سگ ها

سکسکه در سگ از علل تا راهکارهای درمانی آن

سکسکه در سگ از علل تا راهکارهای درمانی آن

اگر سوالی در مورد سکسکه در سگ ها دارید، می توانید این مقاله را بخوانید! در این مقاله به بررسی علت بروز سکسکه در سگ ها می پردازیم. پاسخ سوالاتی مانند بی خطر یا جدی بودن سکسکه در سگ ها و این که چگونه می توان از سکسکه سگ خلاص شد، در این مقاله آورده شده است.

در مورد توله سگی که از سکسکه رنج می برد، یک چیز به ظاهر زیبا وجود دارد. همه ما عاشق ویدئوهای خنده دار موجود در فضای مجازی هستیم و سکسکه سگ قطعاً یک کلیپ تماشایی به حساب می آید. اولین غریزه ما ممکن است این باشد که کلیپ را دانلود کرده و شادی خود را با دوستان خود به اشتراک بگذاریم.

با این حال، آیااین حالت در سگ ها همیشه بی ضرر است یا وجود مشکلی اساسی را نشان می دهد؟ مهمتر از همه، آیا سکسکه می تواند توله سگ شما را ناراحت کند؟ ابتدا بیایید ببینیم چرا سگ و انسان دچار سکسکه می شوند. سکسکه چیست و چرا اتفاق می افتد؟

عفونت مجاری ادراری در سگ ها چیست؟

سکسکه در سگ ها چیست؟

سکسکه در سگ از علل تا راهکارهای درمانی آن | دام و پت

بیایید یک قدم به عقب برداریم و ببینیم چه چیزی باعث بروز سکسکه می شود. به طرز عجیبی، سکسکه یکی از آن اسرار پزشکی است که علم مدرن به طور کامل آن را درک نکرده است. دانشمندان نظریه های جالب زیادی را ارائه کرده اند، اما پاسخ قطعی برای نحوه ایجاد سکسکه نیافته اند. برای بررسی این پدیده، باید در اعماق زمان و نظریه تکامل تحقیق کنیم.

 همه پستانداران می توانند دچار سکسکه شوند و دانشمندان حدس زده اند که ممکن است این رفتار، از مرحله اولیه تکامل باقی مانده باشد. البته، این تنها یک پاسخ است، اگرچه بر اساس شواهد علمی ارائه شده است. شاید، در شاخه ای دور از درخت تکاملی پستانداران، وقتی که انسان ها شبیه قورباغه ها بوده و هم ریه و هم آبشش داشته اند، مکانیسم سکسکه به عنوان روش بدن برای کنترل تهویه آبشش عمل می کرده است.

نظریه دیگر این است که سکسکه زمانی اتفاق می افتد که پستانداران در رحم مادر هستند. جنین به سادگی ماهیچه های تنفسی خود را برای مواجهه با دنیای خارج، در هنگام اولین نفس کشیدن، آزمایش می کند. ممکن است عجیب به نظر برسد که دانشمندان کاملاً مطمئن نیستند که علت سکسکه یا نحوه درمان آن چیست، اما این رفتار، به ندرت یک مشکل جدی محسوب می شود. شاید دانشمندان تحقیقات مهم تری برای انجام نیاز داشته باشند!

علل سکسکه در انسان ها چیست؟

بهتر است بدانید که توله سگ ها، بیشتر از سگ های سالمند دچار این حالت می شوند. سکسکه زمانی رخ می دهد که دیافراگم شما دچار اسپاسم شود. این اسپاسم ها غیر ارادی هستند و باعث بسته شدن گلوت، دهانه بین تارهای صوتی شما، می شوند. این اتفاق، به طور موقت جریان هوا را متوقف کرده و صدای “hic” ایجاد می کند که ما آن را به نام سکسکه می شناسیم.

اسپاسم ها معمولاً در نتیجه تحریک اعصاب خاص ایجاد می شوند. در انسان ها، شایع ترین علل احتمالی بروز سکسکه، عبارت اند از:

  • اتساع معده
  • مصرف الکل
  • بلع مواد تحریک کننده یا غذاهای داغ و مایعات

اتساع معده زمانی اتفاق می افتد که معده شما پر است و در واقع به دیافراگم فشار می آورد، سپس آن را تحریک کرده و باعث انقباض آن می شود، درست مانند زمانی که شما به وسیله آن نفس می کشید.

با وجود این که سگ ها الکل مصرف نمی کنند، اما ممکن است که این حیوانات، با بلع برخی از اشیا یا موادی که می توانند باعث بروز این حالت شوند، دچار این واکنش شوند. صرف نظر از این که چرا پستانداران دچار این حالت می شوند، همه مان می توانیم این را قبول کنیم که این حالت، گاهی سرگرم کننده و گاهی بسیار تحریک کننده است. بسیاری از مردم باور نمی کنند، اما سگ ها واقعاً می توانند دچار این حالت شوند.

آیا سگ ها می توانند دچار سکسکه شوند؟

سکسکه در سگ از علل تا راهکارهای درمانی آن | دام و پت

پاسخ ساده به این سوال، که “آیا سگ ها می توانند سکسکه کنند؟”، بله است. بله، آن ها می توانند سکسکه کنند! در واقع همه پستانداران می توانند دچار سکسکه شوند. سکسکه در توله سگ های کوچک بسیار شایع تر است، اما همه سگ ها می توانند آن را بروز دهند. سکسکه در سگ ها معمولا در اثر همان علل شایع در انسان ها‌ رخ می دهد.

مانند انسان ها، سکسکه در سگ ها معمولاً بی ضرر و بسیار سرگرم کننده است. فقط در صورت ادامه طولانی مدت سکسکه، باید نگران باشید. البته، اگر می خواهید آن را متوقف کنید، درک علت بروز سکسکه سگ بسیار مفید خواهد. به این ترتیب، در وهله اول می توانید از بروز آن جلوگیری کنید. اما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که سکسکه در سگ، معمولاً جدی نیست.

عوارض چاقی و اضافه وزن در سگ ها چیست؟

چرا سگ ها دچار سکسکه می شوند؟

علل بروز سکسکه در سگ ها، به طور معمول مشابه علل بروز آن در انسان ها است. اما به نظر می رسد که توله سگ ها بیشتر از سگ های بالغ دچار سکسکه می شوند.

دانشمندان، بروز سکسکه در جنین بسیاری از حیوانات پستاندار و نیز نوزادان انسان را ثبت کرده اند. این سکسکه ها معمولاً قبل از حرکات تنفسی ظاهر می شوند و با بزرگ شدن و رشد نوزادان، سکسکه معمولاً برطرف می شود.

بیشتر اوقات سکسکه سگ به این دلیل اتفاق می افتد که غذای خود را خیلی سریع خورده یا چیزی می خورند که معده آنها را تحریک می کند. در موارد دیگر، هیچ دلیل خاصی برای بروز سکسکه در توله سگ وجود ندارد. آنها فقط اتفاق می افتند! اگر سگ شما استرس دارد یا خیلی هیجان زده است، چنین شرایط می توانند سکسکه ایجاد کنند. گاهی اوقات، توله سگ ها بیش از حد شور و شوق پیدا می کنند و نمی دانند چه زمانی باید بازی کردن آن ها متوقف شود!

البته برخلاف انسان ها، سگ نمی تواند به شما بگوید که دچار سکسکه شده است. گاهی اوقات، ممکن است فکر کنید سگ شما سکسکه می کند، در حالی که واقعا دچار سکسکه نشده است. بنابراین، چگونه می توانید تشخیص بدهید؟ برای تشخیص سکسکه در سگ ها، باید به چه علائمی توجه کرد؟

علائم سکسکه در سگ ها کدامند؟

بنابراین چگونه می توانید تشخیص دهید که سگ شما دچار سکسکه شده است؟ سکسکه در سگها، مانند انسان ها، می تواند باعث ایجاد صدای “hic” متمایزی شود که معمولاً با اسپاسم دیافراگم همراه است. علائم بروز سکسکه در سگ ها شامل ترکیب صدا و اسپاسم بوده و گاهی اوقات با آروغ همراه است. یا، ممکن است فقط اسپاسم را دیده و چیزی نشنوید.

گاهی اوقات، سکسکه در واقع اصلا سکسکه نیست. خارش و تشنج می تواند مانند سکسکه ظاهر شده و علائم بسیار جدی تری بروز دهند. عطسه معکوس نیز می تواند مانند یک سکسکه به نظر برسد، به خصوص اگر برای اولین بار است که آن را می شنوید. اگر سگ های شما دچار سکسکه شده اند، چگونه می توانید بفهمید که این سکسکه، نشانه وجود چیزی بسیار جدی تر است یا نه؟

سکسکه در سگ ها، به طور کلی به خودی خود برطرف می شود، اما گاهی اوقات سکسکه می تواند علامتی از وجود یک مشکل جدی تر باشد. در انسان، سکسکه ای که به مدت طولانی طول می کشد، می تواند علامتی از بیماری های دیگر باشد و در مورد سگ ها نیز دقیقاً همینطور است.

آیا سگ به سالمونلا مبتلا می شود؟

در هنگام سکسه سگ چه کاری باید انجام دهیم؟

سکسکه در سگ از علل تا راهکارهای درمانی آن | دام و پت

اگر سگ شما دچار سکسکه ای می شود که بیش از چند ساعت طول می کشد، با دامپزشک خود تماس بگیرید تا احتمال ابتلا حیوان خانگی تان به سایر اختلالات و بیماری ها را رد کنید. همچنین، می توانید با برقراری تماس با یک‌ دامپزشک، سوالات خود را از او بپرسید.

اگر سگ شما دچار سکسکه و علائم دیگری مانند تب، بی حالی، سرفه یا از دست دادن اشتها شده است، با دامپزشک خود تماس گرفته و برای معاینه سریع سگ تان در کلینیک‌ دامپزشکی، وقت بگیرید. به طور کلی، با مشورت با یک‌ دامپزشک، می توانید درباره سلامتی کلی سگ خانگی تان تصمیم بگیرید.

همچنین می توانید به دنبال وجود علائم دیگری مانند احساس ناراحتی در شکم، اسهال، یبوست یا اشتهای ضعیف باشید. در صورت بروز هر یک از این موارد، در اسرع وقت با دامپزشک تماس بگیرید. با فرض اینکه سکسکه خیلی جدی نیست، در قسمت بعدی چند نکته در مورد نحوه پیشگیری از بروز سکسکه در سگ خانگی تان، به شما ارائه می شود.

چگونه می توان سکسکه سگ را از بین برد؟

سکسکه در سگ از علل تا راهکارهای درمانی آن | دام و پت

بنابراین، دقیقاً چگونه می توان سکسکه مزاحم را در سگ ها درمان کرد؟ در بیشتر موارد، پاسخ این است “شما نمی توانید سکسکه را متوقف کنید”. سکسکه توله سگ به طور کلی، به خودی خود برطرف می شود و اگر بیش از چند ساعت ادامه پیدا کرد، باید با دامپزشک تماس بگیرید.

بسیاری از داستانهای قدیمی و داروهای سنتی برای درمان سکسکه وجود دارد. مردم قسم می خورند که برای توقف سکسکه، می توانید یک نفر را بترسانید یا خوردن یک قاشق شکر یا نان تست خشک آن را درمان می کند. برخی دیگر نوشیدن آب را توصیه می کنند و برخی از صاحبان حیوانات خانگی ادعا می کنند که مالیدن سینه حیوان می تواند کمک کننده باشد.

در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که هر یک از این استراتژی ها برای سگ شما مفید باشند، برخی از روش ها وجود دارند که باید از آن ها دوری کنید.

تشویق سگ به نوشیدن آب و مالیدن سینه، به حیوان خانگی تان آسیبی نمی رساند، اما برخی از راهکارهای دیگر می توانند مفید باشند. دادن یک قاشق شکر یا سایر غذاهای انسانی به سگ خانگی‌ تان، مشکل ساز است و اگر این کار را به طور منظم انجام دهید، می تواند منجر به ناراحتی معده و چاقی شود.

البته استثناء در این مورد این است که غذای انسان را می توانید با نظر دامپزشک، برای سگ خانگی تان استفاده کنید. در انسانها، ایجاد شوک یا ترس ناگهانی، واقعاً می تواند سکسکه را متوقف کند. قطعاً این کار را برای  توله سگ خانگی توصیه نمی کنیم. تکان دادن و ترساندن عمدی سگ ایده خوبی نیست. این کار می تواند منجر به ایجاد بی اعتمادی و سایر مسائل رفتاری شود‌.

سه نکته مفید زیر می توانند به شما در رفع سکسکه سگ خانگی تان، کمک کنند:
  • سعی کنید سگ خود را آرام کنید. شما باید به آن ها کمک کنید تا آهسته تر نفس بکشند، با یک الگوی تنفس منظم و یکنواخت. به آرامی به آنها ضربه بزنید و با صدایی آرامش بخش با آنها صحبت کنید. اگر آنها برای مالش شکم به پشت می چرخند، این عالی است و واقعاً می تواند کمک کننده باشد.
  • در انسان ها، نوشیدن آب اغلب می تواند به کاهش سکسکه کمک کند. در مورد سگ ها هم همینطور است و اگر بتوانید به سگ خود کمک کنید تا آرام آب بنوشد، ممکن است مفید باشد. هنگامی که سگ شما سعی می کند غذای خود را خیلی سریع بخورد، سکسکه شروع می شود.
  • نکته دیگر، استفاده از کاسه های مخصوصی است که در داخل آنها موانع پلاستیکی وجود دارند تا از خوردن سریع غذا توسط سگ خانگی‌ تان، جلوگیری کنند. این موارد، می توانند یک راه حل عالی برای سگ هایی باشند که غذای خود را سریع می خورند.

منبع:

https://www.thelabradorsite.com/dog-hiccups/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا