دامپزشکی آنلاین

چگونه از شر حلزون ها خلاص شویم؟

چگونه از شر حلزون ها خلاص شویم؟

بیشتر کشاورزان و باغداران به دنبال روش خلاص شدن از حلزون ها هستند. حلزون ها جزء آفات مهم کشاورزی هستند. یافتن حلزون در باغ، خانه یا آکواریوم می تواند ناامید کننده باشد. اگر حلزونها به حال خودشان رها شوند، گیاهان شما را می خورند. حلزون ها در اطراف خانه ردپای چسبناکی از خود به جا می گذارند و همچنین منظره آکواریوم شما را خراب می کنند. خوشبختانه شما می توانید به راحتی از شر حلزون ها خلاص شده و از چمن خود محافظت کنید.

استفاده از راهکارهای زیر می تواند در خلاص شدن از مزاحمت حلزون ها به شما کمک کند.

طعمه فسفات آهن

یک روش خلاص شدن از حلزون ها استفاده از طعمه فسفات آهن استفاده کنید. فسفات آهن جزء سموم رایج حلزون کش است است، به این معنی که فقط حلزون ها و راب ها را می کشد. استفاده از سم فسفات آهن برای حیوانات خانگی، انسان و ماهی ها بی ضرر است. تله را در باغ خود یا نزدیک محلی که متوجه حلزون شده اید قرار دهید تا حلزون به سمت طعمه جذب شود. حلزون ها بعد از تماس با فسفات آهن، می میرند.

 • طعمه فسفات آهن را می توانید از فروشگاههای محصولات کشاورزی خریداری کنید.
 • فسفات آهن علاوه بر کشتن حلزون ها در خاک تجزیه شده و نیاز گیاهان به آهن و فسفات را تامین می کند.
 • فسفات آهن باعث می شود حلزون ها از خوردن گیاهان دست بکشند، اما ممکن است مرگ آنها یک هفته طول بکشد.

برداشتن دستی حلزون ها

چگونه از شر حلزون ها خلاص شویم؟ | دام و پت

یک روش خلاص شدن از حلزون ها، جمع آوری حلزون ها است. اگر وقت و حوصله کافی دارید می توانید حلزون ها را با دست از زمین جمع کنید. حلزون ها بیشتر در اوایل صبح یا شب فعال هستند. حلزون های جمع آوری شده را در یک سطل قرار داده و سپس به جای دیگری منتقل کنید.

 • این روش برای باغچه های کوچک مقرون به صرفه تر است.
 • برای سرعت بخشیدن به روند کار، می توانید یک گلدان یا سطل واژگون را در داخل باغ خود یا نزدیک منطقه ای که حلزون ها را دیده اید، قرار دهید. حلزون ها به احتمال زیاد در زیر گلدان پنهان می شوند و این امر یافتن آنها را برای شما آسان می کند.

سم سدیم فریک

یک روش خلاص شدن از حلزون ها استفاده از یک حلزون کش حاوی سدیم فریک EDTA می باشد.. بهترین زمان برای استفاده از این سم اواخر بعد از ظهر یا اوایل شب است. زیرا حلزون ها در شب فعال می شوند و در نتیجه سم کاملا تازه است. یک لایه سبک از سم حلزون کش را در اطراف منطقه ای که حلزون ها را دیده اید، بپاشید. حلزونها به سمت طعمه جذب می شوند. حلزون ها بعد از خوردن سم در عرض 3 روز می میرند.

 • این محصول به طور کلی برای استفاده در اطراف حیاط شما بی خطر است، اما کودکان و حیوانات خانگی خود را از منطقه دور نگه دارید.
 • سم را به صورت یک لایه نازک استفاده کنید. زیرا در صورت استفاده زیاد ممکن است سایر حیوانات آن را خورده و بیمار شوند.

اسپری کردن قهوه سرد یک روش خلاص شدن از حلزون ها

چگونه از شر حلزون ها خلاص شویم؟ | دام و پت

اسپری کردن قهوه سرد بر روی حلزون ها باعث از بین رفتن آنها می شود. کافئین موجود در قهوه می تواند حلزون ها را از بین ببرد. با این حال، میزان اسپری باید به قدری باشد که حلزون ها را کاملا خیس کند.

 • مقداری قهوه دم کنید. صبر کنید تا قهوه خنك شود. قهوه را در یک بطری اسپری بریزید. سپس آن را در داخل باغ و بروی گیاهان و حلزون ها اسپری کنید.

قرنطینه کردن گیاهان آکواریوم

گیاهان را قبل از قرار دادن در آکواریوم، قرنطینه کنید. گیاهان آکواریوم شایع ترین منبع حلزون های ناخواسته هستند. این گیاهان اغلب دارای تخم حلزون بوده و پس از قرار گرفتن در آکواریوم شروع به رشد می کنند. خوشبختانه، قبل از قرار دادن گیاهان در آکواریوم، می توانید آنها را به مدت 2 هفته در قرنطینه نگهداری کنید.

 • اگر در دوره قرنطینه حلزون مشاهده کردید، بلافاصله گیاه آلوده را از سایر گیاهان جدا کنید.

استفاده از ماهی های حلزون خوار، یک روش خلاص شدن از حلزون ها است.

برای آکواریوم خود از حلزون هایی استفاده کنید که حلزون می خورند. این ماهی ها می توانند مخزن آکواریوم شما را پاک کنند. برای خرید ماهی شکارچی، ماهی را انتخاب کنید که برای مخزن آکواریوم شما خیلی بزرگ نباشد.

 • اگر یک آکواریوم بزرگ دارید، می توانید از ماهی لوچ دلقک، گربه ماهی پیکتوس یا ماهی قرمز بزرگ برای شکار حلزون ها استفاده کنید.

اسپری کردن محلول سیر، یک روش خلاص شدن از حلزون ها است.

 

چگونه از شر حلزون ها خلاص شویم؟ | دام و پت

یکی دیگر از راههای دفع حلزون ها استفاده از اسپری سیر خانگی است. محلول اسپری سیر را می توانید در اطراف باغ ، حیاط و خانه خود استفاده کنید. حلزون ها را با اسپری سیر کاملا خیس کنید. اسپری سیر باعث از بین رفتن حلزون ها می شود.

 • برای تهیه اسپری، 3 حبه سیر خرد شده را در 1 قاشق غذاخوری روغن نباتی خیس کرده و سپس یک لیتر آب به آن اضافه کنید. مخلوط را در یک بطری اسپری بریزید. 1 قاشق چایخوری صابون مایع به محلول اضافه کنید. سپس بطری را قبل از استفاده به خوبی تکان دهید.

استفاده از یک مرغ خانگی

یک مرغ خانگی تهیه کنید که حلزون ها را بخورد. جوجه ها از خوردن حلزون ها لذت می برند. استفاده از مرغ یک راه حل عالی و طبیعی برای کنترل حلزون ها است. مرغ حلزون ها را برای شما پیدا خواهد کرد، بنابراین شما مجبور نیستید که خودتان به دنبال حلزون ها بگردید.

 • برای از بین بردن حلزون ها می توانید از اردک ها هم استفاده کنید.

استفاده از خاک دیاتومه

برای پیشگیری از تکثیر حلزون ها، باغ یا خانه خود را با استفاده از موانع طبیعی محاصره کنید. گزینه های عالی شامل پوسته تخم مرغ شکسته، خاک دیاتومه، شن، خاکستر چوب و تراشه های سرو است. عبور از این مواد برای حلزون ها سخت است. بنابراین دورتادور مکانی که می خواهید حلزونها وارد نشوند یک لایه نازک از این مواد بریزید.

 • پوسته های تخم مرغ را به عنوان یک گزینه آسان در خانه خرد کرده و از آن برای دفع حلزون ها استفاده کنید.
 • شما می توانید زمین دیاتومه، شن، خاکستر چوب و تراشه های سرو را از فروشگاههای محصولات کشاورزی خریداری کنید.

استفاده از پرندگان

چگونه از شر حلزون ها خلاص شویم؟ | دام و پت

شکارچیان طبیعی حلزون را به زندگی در باغ یا حیاط خانه خود ترغیب کنید. این شکارچیان طبیعی قورباغه ها، وزغ ها، لاک پشت ها، پرندگان، عروسک ها و مارها هستند. اینکه کدام یک از این حیوانات را انتخاب کنید به محیط شما بستگی دارد.

بسیاری از پرندگان مانند سار به طور بیولوژیک به کنترل جمعیت حلزون ها کمک می کند.

کاهش رطوبت زمین

حلزون ها در محیط مرطوب بیشترین خسارت را ایجاد می کنند. صبح خاک مزرعه را آبیاری کنید تا تخمگذاری حلزون ها کاهش یابد. حلزون ها در شب فعال هستند. بنابراین آبیاری کردن مزرعه در صبح باعث می شود رطوبت زمین در شب کاهش پیدا کرده و یا خشک شود. در نتیجه میزان تخم گذاری حلزون ها کمتر شده و جمعیت آنها کاهش پیدا می کند.

 • در صورت امکان از یک سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید. این روش آبیاری باعث می شود زمین سریع تر خشک شود و حلزون ها نتوانند به راحتی تولید مثل کنند.

جمع کردن زباله ها

زباله های مرطوب و پوسیده اطراف حیاط و باغ خود را جمع کنید. حلزون ها به شدت جذب مواد آلی مرطوب و پوسیده می شوند. بنابراین اگر تمیز نکردن مرتب باغچه یا حیاط باعث جذب بیشتر حلزون ها به این مکان می شود. حداقل هفته ای یک بار حیاط و باغ خود را از نظر وجود زباله بررسی کنید.

 • به خاطر داشته باشید که انبوه کمپوست ها یک موقعیت خوب برای تولید مثل حلزون ها خواهد بود. کمپوست ها را دور از حیاط و باغ خود قرار دهید.

پودر قهوه ساییده

چگونه از شر حلزون ها خلاص شویم؟ | دام و پت

پودر قهوه ساییده را در اطراف باغ خود بپاشید، زیرا کافئین باعث پیشگیی از تکثیر حلزون ها می شود. حلزون ها نسبت به کافئین حساس هستند ، بنابراین به طور طبیعی از قهوه دوری می کنند.

 • اگر قهوه نمی نوشید، با کافی شاپ های محلی خود مشورت کنید، زیرا ممکن است آنها قهوه های استفاده شده خود را به شما بدهند.

استفاده از سیم یا نوار مسی

برای جلوگیری از فعالیت حلزون ها از سیم یا نوار مسی استفاده کنید. مس یک شوک کوچک به حلزون ها وارد می کند، بنابراین آنها به طور ذاتی از مس دوری می کنند. می توانید نوار مسی را در اطراف گیاهان گلدانی بپیچید.

 • روش دیگر استفاده از سکه های مسی است. می توانید این سکه های مسی را در نقاط مختلف باغ قرار دهید.

استفاده از گیاه مریم گلی

از گیاهانی مانند رازیانه و مریم گلی، انگشتانه، ساکولنت و نیلوفر استفاده کنید. این گیاهان به طور طبیعی جلوی رشد حلزون ها را می گیرند. برخی از این گیاهان بویی دارند که حلزون از آن خوشش نمی آید. برخی دیگر از گیاهان نیز سطح ناخوشایندی دارند که بالا رفتن از گیاه را برای حلزون سخت می کند. اگر یکی از این گیاهان را در باغچه خود داشته باشید، احتمال رشد حلزون در باغچه شما کم می شود.

 • به عنوان مثال، می توانید یک گلدان مریم گلی را در گوشه باغچه خود قرار دهید.
 • به خاطر داشته باشید که گل انگشتانه سمی است، بنابراین اگر در خانه خود کودک و یا حیوانات خانگی دارید ممکن است استفاده از این گیاه گزینه خوبی نباشد.

استفاده از تله حلزون در آکواریوم

یک تله حلزون در آکواریوم خود قرار دهید تا حلزون ها را بگیرد. سپس تله را از آب خارج کنید. با استفاده از این روش بدون آسیب رساندن به ماهی های خود، می توانید به راحتی همه حلزون ها را صید کرده و از بین ببرید.

 • تله ها را می توانید از فروشگاههای وسایل آکواریوم خریداری کنید.

منبع:

https://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Snails

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا