پرنده ها

شایع ترین علائم بیماری کبوتر

به عنوان صاحب کبوتر، حتما با ویژگی های مختلف این پرندگان، آشنا شده اید. اما آیا شایع ترین علائم بیماری کبوتر را می شناسید؟ تشخیص زودهنگام علائم بیماری این پرندگان، باعث می شود که برنامه درمانی کبوتر، به موثرترین شکل ممکن انجام شود.

برخی از علائمی که می توان آن ها را با بیماری کبوترها، مرتبط دانست، عبارت اند از:

 • انزوا و دوری از سایر کبوترها
 • حرکت در یک مسیر دایره ای یا به سمت عقب

کمک به کبوتر بیمار برای بهبودی

چه کبوترها را به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنید و چه برای فروش، اطمینان از سالم بودن آن ها، در هر شرایطی مهم است. شما باید به صورت روزانه، از کبوتر های خود مراقبت و نگه داری کنید. اما، این مراقبت، همچنین به این معنی خواهد بود که با علائمی که ممکن است نشان دهند که یک کبوتر بیمار است و به مراقبت های دام پزشکی نیاز دارد، آشنا شوید.

دانستن اینکه باید به دنبال انجام چه کاری باشید، یکی از مسئولیت‌ پذیرانه ترین اقداماتی است که می ‌توانید به عنوان صاحب کبوتر انجام دهید. خوشبختانه، این کار خیلی سخت نیست و شما باید بتوانید به راحتی تشخیص دهید که کبوتر های شما حال خوبی دارند یا نه.

شما می توانید از این مقاله، برای کمک به تشخیص بیماری های احتمالی در کبوتر و اقداماتی که باید در مورد آن انجام دهید، استفاده کنید.

شایع ترین بیماری در کبوترها

شایع ترین علائم بیماری کبوتر || دام و پت

اگر شما زمان کافی را صرف مراقبت از کبوتر های خود می کنید، بنابراین احتمال اینکه متوجه اشتباه بودن چیزی نشوید، بسیار کم خواهد بود. با این حال، این نکته، همیشه ایده خوبی است که بدانید باید مراقب بروز کدام علائم در کبوتر های تان باشید. به این ترتیب، در صورت نیاز می توانید مراقبت های دام پزشکی مورد نیاز را در اسرع وقت انجام دهید.

این کار نه تنها به محافظت از کبوتر های تان در برابر عوارض بیماری ها کمک می کند، بلکه به پیشگیری از گسترش و انتقال بیماری، به کبوتر های دیگری که ممکن است هنوز سالم باشند نیز کمک کند.

برخی از علائمی که باید مراقب آن ها باشید، عبارت اند از:

 • افسردگی
 • قوز کردن بدن
 • عدم توانایی پرواز
 • جدا شدن از بقیه گله
 • راه رفتن به سمت عقب
 • راه رفتن در مسیر دایره ای
 • ماندن روی زمین، حتی زمانی که بقیه اعضای گله پرواز می کنند.

اگر هر یک از این علائم و نشانه ها را در پرندگان خود مشاهده کردید، بهتر است فورا آن ها را قرنطینه کرده و از باقی گله جدا کنید. به این ترتیب، شما به وضعیت کبوتر بیمار رسیدگی می کنید. همچنین، به طور همزمان، از بقیه گله نیز در برابر ابتلا به بیماری، محافظت می کنید.

گرفتن و جدا کردن کبوتر بیمار

اگر به این مسئله مشکوک هستید که یکی از کبوتر های تان بیمار است، باید آن را از باقی گله جدا کنید تا بتوانید آن را معاینه کنید. در صورت لزوم، باید از یک دام پزشک یا کلینیک حیوانات خانگی، درخواست مراقبت های دام پزشکی کنید. هر چند، در ابتدا، گرفتن یک کبوتر می تواند مشکل باشد، اما اگر کبوتر شما حال خوبی ندارد و بیمار است، احتمالاً گرفتن آن کمی آسان تر خواهد بود.

به عنوان مثال، شما می توانید با ارائه بادام زمینی بدون نمک، کبوتر خانگی تان را به سمت خود حرکت دهید. می توانید این خوراکی ها را روی زمین، نزدیک جایی که کبوتر بیمار در حال استراحت است،  قرار دهید. وقتی پرنده به اندازه کافی به شما نزدیک شد، یک پتو یا حوله نرم روی آن بیندازید. سپس می توانید کبوتر را بردارید و آن را به مکانی امن ببرید تا مورد بررسی قرار گیرد.

علائم بیماری در کبوترها

شایع ترین علائم بیماری کبوتر || دام و پت

به طور کلی، گرفته شدن می تواند برای یک پرنده، کمی آسیب زا باشد، بنابراین بهتر است قبل از اینکه کبوتر را معاینه کنید، فرصت استراحت و آرامش به آن بدهید. در برخی موارد، کبوتر شما ممکن است بیمار باشد، اما در واقع ممکن است زخمی شده باشد. به همین علت است که معاینه کبوتر، بعد از کسب آرامش، ضروری است.

با معاینه کردن، شما متوجه خواهید شد که با چه شرایطی سر و کار دارید و می توانید برنامه مناسبی را برای مراقبت از کبوتر خانگی خود انتخاب کنی.، خواه معلوم شود که کبوتر بیمار است یا آسیب دیده است، می توانید روش درمانی مناسبی را انتخاب کنید. شما می توانید برای معاینه کبوتر خانگی خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

زخم های ناشی از گاز گرفتگی

اگر کبوتر شما اخیرا نزدیک یک سگ، گربه یا حیوانات دیگر بوده است، ممکن است گاز گرفته شده باشد. این زخم ها اغلب توسط پرهای کبوتر پنهان می شوند، بنابراین مطمئن شوید که تمام بدن کبوتر را به دقت معاینه کرده اید.

زخم و آسیب

زخم های دیگر، ممکن است شامل بریدگی، ساییدگی یا شکستگی استخوان باشد. گاهی اوقات وقتی یک پرنده صدمه می بیند، علائمی شبیه یک بیماری را بروز خواهد داد. همچنین باید در هر جایی از بدن کبوتر، به دنبال دلمه خون یا ضایعات مختلف باشید. به طور کلی، در صورت وجود زخم، باید هر چه سریع تر، نسبت به درمان کبوتر خانگی تان، اقدام کنید.

بررسی داخل منقار و دهان کبوتر

به آرامی منقار کبوتر خود را باز کنید و داخل دهان و گلوی آن را بررسی کنید. اگر توده های سفید یا پنیری مشاهده کردید، ممکن است کبوتر شما از ابتلا به شانکر یا آبله کبوتر رنج می برد.

به دنبال یافتن ترشحاتی از چشم و بینی کبوتر باشید: این فرآیند، مرحله ای است که باید توسط دام پزشک بررسی شود، به خصوص اگر ترشحات کبوتر خانگی تان، همراه با عطسه یا مشکلات تنفسی باشد.

بررسی مدفوع کبوتر خانگی

با وجود این که این کار، احتمالا برای شما مطلوب نخواهد بود، اما مدفوع کبوتر خانگی شما، می تواند سرنخ هایی درباره سلامتی پرنده، به شما بدهد. مدفوع آبکی یا سبز رنگ، نشان دهنده ابتلا به کوکسیدیوز است. مدفوع سبز با کاهش وزن شدید نشان می دهد که کبوتر مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب نمی کند و ممکن است گرسنه باشد.

ورم و التهاب

تورم، معمولا نشان دهنده وجود یک مشکل است و به همین علت، باید بررسی شود. به طور ویژه ای، به دنبال وجود تورم در مفاصل کبوتر باشید. وجود چنین تورمی، می تواند به این معنی باشد که کبوتر شما از ابتلا به پاراتیفوئید رنج می برد.

تغییرات رفتاری، یکی دیگر از شایع ترین علائم بیماری کبوتر

شایع ترین علائم بیماری کبوتر || دام و پت

بروز تغییرات رفتاری، یکی از بزرگترین سرنخ‌ هایی است که نشان می ‌دهد کبوتر شما ممکن است بیمار باشد. به عنوان مثال، پیچ خوردگی گردن می تواند نشان دهنده پارامیکسو ویروس باشد.

ارائه مراقبت های دام پزشکی مناسب برای هر یک از این علائم و نشانه ها، اقدامی مهم است. درمان سریع، پیش آگهی بهتری خواهد داشت.

سرگیجه، یکی دیگر از شایع ترین علائم بیماری کبوتر

سرگیجه، یکی از شایع ترین علائم بیماری، تقریباً در همه پرندگان است. پرندگانی که این علامت را بروز می دهند، برای مدت طولانی بی حرکت می مانند و به نظر می رسد که خواب آلود هستند. این علامت، به راحتی قابل مشاهده است. در صورت مشاهده این علامت در یکی از پرندگان تان، باد هر چه سریع تر کبوتر بیمار را قرنطینه کنید تا بیماری به کبوتر های سالم منتقل نشود.

یکی دیگر از شایع ترین علائم بیماری کبوتر، ضعف عمومی بدن

شدت بروز ضعف عمومی بدن، در پرندگان مختلف، متفاوت است. با این حال، همه پرندگان بیمار مبتلا به ضعف عمومی بدن، در راه رفتن مشکل دارند و گاهی اوقات زمین می خورند. این علامت ممکن است مشخصه اواخر مرحله بیماری کبوتر باشد. اگر کبوتر های شما شروع به بروز دادن این علامت کردند، باید با دام پزشک تماس بگیرید.

ترشحات بسیار مرطوب و سفت یا بدبو

این عارضه، علامتی است که ممکن است مدتی طول بکشد تا متوجه آن شوید، به خصوص اگر محل نگه داری از کبوتر های تان کثیف باشد. مدفوع سفت ممکن است نشانه ابتلا کبوتر به یبوست باشد. به طور کلی، یبوست در پرندگان شایع نیست. اگر این علامت را مشاهده کردید، باید بدانید که کبوتر های شما ممکن است از یک بیماری خاص رنج ببرند.

افتادگی بال ها، یکی دیگر از شایع ترین علائم بیماری کبوتر،

افتادگی بال ها، از جمله علائم شایع بیماری در کبوتر ها است. همچنین، ممکن است بی حرکتی و ضعف نیز مشاهده شود.. کبوترها، پرندگان بسیار فعالی هستند. اگر متوجه شدید کبوتر های شما برای مدت طولانی غیرفعال بوده اند، به احتمال زیاد آن ها از یک بیماری رنج می برند. با این حال، باید با بررسی سایر علائم بیماری های مختلف، مانند ضعف یا سرگیجه، از وجود مشکل در سلامتی آن ها، مطمئن شوید.

تغییر رنگ مدفوع

مدفوع معمولی یک کبوتر، سفید رنگ است. اگرچه این رنگ ممکن است بسته به نوع غذایی که کبوتر از آن تغذیه می ‌کند، متفاوت باشد، اما رنگ ‌های خاصی، مانند سبز و سیاه، نشانه‌ هایی از احتمال بیمار بودن کبوتر های شما هستند. وجود خون در فضولات و مدفوع نیز، به این معنی است که آن ها بیمار هستند.

یکی دیگر از شایع ترین علائم بیماری کبوتر، تغییر در ظاهر پرها

شایع ترین علائم بیماری کبوتر || دام و پت

انواع بسیار زیادی از این نوع علائم وجود دارد. از جمله این علائم، عبارت اند‌ از:

 • کدر شدن پرها
 • بد شکل شدن پرها
 • ریزش پر غیرطبیعی
 • ریزش بیش از حد پرها
 • ایجاد لکه های طاس در بدن پرنده

عوارض چشمی بیماری ها در کبوتر ها

شایع ترین علامتی که چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد، نابینایی نسبی است.

تغییر در عادات غذایی

این علائم، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • ترشح مایعات از دهان
 • ایجاد تورم در ناحیه چینه دان

مراقبت از یک کبوتر بیمار

باید به این نکته توجه داشته باشید که انتقال بیماری از یک‌ کبوتر بیمار یا زخمی به انسان، بعید به نظر می رسد. با این حال، برخی از اقدامات احتیاطی و بهداشتی وجود دارند که باید برای اطمینان از حفظ سلامتی پرنده و همچنین سلامتی خودتان، انجام دهید.

بهتر است که برای دست زدن به کبوتر های بیمار، از یک‌ دستکش استفاده کنید. همچنین، پس از اتمام کار، دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. این امر، به ویژه در صورت وجود تعداد بیشتری کبوتر، امری مهم به حساب می آید. زیرا به کاهش خطر انتقال بیماری به بقیه کبوترها، کمک می کند.

اقدامات احتیاطی و بهداشتی دیگری که باید هنگام مراقبت از یک پرنده بیمار، آن ها را رعایت کنید، عبارت اند از:

 • کبوتر بیمار را از باقی پرندگان جدا کنید. این کار، خطر شیوع بیماری را کاهش می دهد.
 • مراقب دمای محیط باشید. مطمئن شوید که دمای محل نگه داری پرنده شما خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.
 • زائده ها را از بین نبرید. اگر کبوتر شما در دهان خود زائده دارد، هرگز سعی نکنید آن را بردارید. این کار می تواند منجر به بروز خونریزی شود. خون ریزی، ممکن است باعث خفگی کبوتر بیمار شود.
 • مراقب غذا و آب کبوتر بیمار باشید. هرگز نباید یک کبوتر بیمار را مجبور به خوردن غذا یا نوشیدن مایعات کنید. این امر خطر خفگی را افزایش می دهد. خفگی می تواند منجر به مرگ کبوتر شود. اگر پرنده شما از مصرف غذاها و نوشیدنی ها اجتناب کرد، برای رفع مشکل، با یک دام پزشک مشورت کنید.
منبع
https://pigeonpedia.com/sick-pigeon-symptoms/http://www.wildlifeanimalcontrol.com/pigeonsick.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا