چرا دام و پت

شایع ترین علل لرزیدن همستر چیست؟

شایع ترین علل لرزیدن همستر چیست؟

از شایع ترین علل لرزیدن همستر می توان به ترس از خطر و بروز بیماری های زمینه ای اشاره کرد. شرایط لرزیدن همستر، ممکن است غیرطبیعی باشد. اگر از یک همستر خانگی نگه داری می کنید. حتما تا به حال، متوجه شده اید که گاهی اوقات، همستر خانگی تان، در گوشه قفس نشسته و به شکل غیر طبیعی می لرزد. این اتفاق، ممکن است یک رفتار واقعاً عجیب به نظر برسد. بنابراین طبیعی است که تعجب کنید که چرا همستر شما ثابت در یک‌ گوشه مانده و می لرزد.

همسترها وقتی در حالت آماده باش هستند و سعی می کنند بفهمند چه خبری در محیط آن ها است، به صورت ثابت در یک مکان ایستاده و می لرزند. علاوه براین، در صورتی که همستر شگفت زده شده و یا از چیزی بترسد. ممکن است در یک مکان ایستاده و شروع به لرزیدن کند.

بنابراین، اگر همستر شما هر از چند گاهی این رفتارها را بروز می دهد، طبیعی است که نگران شوید. با این حال، مواردی وجود دارند که می توانید برای کمک به همستر خود جهت متوقف کردن لرزیدن و بی حرکت ایستادن در یک گوشه، انجام بدهید.

علل لرزیدن در همستر خانگی

شایع ترین علل لرزیدن همستر چیست؟ | دام و پت

گاهی اوقات، به دلیل این که همسترها در حالت آماده باش قرار می گیرند، ممکن است در یک گوشه به صورت ساکن نشسته و شروع به لرزیدن کنند. بنابراین اگر آنها در قفس خود بازی می کنند. بعد، ناگهان می بینید که شروع به  لرزیدن کرده اند، این اتفاق یعنی اینکه سعی می کنند بی حرکت بنشینند. تا بتوانند به محیط اطراف خود نگاه کرده و به آن گوش دهند.

به این ترتیب آنها می توانند وضعیت را ارزیابی کرده و بفهمند که آیا تهدیدی وجود دارد و باید فرار کنند، و یا هیچ نگرانی وجود ندارد و می توانند کار خود را ادامه دهند. وقتی یک همستر واقعاً از چیزی می ترسد، ممکن است که شروع به لرزیدن کند. این ترس می تواند باعث لرزش آنها در هنگام افزایش سطح استرس شود.

علاوه براین این موارد، گاهی اوقات ممکن است که همسترها به خاطر سرما و دمای پایین محیط، شروع به لرزیدن کنند. بنابراین اگر اتاقی که همستر در آن نگه داری می شود، کمی سردتر از حد معمول باشد. ممکن است به دلیل ترسیدن نلرزد، بلکه به این دلیل که احساس سرما می کند شروع به لرزیدن کند.

اگر یک همستر هم به صورت ساکن در یک گوشه ایستاده باشد و همزمان تکان بخورد. ممکن است چیزی آنها را شگفت زده کرده و یا واقعاً آنها را به وحشت انداخته باشد.

بنابراین، حتی اگر همسترها احساس ترس کنند، گاهی اوقات آنقدر شجاع هستند که می توانند در جایی که هستند، بنشینند. تا از این طریق بتوانند بفهمند چه چیزی آنها را شگفت زده کرده و در اطراف آنها چه می گذرد.

آیا ثابت ماندن و تکان خوردن همستر طبیعی است؟

شایع ترین علل لرزیدن همستر چیست؟ | دام و پت

اگر تا به حال همستر خود را به صورت بی حرکت درحال لرزیدن دیده اید، طبیعی است که از خود بپرسید آیا این یک رفتار طبیعی است یا خیر. اگرچه به نظر می رسد این اعمال، رفتارهای عجیبی به نظر برسند. اما معمولاً انجام این کار برای آنها بسیار عادی است.

همسترها می توانند ثابت در یک گوشه نشسته و تکان بخورند. مخصوصاً اگر چیزی واقعاً آنها را بترساند. به طور کلی، مهم نیست که چه چیزی همسترها را می ترساند. بلکه در واقع، اگر ‌همسترها احساس ترس داشته باشند، ممکن است شروع به لرزیدن کنند.

بنابراین از آنجا که بیشتر چیزها می توانند یک همستر را بترسانند. بدین معناست که آن ها این کار را بدون توجه به اینکه به شما و محیط زندگی شان عادت کرده اند یا نه، انجام می دهند. علاوه براین، باید به خاطر داشته باشید که همسترها حیوانات طعمه هستند. بنابراین یک دلیل بزرگ برای اینکه آنها سر جای خود، به صورت بی حرکت می نشینند، این است که ممکن است فکر کنند چیزی برای آنها تهدید است.

ترس از شکارچی و لرز در همستر

یعنی ممکن است احساس کنند که زندگی آن ها در خطر است. به همین دلیل از خود واکنش نشان دهند. به عنوان مثال، اگر آن ها از ترس نشسته اند، ممکن است فکر کنند که یک شکارچی در اطراف آن ها است. گاهی اوقات وقتی یک همستر فکر می کند یک شکارچی در نزدیکی محل زندگی خود است. در یک مکان ساکت و بی حرکت مانده و سعی می کند از شکارچی پنهان شود.

همسترها این غریزه طبیعی را دارند که در جایی که تقریباً بی حرکت ساکن شده اند، آرام بنشینند تا بتوانند از آنچه که فکر می کنند شکارچی بوده و ‌برای جان آن ها خطرناک است، دوری کنند. به این ترتیب، شکارچیان احتمالی بسیار سخت تر از شرایط عادی، می توانند آن ها را ببینند.

البته، علل مختلفی می توانند باعث شوند که همستر به صورت ساکن در یک گوشه ایستاده و شروع به لرزیدن کند. مواردی مانند صداهای بلند، حرکات ناگهانی یا حتی حیوانات خانگی دیگر می توانند باعث لرز همستر شود.

بنابراین، اگر همستر خود را به صورت ساکن و در حالی که به خود می لرزد، مشاهده کرده اید، پس ممکن است که این حیوانات، از چیزی که دیده یا شنیده اند، ترسیده باشند.

آیا لرزیدن همستر خانگی نگران کننده است؟

شایع ترین علل لرزیدن همستر چیست؟ | دام و پت

به طور کلی، در صورتی که همستر تان به صورت ساکن در یک گوشه از قفس نشسته و بسیار غیرعادی می لرزد، باید نگران وضعیت همستر خانگی تان باشید. با این حال، بیشتر اوقات، لرزیدن همستر عموماً چیزی نیست که خیلی نگران آن باشید. گاهی اوقات برقراری ارتباط با صاحبان خود، برای آن ها دشوار است، بنابراین، لرزیدن تنها یکی از روش های متعددی است. یک همستر می تواند از طریق آن، احساس خود را برای صاحب خود بیان کند.

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که رفتار سکون و لرزیدن همستر را، شما بارها در طول زندگی حیوان خانگی تان، مشاهده خواهید کرد. یعنی، لرزیدن جزو رفتارهای نادر همسترهای خانگی به حساب نمی آید. بلکه ممکن است بارها همستر خود را در حال لرزیدن مشاهده کند.

برای اولین بار، ممکن است پس از خریدن همستر و انتقال آن به خانه تان، لرزیدن همستر خانگی تان را مشاهده کنید. این رفتار همستر خانگی تان، یعنی لرزیدن، ممکن است حتی پس از عادت کردن به محیط، در طول دوره زندگی این حیوان، بارها مشاهده شود.

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟

در لرزیدن همستر چه زمانی به دامپزشک مراجعه کنیم؟

تا زمانی که همستر شما گاهی اوقات، و به صورت طبیعی، به صورت ساکن در یک محیط نشسته و شروع به لرزیدن می کند. نباید نگران سلامتی حیوان خانگی تان باشید. ولی اگر این رفتار همستر غیر طبیعی شود، بهتر است ابتدا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

همچنین، به یاد داشته باشید که اگر‌ همستر خانگی تان، به صورت مکرر این رفتار را از خود بروز دهد. همچنین نشانه هایی از وجود مشکل در سلامتی حیوان خانگی تان را مشاهده کنید، بهتر است که در اسرع وقت، به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

دامپزشک، می تواند پس از معاینه همستر و مشاهده وضعیت ظاهری حیوان خانگی تان، درباره مشکل احتمالی این‌ حیوان نظر بدهد. اما اگر همستر شما طبیعی و سالم به نظر می رسد و با این‌ حال، هنوز در یک گوشه به صورت ساکن نشسته و تکان می خورد. برخی از موارد وجود دارد که می توانید با رعایت آن ها، مشکل همستر خانگی تان را برطرف کنید.

چرا  همسترها بچه های خودشان را می خورند؟

درمان لرزیدن همستر چیست؟

شایع ترین علل لرزیدن همستر چیست؟ | دام و پت

به طور کلی، باید بدانید که برای متوقف کردن رفتار لرزیدن همستر خانگی تان، می توانید اقدامات ساده ای را انجام دهید. در ادامه این مقاله، برخی از نکات ساده ای که می توانید به کمک آن ها، رفتار‌ لرزیدن همستر خانگی تان را متوقف کنید، آورده شده است.

حرکات سریع را کاهش دهید.

برای توقف لرزیدن همستر خانگی، حرکات سریع را کاهش دهید. برخی از همسترها واقعاً از حرکات سریع می ترسند. حتی ممکن است فکر کنند که یک شکارچی است. برای همین سعی می کند برای شکار آنها نزدیک شود. پس تا حد ممکن از انجام حرکات سریع در اطراف همسترتان خودداری کنید.

به طور کلی، اگر در اطراف قفس نگه داری از همستر خانگی تان، به آرامی‌ حرکت کرده و هیجانی رفتار نکنید. احتمال ترسیدن همسترتان به حداقل مقدار خود خواهد رسید. ترس یکی از علل لرزیدن همسترهای خانگی است.

صداهای اطراف حیوان را کاهش دهید.

همچنین، برخی از صداهای بلند را که در اتاق نگه داری همستر تان ممکن است ایجاد شوند، کاهش دهید. این عامل محرک، می تواند یک تلویزیون با صدای بلند، برخی از موسیقی ها با صدای بلند یا حتی حیوانات خانگی دیگری باشد که در خانه خود نگهداری می کنید.

یک راه حل این است که به آرامی به سراغ آنها بروید. با آنها ارتباط برقرار کنید تا بدانند همه چیز خوب است. یعنی باید احساس کنند که هیچ خطری در محل نگه داری از آن ها وجود ندارد.

راهکارهای خوشحال کردن همستر و راهکارهای عملی آن کدامند؟

با دست به آنها غذا بدهید.

شما می توانید برای آرام کردن همستر خانگی تان، به آرامی به قفس این‌ حیوان نزدیک شده و با دستان خود به آنها غذا بدهید. این کار، واقعاً به آنها کمک می کند تا آرام شوند. همچنین، هنگامی که در اتاق نگه داری از آن ها یا در نزدیکی قفس شان هستید، سعی کنید با لحن ملایم تری با آن ها صحبت کنید. تا باعث تعجب یا ترساندن آنها نشوید.

آخرین چیزی که می توانید امتحان کنید این است که مطمئن شوید آنها هنگام ترس یا استرس چند مکان برای پنهان شدن دارند. اگر چند مخفیگاه یا کلبه کوچک مهیا کنید که وقتی استرس آن ها زیاد می شود به آنجا بروند. آرام شدن برای آنها راحت تر خواهد بود.

یعنی همسترهای خانگی، در صورت ترسیدن، اگر بتوانند در یک مکان مناسب پنهان شوند، ممکن است به سرعت آرام شوند. پس باید چند مکان برای پنهان شدن آن ها، درون قفس نگه داری از این حیوانات خانگی، قرار دهید. این کار به آرام شدن آن ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

گاهی اوقات فقط باید به همستر خود اجازه دهید این رفتارهای ناشی از ترس، تعجب را تجربه کند. به طور کلی، تا زمانی که آنها هنوز سالم هستند و شما اقدامات خوبی را برای کمک به آنها انجام می دهید، معمولاً هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟

منبع:

https://pocketsizedpets.com/why-is-my-hamster-frozen-and-shaking/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا