پرنده ها

سرماخوردگی در عروس هلندی

آیا عروس هلندی دچار سرما خوردگی می شود؟

سرماخوردگی در عروس هلندی می تواند کشنده باشد. شاید از خودتان بپرسید که آیا عروس های هلندی نیز دچار سرما خوردگی می شوند؟ بله، عروس های هلندی نیز دچار سرما خوردگی می شوند. عروس های هلندی از نظر بیولوژیکی پرندگان‌ مناسب برای هوای گرم بوده و در دمای زیر 40 درجه فارنهایت دچار مشکل می شوند. در موارد شدید، عروس های هلندی ممکن است در اثر سرما از بین بروند. در واقع سرمای شدید برای عروس های هلندی کشنده است.

اگر قصد دارید از یک عروس هلندی نگه داری کنید، احتمالا یکی از اولین سوالاتی که به ذهن تان رسیده است، نوع آب و هوای مناسب برای این پرندگان است. در ادامه مقاله، درباره نکات اساسی آب و هوای مناسب برای عروس های هلندی، مطالبی گفته خواهد شد.

عروس های هلندی و آب و هوای سرد

عروس های هلندی، مانند اکثر پرندگان رنگارنگ و طوطی ها، از مناطق استوایی نشات می گیرند. یکی از ویژگی های اصلی مناطق استوایی، داشتن آب و هوای گرم و مرطوب است. عروس های هلندی در واقع بومی استرالیا هستند و در درجه اول در مناطقی مانند تالاب های استرالیا، مناطق باتلاقی و بوته زارها یافت می شوند.

عروس های هلندی یکی از محبوب ترین پرندگانی هستند که به عنوان حیوان خانگی در آمریکا و اروپا و نیز سراسر جهان نگه داری می شوند. ممکن است از خود بپرسید، از آن جا که عروس های هلندی پرندگان گرمسیر هستند، در هوای سرد عملکرد شان چگونه خواهد بود؟

باید بدانید که عروس های هلندی به هیچ عنوان با سرما سازگار نیستند. در طول زمستان باید عروس هلندی خودتان‌ را از سرما دور نگه داشته و در محیطی گرم پرورش دهید. البته دماهای بسیار بالا نیز برای آن ها مضر است. عروس های هلندی در دماهای بسیار سرد یا بسیار گرم با مشکل رو با رو می شوند.

مراقب دمای محیط زندگی عروس هلندی باشید!

سرماخوردگی در عروس هلندی | دام و پت

در صورت کاهش دمای هوا، عروس های هلندی تا حدودی می توانند با شرایط سازگار شوند.  به عنوان مثال عروس های هلندی قادر به تحمل دمای 40 درجه فارنهایت هستند اما در دمای کمتر از آن دچار مشکلات جدی می شوند. هر دمایی که زیر ۴۰ درجه فارنهایت باشد، می تواند برای عروس هلندی کشنده باشد.

به عنوان صاحب حیوان خانگی، شما وظیفه دارید که در دماهای پایین، برای جلوگیری از آسیب دیدن پرنده تان، دمای محیط زندگی عروس هلندی را تا حد مورد نیاز افزایش دهید. همچنین برای افزایش مقاومت این پرندگان در برابر سرمای زمستان، می توانید در طول پاییز، روزانه مدتی پرنده تان را به هوای آزاد ببرید.

با این کار می توانید به پرنده تان کمک کنید تا در برابر کاهش ناخواسته دمای هوا در طول زمستان، بتواند مقاومت کند. هرگز پرنده تان را در هوای آزاد رها نکنید. همیشه مراقب آنها باشید. مراقب هرگونه واکنش منفی پرنده باشید و اگر مشکوک هستید که عروس هلندی تان احساس ناراحتی دارد، سریعا پرنده تان را به خانه منتقل کنید.

مهم این است که پرنده تان را برای مدت طولانی در هوای آزاد نگذارید. باید به عروس هلندی تان زمان بدهید تا با شرایط جدید سازگار شود. همچنین مطمئن شوید که باران نمی بارد. وزش باد شدید باعث آسیب رساندن به آنها می شود. در شرایط آب و هوایی مناسب، پرنده تان را به هوای آزاد ببرید.

در واقع اگر در تمام طول پاییز اجازه بدهید که پرنده تان مدتی را در هوای آزاد بگذراند، به احتمال بسیار زیاد در برابر هوای سرد زمستان مقاوم تر خواهد شد.

علائم سرماخوردگی در عروس هلندی چیست؟

سرماخوردگی در عروس هلندی | دام و پت

عروس های هلندی می توانند سرما بخورند. عروس های هلندی برای مقابله با هوای سرد زمستان تکامل نیافته اند. کاهش اندک دما نیز می تواند باعث بروز بیماری های مختلف در عروس هلندی شود. پرندگان مختلف براساس غریزه خود مایل هستند ضعف های جسمانی و علائم بیماری شان را پنهان کنند.

به همین دلیل شما باید هوشیار بوده و به دنبال علائم سرماخوردگی در عروس هلندی خود باشید، از جمله:

پف کردن پرهای عروس هلندی

پرندگان به دو دلیل مثبت و منفی پرهای خود را پف می کنند. پرندگان در صورت احساس سردی، آرامش و خواب می توانند این کار را انجام دهند. بنابراین تشخیص معنی این رفتار اندکی دشوار است. با این حال، اگر عروس هلندی تان پرهای خود را به طور مداوم در طول روز یا برای مدت طولانی به صورت پف کرده نگه دارو، این رفتار می تواند نشان دهنده سرمای مزمن هوا یا بیماری های گوناگون دیگر باشد.

بسته یا نیمه بسته نگه داشتن چشم در بیداری

یک عروس هلندی سالم دارای چشمانی کاملاً باز است. اگر هنگام بیدار بودن چشمان خود را نیمه باز یا بسته نگه دارو، به این معنی است که یا هوا سرد است و یا بیمار هستند. عروس های هلندی وقتی نوازش می شوند چشمان خود را می بندند، این بدان معنی است که آن ها آرام هستند. در شرایطی غیر از این، بسته یا نیم باز نگه داشتن‌ چشم نشانه خوبی نیست.

خوابیدن بیش از حد

مانند انسان ها، خواب زیاد نشانه ای از ضعف، اختلال در سلامتی یا ناتوانی در سازگاری با محیط اطراف، در عروس هلندی است. علاوه بر آن، ترشحات بینی و مرطوب شدن اطراف بینی می تواند نشانه سرما خوردگی آنها باشد‌.

پرهای کثیف و نامرتب

پرنده ای که دچار مشکل و بیماری شود، نظافت پرهای خود را نادیده می گیرد. پرنده ها مایل هستند که در آراسته ترین شکل ممکن ظاهر شوند، بنابراین عدم نظافت پرها می تواند نشان دهنده وجود مشکلی اساسی در سلامتی ماهی باشد. در واقع پرها برای زنده ماندن پرنده در طبیعت ضروری هستند و عدم توجه به آن ها نشان دهنده وجود یک اختلال جدی است.

عطسه

عطسه بیش از حد، علامت هشداردهنده آشکاری است که از وجود یک مشکل و یا بیماری خبر می دهد.

کاهش وزن

بیشتر صاحبان پرندگان، وزن حیوان خانگی خود را چک نمی کنند. این امر مایه تاسف است. چک کردن منظم وزن، به خصوص در پرندگان کوچکی مانند عروس هلندی، که ذخیره چربی کم تری دارند، ضروری است. کاهش سریع وزن علامت بسیار بدی است و حتی می تواند کشنده باشد. به این دلیل است که باید از یک ترازوی مناسب برای اندازه گیری منظم وزن پرنده تان استفاده کنید.

برای پیشگیری از بروز بیماری های ناشی از سرماخوردگی، عروس های هلندی خود را گرم نگه داشته و آب و غذای کافی در اختیار شان قرار دهید. در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق، بلافاصله پرنده خود را نزد دامپزشک ببرید.

آیا عروس های هلندی می توانند در آب و هوای سرد زندگی کنند؟

سرماخوردگی در عروس هلندی | دام و پت

عروس های هلندی، به شرطی که در معرض دمای زیر 40 درجه فارنهایت قرار نگیرند، می توانند تا حدودی خود را با شرایط جدید سازگار کنند. بهتر است که از ابتدای پاییز به عروس هلندی خود اجازه دهید تا با قرار گرفتن در هوای سرد، به صورت ملایم و تدریجی، با شرایط آب و هوایی سرد سازگار شود.

اگر در بخشی از کره زمین که دارای آب و هوای بسیار سرد است زندگی می کنید، عروس هلندی تان را در خانه نگه دارید و مطمئن شود که محیط زندگی پرنده خانگی تان همیشه گرم باشد. عروس های هلندی، در هوای سرد، برای بالا بردن سطح دمای بدن خود به کالری بیشتری احتیاج دارند. اما نباید به آن ها بیش از حد غذا بدهید. همچنین باید به مقدار کافی آب مورد نیاز عروس هلندی تان را تهیه کنید.

چگونه عروس های هلندی خود را گرم نگه داریم؟

برای گرم نگه داشتن عروس های هلندی، به تجهیزات گرمایشی عظیمی نیازی ندارید. چند راه حل ساده وجود دارد که می توانید برای اطمینان از گرم بودن محیط زندگی پرنده تان، از آن ها استفاده کنید.

قفس عروس هلندی خود را در یک اتاق بدون دریچه باز، قرار بدهید. به این نکته توجه داشته باشید که قفس پرنده تان نباید نزدیک رادیاتور یا بخاری باشد. همچنین برای جلوگیری از ورود هوای سرد، می توانید پنجره ها را با روکش های پلاستیکی مخصوص پنجره مهر و موم کنید. از پرده های ضخیم نیز می توانید برای این کار استفاده کنید.

لانه های کوچک عایق بندی شده ای وجود دارند که می توانند از محیط پیرامون گرم تر باشند. می توانید یکی از این لانه ها را در قفس عروس هلندی تان قرار بدهید. برای در امان ماندن از سرما، بهتر است شب ها قفس عروس هلندی خود را بپوشانید. البته باید مراقب نوع پوششی که با آن قفس پرنده تان را می پوشانید، باشید.

از دستگاه بخور استفاده کنید.

سرماخوردگی در عروس هلندی | دام و پت

اگر پتو یا پوشش بیش از حد ضخیم باشد، با جلوگیری از ورود اکسیژن به قفس می تواند باعث خفه شدن پرنده تان شود. از یک دستگاه بخور کوچک در اتاق نگه داری از پرنده تان استفاده کنید. هوای زمستان سرد و خشک است. هوای خشک برای پرندگان مضر است. با قرار دادن دستگاه بخور در اتاق می توان هوای محیط را مرطوب کرد.

از آن جایی که از منابع حرارتی رایج نمی توان برای تامین گرمایش عروس هلندی استفاده کرد، می توانید از لامپ های حرارتی مخصوص کوچک برای تامین گرمای قفس پرنده تان استفاده کنید.

در طول زمستان ضروری است که رفتار پرنده تان را کنترل کنید، اگر عروس هلندی تان هر یک از علائم ناشی از سرد بودن هوا را بروز بدهد، ضروری است که نسبت به گرمایش محیط زندگی پرنده تان اقدام کنید. به طور کلی در فصل زمستان، باید بیش تر از سایر اوقات نسبت به سلامتی پرنده تان حساس باشید.

با وجود اینکه عروس های هلندی، در اصل از مناطق گرمسیر به سراسر جهان صادر شده اند، اما در مناطق سردسیر نیز می توان با تامین گرمایش مناسب، از این پرندگان نگه داری کرد. در طول فصل سرما، آب و غذای عروس هلندی باید به مقدار کافی تامین شود.

سخن آخر

عروس های هلندی نیز ممکن است سرما بخورند. عروس های هلندی از سرزمین هایی با آب و هوای گرم و معتدل در مناطق مختلف استرالیا نشات می گیرند. بنابراین اگر در یک محیط گرم زندگی نکنند، با قرار گرفتن در معرض هوای سرد، با مشکلات شدیدی مواجه خواهند شد. سرمای شدید برای عروس های هلندی کشنده است.

به طور کلی، دماهای بین 50-70 درجه فارنهایت برای عروس های هلندی مناسب و ایمن است. اگر دمای هوا از 40 درجه فارنهایت پایین تر بیاید، می تواند باعث بروز اختلالات متعددی در سلامتی عروس هلندی شود.

به همین دلیل، با فرا رسیدن فصل سرما، باید محیط گرم و مناسبی را برای عروس هلندی تان مهیا کنید.

البته در صورتی که پرنده تان سرما بخورد، می توانید با تجویز دامپزشک از داروهای مخصوص برای درمان عروس هلندی تان استفاده کنید. تجهیزات مختلفی برای تامین گرمایش پرندگان در بازار وجود دارد. با توجه به امکانات و نیاز هایتان، می توانید محصول مورد نیاز تان را تهیه کنید

نهایتا باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که در هیچ شرایطی نباید پرنده تان را در معرض سرمای شدید قرار دهید. در تمام طول فصل سرد زمستان، دمای محیط زندگی عروس هلندی تان باید مناسب باشد. سرمای شدید می تواند برای پرندگان کشنده باشد.

منبع:

https://peteducate.com/do-cockatiels-get-cold/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا