سگ ها

سرفه کنل کاف در سگ ها

سرفه کنه کاف در سگ ها یک بیماری شایع است که باعث می شود سگ به شدت سرفه کند. سرفه کنل کاف یک بیماری مسری دستگاه تنفسی فوقانی (راه های هوایی سگ شما) است. علامت کلاسیک سرفه کنل کاف ، سرفه صدا دار است (گاهی اوقات مانند صدای غاز توصیف می شود) که می تواند منجر به ایجاد خلط شود.

این بیماری شبیه سرماخوردگی انسان است و سگ ممکن است گلو درد و تب را تجربه کند، یا به طور کلی بدحال به نظر برسد. سگ های دیگر می توانند کاملاً خوب به نظر برسند. سرفه کنل از طریق هوا از سگی به سگ دیگر منتقل می شود. وقتی سگی سرفه می کند بزاق عفونی به سرفه کنل را بیرون می ریزد. اگر سگ دیگری این را تنفس کند، ممکن است بیمار شود. همچنین می تواند با مصرف آب از یک بطری اشتراک اسباب بازی ها و بازی با هم این بیماری منتقل شود.

در اکثر سگ های سالم سرفه کنل کاف فقط یک ناراحتی است. اما در توله سگ ها، سگ های مسن یا آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می تواند منجر به عوارض جدی مانند ذات الریه شود. در موارد نادر، حتی می تواند کشنده باشد. سرفه کنل از طریق بزاق و به راحتی از سگی به سگ دیگر منتقل می شود

چه چیزی باعث سرفه کنه کاف در سگ ها می شود؟

سرفه کنل یک اصطلاح کلی است که به نوعی سرماخوردگی سگ اشاره دارد. حتی می تواند توسط ویروس یا باکتری یا هر دو در ترکیب ایجاد شود. شایع ترین مقصر باکتری Bordetella bronchiseptica است که اولین بار در سال 1911 شناسایی شد. Bordetella bronchiseptica در حیوانات بسیار شایع است و به راحتی پخش می شود.

عفونت های ویروسی که باعث سرفه کنل کاف می شوند شامل پاراآنفلوآنزا است. این یک ویروس تنفسی بسیار مسری است که باعث سرفه نیز می شود. پاراآنفلوآنزا گاهی با آنفلوانزای سگ که یک ویروس کاملا متفاوت است، اشتباه گرفته می شود.

برای پیچیده تر شدن مسائل، گاهی اوقات شکل های ویروسی و باکتریایی سرفه کنل کاف با هم ترکیب می شوند. ممکن است سگی به ویروسی مبتلا شود و شروع به سرفه کند که به گلوی او آسیب می رساند و باعث می شود باکتری ها راحت تر آنها را آلوده کنند. یا ممکن است برعکس این اتفاق بیفتد و ابتدا باکتری‌ها به آن حمله کنند.

سگ‌ها در محیطی که سگ‌های دیگر در اطراف وجود دارند، مانند پارک‌ها، کنل کاف ‌های شبانه‌روزی، مراکز نجات یا در کلاس‌های آموزشی و نمایش، در معرض خطر ابتلا به سرفه کنل کاف ‌هستند. میزان ضعیف بودن یک سگ از سرفه کنل به سن و سلامت عمومی آنها بستگی دارد.

چرا سگ من زیاد پارس می کند؟

علائم سرفه کنه کاف در سگ ها

سرفه کنل کاف در سگ ها || دام و پت

علامت آشکار سرفه کنل سرفه خشک و مداوم است. سگ‌ها اغلب سرفه‌های طولانی‌مدت دارند و ممکن است به نظر می‌رسند که در حال وز کردن هستند. ممکن است بلغم زرد ایجاد کنند.

علائم دیگر می تواند شامل از دست دادن اشتها، خوابیدن بیش از حد معمول، تب، عطسه، یا آبریزش بینی یا چشم باشد. آنها حتی می توانند قرمزی و تورم چشم ها را ایجاد کنند که می تواند منجر به ورم ملتحمه (عفونت چشم) شود.

برخی از سگ ها سرحال به نظر نمی رسند، اما برخی دیگر به غیر از سرفه، کاملاً طبیعی به نظر می رسند.

سگ‌ها همچنین می‌توانند سرفه کنل را بگیرند و هیچ نشانه‌ای از این بیماری را نشان ندهند. این امر مهم این است که اگر می‌دانید سگ شما در اطراف سگ‌های دیگر مبتلا به سرفه کنل کاف بوده است، آنها را حداقل به مدت 10 روز جدا کنید تا ببینید آیا آنها دچار عفونت شده‌اند یا خیر. انزوا یعنی نبردن آنها به پارک یا آموزش جایی که بتوانند با سگ های دیگر ملاقات کنند و مشکل را منتقل کنند. این همچنین شامل اگر چندین سگ دارید و یک سگ سرفه کنل کاف داشته باشد. در این صورت باید تمام سگ ها را حداقل به مدت 10 روز ایزوله کنید.

سگ‌های مبتلا به سرفه کنل کاف ‌ای بسیار مسری خواهند بود و نباید در جایی که سگ‌های دیگر هستند رفت و آمد داشته باشند، حتی اگر در ظاهر خوب به نظر برسند. پس از تماس با سگ آلوده، علائم بین 3 تا 10 روز ظاهر می شود. اگر حیوان خانگی بعد از این مدت هیچ نشانه ای از بیماری را نشان نداد، باید دوباره در مکان عمومی بیرون بیاورد. با دادن کمی عسل می توان به سرفه کمک کرد، اگر نگران هستید، با دامپزشک خود صحبت کنید.

مدفوع زرد سگ نشان دهنده چیست؟

سرفه کنه کاف در سگ ها چگونه درمان می شود؟

سرفه کنل کاف در سگ ها || دام و پت

برای اکثر حیوانات خانگی، سرفه کنه کاف در سگ ها یک مزاحم است اما جدی نیست. بهترین درمان این است که اطمینان حاصل کنید که آنها استراحت کافی دارند و مطمئن شوید که گرم و خشک نگه داشته می شوند.

برای تسکین گلو و کاهش سرفه می توان به سگ ها عسل داد. نباید بیش از یک قاشق چای خوری در یک زمان و فقط 2-3 بار در روز داده شود. همچنین مطمئن شوید که سگ شما به مقدار زیادی آب شیرین دسترسی دارد زیرا ممکن است تشنگی بیشتری داشته باشد.

سگ ها بین یک تا سه هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابند. در این دوره، بهبود تدریجی با سرفه کمتر، کاهش شدت سرفه و بهبود کلی در سطح انرژی و رفتار وجود دارد.

اگر سگ بعد از هفته اول علائمی از بهبودی نشان نداد، به خصوص اگر علائم شدید باقی بماند، مهم است که با دامپزشک خود صحبت کنید. اگرچه هیچ دارویی برای درمان سرفه کنل کاف وجود ندارد، آنها ممکن است داروهای ضد التهابی یا آنتی بیوتیک ها را برای کمک به کاهش علائم تجویز کنند.

در سگ‌های آسیب‌پذیر، این بیماری می‌تواند عوارض شدیدی مانند ذات‌الریه، که التهاب ریه‌ها است، ایجاد کند. بدون درمان، ذات الریه می تواند عوارض جدی دیگری از جمله سپسیس (مسمومیت خون) و هیپوکسمی (سطح خطرناک اکسیژن پایین در بدن) را ایجاد کند. واکسن سرفه کنل از بیماری محافظت می کند، اما 100٪ موثر نیست

چگونه از سرفه کنه کاف در سگ ها پیشگیری کنیم؟

سرفه کنل کاف در سگ ها || دام و پت

از آنجایی که سرفه کنل کاف ای به دلیل عفونت ویروسی و باکتریایی ایجاد می شود، نمی توان به طور کامل از ابتلای سگ به آن در صورت تماس با سگ های دیگر یا ورزش در مناطقی که سگ های دیگر بوده اند جلوگیری کرد.

واکسنی وجود دارد که از Bordetella Bronchiseptica ، عامل اصلی باکتریایی سرفه کنل کاف محافظت می کند . اگرچه در برابر عوامل ویروسی محافظت نمی کند. هیچ واکسنی 100% موثر نیست و سگ هایی که واکسن سرفه کنل کاف را مصرف کرده اند ممکن است همچنان این بیماری را تشخیص دهند. با این حال، احتمال ابتلا به آن را کاهش می دهد و ممکن است به این معنی باشد که سگ اگر آن را بگیرد، کمتر بیمار می شود.

سگ هایی که به کنل کاف می روند یا زمان زیادی را با سگ های دیگر مانند مهدکودک یا در تمرین و مسابقات می گذرانند، ممکن است از محافظت واکسن بهره مند شوند.

این واکسن یک “واکسن زنده” است که به این معنی است که سگ ها پس از دریافت آن می توانند علائم خفیف سرفه کنل کاف مانند سرفه و عطسه را تجربه کنند. اگر اینها بهبود نیافتند یا بدتر شدند، فوراً با دامپزشک خود صحبت کنید.

چرا سگ ها فرار می کنند؟

در سرفه کنه کاف در سگ ها حیوان خانگی خود را قرنطینه کنید!

مهم است که اگر سگ شما علائم سرفه کنل کاف را نشان می دهد، حداقل یک هفته پس از توقف علائم، آنها را از سگ های دیگر دور نگه دارید تا از انتقال بیماری به سگ های دیگر جلوگیری کنید.

در حالی که سگ شما ممکن است به شدت تحت تأثیر این بیماری قرار نگیرد، سگ دیگری که مسن است، مشکلات سلامتی زمینه ای دارد یا یک توله سگ جوان ممکن است به طور خطرناکی بیمار شود. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که حتی اگر سگ شما فقط علائم خفیف داشته باشد، باید استراحت کند تا به بدن خود فرصت مبارزه با بیماری را بدهد.

بسیاری از مراکز آموزشی، مهدکودک ها و کنل کاف ها دارای خط مشی هستند که سگی که سرفه کنل کاف دارد یا اخیراً با سگ مبتلا به سرفه کنل کاف در تماس بوده است، نمی تواند در آن شرکت کند. این روشی برای جلوگیری از گسترش بیماری است. اگر سگ شما نزدیک سگی بوده است که آلوده شده است، مهم است که دستورالعمل‌هایی را که مراکز محلی شما برای جلوگیری از شیوع ایجاد کرده‌اند، دنبال کنید.

آیا انسان ها می توانند سرفه کنه کاف در سگ ها را بگیرند؟

سرفه کنل کاف در سگ ها || دام و پت

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد فردی تا به حال سرفه کنل کاف را گرفته است. بسیار نادر است که سگ سرفه کنل کاف را به شخصی منتقل کند، حتی اگر در تماس نزدیک باشد. با این حال، اگر فردی دارای یک بیماری باشد که سیستم ایمنی بدن او را سرکوب کند، خطر بسیار کمی وجود دارد که بتواند به آن مبتلا شود.

این خطر آنقدر ناچیز است که هیچ مدرک علمی واقعی برای نشان دادن تعداد افرادی که به سرفه کنل کاف مبتلا شوند، جمع آوری نشده است. حتی بحث هایی وجود دارد که آیا کسی تا به حال به سرفه کنل کاف مبتلا شده است یا خیر.

بوردتلا باکتری است که باعث کنل کاف سرفه می تواند توسط انسان از منابع دیگر از سگ حیوان خانگی قرارداد، بنابراین شما نباید بیش از حد در مورد که در اطراف حیوان خانگی خود را هنگامی که بیمار هستند، نگران است. شستشو مرتب دست‌ها و نگذارید سگ‌های بیمار نزدیک صورت شما باشند، ممکن است توصیه شود. اما حتی بدون این اقدامات احتیاطی، بسیار بعید است که بیمار شوید.

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟

منبع
https://pethelpful.com/dogs/What-is-Kennel-Cough

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا