گربه ها

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

شما یک بچه گربه زیبا با چشمان آبی خیره کننده را به خانه آورده‌اید. با این حال، باید توجه داشته باشید که آن چشم‌های آبی بچه گربه به احتمال زیاد آبی رنگ باقی نخواهند ماند. در اکثر بچه گربه‌ها انتظار می‌رود که رنگ چشمان آنها با بلوغ تغییر کند. فقط درصد کمی از آنها با چشم‌های آبی به بزرگسالی می‌رسند. تغییر رنگ چشم در بچه گربه ها یک روند تدریجی است و متداول ترین آن زرد، سبز، قهوه ای طلایی و فندقی است. حال سوال مهم این است که چه موقع چشم بچه گربه تغییر می‌کند؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر به مطالعه ادامه دهید.

بچه گربه‌ها چه زمانی  چشمان خود را باز می‌کنند؟

قبل از پاسخ به این سوال که بچه گربه‌ها چه زمانی چشم خود را باز می کنند،  باید این واقعیت را بپذیریم که آنها نابینا متولد شده‌اند. بچه گربه‌ها از رحم مادرشان تا جعبه‌ی چرخان هر‌دو چشمشان بسته است. و چشمان آن‌ها از نظر عملکرد کاملا بی استفاده هستند. همانند چشمان بسته و بدن بدون موی آنها، بچه گربه‌ها با چشمان رشد نیافته متولد می‌شوند.

تنها حس کاربردی آنها هنگام تولد، حس بویایی و لمسی است.  نوزاد تنها قادر به تغذیه و خوابیدن به کمک مادر است_ این خلاصه‌ی دو عملکردی است که یک بچه گربه در آن مهارت دارد. این دو فعالیت همان چیزی است که مواد اولیه و تغذیه برای رشد و نموی گربه‌ی جوان فراهم می کند، که شامل آماده شدن چشم برای دیدن است. در شرایط عادی، چشم یک گربه باید آنقدر تکامل یافته باشد که در هفته دوم زندگی خود باز شود_از هفت تا 14 روز پس از تولد _ با این حال، بسیاری از آنها به سرعت رشد می کنند. و هنگامی که پلک‌های بچه گربه شروع به جدا شدن می کنند، در طی دو یا سه روز باید بطور کامل باز شوند.

علت عدم تعادل در گربه ها چیست؟

تکامل چشم های گربه

لازم به ذکر است که حتی در صورت باز شدن چشم، بلافاصله عملکردی ایجاد نمی کند_ چشم شروع به تکامل می کند، توانایی های طبیعی برای تفسیر ورودی حسی و پردازش نور را ایجاد می کند و از ماه اول تولد تا هفته ی پنجم، بینایی تار خواهد بود. انتظار می رود گربه در این مرحله دست و پا بزند زیرا هماهنگی هنوز ادامه دارد. انتظار می رود عملکرد کامل بینایی و چشمی بین پنج تا هفت هفته حاصل شود. علاوه بر این، در طول دوره ی رشد است که یک بچه گربه یاد می گیرد ببیند. با این وجود، در آن مرحله چشم بطور کامل به تکامل نمی رسد_ این شامل رنگ چشم در بزرگسالی نیز می شود. با این حال، ممکن است این اتفاق تا زمانی که بچه گربه بین سه تا شش ماه باشد رخ ندهد.

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

تغییر رنگ چشم بچه گربه ها

هنگامی که یک بچه گربه چشمان خود را باز می کند، رنگ آن آبی خواهد بود، که برای سه هفته بعد پایدار خواهد ماند. این رنگ آبی معمولا در  اثر پوشش نیمه شفاف کره‌ی چشم، نوری

که از قرنیه شکسته می‌شود و عمق یا زخامت نسبی چهارلایه‌ی گربه‌ی جوان است. و تا زمان  بلوغ، درک انسان از چشم‌های گربه همچنان تحت تاثیر این لایه شکسته آبی یا سبز قرار می گیرد.

بنابراین، چه زمانی تغییر رنگ چشم شروع می‌شود؟ متخصصان می گویند که آغاز این پدیده از شش تا هفت هفته است. قسمت رنگی چشم بنام عنبیه از ملانوسیت‌ها تشکیل شده‌است که پس از به تکامل رسیدن کامل چشم گربه، شروع به تولید ملانین می‌کند. ملانین رنگدانه ای است که مسئول رنگ آمیزی چشم گربه در بزرگسالی است. رنگ، عمق و شدت نهایی چشم گربه به تعداد ملانوسیت‌های موجود و میزان تولید ملانین بستگی دارد. در دو احتمال قوی سبز و قهوه ای است، به این صورت که قهوه ای بیشترین مقدار ملانین تولید شده و سبز نشان دهنده‌ی کمترین مقدار است.

بیماری های انتقالی از گربه به انسان کدامند؟

پیش بینی رنگ چشم گربه

تغییر رنگ چشم بچه گربه ها

اپیتلیوم و استروما لایه‌هایی در عنبیه‌ی گربه هستند که بعنوان عوامل تعیین کننده ی رنگ چشم عمل می کنند.هر دو لایه حاوی سلول های رنگی هستند. با این حال، سلول‌های رنگدانه بطور پراکنده در استروما قرار می‌گیرند، که بعنوان لایه‌ی بیرونی عمل می کند. اپیتلیوم در زیر استروما قرار دارد و سلول‌های رنگدانه‌ای آن کاملاً بسته بندی شده‌اند.

این دو‌لایه به رنگدانه‌ها کمک می‌کنند، اما مقدار کمک شده توسط هریک متفاوت است. در بین رنگدانه‌های فراوان که منجر به چشم‌های طلایی، قهوه ای یا نارنجی می‌شود و رنگدانه‌های کمتری که منجر به سبز شدن چشم می‌شود، عدم وجود رنگدانه‌ای است که آبی به نظر می‌رسد.

خارج از ژنتیک، نه جنسیت و نه الگو یا رنگ پشم‌ها نمی‌تواند روی رنگ چشم یک گربه تاثیر بگذارد. بعلاوه، در بزرگسالی اکثر بچه گربه‌ها، اعتقاد بر‌این است که چشم آنها به یک پیوستار رنگی از یک رنگ سبز تا زرد و نارنجی و سپس مسی متمایل است. با این حال، هنوز نژاد‌هایی مانند سیامی وجود دارند که چشمان آبی را در تمام عمر حفظ می کنند. ما همچنین در مورد چشم های گربه‌ها شنیده ایم که در رنگ‌های قهوه‌ای، سبز، آبی،کهربایی و طلایی توصیف می‌شوند.

گربه ی چشم آبی

این کاملاً طبیعی است که چشم‌های  نژادی مانند سیامی در نهایت آبی خواهند ماند. اگر چشم‌های یک گربه‌ی بالغ سالم، براق و کاربردی به نظر برسند بنابراین آنها مشکلی ندارند. چشم‌های گربه سانان بطور طبیعی آبی هستند. در برخی از نژاد‌ها، تغییر رنگ چشم می‌تواند یک روند تدریجی باشد، حتی ممکن است یک سال طول بکشد تا این روند به پایان برسد. چشم گربه در نهایت در زمان بلوغ به رنگ تیره تبدیل می‌شوند.

همچنین، هنگامی که یک بچه گربه بالغ می‌شود و طیف وسیعی از تغییر رنگ چشم را از آبی به رنگ نهایی تجربه می‌کند، ممکن است دسته‌ای از آن رنگ‌های مختلف مشاهده شود. ملانوسیت‌ها مسئول رنگ‌های پوست نیز هستند، اگرچه مانند انسان این ژنتیک است که رنگ نهایی چشم گربه را دقیقاً تعیین می‌کند.

رنگ چشم‌های عجیب و غریب گربه چطور؟

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

همچنین مواردی وجود دارند که چشم گربه می‌تواند با دو رنگ مشخص مانند زرد در یک طرف و آبی در‌ سمت دیگر به بلوغ برسد. ما می‌توانیم نمونه‌هایی از آبی و سبز، آبی و نارنجی و آبی و قهوه ای را مشاهده کنیم. در زبان افراد عادی، این مسئله بعنوان چشم عجیب و غریب نامیده می‌شود، اما از نظر علمی  هتروکرومیا نامیده می‌شود. در حالی که چشم عجیب و غریب در هر‌نژادی امکان پذیر است، بیشتر در بین گربه سانان سفید یا نژاد‌های رنگی شایع دیده می‌شود. علاوه بر‌این، هتروکرومیا در میان گربه‌های وان ترکی، آنگورای ترکی و بابتیل ژاپنی رایج است.

با این وجود، تا زمانی که از چشم‌ها چیزی ترشح نشود، کاملا واضح و عملکردی باشند، سالم به نظر می‌رسند. آنچه این گربه‌ها دارند، نوعی ترکیب ژن غیرمعمول است. با این حال، صاحبان حیوانات خانگی که نگران هستند همیشه می‌توانند برای معاینه‌ی بیشتر به دامپزشک مراجعه کنند.

حتی با وجود چشم‌های عجیب و غریب گربه که سالم به نظر می‌رسد، بسیاری از داستان‌ها نشان می‌دهد که مستعد نابینایی هستند. اما این چندان صحیح نیست. ناشنوایی ارثی ممکن است در میان بچه گربه‌های سفید رایج باشد. با‌این حال ممکن است آنهایی که دارای یک یا دو چشم آبی هستند، حساس تر باشند. جالب است بدانید که وقتی ناشنوایی ایجاد می شود، معمولاً روی گوش دیگر با چشم‌های آبی تاثیر می‌گذارد.

آیا رنگ چشم گربه در آینده می‌تواند تغییر رنگ دهد؟

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

با رسیدن به بلوغ، انتظار نمی‌رود که رنگ چشم گربه دوباره تغییر کند. اگر تغییر رنگ را مشاهده کردید؛ ممکن است نشانه ای از یک مشکل برای سلامتی باش. در این صورت ممکن است نیاز به مراجعه به دامپزشک داشته باشد. اگرچه ممکن است موارد نادری در اواخر دوره‌ی بلوغ وجود داشته باشد، اما بیشتر موارد تغییر رنگ چشم در بزرگسالی نشان دهنده‌ی یک بیماری زمینه‌ای است. بنابراین، صاحبان گربه باید به اندازه‌ی کافی مطلع شوند تا تفاوت بین رنگ عنبیه گربه و قرنیه را تشخیص دهند_به این ترتیب آنها برای مشاهده‌ی وضعیت بالینی مجهزتر خواهند بود.حتی ممکن است عنبیه و قرنیه به رنگ آبی طبیعی باشد. با این حال، یک عفونت شدید چشم قادر به تغییر رنگ قرنیه به رنگ آبی است. بنابراین ممکن است یک تغییر ناگهانی در قرنیه‌ی چشم گربه‌ی شما توجه پزشک را جلب کند.

شوره سر در گربه ها را جدی بگیرید.

زمانی که باید نگران باشید.

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

هر‌زمان مشکوک به مشکل چشمی یا مشاهده‌ی تغییرات غیر‌معمول در چشم دوست پشمالوی خود بودید، بهترین کار این است که به دامپزشک اطلاع دهید. بطور کلی، چشم یک بچه گربه یا گربه ی بالغ باید واضح و روشن باشد.

بیماری های چشم گربه

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

علائم خراشیده شدن یا عفونت از طریق ترشح، تورم، پلک زدن بیش از حد، کدر شدن، غشای التهابی و پلک سوم قابل مشاهده است. سایر موارد شامل لوچ شدن، شواهد پوسته در هر‌دو گوشه‌ی چشم گربه سانان و آبریزش یا اشک ریختن چشم است. در حقیقت، التهاب ملتحمه شایع ترین مشکل چشم گربه است. این عفونت بسیار مسری است. نشانه‌ی التهاب ملتحمه معمولاً آبریزش چشم است. این یک امر عادی نیست که بچه گربه آثاری از لکه ی اشک تیره روی خزهایش مشخص باشد،یا اینکه لوچ شده باشد. خبر خوب این است که التهاب ملتحمه با داروی مناسب به راحتی قابل درمان است.

عفونت مشیمیه یکی دیگر از عفونت چشم گربه‌ است که نسبتاً شایع است. یک مطالعه‌ی سریع آناتومی چشم به ما می‌گوید که مشیمیه آن بخشی از چشم گربه است که شامل کورویوئید(قسمت مرکزی کره‌ی چشم شامل عروق خونی)، عنبیه و ساختار مژگانی واقع در پشت عنبیه است. التهابی که در یک یا چند قسمت فوق‌الذکر اتفاق می‌افتد، بعنوان التهاب مشیمیه شناخته می‌شود.  ممکن است علائمی مانند ترشح، قرمزی، تغییر رنگ و کدر بودن نشان دهنده‌ی این بیماری باشند. در صورت ابتلا به التهاب مشیمیه نیز قابل درمان است.

۱۱ علل مهلک اسهال در گربه ها را جدی بگیرید.

منبع:

https://www.mypetneedsthat.com/when-do-kittens-eyes-change-color/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا