا نفخ شکم هستند. این یک وضعیت خطرناک است که وقتی معده پر از گاز می شود و سپس پیچ می خورد، غذا و گاز را در معده به دام می اندازد. اگر بلافاصله بعد از غذا خوردن متوجه سکسکه ، نفس نفس زدن و افتادن زیاد سگ خود شدید، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. نفخ شکم را می توان با جراحی اصلاح کرد اما در صورت عدم درمان سریع می تواند کشنده باشد.

SHETLAND SHEEPDOG و کولای چشم

پوسته ها می توانند تحت تأثیر گروهی از مشکلات چشمی مرتبط قرار بگیرند که تحت عنوان “ناهنجاری کولای چشم” شناخته می شوند. کولای چشم روی شبکیه و عصب بینایی تأثیر می گذارد. موارد خفیف ممکن است به هیچ وجه در بینایی سگ تأثیر نگذارد، اما موارد متوسط تا شدید می تواند منجر به کوری شود. هیچ درمانی برای کولای چشم وجود ندارد. بنابراین قبل از اینکه توله سگ شلتی را به خانه بیاورید، با دامپزشک در مورد ابتلا سگ به این بیماری مشورت کنید.

مالتیایی و سندرم لرزان کوچک سفید

این وضعیت دقیقاً همان چیزی است که با خواندن آن به ذهن شما می رسد. لرزش در سگ های کوچک که سفید هستند (اگرچه سگهایی با رنگهای دیگر کت نیز می توانند به آن مبتلا شوند). علت آن التهاب در مخچه است، که باعث لرزش می شود و ممکن است سگ به سختی راه برود. اما خبر خوب این است که این وضعیت با کورتیکواستروئیدها قابل درمان است، برای سگ دردناک نیست و معمولاً پس از چند هفته فروکش می کند.

تروریست بوستون و چشم گیلاس

تروریست های بوستون به دلیل چشمان برجسته خود، در معرض تعدادی از مشکلات چشم، از جمله چشم گیلاس هستند. در چشم گیلاس، یک غده تولید کننده اشک از پشت پلک سوم سگ “بیرون می زند”. این وضعیت چشم گیلاس نامیده می شود زیرا غده گرد و قرمز روشن است. چشم گیلاس با جراحی قابل ترمیم است. علاوه بر چشم گیلاس، تروریست های بوستون در معرض خشکی چشم، آب مروارید و آنتروپیون (پلک های چرخانده) نیز هستند.

بولداگ فرانسوی و مشکلات تنفسی

بولداگ فرانسوی مستعد ابتلا به مشکلات تنفسی است. این مجموعه از مشکلات تنفسی که به عنوان سندرم راه هوایی براکیسفالیک نیز شناخته می شود، نتیجه فشار بینی، کام نرم و کشیدگی باریک نای است. گرمای شدید یا ورزش زیاد باعث می شود که یک بولداگ فرانسوی سخت تر نفس بکشد، بنابراین بهتر است او را در روزهای گرم در خانه نگه دارید.

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL و بیماری دریچه میترال

این مشکل قلبی در سگ های کوچک مسن شایع است. در بیماری دریچه میترال، دریچه بین دهلیز چپ و بطن محکم بسته نمی شود و اجازه می دهد در هنگام پمپاژ قلب خون به سمت عقب نشت کند. این وضعیت باعث فشار بر قلب می شود. علائم آن بی حالی و سرفه است. با نظارت و مصرف داروی مناسب، سگی با بیماری دریچه میترال می تواند سال ها با علائم بسیار کمی زنده بماند.

چگونه یک توله سگ نژاد سالم را انتخاب کنیم؟

قبل از خرید سگ بهتر است تحقیق کنید تا متوجه شوید نژاد سگ مورد نظر شما ممکن است در معرض  چه مشکلات سلامتی قرار داشته باشد.  سپس، با درخواست توصیه از دوستان یا از طریق یک باشگاه محلی نژاد یا گروه نجات، یک پرورش دهنده معتبر را پیدا کنید. پس از تصمیم گیری در مورد توله سگ، از سلامت آنها مطلع شوید و مطمئن شوید که توله سگ از نظر مشکلات بهداشتی مربوط به نژاد مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع:

https://www.rxlist.com/25_most_popular_dog_breeds_health_issues_slideshow_pictures/article.htm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا