پرنده ها

قطع تخم گذاری در مرغ ها

چرا مرغ من تخم نمی دهد؟ شایع ترین علت و درمان

اگر به دنبال رفع توقف تخم گذاری مرغ ها هستید، خبر خوب این است که عدم تخم گذاری مرغ ها، معمولا با سادگی قابل رفع شدن و درمان است. می توانید با انجام اقدامات ساده، مرغ هایتان را به برنامه تخم گذاری روزانه شان، بازگردانید. علل متنوعی باعث توقف تخم گذاری مرغ ها می شوند. از پیری و استرس تا بیماری ها، می توانند بر تخم گذاری مرغ ها اثر بگذارند.

برخی از این علل، تحت کنترل شما هستند. اما برخی دیگر از آن ها، در اختیار تان نیستند. در ادامه مقاله، به بررسی علل شایع توقف تخم گذاری در مرغ ها، می پردازیم.

رژیم غذایی نامناسب و توقف تخم گذاری مرغ ها

در صورتی که تخمگذاری مرغ های شما متوقف شده است، کیفیت رژیم غذایی، اولین متغیری است که باید آن را بررسی کنید. ایجاد تغییر در رژیم غذایی، یکی از شایع ترین علل توقف یا کند شدن تخمگذاری مرغ ها است. همچنین، تغذیه نامناسب، می تواند به کمبود تخم مرغ یا تولید تخم مرغ هایی با پوسته نازک، منجر شود‌.

تاثیر آب بر توقف تخم گذاری مرغ ها

مرغ ها در طول روز، به مصرف آب تازه و تمیز نیاز دارند. کمبود آب، حتی برای یک ساعت در طول یک روز گرم، می تواند چرخه تخمگذاری یک مرغ را مختل کند. در طول زمستان، از یخ زدگی آب مصرفی مرغ هایتان، جلوگیری کنید. سعی کنید همواره آب تمیز در اختیار مرغ هایتان قرار دهید.

همچنین، مهم است که مطمئن شوید به مرغ هایتان، غذاهای با کیفیت و خوب می دهید. علاوه براین، مطمئن شوید که مرغ هایتان، هر روز، به اندازه کافی غذا بخورند. حتی بهترین غذاها،  از جمله غذای آماده مرغ، باید کم مصرف شوند. به طور کلی، باید در تغذیه مرغ هایتان، تعادل را رعایت کنید.

آیا اخیراً خوراک مرغ های خود را عوض کرده اید؟ در چنین شرایطی، ممکن است مدتی طول بکشد تا بدن مرغ ها، با تغییرات ایجاد شده در رژیم غذایی شان، سازگار شوند. همچنین، باید تا حد امکان، از غذاهای خوب و مناسب برای غذا دادن به مرغ هایتان استفاده کنید. در صورت نیاز، از مکمل های ایمن و استاندارد، برای غذا دادن به مرغ هایتان استفاده کند.

رژیم غذایی یک مرغ، باید شامل 90٪ خوراک مرغ و 10٪ تنقلات باشد. مطمئن شوید که خوراکی که به مرغ هایتان می دهید، برای مرغ های تخم گذار تهیه شده باشد. زیرا مرغ ها برای تولید تخم مرغ، به مواد مغذی بیشتری احتیاج دارند. ایده بدی نیست اگر از صدف در رژیم غذایی مرغ تان استفاده کنید.

آب و هوای نامناسب

قطع تخم گذاری در مرغ ها | دام و پت

هوای بسیار گرم، یا هوای بسیار سرد، می تواند باعث کاهش تولید تخم توسط مرغ های شما شود. برای مقابله با این مشکل، سعی کنید تا آنجا که ممکن است با عایق کردن قفس نگه داری از مرغ هایتان در زمستان، از آن ها محافظت کنید. در تابستان و روزهای گرم، مرغ را خنک نگه داشته و مقدار کافی آب به آن ها بدهید.

همچنین می توانید به مرغ های خود مقداری خوراک مرغ خوشمزه بدهید تا در مواقع بد بودن هوا، سلامتی و تندرستی آنها بهبود یابد. مصرف بلغور جو دوسر به همراه میوه در زمستان یا سایر غذاهای مخصوص مرغ زمستانی، بسیار مورد استقبال این حیوانات قرار می گیرد. همچنین، در تابستان، مرغ ها مصرف میوه های یخی را دوست دارند!

ریزش پر و توقف تخم گذاری در مرغ ها

در ادامه اینکه چرا مرغ من تخم نمی دهد؟ باید بدانید که یکی دیگر از علل توقف تخم گذاری توسط مرغ ها، شروع ریزش پر این پرندگان است. در صورتی که مرغ در مرحله ریزش پر ‌باشد، ممکن است تخم گذاری را متوقف کند. ریزش پر زمانی اتفاق می افتد که مرغ ها، پرهای قدیمی خود را می ریزند و دوباره پرهای جدیدی را درمی آورند.

به دلیل این که این‌ فرآیند، انرژی بر است، بدن مرغ برای این که بتواند بر روی رشد پرها تمرکز داشته باشد، تخم گذاری را متوقف می کند. به این ترتیب، مرغ می تواند تمام انرژی خود را، صرف اتمام روند ریزش پرهای قدیمی و رویش پرهای جدید کند.

بیشتر مرغ ها، در پاییز پرهای قدیمی خود را می ریزند، اما این قانون، همیشگی و قطعی نیست. حتی گاهی اوقات، مشاهده می شود که مرغ ها، پرهای خود را در طول زمستان می ریزند. بنابراین، نمی توان به طور قطعی درباره زمان ریزش پر مرغ ها، نظر داد.

بعضی از مرغ ها، آنقدر آرام و ملایم، پرهای خود را می ریزند که به سختی می توان فهمید که ریزش پر مرغ، اتفاق می افتد. برای تشخیص این نوع از ریزش های پر، به دنبال پرهای برآمده و نقاط طاس در نزدیکی سر و سایر قسمت های بدن مرغ باشید.

اگر مرغ های شما در حال ریزش پرهای قدیمی خود هستند، حتماً مقداری پروتئین اضافی به آن ها بدهید. به طور کلی، با افزایش محتوای پروتئین مصرفی، سرعت رویش پرهای جدید، افزایش پیدا خواهد کرد.

تغییرات فصلی

با نزدیکی پایان تابستان و شروع پاییز، کاهش نور روز، به بدن مرغ سیگنال می دهد که تخمگذاری کمتری انجام دهد. اکثر مرغ ها به طور طبیعی در طول زمستان، تخم گذاری را متوقف می کنند. ممکن است در زمستان، مرغ ها سرعت تولید خود را به یک تخم مرغ در هفته کاهش داده یا تخمگذاری را به طور کامل متوقف کنند.

روزهای کوتاه زمستان، تقریباً همیشه باعث می شوند که بدن مرغ، سرعت تولید تخم مرغ را کاهش دهد. اگر واقعاً نیاز دارید که مرغ های تان، در طول زمستان تخم بگذارند، می توانید چند منبع تولید نور مصنوعی را به محل نگه داری از مرغ هایتان اضافه کنید.

افزودن منبع نور به محل نگه داری از مرغ ها، باعث می شود که بدن مرغ گمان کند که ساعات روز افزایش یافته است. در چنین شرایطی، بدن آنها، فریب می خورد و ممکن است که به تولید تخم مرغ ادامه دهد.

بیماری ها و اینکه چرا مرغ من تخم نمی دهد؟

قطع تخم گذاری در مرغ ها | دام و پت

در صورتی که یک مرغ بیمار شود، تخمگذاری این حیوان، معمولا متوقف می شود. اگر مرغ شما به طور غیرمنتظره تخم گذاری را متوقف کرده است، به دقت مراقب بروز علائم بیماری های مختلف باشید. در صورت مشاهده هر یک از علائم مربوط به بیماری های مختلف، حتماً مرغ بیمار را از بقیه گله جدا کرده و برای شروع درمان، با یک دامپزشک مشورت کنید.

علائم شایع ابتلا به بیماری های مختلف در مرغ ها، عبارت اند از:

 • سرفه
 • اسهال
 • عطسه
 • نفس نفس زدن
 • خس خس سینه
 • افت سطح انرژی
 • امتناع از ترک قفس
 • افتادگی دم به سمت پایین

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، برای شروع برنامه درمانی، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

پیش از هر کاری، مرغ بیمار را بلافاصله قرنطینه کنید تا بیماری، به سایر مرغ های گله منتقل شوند. در صورتی که بیماری یک مرغ تشخیص داده شود، غذاهایی مانند ماست و تخم مرغ، می توانند برای آن ها مفید باشند. علاوه براین، مصرف الکترولیت ها و ویتامین ها، از طریق آب، باعث افزایش سرعت بهبود آن ها می شود.

۱۰ پرسش و پاسخ در مورد نگهداری از مرغ ها را بخوانید.

استرس و توقف تخم گذاری در مرغ ها

قطع تخم گذاری در مرغ ها | دام و پت

مرغ ها به راحتی می توانند دچار استرس شوند. مانند هر حیوانی، استرس بر فیزیولوژی مرغ تأثیر می گذارد و می تواند منجر به کاهش تخم گذاری شود. سعی کنید مرغ های خود را با جلوگیری از بروز تغییرات سریع در محیط زندگی شان، محافظت از آن ها در برابر شکارچیان و راحت و آرام نگه داشتن آن ها در طول سال، بدون استرس نگه دارید.

عوامل استرس زای شایع برای مرغ ها، عبارت اند از:

 • حملات شکارچیان
 • آب و هوای بد و نامطلوب
 • نقل مکان به یک قفس جدید
 • افزودن یا از دست دادن مرغ های دیگر

تمام تلاش خود را انجام دهید تا محیط زندگی مرغ های خود را ثابت و بدون تغییر نگه دارید. برنامه و روال معمول زندگی مرغ هایتان را زیاد تغییر ندهید. در صورت امکان به مرغ های خود اجازه دهید به محیط آزاد بروند، این امر به آنها اجازه می دهد مقداری هوای تازه تنفس کنند، ورزش انجام داده و علف های تازه ای بخورند.

آفات

ابتلا به آفات مختلف، یکی از جدی ترین مشکلاتی است که می توانید هنگام پرورش مرغ، تجربه کنید. شایع ترین آفاتی که در پرورش مرغ مشاهده می شود، معمولا شامل شپش و کنه ها هستند. وقتی مرغ ها از هجوم شپش یا کنه رنج می برند، سرعت تخم گذاری خود را کند کرده و یا متوقف می کنند.

به طور کلی، شما باید به صورت ماهانه، مرغ هایتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که گله تان به آفات مختلف، دچار نشده است. مرغ های خود را از نظر وجود آفات مختلف، کاملاً بررسی کنید. آفات تمایل دارند زیر بال ها و اطراف سر این پرندگان، جمع شوند.

همچنین، مطمئن شوید که مرغ هایتان را در تمام ساعات روز بررسی کنید، زیرا برخی از آفات فقط در شب فعال هستند. اگر مرغ های شما از آفات رنج می برند، بهتر است این مشکل را در اسرع وقت، با مشورت یک دامپزشک، برطرف کنید!

پرورش مرغ گوشتی، راهنمای مبتدیان را بخوانید.

ترس از شکارچیان و عدم تخم گذاری در مرغ ها

قطع تخم گذاری در مرغ ها | دام و پت

یکی از علل اصلی کاهش یا توقف کامل تخم گذاری توسط مرغ ها، ترس از شکارچیان است. اگر گله شما اخیراً مورد حمله شکارچیان قرار گرفته است، باید انتظار داشته باشید که مرغ های شما از استرس و ترس ناشی از وقوع این رویداد، تخم گذاری را متوقف کنند. بدن آنها ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا پس از چنین ضربه ای به حالت عادی بازگردد.

شاید برای صاحب گله، افزودن مرغ جدید اهمیت چندانی نداشته باشد، اما این کار برای گله، داستان متفاوتی دارد. افزودن اعضای جدید به گله نه تنها برای اعضای جدید، بلکه برای گله اصلی نیز بسیار استرس زا است. همه مرغ ها باید نظم نوک زدن جدیدی را ایجاد کنند و شما می توانید انتظار داشته باشید که دعوا و درگیری عمومی بین مرغ ها، چندین هفته یا ماه، تا شروع هماهنگ شدن، ادامه پیدا کند.

این زمان استرس زا می تواند به معنی تولید تخم مرغ کمتر برای شما باشد. از دست دادن اعضای گله نیز به همان دلیلی که در بالا ذکر شد، بر گله تأثیر می گذارد. یعنی گله باید نظم نوک زدن جدیدی را ایجاد کند. اگر عضوی از گله به دلیل بیماری یا حمله یک شکارچی از دست رفته باشد، این اتفاق می تواند ترس بیشتری را برای بقیه گله ایجاد کند.

برای رفع این مشکلات، سعی کنید اعضای گله را اضافه یا از گله اصلی جدا نکنید. مگر این که کاملاً ضروری باشد. اگر تصمیم دارید اعضای جدیدی را به گله تان اضافه کنید، گام به گام، عضو جدید را به گله معرفی کنید. به این ترتیب استرس بسیار کمی برای همه افراد ایجاد خواهد شد.

چگونه مرغ و اردک را در کنار هم پرورش دهیم؟

منبع:

https://backyardchickenproject.com/9-reasons-hens-stop-laying-eggs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا