گاو و گوسفند

سرماخوردگی در گاو و علل آن

قبل از بررسی سرماخوردگی در گاو باید بدانیم که پرورش گاو، نیازمند آگاهی از روش های نگه داری و مراقبت از این حیوانات است. علاوه براین که شما باید با علائم بیماری های مختلف و روش های درمانی آن ها آگاه باشید، باید از روش های پیشگیری از بروز مشکلات مختلف نیز اطلاعات کافی به دست بیاورید. به کمک روش های پیشگیرانه، می توانید از ایجاد ضرر های اقتصادی کلان، از جمله سرماخوردگی در گاو ها به طور موثر جلوگیری کنید.

گاوها حیوانات نسبتاً بزرگی هستند که عموماً بیشتر زمان روزانه خود را در مزارع باز یا مراتع می گذرانند و به چرا می پردازند. در واقع، بخش اصلی زندگی گاو، در محیط باز می گذرد. گاو ها حیواناتی هستند که می توانند به خوبی در گله های خود زندگی کنند. با این حال، در صورت تامین آب و غذا و وجود یک محل مناسب برای زندگی، می توانند تنها زندگی کنند.

سرماخوردگی در گاو ها به دلیل خون گرم بودن آن ها ایجاد می شود. گاو ها باید میانگین دمای بدن خود را حفظ کنند تا سرماخوردگی در گاو اتفاق نیفتد. اگر یک گاو خز مناسبی داشته باشد و در فصل زمستان، در یک محیط گرم نگه داری شود، می تواند در برابر سرمای هوا و بیمار شدن، مقاومت کند.

برای این منظور، جهت جوگیری  از سرماخوردگی در گاو ها، باید پناهگاه گرم و مناسبی برای گاو های تان ایجاد کنید. در این صورت، احتمال بروز سرماخوردگی، کاهش پیدا خواهد کرد. اگرچه گاوها دارای لایه‌ های پوستی عایق و پوشش ‌های ضخیم زمستانی هستند، اما همچنان می ‌توانند سرما را احساس کنند.

به طور کلی، نوسانات شدید دما می تواند به گاوها آسیب برساند. اگر از آن ها به خوبی مراقبت و نگه داری نشود، می توانند دچار مشکلات جدی شوند. پس سوال اصلی این است که چگونه می توانیم از بروز سرماخوردگی در گاو های مان پیشگیری کنیم؟

علت سرماخوردگی در گاو ها چیست؟

سرماخوردگی در گاو و علل آن || دام و پت

گاوها، جزو حیوانات پستاندار طبقه بندی می شوند. در واقع، گاوها، درست مانند انسان، موجوداتی خون گرم هستند. خون گرم بودن بدان معناست که آن ها باید دمای مرکزی بدن خود را در حدود 101 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) حفظ کنند. اگر دمای مرکزی بدن آن ها کاهش یابد، شروع به احساس سرما می کنند. به این ترتیب، ممکن است که دچار سرماخوردگی شوند.

هم دمای هوا و هم عامل سرمای ناشی از وزش باد، در گرم یا سرد ماندن بدن این حیوان در هر فصل، نقش دارند.

گاوها چگونه می توانند در سرما زنده بمانند؟

بهتر است بدانید که گاوها دارای یک پوشش ضخیم، به عنوان عایق اضافی، برای کمک به مبارزه با اثرات سرمای هوا، هستند. آن ها همچنین توانایی مقاومت و گریز از جریان باد را دارند. زیرا سرمای باد بر دمای بدن گاوها تأثیر می گذارد. گاو ها بیشتر غذا می خورند تا لایه چربی خود را افزایش دهند و یک لایه عایق دیگر برای محافظت در برابر عناصر نامطلوب ایجاد کنند.

به طور کلی، تا زمانی که گاوها خشک بمانند، می توانند در خارج از خانه، در برابر دما هایی در محدوده انجماد، مقاومت کنند. این مقاومت، از آن جهت ممکن است که آن ها می توانند به کمک فرآیندی به نام تخمیر، انرژی بیشتری را برای گرم نگه داشتن خود بسوزانند. این فرآیند مفید، در شکمبه آن ها (یکی از چهار معده آن ها) اتفاق می افتد.

علاوه براین، از آن جایی که گاوها می توانند به صورت یک گله زندگی کنند، در شرایطی که دمای هوا پایین است یا باد سردی در حال وزیدن است، آن ها می توانند در نزدیکی یک دیگر قرار گرفته و از اثرات نامطلوب شرایط آب و هوایی، در امان بمانند.

چرا برخی از گاوها بیشتر احساس سرما می کنند؟

سرماخوردگی در گاو و علل آن || دام و پت

باید به این نکته توجه داشته باشید که گاو های شیری، تفاوت زیادی با گاو های گوشتی دارند. زیرا آن ها نیازی به عضله سازی به اندازه گاو های گوشتی ندارند. زیرا هدف آن ها، تولید حجم قابل قبولی شیر است. به طور کلی، گاو های شیری، عایق اضافی مورد نیاز برای مقاومت در ماه های سرد تر زمستان را ندارند. بنابراین در دماهای نامطلوب، باید محافظت و نگه داری شوند.

گاو های گوشتی معمولاً در تمام طول سال در محیط های باز زندگی می کنند تا بهتر بتوانند با تغییرات آب و هوایی سازگار شوند. این گاو ها، یک لایه چربی و ماهیچه اضافی دارند که به عنوان عایق سرما در فصل زمستان، به صورت عالی عمل می کنند. گاو های گوشتی، یک پوشش زمستانی ضخیم دارند که از آن ها در برابر سرمای فصل زمستان، محافظت می کند.

آیا گاوها هوای سرد را دوست دارند؟

با وجود این که گاوها می توانند در هوای سرد زندگی کنند، اما دمای بسیار سرد را دوست ندارند و در هوای معتدل، شاد تر هستند. دمای ایده آل برای گاوها حدود 25 تا 65 درجه فارنهایت (3- تا 18 درجه سانتیگراد) است. البته، گاوها از آب و هوای خنک ‌تر، لذت می ‌برند. زیرا حیواناتی عضلانی و بزرگ با پوشش چرمی هستند که این وضعیت می ‌تواند آن ها را بسیار گرم نگه دارد!

در هوای یخبندان، گاوها می توانند دچار هیپوترمی و سرما زدگی شوند. در واقع، در چنین شرایطی، اگر گاو ها جایی به عنوان سر پناه نداشته باشند یا همیشه در بیرون از طویله قرار بگیرند، دچار مشکل خواهند شد. هیپوترمی می تواند باعث از دست دادن هوشیاری حیوان و بروز مرگ در موارد شدید، شود.

وظیفه گاودار یا کشاورز این است که به صورت روزانه، وضعیت آب و هوا را بررسی کند و تصمیم بگیرد که چه زمانی گاوها باید به مرتع بروند یا این که برای محافظت در برابر سرما، در طویله بمانند. علاوه بر این، گاهی اوقات اگر گاو های شیرده در حین شیردهی، به مرتع بروند و با دمای پایین رو به رو شوند، پستانک های شان ممکن است دچار سرما زدگی شود.

آیا گاوها می توانند در برابر هوای سرد مقاومت کنند؟

سرماخوردگی در گاو و علل آن || دام و پت

یک نظریه این است که گاوها می توانند شروع کاهش دمای هوا را پیش بینی کنند. گاوها برای حفظ انرژی، روی زمین دراز می کشند. بنابراین مطالعات نشان می دهد که گاوها می توانند ورود هوای سرد را تشخیص دهند و قبل از رسیدن سرما، دراز بکشند تا انرژی خود را حفظ کنند.

در دماهای گرم، گاوها بیشتر روی پا می ایستند تا سطح بیشتری از میزان انرژی در دسترس خود را مصرف کنند و به این ترتیب، دمای بدن خود را کاهش دهند. وقتی دمای بدن گاوها خیلی بالا می رود، کم تر غذا می خورند و شیر کمتری تولید می کنند.

برخی از گاوها در سرمای یخبندان، باران و برف، بیرون از طویله می ایستند. حتی اگر به محیطی گرم یا یک طویله مناسب دسترسی داشته باشند! با وجود این که توضیحات مختلفی در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد، وجود دارد، به نظر نمی رسد علت علمی برای آن وجود داشته باشد. به نظر می رسد که در این مورد، انتخاب با حیوان است!

شاید آن ها از هوای خنک ‌تر، بیشتر لذت می ‌برند. در درجه اول، اگر پوشش ضخیم ‌تری برای زمستان داشته باشند، یا شاید برای یافتن سر پناه، نمی خواهند فعالیت کنند، ممکن است که این رفتار را بروز دهند! در هر حال، در صورتی که سرمای هوا، بیش از میزان قابل تحمل گاو باشد، طبیعتا با مشکلات جدی رو به رو خواهد شد.

چگونه می توانیم گاوها را گرم نگه داریم؟

کشاورزان در مناطقی که دمای هوای متعادل تری دارند، نباید زیاد نگران سرما باشند. اگرچه گاهی اوقات در فصل بارندگی، ممکن است که مشکلاتی به وقوع بپیوندد. مناطق خاصی در کشور، زمانی که باران می بارد، دمای نامطلوبی را تجربه می کنند. به همین علت، باید مراقب گاوها بود.

آب و هوای نامطلوب می تواند برای گاوها، به ویژه گاو های شیری، مضر باشد. زیرا این گاوها در هوای سرد، شیر زیادی تولید نمی کنند.

چند راه وجود دارد که به کمک آن ها، می توانید به راحتی و سلامتی گاو های خود در طول ماه های سرد زمستان، کمک کنید. از جمله این روش ها، عبارت اند از:

مهیا کردن سر پناه

با وجود این که گاو ها بیشتر در مراتع زندگی می کنند، هر نوع پناهگاهی، چه ساخته دست انسان ها و چه طبیعی، برای فرار از سرما، می تواند بسیار ارزشمند و مفید باشد. یک انبار گرم، باید همیشه در دسترس گاو های شما باشد. در این انبار، باید یونجه خشک و گرم، غلات تازه و آب تمیز قرار دهید.

تامین غذای مناسب

مقدار غذای موجود برای هر گاو را افزایش دهید. در هوای سرد که گاوها نمی‌ توانند به صورت آزادانه در مراتع به چرا بپردازند، شما باید غذای مورد نیاز آن ها را تامین کنید. ارائه غذای اضافی باید به آن ها کمک کند تا وزن بدن خود را در طول زمستان، در محدوده متعادل حفظ کنند و در برابر، استرس دچار آسیب نشوند.

اگر آن ها به اندازه کافی برای تامین انرژی اضافی مورد نیاز خود غذا نخورند، وزن کم خواهند کرد. یک گاو هر چه بیشتر وزن کم کند، عایق کمتری در برابر سرما خواهد داشت. بنابراین بیشتر در معرض استرس قرار خواهد گرفت و سریع تر وزن کم خواهد کرد!

جداسازی اعضای گله

گاو های لاغر تر و ضعیف تر را از گله جدا کرده و در محلی دیگر نگه داری کنید. آن ها ممکن است به غذا و مواد مغذی اضافی برای آماده شدن برای ماه های زمستان و عبور از روزهای سرد، نیاز داشته باشند. گاو های باردار و شیرده، به مواد مغذی بیشتری برای کمک به رشد جنین و تولید شیر نیاز دارند.

آیا سرماخوردگی در گاو ها باعث استرس در آن ها می شوند؟

سرماخوردگی در گاو و علل آن || دام و پت

به طور کلی، در دماهای متعادل، گاوها مجبور نیستند انرژی بیشتری برای حفظ دمای بدن خود صرف کنند. زیرا فرآیندهای متابولیک آن ها، انرژی کافی را برای حفظ گرمای بدن آن ها، فراهم می کند. گاوها ممکن است در دمای بسیار سرد یا نوسانات دمایی، دچار استرس شوند. زیرا آن ها برای حفظ دمای بدن خود نیاز به تولید انرژی اضافی دارند تا سرعت متابولیسم خود را افزایش دهند و گرم بمانند.

این کار برای گاو های گوشتی، یک فرآیند عادی است. گاو های گوشتی برای تولید انرژی اضافی که برای گرم ماندن به آن نیاز دارند، نیاز به افزایش مصرف غذا دارند.

چگونه اثرات استرس ناشی از سرماخوردگی در گاو ها را محدود کنیم؟

راه هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها، از گاو های خود در برابر استرس های ناشی از هوای سرد و دمای نامطلوب، محافظت کنید.

وضعیت آب و هوا را بررسی کنید. درباره شرایط آب و هوایی روزهای آینده، آگاه باشید. بدانید چه زمانی احتمال کاهش دما وجود دارد. در برابر باد یک پناهگاه بسازید. یک انبار یا یک محل مناسب، باید همیشه در دسترس حیوانات باشد تا بتوانند از جریان باد فرار کنند.

یک بستر خشک مهیا کنید. یک مکان گرم و خشک برای استراحت، می تواند حیوانات را آرام نگه دارد و از بروز استرس پیشگیری کند. غذا و آب مورد نیاز گاو ها را تهیه کنید. از خشک بودن غذا شوید. در صورت لزوم دانه و یونجه بیشتری به غذای آن ها اضافه کنید و بررسی کنید که آب یخ زده نباشد.

برای رفع نیازهای گاو به انرژی، غذا و آب اضافی تهیه کنید. گاوها را تمیز و خشک نگه دارید. پوشش های خیس و گلی، گاوها را مستعد بروز استرس ناشی از سرما می کند.

سخن آخر در ارتباط با سرماخوردگی در گاو

گاوها را می توان در دماهای نزدیک به دمای انجماد، سالم و راحت نگه داشت، اما این مسئله، به عملکرد صاحبان این حیوانات بستگی دارد. آن ها باید آن چه را که برای حفظ سلامتی گاوها در طول زمستان لازم است، فراهم کنند. با برنامه ریزی و تامین آنچه که حیوانات به آن نیاز دارند، نباید علتی وجود داشته باشد که گاو ها نتوانند از زمستان و یخبندان، جان سالم به در ببرند و چربی بدن خود را برای تولید شیر و گوشت مورد نیاز، حفظ نکنند.

منبع
https://farmhouseguide.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا