حیوانات خانگی کوچک

سرماخوردگی در خرگوش ها

سرماخوردگی در خرگوش ها

سرماخوردگی در خرگوش ها

سرماخوردگی در خرگوش ها می تواند منجر به بروز برخی علائم مانند عطسه، آبریزش بینی و چشم ها شود. ویروس ها باعث سرماخوردگی می شوند. دانشمندان حدود 200 نوع ویروس مختلف را شناسایی کرده اند که می تواند باعث ایجاد سرماخوردگی در افراد شود. بیشتر این سرماخوردگی ها ناشی از ویروس های تنفسی هستند که فقط انسان به آن ها مبتلا می شود. این بدان معنی است که شما نمی توانید سرماخوردگی را به خرگوش خود منتقل کنید.

اما این حیوانات خانگی کوچک هم احتمال دارد به سرماخوردگی مبتلا شوند. خرگوش ها ممکن است از نوعی سرماخوردگی رنج ببرند که باعث عطسه، آبریزش بینی یا آبریزش چشم شود.

با این حال، این سرماخوردگی مخصوص آنها است، زیرا آنها نمی توانند از انسان به عفونت سرماخوردگی مبتلا شوند.

از طرفی هم، یک خرگوش می تواند ناقل ویروس عامل بیماری انسانی باشد. حتی صاحبان خرگوش ها ممکن است میکروارگانیسم ها را بر روی دست خود حمل کنند که می تواند باعث بروز بیماری در خرگوش می شوند.

این یکی از دلایلی است که پس از مراجعه به فروشگاه حیوانات خانگی یا محل نگهداری حیوانات، شستن دستها بسیار مهم است. بعد از بازی با حیوان خانگی نیز باید دست خود را بشویید.

علت سرماخوردگی در خرگوش ها

سرماخوردگی در خرگوش ها | دام و پت

خرگوش ها می توانند سرما بخورند. علائم شایع آن آبریزش بینی، عفونت دستگاه تنفسی است.

انواع باکتری ها می توانند باعث ایجاد علائم سرماخوردگی در خرگوش شوند، به همین دلیل بهترین کار این است که از دامپزشک در مورد بهترین آنتی بیوتیک هایی که می توانید برای درمان حیوان خانگی خود استفاده کنید مشورت بگیرید.

اما به طور کلی، برخی از عواملی که ممکن است منجر به بروز علائم شبیه به سرماخوردگی در خرگوش خانگی شما شوند، عبارتند از:

عفونت های دستگاه تنفسی

خرگوش شما همچنین می تواند تحت تأثیر عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی قرار گیرد که به آن پنومونی گفته می شود. عفونت ها اغلب با مشکلات تنفسی همراه هستند و نیاز به مراقبت و اقدام فوری دامپزشکی دارند.

این عفونت در سیستم تنفسی تحتانی بسیار مسری است و همچنین می تواند چشم ها و گوش ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در صورت تشخیص به موقع ،این عفونت قابل درمان است، اما در صورت عدم درمان می تواند مزمن یا کشنده شود.

اگر خرگوش شما عطسه می کند یا علائمی مثل ترشحات بینی و چشمی دارد، به خصوص اگر ترشحات لزج و ضخیم باشد، باید به دامپزشک مراجعه کنید.

دامپزشک نمونه ای از ترشحات بینی را برای انجام آزمایش، می گیرد. هنگامی که دامپزشک نتایج آزمایش را به دست آورد، می تواند آنتی بیوتیک های خاصی را تجویز کند که ایمنی و اثربخشی بیشتری در برابر عفونت ایجاد شده در خرگوش برخوردار باشند.

در زمان بروز اولین علائم مشکلات تنفسی در خرگوش شما، باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

خرگوش های خانگی موجودات حساسی می باشند و با استنشاق مواد سمی جانبی حاصل از دود سیگار، می توانند آسیب ببینند. این موضوع می تواند منجر به سرکوب مصونیت طبیعی دستگاه تنفسی فوقانی و تحریک غشای مجاری تنفسی آنها شود. به نوبه خود، این آسیب می تواند آنها را نسبت به عفونت های خطرناک آسیب پذیر کند.

عفونت چشم

سرماخوردگی در خرگوش ها | دام و پت

مشکلات چشمی، مشکلات تنفسی یا عطسه مزمن می توانند نشان دهنده آلرژی، نارسایی یا سایر مشکلات باشند. به همین دلیل، این نشانه ها و علائم نشان دهنده قطعی سرماخوردگی در خرگوش شما نیستند.

بنابراین مهم است که با دامپزشک خود مشورت کنید. اگر نمی توانید سریعا با دامپزشک تماس بگیرید، می توانید چشم ها و بینی خرگوش خود را با محلول نمک استریل پاک کنید و از اشک مصنوعی برای راحتی بیشتر چشم های آنها استفاده کنید.

با استفاده از کمپرس گرم، فلس های اطراف چشم خرگوش را برداشته و از تمیز ماندن آنها اطمینان حاصل کنید.

رفتار خرگوش خود را تحت نظر داشته باشید، زیرا هرگونه تغییر در رفتار خرگوش ممکن است نشان دهنده بیماری باشد. اگر خرگوش ها وقتی شما به خانه می آمدید، از دیدن شما خوشحال می شدند، اما اکنون تنبل عمل می کنند یا رفتار عادی ندارند، پس باید سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید.

چشم خرگوش های خود را از نظر عفونت بررسی کنید. تشخیص زودهنگام مشکلات و بیماری های خرگوش شما می تواند در هزینه های درمانی دامپزشکی صرفه جویی کرده و سلامتی حیوان خانگی شما را تضمین کند.

هر روز، رفتار، بستر خواب خرگوش و سطح فعالیت او را زیر نظر داشته باشید. ویژگی های رفتاری هر خرگوش متفاوت است و دانستن رفتار طبیعی خرگوش شما بسیار ضروری است.

عوارض سرماخوردگی در خرگوش

این بیماری در صورت عدم درمان می تواند بدتر شود. این باکتری ها می توانند باعث ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی تحتانی شوند و همین امر باعث می شود خرگوش شما نتواند نفس بکشد.

اگر باکتری ها وارد جریان خون خرگوش شوند، می توانند باعث ایجاد عفونت های جدی گردند. تصور نکنید آبریزش بینی و سرماخوردگی خرگوشی به اندازه سرماخوردگی انسان بی ضرر است.

درمان سرماخوردگی در خرگوش ها

سرماخوردگی در خرگوش ها | دام و پت

در صورت داشتن خرگوشی که علائم بیماری تنفسی را نشان می دهد، باید فورا برای درمان مناسب به یک دامپزشک مراجعه کنید. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می توانند توسط انواع مختلف باکتری های مضر ایجاد شوند.

بر خلاف ویروس ها که عامل اغلب سرماخوردگی های انسانی هستند، باکتری ها اگر در بدن خرگوش به حال خود رها شوند، بسیار خطرناک می شوند. یک عفونت ساده می تواند به موارد جدی تری مانند ذات الریه تبدیل شود. دامپزشک شما احتمالاً یک نوع آنتی بیوتیک، برای حداقل ده روز، برای از بین بردن باکتری های بیماری زا و جلوگیری از عود عفونت تجویز خواهد کرد.

هیچ کس مایل به دیدن یک خرگوش خانگی دارای آبریزش بینی یا عطسه نیست. این دو علامت اصلی سرماخوردگی در خرگوش ها است.

هنگامی که متوجه یکی از این علائم شدید، بهترین کار این است که به یک دامپزشک مراجعه کنید تا با انجام معاینه، وضعیت خرگوش را مشخص کند. دامپزشک ممکن است برای درمان عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کند.

درمان خانگی سرماخوردگی در خرگوش

خرگوش ها مانند انسان نیستند. هنگام گرفتگی مجاری بینی قادر به نفس کشیدن از طریق دهان نیستند. بخشی از مراقبت از خرگوش ها شامل کمک به آنها برای تنفس راحت هنگام ابتلا به چنین شرایطی است.

در مرحله اول، شما می توانید با یک سرنگ به آرامی گرفتگی بینی خرگوش را برطرف کنید. گزینه دیگر، دادن مقدار کمی آنتی هیستامین انسانی به خرگوش است که تورم و عفونت هایی را که تنفس را دشوار می کنند، کاهش می دهد.

حتما با دامپزشک در مورد دوز مناسب دارو برای مصرف خرگوش خود صحبت کنید. هر دو روش می توانند به حیوان خانگی شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشد و به کاهش میزان آبریزش بینی خرگوش کمک می کند.

آنتی بیوتیک برای خرگوش

از آنجا که عفونت می تواند انتشار یابد، و همچنین ممکن است عفونت ایجاد شده باکتریایی باشد، معمولاً از آنتی بیوتیک برای درمان بیماری استفاده می شود. این موضوع به نتایج معاینه و آزمایشات دامپزشک بستگی دارد.

در حالی که انسان معمولاً می تواند برای مدتی نسبتاً کوتاه، از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت استفاده کند، خرگوش ها برای درمان بیماری هایی مانند عفونت تنفسی، به درمان های طولانی تری نیاز دارند. درمان آنتی بیوتیکی خوراکی تقریباً دو تا چهار هفته طول خواهد کشید.

شاید بدانید که سلامت دستگاه گوارش خرگوش شما به کلنی های باکتری های مفیدی که در روده زندگی می کنند بستگی زیادی دارد. متأسفانه، این آنتی بیوتیک ها باکتری های مفید و همچنین باکتری های مضر را از بین می برند.

با دامپزشک خود در مورد تهیه مکمل های باکتریایی برای تامین میکروارگانیسم های لازم و مفید دستگاه گوارش خرگوش، مشورت کنید. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد مایعات اضافی برای مصرف خرگوش تهیه کنید. همچنین ممکن است یک رژیم غذایی آسان هضم را برای خرگوش خود در نظر بگیرید.

سرمایه گذاری در رژیم غذایی مناسب در مدت زمان کوتاه می تواند برای سلامتی طولانی مدت خرگوش مفید باشد.

در برخی موارد، عفونت بدون درمان طولانی مدت از بین نخواهد رفت. اگر متوجه شدید که خرگوش بعد از چند هفته مصرف دارو هنوز بیمار است، پس حتما باید دوباره به دامپزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از ابتلا به عفونت در خرگوش ها

سرماخوردگی در خرگوش ها | دام و پت

در مواردی که بسیاری از خرگوش ها با هم در یک محیط زندگی می کنند، مهم است که خرگوش های مبتلا به عفونت را از سایر افراد جدا کنید. همچنین تهیه سبزیجات تازه و یونجه برای مصرف خرگوش های بیمار، می تواند مفید باشد.

تهیه رژیم غذایی مناسب برای خرگوش خانگی همیشه ایده ی خوبی است اما در هنگام بیماری باید رژیم غذایی مناسبی برای خرگوش تهیه کنید.

اگر به نظر می رسد خرگوش ناخوش است، حتما با دامپزشک مشورت کنید. درمان زودهنگام به خرگوش شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد و در سریعترین زمان ممکن دوباره به حال عادی بازگردد.

سخن آخر

سرفه، عطسه و خس خس سینه، نشانه ی یک مشکل غیر طبیعی در خرگوش ها است. این علائم می تواند نشان دهنده عفونت تنفسی باشند. در صورت عدم درمان، خرگوش ها می توانند به ذات الریه مبتلا شوند که ممکن است کشنده باشد. خرگوش ها به “سرماخوردگی مشترک با انسان” مبتلا نمی شوند.

در صورتی که مشاهده کردید خرگوش تان سعی دارد تا از راه دهان نفس بکشد، سریعا مجاری هوایی بینی او را بررسی کنید. گاهی اوقات گیر کردن الیاف یونجه و سایر مواد غذایی باعث انسداد بینی خرگوش می شود. این موضوع می تواند باعث ایجاد عفونت شود. همچنین خود عفونت دستگاه تنفسی نیز می تواند باعث انسداد مجاری هوایی خرگوش شود. پس توجه به طریقه ی تنفس خرگوش بسیار مهم است.

باید این نکته را بدانید که خرگوش ها به سرماخوردگی انسانی مبتلا نمی شوند. اما می توانند به نوعی عفونت مبتلا شوند که علائم و آسیب های شبیه سرماخوردگی انسانی را ایجاد می کند. باید به این نکته توجه داشته باشید که عفونت خرگوش مانند عفونت انسان نیست و نباید انتظار داشته باشید که بدون درمان و خود به خود می تواند بهبود یابد.

در صورت عدم درمان به موقع و مناسب، احتمال ایجاد آسیب های کشنده وجود دارد. پس در صورت مشاهده علائم عفونت در خرگوش خانگی تان، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک پس از تشخیص مشکل خرگوش شما، برنامه درمانی مناسب و رژیم غذایی مخصوص دوران بیماری را تجویز خواهد کرد.

از انجام اقدامات خودسرانه بپرهیزید و قبل از شروع هر نوع درمان، با دامپزشک مشورت کنید.

منابع:

https://www.thehealthypetclub.co.uk/why-is-my-rabbit-sneezing/

https://smallpetselect.com/can-my-rabbit-catch-my-cold/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. خرگوش من تقریبا 4یا5 ماهشه .چند روزهه بی اشتها شده کم میخوره و مدفوع کمی داره و بیحاله.غذا به ندرت میخوره.بنظرتون سرماخورده یا مشکل معده داره؟چطور درمانش کنم؟چی بهش بدم؟ممنون میشم زودتر جواب بدین

    1. باسلام خرگوش ها مستعد توپ های مویی هستن شما میتونید از یک ملین استفاده کنید ملینی مثل شربت لاکتولوز و از خمیر مخمر یا قرص های مخمر استفاده کنید به نظر استفاده ی کور از آنتی بیوتیک ها نمیتونه چاره ی کار باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا