اسب ها

شایع ترین بیماری های پوستی اسب

شایع ترین بیماری های پوستی اسب

برخی از شایع ترین بیماری های پوستی اسب بسیار جدی نیستند. در حقیقت، برخی از مشکلات پوستی صرفاً ضایعات و لکه های رنگی در نظر گرفته می شوند و حتی ممکن است به درمان نیاز نداشته باشند و در بسیاری از موارد، صاحبان اسب می توانند شرایط را کنترل کنند.

قبل از شروع درمان شایع ترین بیماری های پوستی اسب باید از تشخیص صحیح بیماری پوستی اسب خود مطمئن شوید. شتابزدگی و استفاده از داروها، قبل از تشخیص صحیح بیماری می تواند آسیب های جدی ایجاد کند. مثلا استفاده نا به جا از یک دارو می تواند به جای درمان، باعث تحریک پوست اسب شود.

علاوه بر این، مشکلات پوستی به ندرت در عمق پوست ایجاد می شوند. بیماری های پوستی می توانند نشان دهنده وجود خطر برای سیستم ایمنی باشند که این شرایط در اثر تغذیه نامناسب، افزایش سن یا بیماری های دیگر ایجاد می شود.

بنابراین، برای تشخیص علت اصلی بیماری، به مشورت با یک دامپزشک نیاز دارید. دامپزشک نه تنها می تواند وجود بیماری را تأیید کند، بلکه به شما کمک خواهد کرد تا یک برنامه درمانی مناسب تهیه کنید. این برنامه درمانی می تواند علاوه بر درمان های موضعی، شامل تغییرات رژیم غذایی یا احتمالاً داروهای سیستمیک باشد.

به هر حال، اگر در تشخیص بیماری های تنفسی اسب مشکل دارید، مشورت با یک دامپزشک ضروری است.

در ادامه این مقاله، به چند مورد از شایع ترین مشکلات پوستی اسب اشاره خواهیم کرد.

Rain rot یا راین رت در اسب ها

شایع ترین بیماری های پوستی اسب | دام و پت

این بیماری با پوسته پوسته شدن پوست اسب مشخص می شود. پوسته ها در قسمت هایی از بدن که به طور مزمن مرطوب هستند تشکیل می شوند. برای مثال قرار گرفتن طولانی مدت در زیر باران می تواند باعث این مشکل شود. همچنین در قسمت پایین ساق پای اسب هایی که به طور منظم در گل و لای می ایستند، بروز این مشکل شایع است.

با گذشت زمان، پوسته ها از بین می روند و به صورت لکه های کوچک و گرد باقی می مانند. ممکن است در زیر این لکه ها چرک مشاهده شود.

علت Rain rot

باکتری Dermatophilus congolensis عامل ایجاد کننده ی این بیماری است و در محیط مرطوب به سرعت تکثیر می شود. اگر باکتری ها، شکافی در پوست پیدا کنند، چه این شکاف زخم کوچکی باشد یا محل نیش یک حشره، می تواند باعث ایجاد عفونت شود. هر عاملی که سیستم ایمنی اسب را به خطر بیندازد، مانند سن بالا، سوتغذیه یا بیماری، می تواند او را مستعد ابتلا به این عفونت کند. این باکتری در شرایط آب و هوایی مرطوب به سرعت تکثیر می شود.

کرم حلقوی (درماتیت قارچی) در اسب ها

در درماتیت قارچی اسب ها، ضایعات بیشتر در صورت، گردن، شانه ها، قفسه سینه یا زیر زین تشکیل می شوند، اما می توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. نواحی آسیب دیده ممکن است دردناک یا خارش دار باشند، اما اغلب هیچ گونه ناراحتی ایجاد نمی کنند و در صورت عدم تشخیص، ممکن است اسب سالم به نظر برسد.

علت کرم حلقوی (درماتیت قارچی)

علیرغم نام بیماری، عفونت کرم حلقوی یک عفونت قارچی است، که می تواند توسط چند نوع میکروارگانیسم، که معمولاً از خانواده Trichophyton یا Microsporum هستند ایجاد شود. این قارچ ها که درماتوفیت نامیده می شوند، کراتین را متابولیزه می کنند. کراتین پروتئینی است که ساختار مو و سلولهای پوستی برن را تشکیل می دهد.

قارچ ها می توانند ماه ها در پوست یا روی مو زنده بمانند و می توانند تا سه هفته قبل از آشکار شدن علائم عفونت، پوست اسب را آلوده کنند. در این مدت، قارچ ها به راحتی به حیوانات دیگر منتقل می شوند.

بدون درمان، ضایعات به رشد و انتشار خود ادامه می دهند. اگرچه عفونت ممکن است در نهایت به خودی خود بهبود یابد، اما اسبها تا زمانی که بهبود پیدا نکنند می توانند بیماری را انتقال دهند.

زگیل (پاپیلوم) در اسب ها

شایع ترین بیماری های پوستی اسب | دام و پت

زگیل ها معمولا به رنگ خاکستری یا صورتی بوده و نسبتاً کوچک هستند. آنها ممکن است به صورت منفرد یا خوشه ای دیده شوند. معمولاً روی پوزه یا اطراف چشم دیده می شوند اما گاهی اوقات روی گوش، اندام تناسلی و پایین پاها نیز ظاهر می شوند. در هنگام رشد و گسترش زگیل ها، اسب هیچ احساس دردی نمی کند.

علل زگیل (پاپیلوم)

زگیل ها توسط ویروس پاپیلوم اسب ایجاد می شوند. این ویروس می تواند هفته ها روی پوست، زین و اندام های اسب زنده بماند. اسب های جوان زیر 3 سال، بیشتر نسبت به این بیماری حساس هستند، اگرچه زگیل در بزرگسالان نیز ظاهر می شود.

آیا لازم است زگیل را معالجه کنم؟ نه. زگیل ها بی ضرر هستند، مگر اینکه مانع از غذا خوردن، پلک زدن یا حرکت اسب و مزاحم فعالیت او شوند.

پلاک های شنوایی (آکانتوم پاپیلاری، پاپیلومای گوش)

پلاک های شنوایی به شکل ضایعات صاف، پوسته ای، برجسته و سفید در داخل گوش هستند. همچنین پوست مبتلا ممکن است صورتی و حساس باشد. پلاک های شنوایی معمولاً بدون درد هستند و فقط یک مشکل ظاهری محسوب می شوند. اما گزش مگس ها ممکن است ضایعات را تحریک کند و بعضی از اسب ها با دست زدن به گوش هایشان مقابله کنند.

در این بیماری احتمالاً هر دو گوش تحت تأثیر قرار می گیرند.

علل پلاک های شنوایی

پلاک های شنوایی توسط ویروس پاپیلوم اسب ایجاد می شود. تصور می شود که این ویروس توسط مگس های گزنده مانند مگس سیاه که گوش اسب ها را هدف قرار می دهند، منتقل می شود. پلاک ها ممکن است در اسب هایی از هر سن و نژادی ظاهر شوند.

آیا لازم است این بیماری را معالجه کنم؟ نه، مگر اینکه پلاک های گوش اسب را آزار دهند.

سبوره اولیه (شوره سر) در اسب ها

سبوره می تواند خشک یا چرب باشد. سبوره خشک، به صورت پوسته های کوچک ظاهر می شود و معمولاً در قاعده یال و دم تشکیل می شوند. همچنین پوسته های شن مانند در قسمت هایی از بدن که در آنها عرق جمع می شود، ظاهر می شوند. سبوره چرب باعث ایجاد پوسته های بزرگ و مومی می شود، که اغلب روی آرنج، اتصال هاک یا پایین پا ظاهر می شوند. سبوره گاهی باعث ایجاد بوی بد می شود، اما اسب معمولاً خارش دار و درد ندارد. سبوره ثانویه معمولا همراه با یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود.

علل سبوره اولیه (شوره سر)

وراثت در ابتلا به بیماری سبوره اولیه نقش بسزایی دارد و بیشتر در نژاد عرب و نژادهای اصیل دیده می شود. در اسب های مبتلا، شوره سر احتمالاً یک مسئله مادام العمر خواهد بود.

آیا لازم است این اختلال را معالجه کنم؟ نه، اما بیشتر مردم ترجیح می دهند این کار را به دلایل مربوط به زیبایی انجام دهند. اگر اسب شما دچار سبوره شده است با دامپزشک اسب خود مشورت کنید.

گرانولوم ائوزینوفیل همراه با تخریب کلاژن

شایع ترین بیماری های پوستی اسب | دام و پت

گرانولوم ائوزینوفیل همراه با تخریب کلاژن (گرانولوم کلاژنولیتیک ندولار، نکروبیوز ندولار) به صورت گره های مشخص و محکم، به اندازه یک سکه یا کوچکتر، که معمولاً در گردن و پشت تشکیل می شوند، ظاهر می شود. چندین گره کوچک ممکن است با هم جمع شوند و توده بزرگتری را ایجاد کنند.

این برجستگی ها می توانند در اسب هایی از هر سن، نژاد یا جنسیتی بروز کنند. معمولاً دردناک یا خارش آور نیستند، مگر اینکه با لمس و مالش تحریک شوند. با گذشت زمان ،گره ها ممکن است مواد معدنی به خود جذب کنند، که باعث می شود سختی بیشتری داشته باشند.

علل گرانولوم ائوزینوفیل همراه با تخریب کلاژن

گره ها در اثر تجزیه کلاژن، که پروتئینی است که ساختار بافت همبند را تشکیل می دهد، در لایه میانی پوست ایجاد می شوند. اینکه چرا این اتفاق می افتد به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که این اختلال ناشی از حساسیت بیش از حد است. در چنین شرایطی سیستم ایمنی بدن نسبت به وجود برخی از مواد حساسیت زا واکنش نشان می دهد و “توده هایی” برای مهار آنها ایجاد می کند.

تصور می شود که واکنش های آلرژیک ناشی از گزش حشرات شایع ترین علت ایجاد این گره ها است، اما تزریق با سوزن های روکش شده با سیلیکون، خراش های جزئی ناشی از بریدگی و آسیب های دیگر ممکن است در برخی موارد عامل بروز این بیماری باشند.

آیا لازم است این اختلال را معالجه کنم؟ خیر، این گره ها بی ضرر هستند، مگر اینکه در فعالیت اسب مشکل ایجاد کنند و یا به دلیل لمس اسب، به رشد و گسترش خود ادامه دهند.

جرب در اسب ها

شایع ترین بیماری های پوستی اسب | دام و پت

در این بیماری در ابتدا برجستگی های کوچک و گردی ایجاد می شوند، که نهایتا باعث کچلی و پوسته پوسته شدن پوست مسی شود. همچنین جرب باعث خارش می شود و باعث می شود اسب ها پاهای خود را به اجسام دیگر بمالند یا پوست خود را گاز بگیرند.

علل جرب در اسب ها

جرب یک عفونت انگلی است که توسط چندین گونه کنه ایجاد می شود و به سختی با چشم غیر مسلح دیده می شود.

آیا لازم است این بیماری را معالجه کنم؟ بله. جرب نه تنها برای اسب ناراحت کننده است، بلکه می تواند باعث ضخیم شدن و ایجاد زخم در پوست شود که می تواند مانع حرکت مفاصل پاستر شود.

شپش (پدیکلوز) در اسب ها

شپش به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های پوستی در اسب ها ممکن است خارش شدیدی ایجاد کند و باعث شود اسب تا حد ریزش مو پوست خود را مالش دهد.

ریزش مو در اثر مالش، معمولاً ابتدا روی شانه ها و گردن و همچنین روی سر و پوست یال و دم ظاهر می شود. نواحی مبتلا به شدت خارش دارند و همچنین ممکن است دچار خراش و دلمه در اثر مالش و احتمالاً عفونت های ثانویه باشند. آلودگی به شپش در ماه های فصل زمستان شدیدتر است اما در هر زمان از سال ممکن است رخ دهد.

علل شپش (پدیکلوز)

دو نوع از حشرات انگلی وجود دارند که اسب ها را آلوده می کند:

  • شپش های جونده (Damalinia equi) از سلول های مرده پوست تغذیه می کنند. این حشرات بیشتر روی گردن، پهلوها و پوست ابتدای دم تأثیر می گذارند.
  • شپش گزنده یا مکنده (Haematopinus asini) از خون تغذیه می کند. این حشره ممکن است در زیر ساق بند و یال و دم دیده شود. هر دو گونی می توانند باعث تحریک پوست و خارش شوند.

آیا لازم است این بیماری را معالجه کنم؟ بله. آلودگی به شپش نه تنها برای اسب بسیار ناخوشایند است، بلکه موارد شدید می تواند باعث کم خونی حیوان شود.

منبع:

https://equusmagazine.com/.amp/horse-care/common-equine-skin-diseases

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا