گربه ها

روش شربت دادن به گربه ها

چگونه به گربه ام شربت بدهم؟

آموزش صحیح روش شربت دادن به گربه ها، چشم انداز تجویز و مصرف دارو برای گربه شان کافی است تا باعث ایجاد اضطراب و نگرانی نشود. گربه ها موجودات مستقلی هستند و دوست ندارند از عادات و برنامه های روزانه خود دور شوند. آن ها همچنین حس بویایی و چشایی قدرتمندی دارند. در واقع، حس چشایی و بویایی قوی در گربه ها، اغلب تجویز هر نوع دارو را به یک شرایط چالش برانگیز تبدیل می کند.

داروهای مورد استفاده برای گربه ها، شکل های متنوعی دارند. برخی از آن ها به شکل قرص هستند. اما داروهایی وجود دادند که باید به شکل مایع تجویز شوند. در این مقاله، به صورت اختصاصی درباره نحوه مصرف داروهای مایع توسط گربه های خانگی، مطالب مفیدی را توضیح می دهیم.

ممکن است که مصرف داروهای مایع به گربه های خانگی، برای برخی از افراد چالش برانگیز باشد. در این مقاله، درباره برخی از روش های مناسب برای دادن داروهای مایع به گربه های خانگی صحبت شده است. همچنین، درباره داروهای جانشین اشکال مایع، مطالب مفیدی را توضیح می دهیم.

گربه ها چه زمانی به شربت نیاز دارند؟

بسیاری از داروهای خوراکی برای گربه ها، به دو صورت قرص و مایع موجود هستند. در این صورت، دامپزشک گربه شما می تواند بین این دو انتخاب، بهترین شکل دارویی را برای گربه شما تجویز کند. اینکه آیا شکل دارویی قرص یا مایع برای گربه خانگی شما مناسب تر‌ است، بستگی به دارو، گربه و میزان راحتی صاحبان حیوان خانگی دارد.

یک مطالعه، اخیرا نشان داد که بیشتر صاحبان حیوانات خانگی ترجیح می دهند که به گربه خود، داروهایی به شکل قرص بدهند تا مایع. اما، باید به این نکته توجه داشته که گربه ها، به طور معمول، مزه مایعات را بر شکل های دارویی قرص، ترجیح می دهند.

گاهی اوقات، صاحبان حیوان خانگی حق انتخاب بین دادن قرص یا داروی مایع به گربه خانگی خود را ندارند. زیرا ممکن است که یک دارو، فقط به یک شکل در دسترس باشند. برخی از داروها، مانند داروی ضد التهابی غیر استروئیدی ملوکسیکام، فقط به صورت مایع در دسترس هستند.

۱۰ کاری که گربه ها از آنها متنفرند را بشناسید.

قرص یا شربت، کدام برای گربه بهترند؟

روش شربت دادن به گربه ها | دام و پت

وقتی درباره تجویز دوز کمتر یا دقیق تری از یک دارو صحبت می شود، مصرف داروهای مایع، در اکثر اوقات، ترجیح داده می شوند. به عنوان مثال، اگر یک بچه گربه کوچک نیاز به مصرف دارو دارد، دامپزشک ممکن است تمایل بیشتری به تجویز داروی مایع داشته باشد. زیرا ممکن است که یک قرص، حاوی مقدار زیادی از دوز دارویی باشد.

در برخی موارد، شکل قرص یک دارو ممکن است خطراتی را برای سلامتی گربه خانگی به همراه داشته باشد. این خطرات، ممکن است که در شکل مایع وجود نداشته باشد. برخی از داروها، مانند آنتی بیوتیک داکسی سایکلین، در صورت مصرف به صورت قرص و عدم مصرف آب پس از آن، می توانند برای لوله گوارش گربه سوزاننده باشند.

این شرایط می تواند منجر به بروز تنگی مری شود. تنگی مری، یک بیماری جدی است که باعث تنگی و محدود شدن قطر مری می شود. مری، لوله ای است که گلو را به معده متصل می کند.

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید.

پرکاربرد ترین دارو های مایع در گربه ها

انواع گوناگونی از داروها برای گربه ها وجود دارد که به شکل مایع تولید می شوند. این داروها، می توانند اختلالات و بیماری های مختلفی را درمان کنند. در این بخش از مقاله، لیستی از رایج ترین داروهای مایع تجویز شده و عملکرد دارویی آن ها، ذکر شده است:

  • کرم ها (پیرانتل، سولفادیمتوکسین، فنبندازول). این محصولات دارویی به درمان یا پیشگیری از هجوم انگل های روده کمک می کنند.
  • پردنیزولون. این دارو، یک استروئید است که برای درمان یا مدیریت انواع بیماری ها از جمله آلرژی و اختلالات خود ایمنی استفاده می شود.
  • گاباپنتین. این دارو معمولاً برای درمان درد و کمک به کاهش استرس و اضطراب مرتبط با ویزیت دامپزشکی و سایر رویدادهای چالش برانگیز استفاده می شود.
  • آنتی بیوتیک ها (آموکسی سیلین یا آموکسی سیلین با اسید کلاوولانیک). این آنتی بیوتیک ها برای درمان انواع عفونت ها، از اختلالات تنفسی گرفته تا زخم ها استفاده می شوند.
  • ملوکسیکام. این محصول، یک داروی ضدالتهابی است که معمولاً برای تسکین دردهای کوتاه مدت، مانند درد ریکاوری پس از جراحی یا برای مدیریت بیماری های التهابی مزمن، مانند آرتریت، استفاده می شود.

نحوه روش شربت دادن به گربه ها

روش شربت دادن به گربه ها | دام و پت

در حالت ایده آل، بهتر است (هم برای حیوانات خانگی و هم برای صاحبان آن ها) آموزش گربه ها در مورد نحوه مصرف دارو های مختلف، از دوران بچگی شروع شود. یک راه خوب برای شروع، این است که بچه گربه خود را به معاینات منظم دهانی عادت دهید.

به آرامی، دهان بچه گربه خود را باز کنید، سپس به او پاداش هایی مانند غذا، نوازش و بازی بدهید. این کار، نه تنها به شما کمک می کند تا هرگونه مشکل در سلامت دهان و دندان گربه خود را به صورت زود هنگام تشخیص دهید، بلکه به گربه شما کمک می کند تا هنگام تجویز یک داروی‌ احتمالی، احساس راحتی بیشتری در باز کردن دهان خود داشته باشد.

قبل از دادن داروهای مایع به گربه، مهم است که مطمئن شوید همه لوازم مورد نیاز را آماده کرده اید. شما به یک حوله ضخیم حمام، دستکش، سرنگ یا قطره چکان مناسب برای اندازه گیری و تجویز دارو و غذاهای مورد علاقه گربه یا غذای مرطوب، نیاز دارید.

همچنین، اگر می دانید که گربه شما به سختی داروهای مختلف را مصرف می کند، وجود فرد دیگری برای کمک به شما مفید خواهد بود.

اگر گربه شما در حال حاضر خوب است و به طور مناسبی غذا می خورد، ابتدا می توانید داروی مایع را در مقدار کمی غذای مرطوب و خوش طعم، تقریباً به اندازه یک کوفته، مخفی کنید. هرچه غذا دارای بوی قوی تری باشد، بوی دارو را بهتر پنهان می کند.

آیا مصرف روغن اساسی در گربه ها خطر دارد؟

در شربت دادن به گربه ها دارو را روی غذای مرطوب اضافه نکنید. 

دارو را روی غذای مرطوب، به اندازه یک وعده غذایی، اضافه نکنید. همیشه این احتمال وجود دارد که گربه شما تمام غذا را نخورده و دوز کامل دارو را دریافت نکند. همچنین، اگر چندین گربه دارید، باید مطمئن شوید که هیچ گربه دیگری، از داروهایی که برای آن ها مناسب نیست، استفاده نمی کند.

با این حال، افزودن دارو به غذا، در تمام شرایط، توصیه نمی شود. اگر گربه مریضی دارید که خوب غذا نمی خورد، افزودن دارو به غذای حیوان خانگی تان می تواند باعث بیزاری از غذا شود. به این معنی که گربه شما ممکن است طعم بد دارو را با غذای خود مرتبط کرده و حتی تمایل کمتری به خوردن غذا داشته باشد.

اگر این گونه است، یا گربه شما به ترفند پنهان کردن دارو در داخل کوفته غذا علاقه ای ندارد، کار بعدی که می توانید امتحان کنید این است که گربه خود را به آرامی در یک حوله پیچانده و روی سر خود قرار داده و سرش را از بدن خود دور کنید. به این ترتیب، می توانید با قطره چکان، دارو را به دهان گربه خود نزدیک کنید.

این ترفند، ممکن است که برای حیوان خانگی شما، کمتر از دادن مستقیم دارو، ناراحت کننده باشد. همچنین، این موقعیت و ترفند، دهان گربه شما را از بدن تان دورتر می کند. این شرایط، به شما این امکان را می دهد که از بازوها و آرنج های خود برای آرام نگه داشتن گربه خود و جلوگیری از فرار، استفاده کنید.

از قطره چکان استفاده کنید.

روش شربت دادن به گربه ها | دام و پت

در مرحله بعد، سرنگ یا قطره چکان را در دهان گربه خود قرار دهید و اجازه دهید تا دارو را بچشد. اگر خوش شانس باشید، ممکن است گربه شما به راحتی دارو را بپذیرد. به این ترتیب، شما می توانید آن را به آرامی به دهان گربه خانگی‌ تان بریزید. با این حال، بسیاری از گربه ها ممکن است هنوز در برابر دریافت دارو مقاومت کنند.

گاهی اوقات می توان مقدار کمی از محلول های طعم دار، مانند چورو یا چاشنی کنگ با طعم جگر را، در نوک قطره چکان یا سرنگ قرار داد. هنگامی که گربه شما لیس می زند، سرنگ یا قطره چکان را به دهان گربه فشار دهید. شما می توانید دارو را همراه با غذاهای خوشمزه، به عنوان پاداش برای مصرف دارو، تجویز کنید.

اگر روش های فوق، برای دادن دارو به گربه جواب ندادند، روش دیگری وجود دارد: ابتدا، از دست غیر مسلط خود برای ثابت نگه داشتن سر گربه استفاده کنید. اگر انگشت وسط خود را زیر فک گربه، انگشت اشاره خود را روی پیشانی و انگشت شست خود را در پشت سر، در قاعده جمجمه، قرار دهید، این امر به شما کمک می کند تا سر حیوان را کنترل کرده و از گاز گرفتن جلوگیری کنید.

سپس، با دست غالب خود، سرنگ را بگیرید و (از طرف دیگر) آن را از گوشه دهان گربه خود، داخل کیسه گونه خالی کنید. به سرعت دارو را داخل کیسه گونه بریزید، سپس سرنگ را بردارید و به آرامی دهان گربه خود را ببندید. برای تشویق گربه به بلع، می توانید گلوی گربه و یا به آرامی سوراخ های بینی حیوان را بمالید.

احتیاط در هنگام مصرف دارو به گربه ها

روش شربت دادن به گربه ها | دام و پت

هنگام مصرف داروهای مایع به گربه ها، مطمئن شوید که سر آنها به عقب متمایل نشده است. همچنین، هرگز مایع را به زور به پشت دهان آن ها نریزید. زیرا این امر می تواند باعث شود که گربه شما دارو را استنشاق کرده و خفه شود. اگر گربه شما بسیار لاغر است، وجود یک نفر برای نگه داشتن بدن گربه و یک نفر‌ دیگر برای تجویز دارو، می تواند بسیار مفید باشد.

مثل همیشه، سعی کنید این تجربه را تا حد ممکن مثبت کنید. به گربه خود، با استفاده از چیزی مانند غذا، بازی یا نوازش ملایم، دارو را به گربه خانگی تان ‌پاداش بدهید. با این روش، گربه در برابر دریافت‌ داروهای مختلف، مقاومت کمتری خواهد داشت.

اگر گربه ای دارید که هنگام مصرف داروهای مختلف، بسیار ناراحت می شود، بهتر است به طور منظم تلاش کرده و روش های مختلف را امتحان کنید. مراقب زبان بدن گربه خود باشید تا از گزش و خراش جلوگیری شود. جمع کردن گوش ها، غرغر کردن یا خش خش کردن، از روش های گربه خانگی شما برای هشدار دادن به عقب نشینی است. گربه شما گاز گرفت، مطمئن شوید که زخم را کاملاً تمیز کرده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

بیماری خراش گربه چیست؟

اگر گربه داروهای مایع مصرف نکند چه می شود؟

اگر همه این روش ها را امتحان کرده اید و هنوز نمی توانید به گربه خانگی خود، داروهای مایع بدهید، در مورد سایر گزینه های تجویز دارو، با دامپزشک خود صحبت کنید. در برخی موارد، دارو را می توان به شکل دیگری ترکیب کرد، مانند مایع طعم دهنده ماهی تن، غذای جویدنی یا کپسول بدون طعم.

برخی از داروها نیز به عنوان کرم های ترانس درم در دسترس هستند که روی پوست، به عنوان مثال بر روی لبه های گوش، اعمال می شوند. استفاده از یک اسپری آرام بخش فرمون، مانند Feliway، نیز می تواند به آرامش گربه شما در زمان مصرف دارو کمک کند.

به یاد داشته باشید که گربه ها بسیار با احساسات ما هماهنگ هستند. اگر آرامش خود را حفظ کرده و در زمان درمان گربه خود، تمرکز داشته باشید، ممکن است به آرامش آن ها نیز کمک کنید. به آهستگی کار کنید و در صورت بروز مشکل، با دامپزشک مشورت کنید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-health/how-to-give-cats-liquid-medicine/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا