گربه ها

سرفه گربه و 11 علت شایع آن

سرفه گربه و 11 علت شایع آن

اطلاعات مربوط به سرفه گربه و 11 علت شایع آن، برای صاحبان این حیوان خانگی می تواند برای مراجعه به موقع به دامپزشک بسیار مهم و ضروری باشد. یک پاسخ طبیعی به هرگونه تحریک در مجاری تنفسی یا گلو بچه گربه شما است. اگر چه سرفه در گربه ها یک واکنش طبیعی است، اما گربه ها نباید مرتبا یا به طور منظم سرفه کنند. بیشتر صاحبان حیوانات اهلی خانگی حتی سرفه گربه را نشنیده اند

بنابراین چگونه می توانیم سرفه در گربه ها را تشخیص دهیم؟ چه زمانی باید نگران باشیم؟ و علت سرفه گربه ها چیست؟ برای یافتن 11 دلیل عمده سرفه در گربه ها ادامه این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا گربه ها سرفه می کنند؟

گربه ها می توانند درست مثل انسان ها سرفه کنند. با این حال، تعداد آن سرفه در گربه کمتر از انسان ها است. هرگونه تحریک در دستگاه تنفسی می تواند منجر به سرفه شود. سرفه در موارد نادر (هر چند ماه یک بار یا حتی به دفعات کمتر) ممکن است طبیعی باشد، اما بیشتر گربه ها سرفه نمی کنند مگر اینکه مشکلی داشته باشند.

سیستم تنفسی گربه از بینی تا ریه ها از جمله حفره بینی (محفظه بینی)، حلق (حلق)، حنجره (جعبه صدا)، نای (لوله تنفسی) و ریه ها) ادامه دارد. در داخل ریه ها مجاری هوای بنام برونش وجود دارد که کوچکتر شده و به برونشیت منتهی می شود. سرفه با تحریک در هرجای حنجره تا برونشیول بروز می کند، بنابراین تشخیص علت اصلی سرفه در  گربه ها ممکن است تا حدودی مشکل باشد.

صدای سرفه گربه چگونه است؟

گربه ای که سرفه می کند معمولاً فعالیتی را که انجام می دهد متوقف می کند و سر خود را بیرون می آورد و گردن خود را دراز می کند. ممکن است صدای یک سرفه یا چند سرفه را بشنوید. اگر گربه شما چندین بار پشت سر هم سرفه کند، در این حالت می ایستد یا در یک مکان می نشیند.

هنگام سرفه، حرکات سینه و شکم گربه بسیار چشمگیر است، زیرا سرفه فشار شدید هوا به خارج است. گربه ها هنگام سرفه دهان خود را کاملاً باز نگه نمی دارند و سرفه واقعاً سریع نیست. هر سرفه احتمالاً حداقل یک یا دو ثانیه طول می کشد.

گربه دو نوع سرفه دارد: سرفه خشک یا سرفه مولد (مرطوب). برخی از دلایل سرفه باعث افزایش تولید خلط و تولید سرفه مرطوب می شود.

تشخیص افتراقی گربه ها

سرفه گربه و 11 علت شایع آن | دام و پت

برای صاحبان حیوان خانگی بسیار چالش برانگیز است که بدانند گربه آنها واقعاً سرفه کرده است یا صدایی متفاوت تولید می کند. برخی دیگر از مواردی که به جای سرفه در گربه ها ممکن است اتفاق بیفتد، عبارتند از:

قی کردن. این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که چیزی در پشت گلو گربه ها گیر کرده باشد. در این شرایط گربه ها معمولاً قبل از اینکه دوباره دهان خود را ببندند، آن را به کاملاً به طور ناگهانی باز می کنند.

عطسه معکوس. عطسه معکوس معمولا از سوزش حفره بینی و گلو ناشی می شود. دهان گربه شما به احتمال زیاد بسته است، عطسه های متعدد به سرعت و بدون مکث اتفاق میفتد، در حالی که گربه شما هوا را به سمت داخل و لب ها را عقب می کشد.

استفراغ گربه. استفراغ زمانی رخ می دهد که بدن محتوای معده (یا روده کوچک نزدیک) را از طریق دهان آزاد می کند. مایعات و مواد غذایی تولید می شود (مگر اینکه معده گربه شما خالی باشد). در بعضی موارد، توده ای از خز نیز بیرون می آید. در این وضعیت شکم گربه شما بطور چشمگیری حرکت خواهد کرد در حالی که وی قادر به استفراغ است و برای استفراغ قطعاً از حرکت یا فعالیت باز می ایستد. بیشتر گربه ها بیش از یک بار استفراغ می کنند.

برای اینکه بدانید گربه شما سرفه می کند یا نه از زمان وقوع آن فیلم بگیرید و آن را به دامپزشک نشان دهید. دامپزشک شما قادر به تشخیص سرفه در گربه ها است. مطمئن شوید که برای گرفتن فیلم با کیفیت از نزدیک به گربه خود ویدیو  تهیه می کنید، اما نه آنقدر نزدیک که هنگام سرفه نتوانید صورت، گلو و سینه حیوان را ببینید.

شایع ترین علل سرفه در گربه ها

سرفه گربه و 11 علت شایع آن | دام و پت

دلایل زیادی برای سرفه در گربه ها وجود دارد. به یاد داشته باشید، این مسئله می تواند به مسائل گلو تا عمق قفسه سینه ارتباط داشته باشند. تشخیص گزینه درمانی برای سرفه گربه به علت اصلی آن بستگی دارد.

بسیاری از صاحبان حیوانات اهلی خانگی فکر می کنند گربه آنها به دلیل گلوله های خز سرفه می کند. اما اگر گربه شما یک گلوله خز دارد، احتمالاً استفراغ می کند که با سرفه متفاوت است. اگر دامپزشک شما ویدیویی را تماشا کند و تشخیص دهد که گربه شما سرفه می کند، مطمئناً این امر به دلیل خز نیست.

دلایل احتمالی سرفه گربه، عبارتند از:

عفونت تنفسی ویروسی

علت این امر می تواند ویروس هرپس ویروس -1 گربه سانان یا ویروس گربه سانان باشد (یا به ندرت آنفلوانزا). این ویروس ها از گربه ای به گربه دیگر مسری و بسیار شایع هستند. گربه ها می توانند به عنوان یک بچه گربه به یک عفونت مبتلا شوند و ویروس را تا آخر عمر با خود حمل کنند. بیشتر اوقات این ویروس ها بر روی مجاری تنفسی فوقانی مانند بینی و گلو تأثیر می گذارند. اگر گلو ملتهب و تحریک شده باشد، ممکن است منجر به بروز سرفه در گربه شما شود.

برونشیت مزمن

تقریباً 1 درصد از گربه های بیمار مبتلا به برونشیت مزمن (یا آسم گربه ای ) تشخیص داده می شوند که بیماری مشابه آسم در انسان است. این بیماری مربوط به التهاب در مجاری هوا است و در بیشتر موارد باعث سرفه خشک مزمن می شود. گربه ها می توانند بیماری را به خوبی پنهان كنند و ممكن است به طور ناگهانی سرفه را شروع كنند. گربه های سیامی و شرقی مستعد این بیماری هستند.

برونشیت عفونی

برونشیت عفونی، التهاب مجاری تنفسی در ریه ها است که در اثر عفونت ایجاد می شود. این می تواند به دلیل موارد زیر رخ دهد:

باکتریهایی مانند Mycoplasma spp یا Bordetella bronchiseptica. این باکتری ها بندرت تنها هستند و اغلب مجاری تنفسی فوقانی و  یا ریه ها را با ویروس آلوده می کنند. در این بیماری سرفه به طور ناگهانی اتفاق میفتد و معمولاً با تب، کاهش اشتها، کاهش فعالیت و عطسه با مخاط بینی همراه است.

انگلهایی که به کرمهای ریه معروف هستند ( Aelurostrongylus abstrususیاEucoleus aerophilus). این انگل ها در داخل مجاری هوا در ریه ها قرار گرفته و باعث التهاب منجر به سرفه در گربه ها می شوند. این موارد بیشتر در گربه های جوانی که در فضای باز زندگی می کنند دیده می شود.

ذات الریه

سرفه گربه و 11 علت شایع آن | دام و پت

ذات الریه در گربه ها به طور کلی به التهاب ریه ها اشاره دارد. ذات الریه به سرعت گربه شما را بسیار بیمار می کند و با علائمی مانند تب، بی اشتهایی و اختلال در تنفس همراه است.

جسم خارجی در گلو

گاهی اوقات قسمتهایی از گیاهان، اشیایی که گربه شما سعی در خوردن آن دارد یا حتی یک گلوله خز می تواند در ناحیه گلو یا داخل بینی گربه شما گیر کند. جسم خارجی در گلو منجر به التهاب و همچنین مخاط و در نهایت سرفه می شود.

پولیپ نازوفارنکس

پولیپ نازوفارنکس، توده ای است که در اثر التهاب مزمن بینی یا گلو ایجاد می شود. اغلب اوقات دلیل خاصی برای این وضعیت وجود ندارد. این تورم ها باعث ایجاد التهاب و معمولاً خلط، سرفه و همچنین احتمالاً تغییر صدا یا تنفس شدید از طریق بینی مانند خروپف می شود.

ادم

ادم هنگامی رخ می دهد که مایعات مجاری هوای ریه ها را پر کرده و بدن تلاش می کند تا مایعات را از بین ببرد و باعث سخت تر شدن تتفس و سرفه می شود. سرفه به دلیل نارسایی قلبی در گربه ها بسیار نادر است، بنابراین اگر ادم وجود داشته باشد، بعید است که به بیماری قلبی مربوط باشد. حتی در این صورت تنها راه تشخیص این است که قلب گربه خود را توسط یک متخصص یا متخصص قلب معاینه کنید.

سرطان

سرطان در گربه ها از طرق مختلف باعث سرفه می شود. اگر توده بزرگی در ناحیه قفسه سینه یا گلو در حال رشد باشد و به نای (مجرا) یا مجاری هوای ریه ها فشار وارد كند، یک دلیل آن می تواند سرطانی باشد که در داخل گلو، لوله تنفسی یا مجاری هوا وجود دارد.

ضربه و آسیب

هنگامی که گربه ها ضربه می بینند، خونریزی می تواند در داخل مجاری هوا منجر به سرفه شود. بعضی اوقات ممکن است خود ریه ها سوراخ شده بنابراین هوا خارج می شود و تنفس را دشوار کند. در هر صورت، این گربه ها بلافاصله به مراقبت های پزشکی نیاز دارند.

پلورال افیوژن

پلورال افیوژن، نوعی مایعات درون سینه گربه است اما در خارج از ریه ها است. که می تواند از عفونت باکتریایی، مایعات ناشی از سرطان یا مایع لنفاوی (نادر) ناشی شود. این مایع باعث فشار خارج از ریه ها و در نتیجه باعث سرفه می شود.

غدد لنفاوی بزرگ شده در اعماق سینه

غدد لنفاوی بسیاری به طور طبیعی در داخل حفره سینه گربه یافت می شود که در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش می کنند. سرطان یا عفونت شدید می تواند باعث تورم این غدد لنفاوی شود، و اگر به آنها توجهی نشود باعث فشار بر مجرا و مجاری هوا شده و در نتیجه منجر به سرفه می شود.

نحوه درمان سرفه در گربه ها

سرفه گربه و 11 علت شایع آن | دام و پت

نحوه درمان گربه سرفه به علت اصلی آن بستگی دارد، بنابراین تشخیص توسط دامپزشک مهم است.

برخی از درمان های رایج سرفه در گربه ها، عبارتند از:

  • آنتی بیوتیک برای عفونت های تنفسی یا ذات الریه مانند داکسی سایکلین یا آنروفلوکساسین.
  • استروئیدها برای برونشیت مزمن، پولیپ یا سایر بیماری های التهابی مانند پردنیزولون از طریق دهان یا استنشاق گربه حاوی فلوتیکازون.
  • داروهای ضد انگل برای کرم های ریوی مانند فنبندازول از طریق دهان یا ایمیداکلوپرید / موکسیدکتین که روی پوست استفاده می شود.

گربه هایی که بیماری های جدی تری مانند پلورال افیوژن، تروما یا ذات الریه شدید دارند، ممکن است لازم باشد در بیمارستان دامپزشکی بستری شده و با اکسیژن، داروها و روش های خاص مانند تخلیه مایعات از قفسه سینه، تحت درمان قرار بگیرند. این کار از طریق سوزن انجام می شود. روشی جزئی که توراکوسنتز نامیده می شود.

داروی سرفه برای گربه ها

دو دارو که سرفه را در گربه ها درمان می کنند به عنوان دکسترومتورفان و گایافنسین شناخته می شوند. این داروها را می توان بدون نسخه و در بین داروهای انسانی تهیه کرد. این موارد به ندرت برای گربه ها توصیه می شود زیرا تا حد زیادی بی اثر هستند و علت سرفه را که با گذشت زمان بدتر می شود، را درمان نمی کنند.

اگر گربه شما سرفه می کند، داروی سرفه توصیه نمی شود. حیوان خانگی شما باید توسط دامپزشک معاینه شود.

چه موقع نگران سرفه گربه باشیم؟

اگر گربه شما یک روز سرفه می کند و شما قبلاً آن را نشنیده اید، او را از نزدیک تحت نظر بگیرید. گربه ای که حتی گاهی اوقات، به مدت دو هفته یا بیشتر سرفه می کند، یک مشکل پزشکی مزمن دارد که باید درمان شود، حتی اگر علائم دیگری از بیماری را تجربه نکند.

اگر گربه شما زیاد سرفه می کند یا به نظر می رسد مضطرب است، باید فوراً توسط دامپزشک ویزیت شود. علائم خاصی که نشان می دهد گربه شما باید بلافاصله معاینه شود شامل موارد زیر است:

  • بی اشتهایی
  • کاهش یا عدم فعالیت
  • پنهان کاری یا تغییر در سایر رفتار ها
  • میزان نفس بیش از یک بار در ثانیه است (بیش از 60 بار در دقیقه)

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-health/coughing-cat-11-common-causes-and-how-to-help/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا