گاو و گوسفند

زایمان در گاو ها و سوالات پر تکرار آن

زایمان در گاو ها، یکی از فرایند های مهم در اصول گاوداری است. برای شناخت جزییات زایمان در گاو ها ادامه مقاله را تا انتها بخوانید. مشکل زایمان در گاوها اغلب به دلیل اندازه نامتناسب جنین گوساله ایجاد می شود. گاهی ممکن است گوساله برای خروج از کانال زایمان خیلی بزرگ باشد. وزن گوساله در بدو تولد مهمترین عامل موثر بر سهولت زایمان است. همچنین نژاد و جنس (نر یا ماده بودن گوساله) نیز از عوامل موثر دیگر در دشواری یا سهولت زایمان هستند. دامپزشک در صورت سخت بودن زایمان با کمک ابزار مخصوص گوساله را بیرون می کشد.

چگونه بفهمیم که یک گاو آبستن است؟

گوساله های ماده که تلیسه نامیده می شوند به دلیل باروری جزء مهمترین حیوانات گله هستند. تلیسه ها در حدود سن 15 ماهگی به بلوغ جنسی رسیده و می توانند جفت گیری کنند. به  لمس مقعدی یکی از راحت ترین روش های تست بارداری در  گاوها است. دامپزشکان با استفاده از این روش می توانند گاوهای باردار را تا شش هفته پس از لقاح شناسایی کنند. لمس مقعدی به دامپزشکان کمک می کند که بتوانند سر گوساله، نبض در شریان خونرسانی به رحم و همچنین شکل رحم گاو را احساس کنند.

از بارداری در گاو ها و حقایق جالب آن چه می دانید؟

آیا گاوها ایستاده زایمان می کنند یا دراز می کشند؟

یکی از سرنخ‌هایی که نشان می‌دهد زایمان در عرض 24 ساعت آینده انجام می‌شود، پر شدن پستان های گاو است.

 انقباضات رحمی در گاوها بسیار قوی هستند و گاوها معمولا برای زایمان به پهلو دراز می کشند. با شدیدتر شدن انقباضات رحم ابتدا غشاهای جنین و سپس گوساله وارد کانال زایمان می شوند. انقباضات به باز شدن دهانه رحم کمک می کنند. بعد از باز شدن دهانه رحم ابتدا دست های گوساله از رحم خارج می شوند. در ادامه به ترتیب پوزه، بدن و پاهای گوساله از رحم بیرون می آیند. زایمان کامل گاو بیش از 2 ساعت زمان می برد. در صورتی که زایمان با مشکل روبرو شود باید حتما از دامپزشک کمک بگیرید.

مراحل زایمان گاو چیست؟

زایمان در گاو ها و سوالات پر تکرار آن | دام و پت

فرآیند زایمان در گاوها سه مرحله دارد: گشاد شدن دهانه رحم، زایمان گوساله و زایمان جفت. جفت معمولا یکی دو ساعت پس از زایمان از بدن گاو دفع می شود. گاهی ممکن است جفت به دلایل متعدد داخل رحم مانده و مشکلاتی را در روند زایمان ایجاد کند. در این وضعیت دانستن روند طبیعی زایمان به شما کمک می کند که بتوانید برای زایمان راحت تر حیوان تصمیم بگیرید.

گاوها در چه ساعتی از روز زایمان می کنند؟

بررسی ها نشان می دهد که اکثر گاوها در ساعات مختلف روز زایمان می کنند. این امر نیاز شما به نیروی کار را کاهش می دهد. از طرف دیگر زایمان در روز احتمال بقای گوساله را افزایش می دهد.

آیا گاو بدون کمک انسان می تواند زایمان کند؟

در صورتی که گوساله کاملا سالم باشد، اکثریت قریب به اتفاق گاوها بدون کمک انسان زایمان می کنند. حدود 80 درصد از گوساله هایی که متولد می شوند از نظر آناتومیک کاملا سالم و طبیعی هستند. بیشتر مرگ و میرها به دلیل جراحات یا خفگی گوساله در حین زایمان یا تاخیر در زایمان رخ می دهد. استرس یکی از مهمترین عواملی است که باعث عقب افتادن زمان زایمان در گاوها می شود. به همین علت به محض شروع زایمان باید گاو را به مکانی آرام و بدون استرس منتقل کنید. مشکلات زایمان در گاوهای بالغ کمتر از دو درصد رخ می دهد.

نشانه های بارداری گاو چیست؟

زایمان در گاو ها و سوالات پر تکرار آن | دام و پت

بهترین راه برای پی بردن به بارداری گاو لمس رحم است. اما گاهی ممکن است امکان لمس رحم برای شما وجود نداشته باشد. در اینگونه موارد می توانید از روی بزرگ شدن پستان ها و یا نبض شریان های رحم، باردار بودن حیوان را بررسی کنید. پستان های گاو در هنگام بارداری متورم و صورتی رنگ می شوند.  البته بزرگ شدن پستان ها معمولاً یکی از نشانه های بارداری است، اما راه قابل اعتمادی برای تعیین بارداری گاو نیست.

آیا گاوها ادرار یکدیگر را می نوشند؟

آیا می توانید حرکت گوساله در شکم گاو را ببینید؟

مدت زمان بارداری گاوها تقریبا مشابه انسان است. بارداری در گاوهای ماده نه الی ده ماه طول می کشد. وزن جنین گوساله در سه ماهه آخر آبستنی به حداکثر می رسد. جنین گوساله در 7 ماهگی شروع به حرکت در رحم می کند.  اما تنها در 8 ماهگی است که می توانید حرکت جنین گوساله را در رحم گاو مشاهده کنید.

آیا گاو می تواند گوساله مرده به دنیا بیاورد؟

گوساله های مرده در واقع گوساله های کاملی هستند که مرده متولد شده و یا در طول 24 تا 48 ساعت اول پس از تولد می میرند. استرس و کمبود اکسیژن در حین زایمان می تواند منجر به مرده به دنیا آمدن گوساله شود. همچنین سخت زایی یکی از دلایل مهمی است که باعث نرسیدن اکسیژن به گوساله و مردن این حیوان در هنگام تولد می شود.

گوساله چه مدت شیر می خورد؟

زایمان در گاو ها و سوالات پر تکرار آن | دام و پت

بهترین سن برای از شیر گفتن گوساله ها در حدود 5 الی 6 هفتگی است. اما با این حال اغلب گوساله ها تا حدود 4 هفتگی از شیر گرفته می شوند. از شیر گرفتن گوساله ها به عوامل متعددی از جمله وزن بدن و سن بستگی دارد. گوساله هایی که به دلایل مختلف رشد کمی دارند، معمولا دیرتر از شیر گرفته می شوند. برخی از دامداران گوساله ها را به صورت ناگهانی از شیر می گیرند. اما برخی دیگر از دامداران از شیرگرفتن گوساله ها را بعد از یک دوره انتقالی 10 تا 14 روزه انجام می دهند.

آیا یک گاو می تواند دو کیسه آب داشته باشد؟

بله، گاوها دارای دو کیسه آب هستند. پاره شدن کیسه آب اول  به کشش رحم و آماده سازی گاو برای زایمان کمک می کند. کیسه آب دوم کیسه ای است که جنین و مایعات جنینی را احاطه کرده است. پاره شدن کیسه آب دوم در هنگام خروج جنین گوساله از رحم رخ می دهد.

چرا گاو ناله می کند؟

آیا گاوها هنگام زایمان احساس درد می کنند؟

روند زایمان و احساس درد در گاوها با انسان تفاوتی ندارد. در واقع بررسی ها نشان داده است که گاوها نیز درد را به شیوه ای مشابه انسان تجربه می کنند. با مشاهده رفتار گاو در هنگام زایمان می توان میزان درد این حیوان را تا حدودی درک کرد.

زایمان گاو چقدر طول می کشد؟

زایمان گاو کلا شامل سه مرحله است. گاوها به محض فرا رسیدن زمان زایمان از گله جدا می شوند. هر سه مرحله زایمان با هم از سه تا شش ساعت و حتی گاهی تا 12 ساعت زمان می برد.  برخی از گاوها دچار سخت زایی می شوند و ممکن است برای زایمان نیاز به کمک دامپزشک داشته باشند.

گاوها در چه ماهی زايمان می كنند؟

زایمان در گاو ها و سوالات پر تکرار آن | دام و پت

معمولا گاوها در خرداد ماه شروع به جفت گیری می کنند. طول مدت آبستنی گاوها نیز درست مانند انسان ها 9 ماه است.  بنابراین اغلب گاوها معمولا در اسفندماه شروع به زایمان می کنند. برخی از گاوها ممکن است در فصل جفت گیری یعنی خرداد ماه آبستن نشوند. به همین علت برخی از گاوها کمی دیرتر و در اوایل فصل بهار زایمان می کنند. معمولا در دامداری هدف این است که گوساله ها تا حد امکان در تاریخی نزدیک به هم متولد شوند.

گاوها در مراتع می خوابند. گاوها به صورت عادت شب ها اغلب در گله ای کنار درختان دور هم جمع می شوند. یکی از دلایلی که گاوها به صورت گروهی جمع می شوند این است که این حیوانات رفتار محافظتی قوی دارند.

بهترین زمان برای تغذیه گاو چه زمانی است؟

تغذیه تاثیر زیادی در رشد و سلامت گاوها دارد. گاوها حدود نیم ساعت قبل از طلوع آفتاب شروع به چرا می کنند. این حیوانات در عرض 2 الی 3 ساعت پس از طلوع خورشید، حدود 60٪ از کل علوفه را در روز می خورند. گاوهای شیری معمولا به تغذیه بیشتری نیاز دارند. هر چه علوفه گاوها بهتر باشد شیر تولید شده دارای چربی بیشتری خواهد بود.

چرا گاوها ماما می کنند؟

گاوها با تولید این صدا با سایر گاوها ارتباط برقرار می کنند. گاوها نیز ممکن است مانند انسان ها دچار احساسات مختلفی مانند هیجان، اضطراب یا برانگیختگی شوند. بنابراین تولید این صدا به گاوها کمک می کند که بتوانند ارتباط برقرار کرده و احساسات مختلف خود را نشان بدهند.

دامداران معمولاً هر سال گاوها را با استفاده از یک ابزار ساده باردار می کنند. به این کار تلقیح مصنوعی گفته می شود. هدف دامداران از تلقیح مصنوعی گاوها افزایش درصد باروری و تولید هرچه بیشتر شیر است.  در این روش اسپرم گاو نر توسط یک ابزار ساده وارد رحم گاو ماده می شود. معمولا دامپزشکان و یا افراد با تجربه می توانند این کار را انجام بدهند.

آیا گاوها در بالا و پایین دندان دارند؟

گاوها با وجود علفخوار بودن نسبت به سایر حیوانات دارای دندان های کمتری هستند. دندان های پیشین در گاوها فقط روی فک پایین قرار دارند. در فک بالایی گاوها فقط دندان های آسیا وجود دارد. در واقع در فک بالای گاوها هیچ دندان پیشینی وجود ندارد. گاوها با استفاده از دندان های پیشین در فک پایین علف ها را به داخل دهان می کشند. پس از آن علف ها بوسیله دندان های آسیا جویده و خرد می شوند.

آیا گاوها انسان را گاز می گیرند؟

خیر، گاوها نمی توانند فردی را گاز بگیرند زیرا دندان های پیشین بالایی ندارند. گاوها فقط برای خوردن علف از دندان های پیشین خود استفاده می کنند. دندان های تیز پایین وظیفه بریدن علف ها را بر عهده دارند.

بیماری های مرتبط با لنگش در گاوها را بشناسید.

منبع
https://neeness.com/how-to-know-when-a-cow-is-calving/#What_time_of_day_do_cows_give_birth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا