پرنده ها

شایع ترین علائم درد در پرندگان

شایع ترین علائم درد در پرندگان چیست؟ اگرچه درست است که برخی از پرندگان قادر به “حرف زدن” هستند، اما نمی توانند به صاحب خود این نکته را بگویند که آیا بیمار هستند یا درد دارند. این وظیفه صاحب پرنده خانگی است که مشکل حیوات خانگی خود را تشخیص دهد. پرندگان در پنهان کردن علائم بیماری یا جراحات احتمال، بسیار حرفه ای هستند.

پرندگان حیواناتی طعمه هستند، به این ترتیب در طبیعت، در صورتی که علائمی از ضعف و بیماری بروز‌ دهند، توجه شکارچیان مختلف را جلب می کنند. بنابراین این حیوانات به عنوان روشی برای ادامه حیات و بقا در طبیعت، علائم ضعف و بیماری را پنهان می کنند.

شما باید به دنبال علائم بیماری در پرنده خانگی خود باشید تا به شما کمک کند بفهمید که آیا پرنده خانگی شما دچار ناراحتی فیزیکی شده است یا خیر. مشاهده این علائم شایع به این معنی است که پرنده خانگی شما یا درد دارد یا بیمار است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، در اسرع وقت با دامپزشک پرنده خانگی خود تماس بگیرید.

علائم درد در پرنده های خانگی

از جمله علائم وجود مشکل در سلامتی پرندگان، عبارت اند از:

  • ژولیدگی پرها
  • تنفس با دهان
  • کثیف بودن پرها
  • بی حالی و ضعف
  • ایجاد تغییر در صدا
  • تغییر رنگ و بافت مدفوع
  • بی اشتهایی و کاهش وزن
  • قرمزی سر یا چشم و آبریزش
  • بالا و پایین کردن غیرعادی دم

اگر درباره هر کدام از این موارد سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید. اما بهتر است شایع ترین علائمی که نشان می دهد پرنده شما درد دارد را بشناسید. آنها عبارتند از:

ترجیح دادن حرکت بر روی برخی از اعضای بدن

شایع ترین علائم درد در پرندگان || دام و پت

اگر متوجه شدید که پرنده خانگی شما بیشتر وقت خود را روی یک پا می گذراند یا به نظر می رسد پرنده خانگی تان از استفاده از بال خاصی اجتناب می کند یا به روش خاصی حرکت می کند، باید به این مسئله شک کنید که چیزی باعث بروز درد در پرنده خانگی تان شده است.

در حالی  که تلاش برای پنهان کردن علائم بیماری و اختلالات مختلف برای پرندگان طبیعی است، پرندگانی که درد را تجربه می کنند، اغلب نمی توانند ناراحتی و مشکل خود را به صورت کامل پنهان کنند. بنابراین، با اندکی دقت ممکن است بتوانید برخی از علائم مربوط به این مشکلات را تشخیص دهید.

نیمه باز بودن چشم های پرنده خانگی

در حالی که ما تمام تلاش خود را می کنیم تا ایمنی پرندگان و سایر حیوانات خانگی خود را در نظر داشته باشیم، حوادث و صدمات مختلف ممکن است در هر مکان و زمانی رخ دهند. پرندگان خانگی حتی می توانند در داخل قفس خود به خود آسیب برسانند.

اگر متوجه شدید که پرنده خانگی شما در حال چرت زدن است، هوشمندانه است که آن را به عنوان نشانه ای از ناراحتی حیوان خانگی خود در نظر بگیرید. چرت زدن و نیمه باز بودن پلک ها، ممکن است لزوماً به آسیب های چشمی مربوط نباشد.

بی حالی در پرندگان خانگی بیمار

پرندگان معمولاً بسیار فعال هستند، بنابراین هر نشانه ای از بی حالی، افسردگی یا خستگی باید به طور بالقوه جدی تلقی شود. پرندگانی که در کف قفس به صورت بی حرکت نشسته اند  یا از ترک لانه یا نشستن بر روی میله مخصوص خودداری می کنند، در اغلب موارد بسیار بیمار هستند و نیاز به مراقبت های دامپزشکی فوری دارند.

آیا پرنده خانگی شما ذاتاً فعال است اما به نظر می رسد که اخیرا بی‌حال شده است؟ یا پرنده خانگی تان در گوشه ای از قفس خود برای مدت زمان طولانی بی حرکت ایستاده است؟ آیا پرنده خانگی تان خیلی بیشتر از حد معمول می خوابد؟ این موارد ممکن است نشانه هایی از بیمار بودن پرنده خانگی‌تان باشند.

ابتدا شرایطی مانند تغییرات محیطی یا افزایش ناگهانی سطح سر و صدا را که بر روی وضعیت خواب حیوان تاثیر می گذارند، بررسی کنید. زیرا به راحتی می توان آن ها را اصلاح کرد. بنابراین، در صورت مشاهده بی حالی در پرنده خانگی تان، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

تحریک پذیری در پرندگان خانگی بیمار

پرندگان خانگی که رام و اهلی هستند و با دست تغذیه می شوند، ممکن است گاهی اوقات بد خلق شوند. باید به این نکته توجه داشته باشید که این حالت، کاملا طبیعی است. با این حال، تحریک پذیری بیش از حد یا جنب و جوش های غیر عادی که برای پرنده خانگی شما غیر‌معمول در نظر گرفته می شود، می تواند نشانه ای از وجود مشکل در سلامتی حیوان خانگی باشد.

در حالی که این نکته درست است که پرخاشگری و تحریک پذیری با علائم طبیعی تغییرات هورمونی در برخی از پرندگان همراه است، اما اگر صد در صد مطمئن نیستید که تغییرات هورمونی علت چنین عملکردی در پرنده خانگی شما هستند، بهتر است که برای تشخیص مشکل احتمالی، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

از دست دادن اشتها در پرندگان خانگی بیمار

شایع ترین علائم درد در پرندگان || دام و پت

طوطی ‌ها و سایر پرندگان متابولیسم بسیار بالایی دارند و این امر باعث می‌ شود که در هر زمانی تلاش کنند تا میزان غذای کافی مصرف کنند. این مسئله طبیعی است که برخی از طوطی ها و پرندگان خانگی از بقیه پر‌اشتها تر باشند، و مطمئناً برای هر پرنده‌ای طبیعی است که ترجیحات خاصی در وعده‌ های غذایی خود داشته باشد، اما پرنده‌ای که مطلقاً از خوردن خوراکی های های مختلف امتناع می ‌کند، معمولاً دچار مشکلات جدی در سلامتی خود شده است.

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که حیوان خانگی تان کمتر از حد معمول غذا مصرف می کند. در چنین حالتی، برای تایید این مسئله، مقداری خوراکی مورد علاقه حیوان خانگی تان را تهیه و به قفس اضافه کنید. شما باید بتوانید خیلی سریع تشخیص دهید که آیا پرنده خانگی شما دچار مشکل در غذا است یا خیر.

در صورتی که در میزان مصرف غذای حیوان خانگی تان تغییرات غیر‌عادی ایجاد شده است، بهتر است با یک دامپزشک تماس بگیرید. به طور کلی باید به این نکته توجه داشته باشید که تشخیص بیماری در پرندگان امری دشوار است. زیرا علائم مشکلات موجود در سلامتی پرندگان بسیار ظریف هستند.

پنهان کردن علائم بیماری در پرندگان خانگی

در حیات وحش که تهدیدات ناشی شکارچیان واقعی است، پرندگان تمایل دارند ضعف یا بیماری های خود را پنهان کنند تا توسط پرندگان شکاری، شکار نشوند. این رفتار ذاتی و غریزی، هنوز در پرندگان اهلی وجود دارد. به همین علت است که آن ها تمایلی به بروز ناراحتی خود ندارند.

اما، به عنوان صاحبان حیوانات خانگی و پرورش‌دهندگان آن ها، شما باید این توانایی را داشته باشید که علائم رفتار غیرعادی را تشخیص دهید. به این ترتیب قادر خواهید بود سلامتی حیوان خانگی تان با حفظ کنید.

ژولیدگی پرها در پرندگان خانگی

پرندگان معمولاً هنگام استراحت پرهای خود را بررسی و آن ها را تمیز می کنند تا از شر چرک یا گرد و غبار خلاص شوند. بنابراین این وضعیت، کاملا غیر طبیعی است که پرهای پرنده خانگی برای ساعت ها ژولیده شوند و پف کنند.

در این حالت، احتمالا پرنده خانگی شما عصبانی نیست، اما به احتمال زیاد از اختلالی مانند مشکلات تنفسی، احساس ناراحتی می کند. اگر متوجه این پف کردن و نامنظم بودن پرها به مدت طولانی، مانند 24 ساعت یا بیشتر شدید، با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

تغییر رنگ و بافت مدفوع پرنده خانگی

شایع ترین علائم درد در پرندگان || دام و پت

تمیز کردن منظم قفس به شما کمک می کند تا وضعیت مدفوع حیوان خانگی تان را کنترل کنید. بروز تغییرات در رنگ، بافت و قوام مدفوع نسبت به حالت معمول باید مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال، مدفوع خیلی سفت یا آبکی در مقایسه با مدفوع معمولی، می تواند نشانه وجود یک مشکل باشد. علاوه براین، ژولیدگی پرها برای مدت طولانی، نشانه خوبی نیست.

کثیف بودن پرهای پرندگان خانگی بیمار

پرندگان به طور طبیعی دوست دارند تمیز بمانند. از این رو، آشفتگی‌ پرهای اطراف صورت پرنده یا پرهایی که در ناحیه کفل به هم چسبیده اند (بخشی از بدن پرنده خانگی بلافاصله بالای دم حیوان) ممکن است نشانه وجود یک مشکل اساسی باشد. به دقت شروع به بررسی مدفوع و میزان مصرف غذای پرنده کنید و هر گونه ناهنجاری را یادداشت کنید. سپس به سرعت با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.

قرمزی سر و چشم یا آبریزش در پرندگان خانگی

یکی از حفره های روی صورت پرنده ناحیه ای روی منقار است که سوراخ های بینی در آن قرار دارد. هر گونه ترشح، قرمزی چشم و غیره ممکن است نشان دهنده ابتلا به یک بیماری باشد. در مورد چشمان پرنده نیز موضوع همین گونه است. کدر شدن چشم ها، همراه با ترشح، ممکن است نشانه وجود مشکلات تنفسی باشد.

تنفس با دهان در پرندگان بیمار

مانند ما انسان ها، اگر پرنده خانگی شما برای تنفس از دهان خود استفاده می کند، این مسئله نشان دهنده وجود مشکلات تنفسی است.

ایجاد تغییر در صدای پرنده خانگی بیمار

اگر پرنده آوازخوان شما دیگر آواز نمی خواند یا الگوی عادی صدای آن تغییر کرده است، یعنی صداهای جدید یا صداهای متفاوتی تولید می کند، وضعیت سلامتی حیوان خانگی تان را بررسی کنید. این وضعیت ممکن است نشانه ای از اختلالات ناشی از بیماری باشد. علاوه براین، ممکن است که حیوان خانگی تان به استرس مبتلا باشد.

بالا و پایین کردن دم در پرنده خانگی بیمار

شایع ترین علائم درد در پرندگان || دام و پت

ماهیچه های پایه دم پرنده خانگی به این حیوانات کمک می کند تا با گشاد کردن ریه های خود برای جذب هوای بیشتر نفس بکشند. پرندگان دم خود را به طور مکرر بالا و پایین می کنند تا در صورت بروز مشکلات تنفسی، عضلات خود را بیش تر به کار بیندازند.

مشابه ما انسان‌ ها که وقتی نفس نفس می ‌زنیم، سعی می‌کنیم تا ‌هوای بیشتری را تنفس کنیم، پرندگان نیز این گونه هستند. اگر متوجه بروز‌ این رفتار شدید فوراً با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

سخن آخر

تشخیص زودهنگام مشکل پرندگان بیمار تفاوت زیادی در توانایی آنها برای بهبودی از بسیاری از بیماری ها ایجاد می کند. بررسی منظم سلامتی پرنده خانگی، به دامپزشک شما فرصتی برای بررسی بروز هرگونه تغییر ظریف در رفتارهای پرنده می دهد. با این حال، اگر صاحبان پرنده خانگی در طول زمان با وضعیت عادی حیوان خانگی خود آشنا شوند، می توانند در صورت بروز تغییر در رفتارهای عادی، به سرعت مشکل حیوان خانگی شان را تشخیص دهند.

بهتر است با دقت رفتارهای حیوان خانگی تان را بررسی کنید. برای اینکه بفهمید پرنده خانگی شما به اندازه کافی غذا می خورد یا نه، قبل از اینکه به پرنده خانگی تان غذا بدهید، قفس حیوان را تمیز کنید تا بتوانید باقیمانده غذا و نهایتا یعنی مقدار غذای مصرف شده را بررسی کنید. اگر پرنده خانگی شما غذا خوردن را متوقف و شروع به کاهش وزن کرد، باید سریعا با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://gaiavets.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا