گاو و گوسفند

رها کردن گوسفندان در باران

رها کردن گوسفندان در باران آیا مخاطراتی دارد؟ اگر مشغول نگه داری از یک گله گوسفند هستید، حتما از خود پرسیده اید که آیا گوسفندان به پناهگاهی برای در امان ماندن از باران نیاز دارند یا خیر؟ اگر قصد دارید روی پرورش یک گله گوسفند سرمایه گذاری کنید، مهم است که بدانید چگونه به درستی از آن ها مراقبت کنید و در مواقع لزوم سرپناه مناسبی برای آن ها فراهم کنید.

انواع مختلف حیوانات می توانند هر کدام به طور متفاوت تحت تأثیر باران، گرما و سرما قرار گیرند، بنابراین درک نیازهای گوسفند قبل از خرید آن، شما را قادر می سازد تا از همان ابتدا مراقبت خوبی از این حیوانات داشته باشید. به این ترتیب، خواهید توانست سود مناسبی از پرورش گوسفندان خود کسب کنید‌.

بنابراین، سوال اصلی این است که آیا گوسفندان به پناهگاهی در برابر باران نیاز دارند؟ به طور کلی، باید این نکته را بدانید که گوسفندان به پناهگاهی نیاز دارند که بتوانند در هنگام بارندگی به آن پناه ببرند. آن ها ممکن است به دنبال سرپناهی در بنایی مخروبه، انبار یا حتی زیر درخت باشند. اگر در مورد تأثیر باران بر سلامتی گوسفندان آگاه هستید، می ‌توانید اقدامات احتیاطی لازم را برای اطمینان از راحتی و امنیت گوسفندان گله خود انجام دهید. به خواندن این مقاله از دام و پت ادامه دهید تا در مورد نحوه مراقبت از گوسفندان در آب و هوای بارانی، بیشتر بدانید.

بارش باران چگونه بر گوسفندان تأثیر می گذارد؟

قرار گرفتن در معرض باران و رطوبت بیش از حد، می ‌تواند باعث بروز سرما خوردگی در گوسفندان و نیز بروز اختلالات متعددی، از جمله پوسیدگی باران در آن ها شود. با وجود این که گوسفندان حیوانات مقاومی به شمار می آیند، اما به طرق مختلف ممکن است تحت تاثیر بارش باران و رطوبت محیط قرار بگیرند. قبل از آن سم گوسفند و راه های مراقبت از آن را بشناسید.

متغیرهای مختلفی وجود دارد که باید هنگام تعیین اینکه چگونه باران ممکن است بر گوسفندان شما تأثیر بگذارد، در نظر داشته باشید. از جمله مواردی که در تعیین میزان اثرات منفی باران و رطوبت بر سلامتی گوسفندان، باید مدنظر قرار دهید، عبارت اند از:

نژاد گوسفند

باران اثرات متفاوتی بر نژاد های مختلف گوسفند دارد. دو نوع اصلی گوسفند مودار و پشمی وجود دارد. گوسفند مودار به گوسفندانی گفته می شود که پوششی شبیه پوشش حیوانات دیگر دارند. خز آنها نیازی به کوتاه کردن ندارد و در طول سال رشد می کند. سپس، در طول سال، موهای این گوسفندان به صورت طبیعی می ریزد. نژادهای گوسفندی که در این دسته قرار می گیرند، عبارت اند از:

  • Dorpers
  • Croix
  • Royal White
  • Wiltshire Horn
  • گوسفند کوتوله غرب آفریقا

این نژادهای گوسفند بیشتر برای تولید گوشت پرورش داده می شوند تا پشم. برخلاف این دسته از گوسفندان، گوسفندان پشمی خز ضخیمی دارند. این گوسفندها حداقل سالی یک بار برای برداشت محصول پشم و حفظ سلامتی و بهداشت عمومی نیاز به انجام پشم چینی دارند.

از نژاد های محبوب گوسفند پشمی می توان به گوسفند لستر لانگ وول، شتلند، چویوت، همپشایر و لینکلن اشاره کرد. این نژادهای گوسفند عمدتاً برای تولید پشم استفاده می شود. سپس، پشم تولید شده، توسط صنایع تبدیلی، به محصولات با ارزش دیگری تبدیل می شود.

باران می تواند هر نوع گوسفندی را به طور متفاوتی تحت تاثیر قرار دهد. خز گوسفندان پشمی، دارای ویژگی‌های ضد آب است که باعث می شود تا آب نتواند به داخل پوست گوسفند نفوذ کند. گوسفندهای پشمی همچنین می توانند در محیط های سرد و مرطوب به خوبی عمل کنند. زیرا پشم آن ها می تواند به عنوان عایق سرما عمل کند.

با این حال، ممکن است که گوسفندان مودار به اندازه گوسفندان پشمی، در مقابل سرما سر سخت نباشند. در واقع پوشش و خز این گوسفندان، به خوبی از آن ها در برابر آب و رطوبت محافظت نمی کند و پس از خیس شدن، به راحتی باعث سرما خوردن گوسفند می شود. راهنمای کامل واکسیناسیون گوسفندان را بخوانید.

آب و هوا

رها کردن گوسفندان در باران || دام و پت

در حالی که هر دو نوع گوسفند، حیواناتی سرسخت هستند، آب و هوای نامناسب و نامطلوب می ‌تواند باعث شود که هر دو در نهایت، اگر‌ برای مدت طولانی در آب و هوای سرد و مطلوب قرار بگیرند، دچار مشکلات جدی در سلامتی شوند.

گوسفندها به طور طبیعی در آب و هوای بارانی پناه خواهند گرفت. بیشتر گوسفندها به زندگی 24 ساعته در خارج از خانه عادت دارند. غرایز طبیعی گوسفندان به آن ها کمک می کند تا زنده بمانند. حتی اگر شرایط سخت باشد، این حیوانات می توانند مقاومت کنند. گوسفندها به طور طبیعی با یافتن مکانی که آن ها را از باد و باران محافظت کند، در شرایط بارانی یا آب و هوای بد پناه می گیرند.

محل نگه داری گله

اگر در مرتع محل نگه داری گله، درختان یا صخره های بزرگ وجود داشته باشد، گوسفندان ممکن است زیر درختان بایستند یا پشت سنگ های بزرگ پناه بگیرند. برای گرم ماندن، عضلات گوسفندان شروع به لرزیدن می کند و این حیوانات، دور همدیگر جمع می شوند.

گوسفندان چه در مرتع خود پناهگاهی داشته باشند و چه بنایی بادگیر، ممکن است متوجه شوید که همه گوسفندان شما در پناهگاه یا در یک طرف بادگیر دور هم جمع می شوند. این ذهنیت زندگی در قالب یک گله به گوسفندان این امکان را می دهد که حتی در شرایط سخت نیز زنده بمانند.

اگر در محل نگهداری گوسفندان شما مرتعی بزرگ وجود دارد که هیچ گونه بنای محافظت کننده در آن موجود نیست، برای پیشگیری از بروز مشکلات مختلف در سلامتی گوسفندان تان، باید هرچه سریع تر نسبت به ساخت یک پناهگاه مناسب اقدام کنید. کپلک‌ کبد در گوسفندان و راههای درمانی آن چیست؟

باران و اختلالات پوستی در گوسفندان

چه انسان، چه گوسفند و چه حیوانات دیگر، قرارگیری در معرض رطوبت برای مدت زمانی بیش از حد استاندارد، می تواند باعث ایجاد بیماری های پوستی ناخواسته ای شود که می توانند بر سلامتی این حیوانات تأثیر بگذارند. وقتی نوبت به مراقبت از گوسفندان می رسد، پناهگاه در هوای بارانی می تواند کمک زیادی به مراقبت از پوست آنها کند.

در حالی که پشم گوسفند ممکن است در برابر آب مقاوم باشد، اما پس از نفوذ آب، پشم می تواند رطوبت را در سطح بدن حیوان نگه دارد. یک بیماری شایع پوستی که گوسفندان با آن مواجه می شوند، درماتوفیلوز است. برخی از نام ‌های دیگر این بیماری، عبارت اند از: پوسیدگی باران، سوزش باران، و تب گلی.

گوسفندها تنها حیواناتی نیستند که به درماتوفیلوز مبتلا می شوند، بلکه گاوها، اسب ها و بزها نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند. درماتوفیلوز توسط باکتری هایی ایجاد می شود که می توانند همراه با رطوبت جذب پوست شوند. پس از جذب، باکتری ها می توانند پوست را زخمی و تحریک کنند و باعث ایجاد ناراحتی برای دام شوند.

اگر محل زندگی شما، فصول خاصی از آب و هوای مرطوب را تجربه می کند، نه تنها باید پناهگاهی برای گوسفندان بسازید، بلکه باید آن ها را از نظر وجود علائم درماتوفیلوز بررسی کنید. قابل تشخیص ترین ویژگی این اختلال، مشاهده دلمه هایی در ناحیه آسیب دیده است.

خوشبختانه درمان درماتوفیلوز نسبتا آسان است. شما می توانید از محلول ید یا سرکه سیب بر روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید تا ضایعات و آلودگی ها از بین بروند.

خطر هیپوترمی در گوسفندان و باران

رها کردن گوسفندان در باران || دام و پت

با وجود این که گوسفندهای پشمی در برابر باران و سرما مقاوم ‌تر هستند، هنگامی که یک گوسفند پشم چینی می شود، می ‌تواند به راحتی در معرض سرمای ناشی از تماس بدن با باران و حتی هیپوترمی در شرایط بد آب و هوایی قرار گیرد. به همین علت است که توصیه می شود پشم چینی در تابستان انجام شود.

زیرا در فصل تابستان، هوا گرم تر است و خز نازک گوسفندانی که پشم شان چیده شده است، می تواند از آن ها در برابر تغییرات ملایم آب و هوایی محافظت کند‌. در صورت کاهش دمای هوا در زمان پشم چینی، باید یک پناهگاه مناسب برای گله تان مهیا کنید.

همچنین، بیشتر از حد معمول به گوسفندان تان یونجه بدهید، زیرا تغذیه به گوسفندان در تولید انرژی و حفظ و افزایش گرمای بدن کمک می کند. اگر دمای محیط برای گوسفند سرد باشد، ممکن است که حیوان بیش تر از حد معمول بی حال به نظر برسد.

در این شرایط، مهم است که گوسفندان گله خود را به یک منطقه گرم و خشک منتقل کنید. برخی از افراد حتی گوسفندان خود را در این شرایط با پتو می ‌پوشانند تا گرمای بدن آن ها حفظ شود و در برابر سرما، محافظت شوند. در این حالت، احتمال بروز بیماری های مختلف، کاهش می یابد.

نگهداری گوسفند باردار در باران

گوسفندها عموماً دام هایی هستند که به مراقبت کمی نیاز دارند. به عنوان مثال، در مورد بارداری و زایمان نیاز به نظارت کمی دارند. با این حال، گوسفند آبستن و بره های جوان می توانند در برابر سرما و آب و هوای مرطوب آسیب پذیرتر باشند. این گوسفندها بیشتر در معرض خطر هیپوترمی و رو به رو شدن با استرس ناشی از سرما هستند.

زمانی که بارش باران توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می شود، بهتر است گوسفندان باردار و بره های جوان را در یک انباری خشک نگه داری کنید و غذای فراوان و بستر گرم برای آن ها تهیه کنید. این کار به گرم نگه داشتن آن ها و پیشگیری از خیس شدن پشم و کاهش دمای بدن آن ها کمک می کند.

آیا گوسفندان می توانند در برف زنده بمانند؟

یک گوسفند می تواند در بسیاری از شرایط آب و هوایی مختلف، از جمله آب و هوای برفی زنده بماند. اگر گوسفندان شما خارج از مرتع پرورش می یابد، برف می تواند علوفه ای را که گوسفندان شما برای تغذیه متکی به آن هستند، بپوشاند. در حالی که گوسفندها می توانند برای جستجو علف در برف حفاری کنند، اما همچنان مهم است که در هنگام بارش برف، غذای اضافی برای گوسفندان فراهم کنید.

گوسفندان شما همچنین به سرپناه مناسب نیاز دارند تا بتوانند از مضرات سرما و رطوبت در امان باشند و گرم بمانند. انبارها و پناهگاه های بلا استفاده می توانند پناهگاه های زمستانی عالی برای گوسفندان شما باشند. بخوانید که چرا گوسفند زانو می زند؟

آیا گوسفندها می توانند سرما بخورند؟

رها کردن گوسفندان در باران || دام و پت

بله، گوسفند ها می‌ توانند دچار سرماخوردگی شوند. در حالی که گوسفندان مودار ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی باشند، گوسفندهای پشمی می توانند در شرایط مشابه بسیار بهتر عمل کنند. زیرا پشم های ضخیم آن ها می توانند گرمای بدن را عایق و حفظ کنند.

با این حال، مشخص است که اگر دما به زیر صفر درجه فارنهایت (17- درجه سانتیگراد) برسد، گوسفندهای پشمی می توانند دچار استرس سرمایی و هیپوترمی شوند. در این شرایط، ایمن ترین کار این است که گوسفندان خود را در پناهگاهی نگهداری کنید که دارای بستر خشک و یونجه فراوان باشند.

هیپوترمی زمانی رخ می‌ دهد که دمای بدن گوسفند به کمتر از حد طبیعی می رسد و اندام های حیاتی شروع به از کار افتادن می کنند. دمای طبیعی بدن گوسفند 101 تا 103.8 درجه فارنهایت است(38 تا 40 درجه سانتیگراد). اگر دمای بدن گوسفندان شما به زیر 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد) برسد، بروز هیپوترمی آغاز می شود.

علامت ‌های قابل مشاهده ای که نشان می دهند گوسفندان شما ممکن است به هیپوترمی مبتلا شده باشند، عبارت اند از:

  • سردی بدن گوسفند
  • بی‌ حالی، مانند دراز کشیدن یا حرکت آهسته

مراقبت صحیح از دام می تواند طول عمر آن ها را افزایش دهد و بازدهی بالاتری را  در تولیدات گله فراهم کند.

منبع
https://savvyfarmlife.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا