دامپزشکی آنلاین

شایع ترین علائم کمبود آب در بدن حیوانات

شایع ترین علائم کمبود آب در بدن حیوانات

کمبود آب در بدن حیوانات در اثر از دست دادن بیش از حد آب و الکترولیت های مورد نیاز بدن رخ می دهد. تمام پستانداران، از جمله انسان ها و سگ ها، به آب نیاز دارند تا بدن آنها به درستی کار کند. در واقع، آب نقش اساسی در عملکرد مناسب تقریباً هر واکنش متابولیک بدن دارد. هنگامی که حیوان خانگی شما بیش از میزان مصرفی بدن، آب و الکترولیت های خود را از دست می دهد، کم آبی ایجاد می شود و بدن حیوان خانگی شما شروع به آسیب دیدن می کند.

کم آبی بدن در سگ ها یک نگرانی جدی است که می تواند منجر به نارسایی کلیه، از دست دادن هوشیاری و در موارد شدید، مرگ شود.

آب، فراوان ترین ماده مغذی در بدن انسان است که 55-60 درصد از ترکیبات سازنده بدن ما را تشکیل می دهد و به وفور در همه سلولهای بدن ما یافت می شوند. این ماده به عنوان محیطی برای عملکرد کلیه واکنش های متابولیک ضروری سلول ها عمل می کند و آب خارج سلولی و بافت ها باعث انتقال مواد مغذی حیاتی و دفع مواد زائد می شوند. آب جز لازم برای روانکاری مفاصل، هضم و حفظ دمای بدن است. ضروری است که برای حفظ این عملکردهای حیاتی و جبران خسارات ناشی از تولید مواد زائد، تعریق و تنفس، مقدار مناسب و کافی از آب مصرف شود. کمبود آب هنگامی رخ می دهد که دفع آب بیش از میزان مصرف آب باشد. کمبود آب به احتمال زیاد در ماه های گرم و به خصوص تابستان بیشتر اتفاق میفتد.

به چه دلایلی حیوانات خانگی با کمبود آب بدن مواجه می شوند؟

کمبود آب بدن اگرچه به راحتی قابل پیشگیری است و به راحتی برطرف می شود، اما کمبود آب در بدن حیوانات خانگی می تواند باعث آسیب دائمی اعضای بدن شود و حتی در صورت عدم کنترل، حیات جاندار را تهدید کند. کمبود آب در بدن همیشه برای حیوانات خانگی و صاحبان آنها نگران کننده است، اما حیوانات خانگی و به ویژه آنهایی که وقت خود را در خارج از منزل یا در محیط گرم و خشک می گذرانند، در ماه های گرم و تابستان بیشتر در معرض کمبود آب بدن قرار دارند.

گربه ها و سگ ها چگونه کم آب می شوند؟

شایع ترین علائم کمبود آب در بدن حیوانات | دام و پت

بدن حیوانات خانگی به دو دلیل دچار کم آبی می شوند:

کاهش میزان مصرف آب. حیوانات خانگی به علت دسترسی محدود یا در نتیجه بیماری هایی که باعث می شوند کمتر مایعات بنوشند (پانکراتیت، پاروو، یا لپتوسپیروز) آب کمتری مصرف می کنند. بعضی اوقات، حیوانات خانگی به دلیل استرس زیاد از نوشیدن مایعات کافی دست می کشند.

از دست دادن مایعات. حیوانات خانگی به دلیل گرمازدگی، استفراغ، اسهال، بیماری های دستگاه گوارش، شرایط دستگاه ادراری، اختلالات غدد درون ریز، نارسایی کلیه و سرطان ممکن است مقدار زیادی مایعات موجود در بدنشان را از دست دهند.

توله سگ ها، بچه گربه ها، حیوانات خانگی باردار، حیوانات خانگی سالخورده و حیوانات خانگی که از شرایط پزشکی ذکر شده در بالا رنج می برند در معرض خطر کم آبی هستند.

علائم و نشانه های کم آبی بدن حیوانات خانگی چیست؟

آب حدود 80٪ از بدن سگ ها و گربه ها را شامل می شود و برای کلیه عملکردهای بدن آنها از جمله گردش خون، تعادل الکترولیت ها، هضم، متابولیسم، عملکرد اندام ها و حذف مواد زائد ضروری است. در نتیجه، حیوانات خانگی مبتلا به کم آبی بدن دچار مشکلات مختلفی مانند کاهش اکسیژن رسانی به بدن، اختلال در دفع و موارد دیگر می شوند.

علائم و نشانه های کم آبی بدن حیوانات خانگی، عبارتند از:

 • گیجی
 • تشنج
 • بی حالی
 • افسردگی
 • کاهش اشتها
 • مشکلات تنفسی
 • شوک (کم آبی شدید)
 • تشنج(کم آبی شدید)
 • از دست دادن اشتها
 • های قرمز و ملتهب
 • نفس نفس زدن بیش از حد
 • چشم های خشک و قرمز
 • چشمان گود افتاده(کم آبی شدید)
 • خشکی دهان. لثه مرطوب نیست اما خشک و چسبناک است.
 • کاهش زمان پر شدن خون مویرگی. با انگشت خود روی لثه های حیوان فشار بیاورید، وقتی سفید شدند، انگشت خود را بردارید. رنگ باید در عرض 1 ثانیه برگردد. اما در شرایط کمبود آب بدن این مدت طولانی می شود.
 • از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست. با انگشت شست و انگشت اشاره، پوست حیوان را به آرامی کشیده و رها کنید. در یک حیوان خانگی دارای آب کافی، پوست به سرعت پایین می آید. ولی در یک حیوان خانگی کم آب، پوست به کندی به حالت اول بر می گردد و یا به صورت چروکیده باقی می ماند.

کمبود آب بدن در حیوانات چگونه تشخیص داده می شود؟

شایع ترین علائم کمبود آب در بدن حیوانات | دام و پت

بررسی نمونه خون تهیه شده از حیوان، یک روش سریع و آسان برای تشخیص کم آبی و میزان آن در حیوان خانگی شما است و می تواند به شناسایی علت ایجاد کننده ی کم آبی و تصمیم گیری در مورد برنامه ی درمانی کمک کند. خون معمولاً از وریدی واقع در یکی از پاهای جلوی حیوان خانگی شما یا از ورید بزرگ گردن آنها، که به نام ورید ژوگولار نامیده می شود، گرفته می شود.

یک تکه کوچک از مو و خز حیوان خانگی در محل دریافت نمونه خون، برای کمک به دامپزشک در یافتن رگ، بریده می شود. اگر نمونه از پا گرفته شود، معمولاً از یک باند کوچک برای جلوگیری از خونریزی بیشتر استفاده می شود. این باند را می توان معمولاً طی چند ساعت پس از دریافت نمونه ی خونی، از روی زخم برداشت.

کدام حیوانات در معرض کم آبی بدن قرار دارند؟

شایع ترین علائم کمبود آب در بدن حیوانات | دام و پت

به چند دلیل در حیوانات خانگی، کمبود آب بدن سریعتر رخ می دهد. اولا بدن سگ و گربه از 75-80 درصد آب تشکیل شده است، و این شرایط آنها را در معرض کمبود آب و اثرات آن قرار می دهد. ثانیا، دمای بدن حیوانات خانگی سریعتر از انسان ها افزایش می یابند. سگ ها و گربه ها در پوست خود غدد تولید عرق ندارند، بنابراین تنها روش خنک سازی آنها نفس نفس زدن است.  این حیوانات خانگی بیشتر در معرض کمبود آب بدن هستند:

 • حیوانات بزرگسال
 • حیوانات بسیار جوان
 • حیواناتی که از قبل بیماری هایی مانند بیماری کلیوی، دیابت، بیماری تنفسی و چاقی دارند.

استعدادهای نژادی برای افزایش دمای بیش از حد و کمبود آب بدن در سگها و گربه ها در اثر مشکلات تنفسی مادرزادی و همچنین نژادهایی مانند Huskies، Shepherds و Chow Chows وجود دارد.

ما انسان ها می توانیم کم آبی بدن خود را با مشاهده علائمی مانند خشکی دهان، تمایل به مصرف آب، سردرد و تحریک پذیری تشخیص دهیم. با کاهش ۲ الی ۳ درصدی آب بدن، ما با این علائم مواجه می شویم. از آنجا که حیوانات خانگی نمی توانند با ما صحبت نمی کنند، بنابراین باید در مورد علائم کم آبی بدن حیوانات خانگی مان بسیار هوشیار باشیم.

اولین علائم تا زمانی که حیوان خانگی شما حداقل 5 درصد دچار کم آبی نشود، رخ نخواهد داد. کم آبی بدن شدید در شرایط کاهش 10-12 درصدی آب بدن اتفاق میفتد، بنابراین مهم است که سریعا به دنبال تشخیص این علائم باشید و آنها را بشناسید. اگر نگران کمبود آب بدن حیوان خانگی خود هستید، برای کمک بیشتر به دامپزشک مراحعه کنید. کم آبی متوسط ​​تا شدید نیاز به مراقبت های پزشکی سریع دارد.

چگونه از کم آبی در حیوانات خانگی پیشگیری کنیم؟

شایع ترین علائم کمبود آب در بدن حیوانات | دام و پت

مانند هر بیماری، پیشگیری همیشه بهترین راه است. در ادامه چند پیشنهاد برای جلوگیری از کم آبی در تابستان برای حیوانات خانگی، عبارتند از:

 • به هر کجا که می بروید حتما آب و یک ظرف آب مناسب به همراه داشته باشید.
 • از یک کاسه آب با کف پهن استفاده کنید تا از واژگون کردن آن توسط حیوان خانگی جلوگیری شود.
 • در ساعات اولیه صبح یا عصر سگ خود را ورزش دهید تا نیاز به انجام این کار در ساعات گرم روز نداشته باشید.
 • از نوشیدن آب استخرها یا آب های آلوده توسط حیوان جلوگیری کنید. زیرا این آب ها می توانند منبع باکتریها و مواد شیمیایی باشند.
 • همیشه آب تمیز و به مقدار زیادی برای حیوان خانگی آماده کنید. برای اطمینان از مفید بودن آب آن را مرتباً عوض کنید. برای جلوگیری از رشد باکتری، هر روز کاسه آب حیوان خانگی خود را بشویید.
 • میزان مصرف آب سگ خود را کنترل کنید. به طور کلی، حداقل نیاز آب برای سگ ها حداقل یک اونس آب برای هر پوند وزن بدن در روز است. گربه ها به دلیل شرایط تکاملی کویری خود به میزان کمتر آب، معمولاً 5-6 اونس در روز نیاز دارند. این نیاز با گرما و ورزش دو یا سه برابر می شود.
 • دسترسی مکرر به آب را فراهم کنید. هنگامی که در هوای گرم در بیرون هستید، اطمینان حاصل کنید که حداقل هر 15 تا 20 دقیقه یک بار آب کافی به حیوان خانگی تان برسانید.
سخن آخر

اگر حیوان خانگی شما با کم آبی روبه رو است، آب آشامیدنی خنک برای آنها فراهم کنید و بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. حیوانات خانگی مبتلا به کم آبی، برای جایگزین کردن مایعات از دست رفته و بازگرداندن تعادل میان الکترولیت ها در بدن خود، معمولاً به مراقبت های پزشکی نیاز دارند. بسته به شدت کم آبی بدن حیوان خانگی شما ممکن است تزریق مایعات داخل وریدی لازم باشد.

هنگامی که دامپزشک وضعیت حیوان خانگی شما را بررسی کرد، ممکن است آزمایش های تشخیصی اضافی را برای رد یا شناسایی هرگونه بیماری زمینه ای پزشکی که ممکن است در کمبود آب بدن نقش داشته باشند، توصیه کند. اطلاعات لازم برای پیشگیری از تکرار چنین اختلالاتی را می توانید از دامپزشک دریافت کنید.

منابع:

https://www.nutrenaworld.com/blog/preventing-summer-dehydration-in-pets

https://vetmedicspharmacy.com/pet-dehydration

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا